Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-07-10, 10:35
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί λές τώρα φίλε μου...
Έχεις κάνει ένα σενάριο στο μυαλό σου και το θεωρείς δεδομένο.
Επαναλαμβάνω λοιπόν.
α) Εφόσων εγώ μπορώ να σε καλύψω οπουδήποτε στο νησί, να σε υποστηρίξω τεχνικά, ιατρικά κλπ γιατί να σου νοικιάσω μπουκάλα?
Δεν διαφωνώ οτι μπορείς. Μπορείς όμως οποιαδήποτε ώρα της ημέρας; Μπορείς να με περιμένεις το πρωί να ξυπνήσω, να πιω τον καφέ μου και μετά να πάμε για κατάδυση;
Μπορείς να με διαβεβαιώσεις οτι την ώρα που θα έρθω για κατάδυση μαζί σου δεν θα έχεις στο ιδιο group 2 ΟW με 2 βουτιές που θα σερνονται στον βυθό και θα σηκώσουν τα πάντα;
Μπορείς να με διαβεβαιώσεις οτι στην βουτιά που θα έρθω μαζί σου δεν θα υπάρχει κάποιος με κατανάλωση 30lt/min και με την 12αρα που θα του δώσεις θα βγούμε στα 25λεπτά;;;

κλπ κλπ.

Παράθεση:
β) Ποιός σου είπε ότι άμα έρθεις θα σε χρεώσω 50 ευρώ εφόσον το μονο που θές είναι μπουκάλα; Τόσο σε χρεώνουν;
γ) Η άδεια ενοικίασης είναι παράλληλη με την άδεια συνοδευόμενης. Είμαι σίγουρος ότι άν ήταν διαφορετικό πακέτο δέν θα το επέλεγε κανένας.
δ) Εσείς μάλλον μας έχετε πάρει για πολύ κερδοσκόπους εδώ στα νησιά. Κάντε μου μιά χάρη και κάντε μιά έρευνα αγοράς.
ε) Πιθανότατα να μήν σου νοικιάσω εγώ μπουκάλα, θα σε στείλω όμως κάπου αλλού να πάρεις και έτσι νομίζω δέν σου χαλάω την μέρα.
Τη φήμη του κερδοσκόπου δεν είχαν κανένα λόγω να την βγάλουν οι ερασιτέχνες δύτες. Κάποιοι (οι περισσότεροι) επαγγελματίες δώσανε τροφή γι' αυτό.

Ερώτηση: Τι θα γίνει που στην περίπτωση μου αρνηθείς να μου νοικιάσεις και στείλω ένα e-mail στην Veritas????
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-07-10, 10:37
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ακούγεται λογικότατο αυτό που λες!!!! Άλλωστε κι εγώ που πήγα να πάρω καινούριο αυτοκίνητο, εκτός του οτι μου ζητήσανε το δίπλωμά μου με εξετάσανε θεωρητικά/μηχανολογικά/πορεία πριν μου παραδώσουν τα κλειδιά.



Είναι ακριβώς το ίδιο!!!! Μπορεί να σκοτώσω κανέναν με τον ρυθμιστή που θα νοικιάσω!!!!
Φίλε μήν πιάνεις τα άκρα.
Νιμίζω καταλαβαίνεις την ουσία του ζητήματος (εκτός και αν δέν την έχεις καταλάβει) Το ζήτημα είναι η σχέση του καταδυτικού κέντρου με αυτόν που θέλει να νοικιάσει εξοπλισμό).
Διαφωνείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αίσχη κάτω από το νερό με δικό τους ή με νοικιασμένο εξοπλισμό; Περιμένω την απάντηση σου.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-07-10, 10:41
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσων αφορά το παράδειγμα που έθεσες, υπάρχουν πράγματι άτομα που δέν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη και δέν θέλω καν να ασχολούμαι μαζί τους. Ούτε για ενοικίαση, ούτε για συνοδευόμενη ούτε για πτυχία ούτε για τίποτα.
To θέμα της εμπιστοσύνης είναι κάτι που αποκτάς με τον χρόνο κι όχι μέσα σε 5 λέπτα που θα μπω στο μαγαζί σου για να νοικιάσω κάποιο κομμάτι εξοπλισμού. Μπορεί να μπω στο μαγαζί σου και να εχω νεύρα γιατί έχω γυρίσει 3 καταδυτικά και κανένας δεν μου νοικιάζει ή να έχω τσακωθεί με την γκόμενα, αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι γενικά ζοχαδιασμένος, ή κακός δύτης.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-07-10, 10:45
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνώ οτι μπορείς. Μπορείς όμως οποιαδήποτε ώρα της ημέρας; Μπορείς να με περιμένεις το πρωί να ξυπνήσω, να πιω τον καφέ μου και μετά να πάμε για κατάδυση;
Μπορείς να με διαβεβαιώσεις οτι την ώρα που θα έρθω για κατάδυση μαζί σου δεν θα έχεις στο ιδιο group 2 ΟW με 2 βουτιές που θα σερνονται στον βυθό και θα σηκώσουν τα πάντα;
Μπορείς να με διαβεβαιώσεις οτι στην βουτιά που θα έρθω μαζί σου δεν θα υπάρχει κάποιος με κατανάλωση 30lt/min και με την 12αρα που θα του δώσεις θα βγούμε στα 25λεπτά;;;

κλπ κλπ.



