Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 21-01-09, 15:44
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν τω μεταξύ, το βρίσκω πολύ πιο λογικό να λυθεί το θέμα μεταξύ των επαγγελματιών ή/και των συνδικαλιστικών οργάνων τους (Νομίζω ότι ο Αντρέας είναι στη σωστή κατεύθυνση και πιστεύω ότι -αν τη χρειαστεί και τη ζητήσει- θα έχει την υποστήριξη του Συλλόγου).
Εμείς, οι δύτες αναψυχής που ίσως σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε το καταδυτικό μας επίπεδο, πιστεύω ότι το μήνυμά μας το πήραμε.... τόσο μέσα από τις εύστοχες παρατηρήσεις των μελών του φόρουμ, όσο και μέσα από την απάντηση του καταδυτικού.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-01-09, 20:15
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέτονται τα ερωτήματα:

Με ποιόν τρόπο μπορεί να προστατευτεί ένας που επιλέγει ένα οποιοδήποτε καταδυτικό για την εκπαίδευσή του από ενδεχόμενες παρατυπίες που μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία του και γιατί όχι και την ζωή του ακόμα;

Η πιστοποίηση και η παροχή άδεις λειτουργίας καταδυτικού από το κράτος και τις αρμόδιες αρχές αρκούν;

Ο πολίτης-δύτης ως μονάδα αλλά και ως σύνολο οργανωμένος σε ομάδες ή συλλόγους μπορεί να κάνει κάτι;
1) Διαβάζοντας το βιβλίο του οργανισμού έχει κανείς μια πολύ καλή εικόνα για τα standards και τις διαδικασίες

2)Προφανώς η πιστοποίηση και η άδεια λειτουργίας αρκούν μόνο για το ότι ο εκπαιδευτής ξέρει πως να το κάνει και τι υλικά να χρησιμοποιησει. Δεν σημαίνει βέβαια ότι το κάνει

