Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 03-11-09, 01:05
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ' ότι διάβασα στους Γκρικ Ντάιβερς το ΔΣ τα έχει πιάσει από την Γκρινπίς... Αν ισχύει, θα πρέπει να τα μοιραστούμε παιδιά τα φράγκα αλλιώς πείτε μου να βάλω υποψηφιότητα .
Γιώργο, δε σου δίνω τίποτα
Εξ' άλλου όπως όλοι γνωρίζουν εγώ φέτος άλλαξα αμάξι και (πρώτη είδηση, δεν το ξέρει κανένας) χτίζω βίλα στην παραλιακή με νερο-τσουλήθρα που θα χωράει εμένα και τις μπουκάλες μου και θα βουτάω κατευθείαν στη θάλασσα

Η μόνη λύση είναι να βάλεις υποψηφιότητα...
Ο καιρός γαρ εγγύς ! Ιδού η Ροδος, ιδού και το (μαύρο) χρήμα !
Βάλε εσύ υποψηφιότητα και θα σου μάθω όλα τα (μαύρα) κόλπα
Ευκαιρία να θυμίσουμε κι όλας ότι έχουμε εκλογές στις 14/11 - μη ξεχνιόμαστε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
(Διάβασα και την εκδοχή ο σύλλογος να έμπλεξε την Γκρινπίς σε αυτά τα βρώμικα παιχνίδια συμφερόντων... σενάριο και αυτό ).
Εντάξει, αυτό μάλλον δε το διάβασες καλά. Αν κατάλαβα καλά σε ποιο post αναφέρεσαι, υπονοεί ότι οι παράκτιοι ψαράδες έμπλεξαν την Greenpeace όχι εμείς. Εμείς μόνο τα παίρνουμε...


Για να σοβαρευτούμε πάντως λίγο, αν κι είμαι μάλλον ο πρώτος που υποτίθεται ότι "τα παίρνω μαύρα", προσωπικά δεν μπορώ να θυμώσω μ' αυτά που διάβασα... μάλλον λυπάμαι.

Μπορώ να καταλάβω, ότι κάποιοι άνθρωποι θυμώνουν με οποιονδήποτε (νομίζουν) ότι προσπαθεί να τους στερήσει το χόμπυ τους, που τους δίνει τόση χαρά, και τους βαφτίζουν "ορκισμένους εχθούς του ψαροτούφεκου" κι άλλα τέτοια γραφικά.

Αν δεν μπορούμε δηλ. εμείς σαν αυτοδύτες, να καταλάβουμε τι σημαίνει απαγόρευση, που ζούμε κι αγαπάμε τη θάλασσα όσο κι οι ψαροκυνηγοί, κι είμασταν τόσα χρόνια μέχρι το 2006 παράνομοι παντού, ποιος θα μπορούσε καλύτερα να τους νοιώσει?

Το ότι τους νοιώθω όμως, δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι δεν λυπάμαι.
Λυπάμαι γιατί νοιώθω πως υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι στο χώρο των ψαροκυνηγών, που αντί να πουν την αλήθεια -που σίγουρα την έχουν νοιώσει και τη βλέπουν χρόνο με τον χρόνο- ότι τα ψάρια μειώνονται σταδιακά, κι ότι υπάρχουν ψάρια που μειώνονται κυρίως από το υποβρύχιο κυνήγι (όπως π.χ. από τις εξολοθρεύσεις των αγώνων Ψ/Τ), διαλέγουν να κατηγορήσουν οποιονδήποτε άλλο εκτός από το Ψ/Τ.

Το ότι δηλ. το Ψ/Τ του ροφού έχει απαγορευτεί σε Γαλλία, Τουρκία, κλπ δεν τους λέει τίποτα?
Αισθάνονται ότι απειλούνται και κάτω από το βάρος αυτής της απειλής, νομίζουν πως αν παραδεχτούν κι οι ίδιοι πως το Ψ/Τ κάνει έστω και την ελάχιστη ζημιά, θα πέσουν όλοι πάνω τους να καταργήσουν συνολικά το ψαροτούφεκο.

Η αλήθεια για μένα είναι διαφορετική: Το να προτείνουν οι ίδιοι οι ψαροκυνηγοί συγκεκριμένες περιοχές που να απαγορεύεται το Ψ/Τ είναι ο μοναδικός δρόμος που θα τους κάνει να αποδείξουν έμπρακτα ότι νοιάζονται και αγαπούν τη θάλασσα κι ίσως ο μόνος δρόμος να διατηρηθούν (στο μέλλον) περιοχές ανοιχτές για το Ψ/Τ και να ανακάμψουν οι πληθυσμοί των ψαριών.

Είναι δυνατόν να λες: Έτσι ήταν μέχρι πρότινος, δεν δέχομαι να μου το στερήσεις, και δε με ενδιαφέρει αν οι μελλοντικές γεννιές δε βρουν ούτε λέπι?
και να ισχυρίζεσαι παράλληλα ότι ενδιαφέρεσαι κι αγαπάς τη θάλασσα?
Τα δεδομένα αλλάζουν, τα ιχθυοαποθέματα αλλάζουν, είμαστε όλοι μέρος του προβληματος και πρέπει όλοι να γίνουμε μέρος της λύσης.

Εγω προσωπικά δέχομαι σαν αυτοδύτης, αν κηρυχθούν περιοχές σαν no-take zone στα πλαίσια μιας σοβαρής προσπάθειας προστασίας, να μη βουτάω ούτε εγώ εκεί - γιατί κι η αυτόνομη κατάδυση έχει τις επιπτώσεις της στη θαλάσσια ζωή.

Αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζω το πρόβλημα όμως και το θεωρώ πολύ πιο σοβαρό και με πολύ πιο μακροχρόνιες επιπτώσεις από το να μου στερήσουν το χόμπυ μου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν τάξει δεν είμαστε ειδικοί επιστήμονες για να επονήσουμε μελέτη για τη σωτηρία της ποσειδωνίας ή του βενθικού περιβάλλοντος στις Κυκλάδες, μια άποψη μπορούμε να την έχουμε όμως... Για να μην λένε κάποιοι πράγματα που δεν έχει πει ο σύλλογος ...
Με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, πιστεύω πως ότι και να γράψουμε, όσο επιστημονικά ή μη επιστημονικά να αναπτύξουμε το θέμα, η συζήτηση θα καταλήξει πάλι σε ένα συναισθηματικό επίπεδο "γιατί μου παίρνεις το παιχνίδι μου" και δε θα βγάλει πουθενά.
Δυστυχώς!
γιατί εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι στο χώρο του Ψ/Τ και θα έπρεπε να το βλέπουν πιο σοβαρά και μακροπρόθεσμα και λιγότερο συναισθηματικά και συνθηματικά.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 03-11-09 στις 01:08.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 04-11-09, 18:20
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: 26-29.06.2009: Οικολογική Καταγραφή Βυθού στη Γυάρο (Σ.Ε.Α. Τηθύς / GreenPeace)

να θυμίσω πως δε βούτηξε μόνο το ΔΣ...
τώρα αν φαίνομαι σαν ο τύπος που τα έχει αρπάξει από οικωλογική μ(?)κο...
χ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.