Τη φήμη του κερδοσκόπου δεν είχαν κανένα λόγω να την βγάλουν οι ερασιτέχνες δύτες. Κάποιοι (οι περισσότεροι) επαγγελματίες δώσανε τροφή γι' αυτό.

Ερώτηση: Τι θα γίνει που στην περίπτωση μου αρνηθείς να μου νοικιάσεις και στείλω ένα e-mail στην Veritas????
Εφόσων είσαι δύτης φίλε μου θα γνωρίζεις ότι καλώς ή κακώς, όταν συμμετέχουμε σε μιά ομάδα πρέπει να προσαρμοζόμαστε στις δυνατότητες του πιό " αδύναμου ". Τώρα άν εσύ στα πλαίσια των καταδυτικών σου δραστηριοτήτων θέλεις πιό απομονωμένες καταδύσεις, σου προτείνω να βρείς μεταχειρισμένο εξοπλισμό και να πηγαίνεις μόνο για γεμίσματα. Επαναλαμβάνω πως στην περίπτωση που είσαι διακοπές σε κάποιο μέρος δέν θα δυσκολευτείς να νοικιάσεις. Αν δέν σου δώσω εγώ πιθανόν να σου δώσει κάποιος άλλος.
Τώρα για το mail στην Veritas...δέν έχω κανέναν συνεταίρο με αυτό το όνομα. Η veritas είναι φορέας πιστοποίησης. Μάλλον στο λιμεναρχείο πρέπει να απευθυνθείς. Κάντο λοιπόν για να σου λυθεί η απορία.
Προς θεού, δέν σου απαντώ κακόβουλα. Προσπαθώ απλά να στηρίξω την άποψη μου.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-07-10, 10:47
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μήν πιάνεις τα άκρα.
Νιμίζω καταλαβαίνεις την ουσία του ζητήματος (εκτός και αν δέν την έχεις καταλάβει) Το ζήτημα είναι η σχέση του καταδυτικού κέντρου με αυτόν που θέλει να νοικιάσει εξοπλισμό).
Διαφωνείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν αίσχη κάτω από το νερό με δικό τους ή με νοικιασμένο εξοπλισμό; Περιμένω την απάντηση σου.
Το είπες και μόνος σου "με δικό τους ή νοικιασμένο εξοπλισμό". Ο κάφρος είναι πάντα κάφρος. Αυτό όμως δεν μπορείς να το κρίνεις απο τα 5-10 λεπτά που θα συναναστραφείς μαζί του, εκτός ακραίων περιπτώσεων. Αλλά και πάλι δεν είναι δική σου δουλειά, αλλά του Λιμενικού να εφαρμόσει τον νόμο. Το πως θα το κάνει αυτό πάλι δεν είναι δικιά σου ή δικιά μου δουλειά. Αντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να κάνω/κάνεις μια καταγγελεία.

