Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-08, 12:52
ΑΡΤΕΜΗ ΑΡΤΕΜΗ is offline
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Περιοχή: KARYSTOS
Μηνύματα: 10
Καθαρισμός Λιμανιού Καρύστου;;;;

προχθές που κοιτούσα το λιμάνι καρύστου αντιίκρησα μια εικώνα λίγο απαράδεκτη θα έλεγα[πολύ σκουπίδι ρε παιδιά!!!!]..... με αφορμή αυτό το γεγονός μου έχει καθήσει η ιδέα να οργανώσουμε μια ομάδα με τα παιδιά που βουτάμε και όσους άλλους θέλουν να βοηθήσουν μια ημέρα καθαριότητας και να βουτήξουμε όλοι μαζί για να καθαρήσουμε το λιμάνι μας. πιστεύω οτι είναι πολύ καλή αφορμή μιας και φτιάχνετε επέκταση στο ήδη υπάρχον λιμάνι.

θα ήθελα την βοήθεια σας στο αν ξέρει κανείς σε ποιές αρμόδιες αρχές θα πρέπει να απευθυνθούμε για να κάνουμε πράξη αυτή την ιδέα λόγο του ότι είναι περιοχή λιμανιού.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-08, 21:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καθαρισμός Λιμανιού Καρύστου;;;;

Άρτεμη, δεν ξέρω πόσο επείγον σου φαίνεται το θέμα του καθαρισμού, αν πάντως μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή περιμένουμε όπου να' ναι την έναρξη του "Καθαρίστε τη Μεσόγειο 2008", που διοργανώνει κάθε χρόνο μεταξύ Μαΐου-Ιουνίου η ΜΚΟ MEDSOS

Θα ήταν καλύτερα να το εντάξεις εκεί γιατί θα αποκτήσεις άμεσα έναν εξαιρετικό χορηγό επικοινωνίας.
Αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις κατευθείαν με τα παιδιά στα info@medsos.gr / medsos@medsos.gr
ή θα μπορούσα να τις ζητήσω κι εγώ για σένα.

Όμορφη η πρωτοβουλία σου όπως και να'ναι!


ΥΓ. Εκ των υστέρων προσθήκη: Η εκστρατεία "Καθαρίστε τη Μεσόγειο 2008" άρχισε. Όσοι θέλουν υποστήριξη και χορηγία επικοινωνίας για τη διοργάνωση υποβρύχιων ή και παράκτιων καθαρισμών, θα βρουν στο MEDSOS έναν πολύτιμο σύμμαχο.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 24-04-08 στις 10:47.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-08, 21:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καθαρισμός Λιμανιού Καρύστου;;;;

Δύο φορείς που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

α) Ο Δήμος για να δωθεί δημοσιότητα στο θέμα αλλά και την αποκομιδή σκουπιδιών (αν είναι πολλά ή δεν υπάρχουν μεγάλοι κάδοι στην περιοχή)

β) Η αρμόδια λιμενική αρχή, για να πάρετε ειδική άδεια μια και το λιμάνι είναι προφανώς απαγορευμένος χώρος κατάδυσης λόγω κίνησης σκαφών.

Πριν όμως φτάσετε εκεί, διάβασε με προσοχή αυτό εδώ το θέμα:

Να καθαρίζει κανείς ή να μην καθαρίζει;


Δεν ξέρω τι είδη σκουπιδιών είδατε και πόσο χρόνο είναι βυθισμένα αλλά μπορεί διαβάζοντας την παραπάνω συζήτηση να αναθεωρήσεις την άποψή σου για το αν χρειάζεται καθαρισμός.

Επίσης, αν μιλάμε για λιμάνι με πολλή κίνηση και ρύπους στα νερά, σκέψου ότι θα είναι μια πολύ ανθυγιεινή κατάδυση (εως απαγορευτική) για ερασιτέχνες δύτες με στολή υγρού τύπου και μάσκες που δεν καλύπτουν το πρόσωπο.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.