Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-05-09, 11:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

είμαι πολύ, πολύ, αλλά πάρα πολύ, θυμωμένη με αυτή την εξέλιξη των πραγμάτων......


Το όχι της Εναλίων προσβάλει όλη αυτή την διοργάνωση, η οποία εμπλέκει και αφορά τουλάχιστον 6 διαφορετικούς θεσμούς/πληθυσμιακές ομάδες. Ονομαστικά, η εναλίων απλά ακυρώνει με το βολικό της όχι ένα καθόλα όμορφο ραντεβού/κοινό στόχο των:

-Σύλλογος Τηθύς
- Ομάδα Burdigala
- Οργάνωση MEDSOS
- Παν. Πατρών
- Πολίτες και Δήμος Κέας

Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν με τέτοιες ανυπόστατες δικαιολογίες, να αδειάζουν έτσι μια τέτοια προσπάθεια....

(Πάντα προσπαθώ να δικαιολογώ τις επιλογές της εναλίων, προσπαθώ να μπω στη θέση τους και να κατανοήσω τα δικά τους κωλύματα και οπωσδήποτε κολλήματα μέσα σε όλο το ελληνικό μπάχαλο. Σε αυτή την περίπτωση όμως, αδυνατώ να βρω το παραμικρό επιχείρημα-άλλοθι )

ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΩ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΑΛΙΩΝ ΕΙΤΕ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΒΡΩΜΟΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΙΑΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

Ελεος πια
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-09, 11:10
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων


...

μονο που χρειαζομαστε ειναι υποστηριξη απο το Δήμο.. (για το απορριματοφορο, αιθουσα εκδηλώσεων.. ... .. )
Ζίνα, ακριβώς αυτό είναι τελικά το πρόβλημα γι' αυτό το Σ/Κ. Ότι ο δήμαρχος δεν θέλει να πλακωθεί με το λιμεναρχείο. Οπότε αν πάμε, θα περιοριστούμε στην βουτιά και όλες οι άλλες προγραμματισμένες δραστηριότητες δεν θα γίνουν.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-09, 14:44
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Μόνο την λέξη «Ντροπή» βρίσκω πρόχειρη.
Απορώ όμως, για το τι σημαίνει «Δεν μπορεί να παρίσταται εκπρόσωπος της Εναλίων».
Εμένα, δεν μου λεει και πολλά πράγματα.
- Δεν μπορεί γιατί έπαθε έμφραγμα?
- Δεν μπορεί γιατί έχει αιμοδοτική άδεια και αποφάσισε να πάει στο χωριό των γονιών του για τριήμερο?
- Δεν μπορεί γιατί «κάποιος» ξέχασε να του το πει και έκλεισε να πάει σε βαφτίσια συναδέλφου του?
- Δεν μπορεί γιατί τον ζαλίζει το καράβι και είναι αλλεργικός στις δραμαμίνες?
- Δεν μπορεί γιατί αισθάνεται «παλιός» στην υπηρεσία και δεν ανέχεται να τον «βισματώνουν» σε αυτή την ηλικία?
Πιστεύω ότι για έναν φορέα που εμπλέκεται - είτε οικειοθελώς, είτε λόγω νομοθεσίας – σε μια διοργάνωση και η απουσία του είναι συνώνυμη της ακύρωσης αλλά και του «στησίματος» άλλων 4 φορέων, τότε:
Παρίσταται ! Τόσο απλά.
Δεν είμαι σύμφωνος με τον «ακτιβιστικό καθαρισμό» αν και θα είχε πλάκα. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι ο Δήμαρχος, που φέτος οργάνωσε με άριστο τρόπο ό, τι του αναλογούσε, δεν είναι απαραίτητο να βρεθεί αντιμέτωπος με κινήσεις που θα αναγκαστεί να κάνει, πέρα από τις θελήσεις και τις στρατηγικές ισορροπίας που – όπως φαντάζομαι – θα έχει.
Ας ερωτηθεί. Αν διαφωνεί / συμφωνεί, οφείλουμε να πράξουμε ανάλογα.
Αν το όλο θέμα ακυρωθεί, πάντως, προσωπικά (+ ένας φίλος που θα ερχόμαστε μαζί) δεν θα ακολουθήσω.
Θα συμβιβαστώ με μερικούς προσωπικούς ακτιβισμούς, που τους έχω ανάγκη, γιατί έχω ρίξει πολύ δουλειά τον τελευταίο καιρό.
΄Ασε που έχω ξεχάσει που άφησα το καριοφίλι μου. Πάνε πολλά χρόνια από τότε...
Αν μετατεθεί, θα είμαι εκεί, στην ημερομηνία που θα οριστεί .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-05-09, 15:14
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Ρε παιδιά ασχέτως με το τι τελικά θα κάνετε, θα βρεθεί κάποιος να πει σε αυτήν την εναλίων ότι δεν έχει καμία μα καμία αρμοδιότητα να στέλνει εγκύκλιους ή ότι άλλο σκατά στα λιμεναρχεία και να απαγορεύει καταδύσεις σε περιοχές που δεν είναι κηρυγμένοι αρχαιολογικοί χώροι με υπουργική απόφαση;
Δεν έχει καμία αρμοδιότητα, τελεία και παύλα!