Ερώτηση: Αν έρθω με δικιά μου φιάλη; Θα μου γεμίσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-07-10, 10:51
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
To θέμα της εμπιστοσύνης είναι κάτι που αποκτάς με τον χρόνο κι όχι μέσα σε 5 λέπτα που θα μπω στο μαγαζί σου για να νοικιάσω κάποιο κομμάτι εξοπλισμού. Μπορεί να μπω στο μαγαζί σου και να εχω νεύρα γιατί έχω γυρίσει 3 καταδυτικά και κανένας δεν μου νοικιάζει ή να έχω τσακωθεί με την γκόμενα, αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι γενικά ζοχαδιασμένος, ή κακός δύτης.
Κανένα καταδυτικό δέν σε απορρίπτει κατευθείαν. Συνήθως προσπαθεί να διαπιστώσει το ποιόν σου μέσω κάποιων ερωτήσεων. Επιπλέον, σε μιά κοινότητα δυτών, που τα μέλη είναι λίγα (και ειδικά εδώ στη Ρόδο) ξέρεις τί ρολο παίζει ο καθένας.
Ενδεχομένως την πρώτη φορά να σου δώσει προσπαθώντας παράλληλα να μάθει πού θα πάς ή ακόμα και να σε στείλει με κανέναν που ήδη εμπιστεύεται (να, τα παιδιά θα πάνε αύριο βουτιά..πηγαίνετε και σεις μαζί). Τώρα άμα μετά απο αυτό (η πριν) μαθευτεί κακή συμπεριφορά, μην περιμένεις να σου ξαναδώσει...κατα την γνώμη μου πάντα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-07-10, 10:58
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα καταδυτικό δέν σε απορρίπτει κατευθείαν. Συνήθως προσπαθεί να διαπιστώσει το ποιόν σου μέσω κάποιων ερωτήσεων. Επιπλέον, σε μιά κοινότητα δυτών, που τα μέλη είναι λίγα (και ειδικά εδώ στη Ρόδο) ξέρεις τί ρολο παίζει ο καθένας.
Ενδεχομένως την πρώτη φορά να σου δώσει προσπαθώντας παράλληλα να μάθει πού θα πάς ή ακόμα και να σε στείλει με κανέναν που ήδη εμπιστεύεται (να, τα παιδιά θα πάνε αύριο βουτιά..πηγαίνετε και σεις μαζί). Τώρα άμα μετά απο αυτό (η πριν) μαθευτεί κακή συμπεριφορά, μην περιμένεις να σου ξαναδώσει...κατα την γνώμη μου πάντα.
Θέτεις πολύ συχνά θέμα εμπιστοσύνης του καταδυτικού προς τον πελάτη. Σκέψου όμως και την εμπιστοσύνη του πελάτη προς το καταδυτικό. Πάω διακοπές, θέλω να κάνω μερικές καταδύσεις και "πρέπει" να σε εμπιστευθώ. Η βουτιά θα είναι καλή;;; ο εξοπλισμός θα είναι καλοσυντηρημένος;;; θα ταιριάξω με την υπόλοιπη ομάδα;;;;


Κανένας δεν αντιδικεί, απόψεις ανταλλάσουμε, άλλωτε πιο έντονα, άλλωτε πιο χαλαρά!!!!

Κυριακή πρωί και αντί για διακοπές ή στην θάλασσα, είμαι στην δουλειά!!!! τι περιμένεις?????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-07-10, 10:59
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είπες και μόνος σου "με δικό τους ή νοικιασμένο εξοπλισμό". Ο κάφρος είναι πάντα κάφρος. Αυτό όμως δεν μπορείς να το κρίνεις απο τα 5-10 λεπτά που θα συναναστραφείς μαζί του, εκτός ακραίων περιπτώσεων. Αλλά και πάλι δεν είναι δική σου δουλειά, αλλά του Λιμενικού να εφαρμόσει τον νόμο. Το πως θα το κάνει αυτό πάλι δεν είναι δικιά σου ή δικιά μου δουλειά. Αντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να κάνω/κάνεις μια καταγγελεία.

Ερώτηση: Αν έρθω με δικιά μου φιάλη; Θα μου γεμίσεις;
Γενικά γεμίζω.
Υπάρχουν όμως άνθρωποι στο νησί μου που του ξέρω - τους έχω δεί με τα μάτια μου - ότι ψαρεύουν μπουκάλα.
Εχθές κιόλας ήρθε ένας με 2 μπουκάλια και δέν του γέμισα. Χωρίς δικαιολογίες και χωρίς τίποτα. Αν τελικά αυτός ο άνθρωπος δε γέμισε,(γιατί ήρθε και αργά) πιθανόν να μην πήγε ψάρεμα σήμερα και έτσι την γλύτωσαν 5-6 ψαράκια.
Αυτό για μένα είναι επιτυχία φίλε μου Akef.
Νομίζω ότι ένας τρόπος να σταματήσουμε αυτούς που κάνουν μαλακίες μέσα στο νερό είναι να μήν τους τροφοδοτούμε. Για αυτήν - και μόνο αυτήν- την μερίδα μιλώ.
Τώρα δυστυχώς, κοντά στα ξερά καιγονται και τα χλωρά. Ψαχνω όμως λύση.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-07-10, 11:10
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέτεις πολύ συχνά θέμα εμπιστοσύνης του καταδυτικού προς τον πελάτη. Σκέψου όμως και την εμπιστοσύνη του πελάτη προς το καταδυτικό. Πάω διακοπές, θέλω να κάνω μερικές καταδύσεις και "πρέπει" να σε εμπιστευθώ. Η βουτιά θα είναι καλή;;; ο εξοπλισμός θα είναι καλοσυντηρημένος;;; θα ταιριάξω με την υπόλοιπη ομάδα;;;;


Κανένας δεν αντιδικεί, απόψεις ανταλλάσουμε, άλλωτε πιο έντονα, άλλωτε πιο χαλαρά!!!!

Κυριακή πρωί και αντί για διακοπές ή στην θάλασσα, είμαι στην δουλειά!!!! τι περιμένεις?????

