Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-03-08, 10:44
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Ξεκινώντας απο την αναφορά οτι θα πάρει ο καθένας απο δυο φιάλες, εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζεται εξοπλισμός... μπολικος εξοπλισμος!
Τον Μαη τα νερα της λίμνης θα ειναι πολύ κρυα.. δεν εχει σημασία που ειναι ανοιξη.. θα εχουν λιώσει τα χίονια και θα ειναι πιο κρυα απο κάθε αλλη εποχη. Οποτε ειναι πολυ ευστοχη η παρατηρηση του Θάνου.

Η εκδρομή αυτή όπως και να το κάνουμε αφορά δύτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο.. οχι απαραιτητα για την εμπειρια, οσο για τον εξοπλισμό που θα εχουν αποκτήσει...

Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-08, 11:10
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλες δραστηριότητες
Εκτός από τις βουτιές που θα τις οργανώσουμε μόνοι μας, υπάρχει δυνατότητα για rafting, trekking, Canoe-kayak, καταρρίχηση κ.λ.π. σε ένα καταπληκτικό άγριο φυσικό περιβάλλον ...

Διαμονή
Υπάρχουν αρκετά παραδοσιακά δωμάτια στην Ανατολική Φραγκίστα ή στα γύρω χωριά αρκεί να τα κλείσουμε έγκαιρα (λόγω πρωτομαγιάς)...
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!

Τις διάφορες δραστηριότητες καθώς και δωμάτια, θα τα κλείσουμε μεμονωμένα, ή θα υπάρξει ''κεντρικός'' συντονισμός;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-08, 11:58
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινώντας απο την αναφορά οτι θα πάρει ο καθένας απο δυο φιάλες, εγώ καταλαβαίνω οτι χρειάζεται εξοπλισμός... μπολικος εξοπλισμος!
Τον Μαη τα νερα της λίμνης θα ειναι πολύ κρυα.. δεν εχει σημασία που ειναι ανοιξη.. θα εχουν λιώσει τα χίονια και θα ειναι πιο κρυα απο κάθε αλλη εποχη. Οποτε ειναι πολυ ευστοχη η παρατηρηση του Θάνου.

Η εκδρομή αυτή όπως και να το κάνουμε αφορά δύτες που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο.. οχι απαραιτητα για την εμπειρια, οσο για τον εξοπλισμό που θα εχουν αποκτήσει...

Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση

Ζίνα, δεν νομιζω ότι ο Χρήστος μας προτείνει βουτιές technical....
Οι δύο φιάλες υποθέτω ότι απλώς αντιστοιχούν σε δυο βουτιές...
Αν βουτάς και τώρα με τη wet σου, δε θα έχεις κανένα λόγο να μην μπορείς να βουτήξεις το Μάιο στη λίμνη. Αν κρυώνεις πολύ, αναλαμβάνω να σου φέρω και έξτρα γιλεκάκι το οποίο κάνει θαύματα (χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

Νομίζω ότι οι βουτιές θα είναι πρωτότυπες, χαλαρές, εκπαιδευτικές (θα μάθουμε μερικά πραγματάκια για βουτιές σε υψόμετρο) και οπωσδήποτε διασκεδαστικές αν πάμε όλοι παρέα.... Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ

Ελπίζω να έρθεις και να φέρεις και τη φωτογραφική σου!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-08, 12:24
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!

Τις διάφορες δραστηριότητες καθώς και δωμάτια, θα τα κλείσουμε μεμονωμένα, ή θα υπάρξει ''κεντρικός'' συντονισμός;
Πιστεύω είναι καλύτερα ένας κεντρικός συντονισμός. Ήδη έχω κάποια τηλέφωνα και έχω επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη. Πρόκειται για παραδοσιακά πετρόχτισα δωμάτια στην ανατολική Φραγκίστα πολύ κοντά στην Λίμνη, με όλα τις ανέσεις, θέρμανση, πρωινό, καφέδες και τσίπουρο παραγωγής του τα βράδια σε ένα ευχάριστο περιβάλλον. Η πρώτη τιμή είναι 50 Ευρώ ανά δίκλινο δωμάτιο, αλλά θα μας κάνει έκπτωση αν τα κλείσουμε σαν ομάδα, παζαρεύετε. Ίσως υπάρχουν και άλλα εκεί τριγύρω ποιο φτηνά θέλει λίγο ψάξιμο.

Όσο για τις δραστηριότητες θα τις κλείσουμε επί τόπου ανάλογα με τον χρόνο που θα έχουμε.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-08, 12:28
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ
και στο jeeping!