3)Εφόσον γίνει καταγγελία στον οργανισμό αυτός το πιο πιθανό είναι αν επικοινωνήσει με μαθητες που έκαναν το σχολείο την περίοδο που περιγράφει η καταγγελία. Σαν μονάδα λοιπόν ο κάθε μαθητής μπορεί (κατ κατ'εμέ ωφείλει) να απαντήσει με ειλικρίνια χωρίς να προσπαθεί να αποκρύψει τις ελλείψεις. Σαν σύλλογος νομίζω και το ότι μάθαμε ότι μάθαμε είναι ότι καλλίτερο μπορεί να κάνει αυτή την στιγμή ο σύλλογος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 21-01-09 στις 20:41.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-01-09, 20:58
Το avatar του χρήστη gkiriakos
gkiriakos gkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: Λευκάδα
Μηνύματα: 46
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να τοποθετηθώ στο θέμα και να πω ότι κατά την γνώμη μου κακώς δέχεται επίθεση το καταδυτικό κέντρο και ο εκπαιδευτής γιατί αν δείτε προηγούμενο post που έκανε ο αγαπητός (Ahaia scuba) , ο εκπαιδευτής υποστήριξε ότι στην φωτογραφία είναι ο Course director([FONT='Verdana','sans-serif']Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από την πρώτη κατάδυση που γίνετε σε μέγιστο βάθος τα 10 μέτρα και είναι ο cource director που ελέγχει εμένα που είμαι ο εκπαιδευτής στο πως κάνω το μάθημα στους δύο μαθητές μου.)[/font] . Αν αυτό είναι αληθές και πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να μην είναι, η δυσφήμηση που δέχεται η συγκεκριμένη επιχείρηση είναι μεγάλη και άδικη . Το λάθος που έκανε ο διευθυντής της σχολής είναι ότι δεν τοποθετήθηκε για να ξεκαθαρίσει το θέμα .
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-01-09, 22:39
Το avatar του χρήστη rasman
rasman rasman is offline
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: penteli
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Ο καθένας μπορέι να κάνει ότι θέλει, να διαφιμιζει ότι θέλει και να λέει ότι θέλει. Οι υπόλοιποι που τα βλέπουμε αυτά μπορούμε να κάνουμε αυτό που νομίζουμε σωστό.
Εγώ ας πούμε γέλασα πολύ με τις φωτογραφίες αυτές
Ο Ανδρεας πολύ καλά έκανε και έγινε εξωφρενών.
Στο τέλος όμως εμείς οι δύτες, ας είναι καλά τα FORUMS και το Τηθυς θα αποφασίσουμε για το μέλλον όλων αυτών των course directors, instructors & dive shops
Η αλήθεια πάντως είναι ότι η DSAT έχει ρίξει ένα μάτσο χάλιες στο δρόμο για την εξάπλωση των μαθημάτων της για να κερδίσει πόντους. Αυτό είναι νορμάλ τακτική της PADI και δεν με εκπλήσει.Μήπως και άλλοι οργανισμοί δεν κάνουν τα ίδια. όλα είναι $$$$$
Θα ήταν πολύ καλό αν έχουμε μια απάντηση από τον course director, νομίζω ότι θα πρέπει να έχει μάθει ήδη ότι έγινε πρωτοσέλιδο
Τελικά έχει πλάκα το όλο θέμα, κοιτάω και ξανακοιτάω τη φωτό (την έχω σώσει στο desktop) έχει ενδιαφέρον γιατί αν ήταν στα 10 μέτρα και απλά κοίταγε τους άλλους γιατί κρέμονται από κάτω αυτά τα δύο ... γιατί έχει αυτή την μεγαααααλη καμπούρα και γιατί δεν βρήκες ένα ρημάδι χταπόδι να βιδώσει στο regulator?
Μπορούσε αν ήθελε μόνο να κοιτά να έχει ένα απο rec set ή όχι? μάλιστα θα είχε και χταπόδι!!!!
Μήπως οι άλλες φωτό του instructor & student πάνε πίσω? όχι στεγανή και μονό bcd, yoke valves σχεδόν γύρω γύρω και άλλα χαζά. Αλλά αυτοί δεν ξέρουν, o course director?
Ανδρέα και άλλοι που ξέρετε τις διαδικασίες, κάντε ότι νομίζετε καλύτερο γιατί μόνο έτσι δεν θα υπάρχει σύντομα ένα ατύχημα που θα ακουστεί και θα χαλάσει το όνομα και των καλών.
Τελικά τι έγινε με το tec diving? Επιτρέπεται τώρα? Πέρσι μου είπαν ότι η TDI δεν μπορεί να δουλέψει Ελλάδα, τι γίνεται τώρα? η DSAT πως δουλεύει αφού δεν έχει ευρωπαική πιστοποίηση?
__________________
Giorgos
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 22-01-09, 00:47
georgep5180 georgep5180 is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Το τραγικο της υπόθεσης είναι ο τρόπος με τον οποίον διαφημίζονται τα οποιαδήποτε καταδυτικά τεχνικά σχολεία.Αυτό γίνετε μέσα απο φωτογραφιες χωρις νόημα και γενικά και αλλες σχολές τα προβαλουν σαν τον γυρω του θανατου στα πανηγυρια ή αλλα εφη θωδη τραγουδοπανηγυρι αρπαχτη.Ερχονται συνηθως οι χειροτεροι και αρπα κολλα με συνηθως μια χιλλιαρουμπα και συνοπτικες διαδικασιες πηρες πτυχιο τεχνικου δυτη και αν κλεισεις και πρωτο τραπεζι πιστα με αλλη μια χιλλιαρουμπα και αν εισαι και εκπαιδευτης παιρνεις και το εκπαιδευτικο για να βγάλεις τα σπασμενα.
Συμπερασμα
1.Πρωτα κανεις το σχολειο-α με εκπαιδευτες δυτες(να κανουν και καμια βουτια τεχνικη σε κανα expedition α ρε GUE!!)
2.Κανεις καμια 200-300 καταδυσεις σαν δυτης (απορω ολοι αυτοι οι τεχνικοι εκπαιδευτες που ξεπηδησαν στην Ελλαδα μεσα στα τελευταια 2 χρονια ,που ηταν τοσα χρονια κρυμενοι ?)
3.Και μετα αφου βοηθησεις σε μερικα σχολεια γινεσαι εκπαιδευτης.
Ολα τα αλλα που προανεφερα ,την ελειψη γνωσης και το poul mour τα ειδαμε στις πιο πανω φωτο και σε αλλες πολλες που κυκλοφορουν και πολυδιαφημίζονται σε ολα τα καταδυτικα φορουμ.
Φιλικα george
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-01-09, 00:57
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Καλησπέρα,
Όσοι έχουν ασχοληθεί λίγο με την τεχνική κατάδυση/εκπαίδευση στην Ελλάδα, απορώ γιατί τους (μας) παραξενεύουν αυτές οι φωτογραφίες. Δεν είναι αυτή η εικόνα που πολλές φορές βλέπουμε σε εκπαίδευση στην Ελλάδα;

Κάποιοι rec εκπαιδευτές γίνανε Tec εκπαιδευτές σε 3 μέρες, χωρίς στεγανή και διπλές, ουτέ wing ούτε τίποτα... απο αυτούς οι περισσότεροι έχουν παραμείνει ενεργοί rec instructors ..... το άλλο πτυχίο μάλλον το κρεμάσαν στον τοίχο...