Σου εύχομαι σύντομα να πάς διακοπές!!
Κοίτα, τον εξοπλισμό τον βλέπεις. Η βουτιά τώρα είναι μιά λούμπα.
Μου έχει τύχει και μένα να κάνω μετριότατες βουτιές αλλά τί να κάνεις..
Γενικά ενημερώνεσαι απο συναδέλφους, από forum...
Πιστεύω ότι το να επιτευχθεί εμπιστοσύνη μεταξύ ενός καταδυτικού κέντρου και ενός δύτη είναι ότι ομορφότερο. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγος χρόνος γιατί καί ο επαγγελματίας έχει κάποια ζητήματα, όχι τόσο νομικά όσο "κοινονικά' (για να μήν χρησιμοποιήσω πάλι την λέξη ηθικά)
Μήν ξεχνάτε ότι όλοι μας ζούμε για ένα όνομα σε αυτήν την κοινωνία (και ειδικά σε μια μικρή κοινωνία ενός νησιού).
Υπάρχει εδώ μια σχολή στην οποία προ ετών πνίγηκε κάποιος από το προσωπικό (εκτελώντας άπνοιες). Σαφώς και το κέντρο δέν έφερε καμιά απολύτως ευθύνη, πλην όμως το γεγονός και μόνο ότι το όνομα του συνδέθηκε με αυτό το λυπηρό γεγονός το αποδυνάμωσε (σε συνδιασμό με τα αλλεπάλληλα δικαστήρια και τους ανεγκέφαλους δημοσιογράφους).
Η σχολή αυτή νομίζω δουλεύει για τελευταία χρονιά.
Θέτω αυτό το παράδειγμα για να δείτε πόσο λεπτά είναι τα πράγματα.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-07-10, 11:55
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Deep Rhodos γεια σου και από μένα.

Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον αυτή τη συζήτηση, στην οποία ομολογώ η γνώμη μου διχάστηκε κάμποσες φορές, οπότε και καταλαβαινω τη δύσκολη θέση τη δική σου ή οποιουδήποτε πάροχου.

Δυστυχώς έχουμε δει κι εμείς ως πελάτες διάφορα, ειδικά όσοι έχουμε μάθει να κάνουμε μια βουτιά πληρώνοντας μόνο την αξία του αέρα μας... κι έτσι όταν βρισκομαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε αδρά για μια συνοδευόμενη βουτιά που -συνήθως- δεν μας αρέσει, νιώθουμε όλο το ελληνικό μεγαλείο της τουριστικής "ανάπτυξης" στο πετσί των οπισθίων μας

Θέλω να σου πω ότι εκτιμώ τους προβληματισμούς σου και ότι ούτε κι εγώ θα νοίκιαζα αν ήταν στο χέρι μου σε ανθρώπους των οποίων γνωριζω το ασύμβατο ποιόν τους... αλλά μια που γενικά είσαι άνθρωπος ανοικτός που συζητάει, ψάχνεται και αλλάζει γνώμη όταν πείθεται, θα ήθελα κι εγώ μαζι με τους υπόλοιπους σχολιαστές αυτού του θρεντ, να σου θυμίσω να έχεις στο μυαλό σου και μια κατηγορία δυτών που βουτούν χρόνια και είναι πλέον αρκετά έμπειροι, αυτόνομοι και αυτάρκεις, ώστε δικαίως να προτιμούν να βουτούν ασυνόδευτοι παρά να επαναλαμβάνουν βουτιές σχολείων στις διακοπές τους. Είμαι σίγουρη ότι αν το σκεφτείς, θα βρεις μια δίκαιη λύση και γι' αυτή την κατηγορία.

Ο καλύτερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτούς τους δύτες πάντως, αν κρίνω από τον εαυτό μου τουλάχιστον, είναι να έχεις να τους προτείνεις όμορφα μέρη με σκάφος. Αν μπαίνοντας στο καταδυτικό σου έχεις να μου δείξεις όμορφες φωτό από τα σάιτ σου, το πιο πιθανό είναι ότι θα θέλω να έρθω μαζί σου για να τα δω κι εγώ. Αν μάλιστα η τιμή σου είναι λογική, το πιο πιθανό είναι ότι θα έρθω και θα ξαναέρθω και θα αφήσω τις βουτιές από ακτή για όταν η τσέπη μου αρχισει να διαμαρτύρεται. Το πιο σημαντικό άλλωστε είναι να γυρίσω στην έδρα μου και να πω πόσο όμορφα πέρασα στο νησί, τι ωραίες βουτιές έκανα και πόσο καλό καταδυτικό βρήκα εκεί να με υποστηρίξει. Έτσι μονάχα χτίζονται τα ονόματα στο χώρο, αργά, σταθερά και με προσπάθεια.

Καλή σου συνέχεια, και καλές δουλειές στην όμορφη Ρόδο!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.