Όσο για τη φωτογράφηση σε πιθανές συνθήκες πολύ χαμηλής ορατότητας, θα έχουμε την ευκαιρία να πούμε 2-3 πρακτικές συμβουλές ώστε να έχουμε επιτυχημένες φωτογραφίες να ποστάρουμε μετά
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζίνα, δεν νομιζω ότι ο Χρήστος μας προτείνει βουτιές technical....
Οι δύο φιάλες υποθέτω ότι απλώς αντιστοιχούν σε δυο βουτιές...
Αν βουτάς και τώρα με τη wet σου, δε θα έχεις κανένα λόγο να μην μπορείς να βουτήξεις το Μάιο στη λίμνη. Αν κρυώνεις πολύ, αναλαμβάνω να σου φέρω και έξτρα γιλεκάκι το οποίο κάνει θαύματα (χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

Νομίζω ότι οι βουτιές θα είναι πρωτότυπες, χαλαρές, εκπαιδευτικές (θα μάθουμε μερικά πραγματάκια για βουτιές σε υψόμετρο) και οπωσδήποτε διασκεδαστικές αν πάμε όλοι παρέα.... Κι αν μας τη σπάσει και κάτι, θα το ρίξουμε στο ράφτινγκ και το τρέκινγκ

Ελπίζω να έρθεις και να φέρεις και τη φωτογραφική σου!!
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα περιγράφει η Μαρία, οι βουτιές θα είναι χαλαρές, λίγο εκπαιδευτικές και θα σας μείνουν αξέχαστες. Το κρύο δεν είναι τόσο τραγικό μην το φοβόσαστε.

Έχω μάλιστα πληροφορίες ότι η λίμνη είναι γεμάτη ζωή με μεγάλη ποικιλία ψαριών και έχει καλή ορατότητα. Θα το δούμε.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-08, 12:38
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
(χτες και προχτές έκανα τις πρώτες wet βουτιές μου γι'αυτό το χειμώνα και ήταν μια απόλαυση!).

Θα μας τρελάνεις;;;;;
Έχεις τάμα να κάνεις wet βουτιές τον Χειμώνα, ή είναι απλά βίτσιο;

Πάντως Ζίνα μη μασάς!!! Το τσίπουρο είναι άφθονο στην περιοχή...και ζεσταίνει καλά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 05-03-08 στις 13:30.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-08, 14:28
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο jeeping!

....
Εννοείς κάτι αγαπητέ Ιωάννη?
Θα πάω στην Ανάβαση για χάρτες
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-03-08, 15:30
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Νομίζω οτι οι περισσότεροι ερασιτεχνες αυτοδύτες που εχουν περίπου 1 χρόνο το πτυχίο τους δεν ειναι τόσο «καλά» εξοπλισμενοι (και μιλάω για διπλές μπουκάλες, στεγανή στολη κτλ.)

Αυτή ειναι η αποψή μου.. μπορεί να κάνω και λάθος.. μπορεί να ειμαι η μόνη που δεν εχω όλο τον εξοπλισμό και να αποτελώ εξαιρεση.. αν ειναι ετσι συγνώμη για την παρεμβαση
Αν κατάλαβα καλα οι 2 μπουκάλες είναι για να χρησιμοποιήται 1 μπουκάλα στη κατάδυση ενω η δευτερη θα γεμίζει στο κομπρεσερ. Αν θα κάνει κρύο τόσο κρύο ή οχι που να χρειάζεται οπωσδήπορε στεγανή δεν ξέρω αλλά ο Χρήστος λέει ότι δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση.
Σίγουρα δεν αποτελείς εξαίρεση στο ότι δεν έχεις όλο τον εξοπλισμό. Ούτε εγώ έχω πάντα όλο τον εξοπλισμό που χρειάζομαι, κάτι που χρειάζομαι το δανείζομαι (αν μπορώ) ή νοικιάζω!

Δυστηχώς εδώ δεν υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες κατάδυσης σε οργανωμένο σύνολο και άν γίνονται, γίνονται μεταξύ φίλων και δεν μπορούν όλοι να πάρουν μέρος

Φυσικά μπορεί να κατάλαβα και λάθος
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-03-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη κρεμαστών.

Η λίμνη είναι και χαρακτηρισμένη ως περιοχή NATURA (GR2430002) καθώς φαίνεται να υποστηρίζει μια μεγάλη και ενίοτε σπάνια βιοποικιλότητα ψαριών, ερπετών, πουλιών αλλά και θηλαστικών....
Αν θέλετε να το ψάξετε παραπάνω, θα βρείτε τις πληροφορίες σας εδώ

Εγώ έχω ήδη φάει το κόλλημά μου με το γεγονός ότι συντηρεί πληθυσμούς βίδρας (Lutra lutra) και σταυρώνω από τώρα τα δάχτυλά μου να είμαστε τόσο τυχεροί ώστε να συναντήσουμε τα απίστευτα μουτράκια τους!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.