Όταν έκανα το σχόλιο στο thread του Sea-gate. και μου δόθηκε αυτή η απάντηση, δεν είχα τίποτα άλλο να πώ.... προσωπικά ποτέ δεν πίστεψα στην ποιότητα του οργανισμού που λέγετε DSAT σε επίππεδο τεχνικής κατάδυσης.

Αυτή την στιγμή σε θέματα standards και φιλοσοφίας σε εκπαίδευση τεχνικής κατάδυσης υπάρχει ένας οργανισμός και οι άλλοι που προσπαθούν να αντιγράψουν.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-01-09, 01:25
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την στιγμή σε θέματα standards και φιλοσοφίας σε εκπαίδευση τεχνικής κατάδυσης υπάρχει ένας οργανισμός και οι άλλοι που προσπαθούν να αντιγράψουν.


Όλοι στο τέλος εκεί θα καταλήξουν…..διότι ο κόσμος πάει μπροστά όχι πίσω…
Το θέμα είναι μέχρι τότε τι γίνετε…
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-01-09, 09:09
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Στο thread υπάρχουν 3 κύρια θέματα κατά την γνώμη μου.

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι αυτή η κατάσταση που περιγράφεται από τις φωτογραφίες.
Course director, εκπαιδευτής τεχνικής και μαθητής, ντύθηκαν δύτες αυτοκτονίας και ετοιμάζονται για νέες περιπέτειες. Οι δύο πρώτοι μου δίνουν την αίσθηση ότι απέχουν από καταδύσεις τέτοιου είδους, παρόλα αυτά τις διδάσκουν. Το μόνο λάθος του μαθητή είναι τα λάθος κριτήρια επιλογής εκπαιδευτή και οργανισμού.
Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να εντοπιστούν κάποια από τα λάθη στις φωτογραφίες. Xρειάζεται μόνο κοινή λογική.
Συμφωνώ κι εγώ πως ο Αντρέας κινείται προς την σωστή κατεύθυνση (αναφορά στον οργανισμό), αν και δεν πιστεύω να υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Όμως, πολύς κόσμος φαίνεται να μην αντιλαμβάνεται το πόσο σημαντικό είναι αυτό (με τις γνωστές συνέπειες), ενώ άλλοι, πολλοί, χρησιμοποιούν παρόμοιες τακτικές. Αλλα αυτό έχει συζητηθεί
άπειρες φορές

Το δεύτερο έχει να κάνει με το πώς επιλέγουμε οργανισμό / εκπαιδευτή τεχνικής κατάδυσης (Δημήτριε).
Όπως έχει ήδη αναφερθεί, είναι εύκολο να βρεθούν τα standards των οργανισμών ώστε να επιλέξουμε αυτόν που μας ταιριάζει. Όταν έχουμε παντελή άγνοια για το τί μας ταιριάζει, τότε μάλλον δεν προχωρούμε απόλυτα συνειδητά και πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω.
(Θάνο δεν νομίζω πως υπάρχει μόνο ένας κατάλληλος οργανισμός. Υπάρχουν τουλάχιστον δύο )
Η επιλογή του οργανισμού λειτουργεί σε συνάρτηση με την επιλογή του εκπαιδευτή. Πολλές φορές επιλέγεται ο οργανισμός βάσει του εκπαιδευτή. Και τον εκπαιδευτή τον επιλέγουμε βάσει της μεθόδου διδασκαλίας, του περιεχομένου της διδασκαλίας, των πόσων σχολείων τεχνικής κατάδυσης έχει, του πόσο ενεργός τεχνικός αυτοδύτης είναι.
Τον εκπαιδευτή δεν τον επιλέγουμε βάσει των εγκαταστάσεων του καταδυτικού, της ανάλυσης του projector του, του πόσο φίλος μας ή γνωστός μας είναι, της έκπτωσης που θα μας κάνει κ.λπ. Αυτά, σε δεύτερο φιλτράρισμα.

Και για να τελειώνω επιτέλους , το τρίτο θέμα που θίγετε, είναι η συμπεριφορά του συλλόγου.
Γιώργο - geogeo, αυτό που υποθέτω πως ζητάει ο Δημήτριος (γυροφέρνοντάς το) είναι ένας έλεγχος ποιότητας από τον σύλλογο, και συμφωνώ. Έλεγχος που θα εφαρμόζεται σε κάθε προσφορά, παρουσίαση, εκδήλωση και γενικότερα σε κάθε κίνηση του συλλόγου που καθορίζει την ποιότητά του. Την χρονιά που μας πέρασε, υπήρξαν άστοχες για εμένα, κινήσεις του συλλόγου, ενώ ταυτόχρονα έλειψαν άλλες, απλές και εύκολες στο να πραγματοποιηθούν που θα του ήταν χρήσιμες (χωρίς βέβαια να πραγνωρίζω και τις πολύ καλές στιγμές του).
Προς το παρόν, κρίνω τις προθέσεις ενός σχετικά νεοσύστατου συλλόγου και όχι το αποτέλεσμα.
Αλλά εγώ είμαι και καλοπροαίρετος...