Θα βρεθεί κάποιος να πει στο λιμεναρχείο ότι είναι υποχρεωμένο να υποδείξει στην εναλίων την αυθαιρεσία της και να την επαναφέρει στην τάξη κι αν δεν το κάνει είναι συνένοχο στην αυθαιρεσία (και κατ’ επέκταση στην παρανομία);

Έλεος πραγματικά!
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-05-09, 15:15
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Στην αρχή ξεκίνησα από το ποστ του Άκη και λέω λάθος στη γραμματοσειρά αλλά μετά κατάλαβα και συμφωνώ με τα λεγόμενά του.
Καμία έκπληξη δε μου κάνει πάντως η εξέλιξη. Αυτοί μόνο με ζαχόπουλους μπορούν να συνεννοηθούν.
Ωστόσο δε βρίσκω το λόγο που η εναλίων σας απαγορεύει να πάτε και δε βρίσκω το λόγο για να μην πάτε.
Τώρα για την ανάγκη και την αποτελεσματικότητα των εκδηλώσεων καθαρισμού κάποια στιγμή ας ανοίξουμε μια άλλη κουβέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-09, 15:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά ασχέτως με το τι τελικά θα κάνετε, θα βρεθεί κάποιος να πει σε αυτήν την εναλίων ότι δεν έχει καμία μα καμία αρμοδιότητα να στέλνει εγκύκλιους ή ότι άλλο σκατά στα λιμεναρχεία και να απαγορεύει καταδύσεις σε περιοχές που δεν είναι κηρυγμένοι αρχαιολογικοί χώροι με υπουργική απόφαση;
Δεν έχει καμία αρμοδιότητα, τελεία και παύλα!


Έλεος πραγματικά!
Αν σε ικανοποιεί καθόλου αυτό, το είπα εγώ σήμερα προσωπικά στην κα. Σίμωση.

Θα εκπλαγείς βέβαια να μάθεις ότι θεώρησε το ύφος μου μάλλον επιθετικό. Προσπάθησα ιδιαίτερα να το κάνω κάπως γλυκύτερο, πράγμα που μου παραχώρησε την απροσδόκητη τιμή να με αφήσει να της μιλήσω για κανένα δεκάλεπτο εξηγώντας της την περίπτωση και σε πόσο δύσκολη θέση μάς φέρνουν όλα αυτά. Αφού με άκουσε η μεγαλειότητα της, είπε "ας με πάρει ο Δήμαρχος Κέας να συνεννοηθούμε".
Ο Δήμαρχος επικοινώνησε μαζί της και GUESS WHAT???
Του είπε ΠΑΛΙ ΟΧΙ!

Προσωπικά έχω απαυδήσει. Σιχαίνομαι. Αλήθεια.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-05-09, 15:49
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

[quote=fivos;27922]...η εφορία Εναλίων Αρχαιοτήτων πιθανολογεί πως δεν θα έχει εκπρόσωπο στην Κέα στις 30/5 και με έγγραφό της ανακοίνωσε στο Λιμενικό Σταθμό Κέας ότι δεν μας επιτρέπει να καταδυθούμε για να πραγματοποιήσουμε τον καθαρισμό.

Το έγγραφο το έχετε ;
Θα σας πρότεινα αν δεν,.. να το βρείτε, να συντάξετε κείμενο καταγγελία - διαμαρτυρία σαν σύλλογος.
Με συμμαχία όσων άλλων φορέων θεωρείτε ικανούς και επισυναπτώμενες
όλες τις σχετικές εγκυκλίους να τα καταθέσετε όπου σας συμβουλεύσει ένας
καλός δικηγόρος. Υπάρχει κάποιος από τα μέλη με αυτή την ιδιότητα.
Επίσης σημαντική είναι η δημοσίευση με δελτίο τύπου προς όλες τις κατευθύνσεις.

Στους χαρτογιακάδες απαντάς με αυτό που σιχαίνονται περισσότερο....
χαρτοπόλεμο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-05-09, 16:37
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Δηλαδή ο κ. δήμαρχος ήθελε την άδεια της Εναλείων για να μας φιλοξενήσει στο νησί του;

Γιατί αν δεν τον πειράζει μπορουμε να στειλουμε τον Γκούμα (μακαρι να μπορουσα να ερθω Ακη)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-05-09, 16:58
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Εκνευρισμένος και τελείως εν θερμώ, προτείνω να βουτήξουμε στην εν λόγω παραλία, να φωτογραφήσουμε τα όποια σκουπίδια υπάρχουν, να κάνουμε την εκδήλωση ευαισθητοποίησης με τις φωτογραφίες κανονικότατα όπως είχαμε σχεδιάσει και μετά με το φωτογραφικό υλικό να εκθέσουμε σε εφημερίδα την Εναλίων, "προβάλλοντας" τα σκουπίδια που δε μας άφησε να μαζέψουμε...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-05-09, 16:59
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

+1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.