Cheers
Y
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-01-09, 11:34
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Δυστυχώς η συζήτηση κατέληξε ακριβώς εκεί που φοβόμουν... Το αποτέλεσμα των πράξεων και των συγκεκριμένων φωτογραφιών είναι η, άδικη κατά την γνώμη μου, δυσφήμηση της DSAT.

Προσωπικά έχω παρακολουθήσει προγράμματα τεχνικής εκπαίδευσης 3 οργανισμών και άρα μπορώ να εκφράσω γνώμη μόνο για αυτούς. Προτείνω στους φίλους που βιάζονται να κρίνουν έναν οργανισμό και ένα σχολείο, χωρίς να έχουν προσωπική εμπειρία να είναι λιγότερο απόλυτοι και επικριτικοί. Με το να δείς ένα βίντεο και να διαβάσεις ένα manual, δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για τον οργανισμό και το σχολείο...

Όλοι οι οργανισμοί έχουν υπερ και κατά, και κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο (από αυτά που γνωρίζω...). Η δική μου απόφαση να παρακολουθήσω 3 οργανισμούς και να επιλέξω δύο για να διδάσκω, είναι ακριβώς διότι με αυτό τον τρόπο έμαθα περισσότερα και άρα μπορώ και να διδάξω περισσότερα (και ελπίζω καλύτερα), βελτιώνοντας ένα πρόγραμμα το οποίο (χωρίς να εκρέπεται των standards) προσφέρει να καλύτερα (κατά την ταπεινή μου γνώμη) 2 και 3 κόσμων/οργανισμών κλπ.

Η DSAT έχει σχεδιάσει σχολεία που έχουν πολλά να προσφέρουν και δίνει την δυνατότητα στον εκπαιδευτή να προσθέσει και να εμβαθύνει στο θέμα, χωρίς να τον περιορίζει με τρόπο απολυταρχικό. Αλλά και το μινιμουμ που θέτει ο οργανισμός εάν διδάξει ο εκπαιδευτής, είναι σίγουρο ότι ο απόφοιτος δύτης έχει πάρει πολύ γερές βάσεις ώστε να εξελιχθεί σε καλό τεχνικό δύτη.

Επιπρόσθετα, υπάρχουν πολύ αξιόλογοι συνάδελφοι εκπαιδευτές της DSAT (και δεν βάζω το εαυτό μου μέσα), όπως ο Γιώργος Βανδώρος, ο Νεκτάριος Κατριβέσης και άλλοι που διδάσκουν με μεράκι και προσοχή. Είναι άδικο για αυτούς τους συναδέλφους που έχουν δώσει σημαντικό κομμάτι της ζωής τους και προσπαθούν να δίνουν το καλύτερο τους εαυτό στα σχολεία που διδάσκουν, να τους βάζουμε στο ίδιο ντορβά με αυτούς των φωτογραφιών. Πιστεύετε ότι είναι τυχαίο που τόσοι σοβαροί και ευσυνείδητοι επαγγελματίες, στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό επέλεξαν να γίνουν DSAT εκπαιδευτές όπως ο Ellyatt, ο Cedric Verdier και πολλοί άλλοι?

Είναι επίσης άδικο να κατηγορούμε ένα οργανισμό που προσπάθησε και προσπαθεί να προσφέρει ένα καλό προίόν, επειδή κάποιοι διασύρρουν το όνομα του.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-01-09, 13:17
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Οι φωτογραφίες απέχουν έτη φωτός από τα standards της DSAT. Kατά συνέπεια είναι άτοπο το να τα κρίνουμε από αυτές. Η ευθύνη στην οποία αναφερθήκαμε οι περισσότεροι δεν έγκειται στα standards της, αλλά στο γεγονός ότι πιστοποιοιμένοι εκπαιδευτές της διδάσκουν τελείως έξω από αυτά, παρέχοντας πτυχία με τη σφραγίδα της.
Τώρα τα ποιος οργανισμός έχει τα πιο καλά standards είναι ένα τελείως άλλο θέμα, το οποίο πιστεύω είναι λάθος να αναλυθεί σε αυτό το post. Όποιος θέλει να το θίξει, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ανοίξει νέο, αν και πολλά έχουν συζητηθεί στο παρελθόν. Απλά πιστεύω ότι κάποιοι αναζητούν αφορμές να το επαναφέρουν όπου δίνεται η ευκαιρία. Self confidence and respect are important, self confirmation is something completely different .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.