Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

.....με πολύ όμορφες φωτογραφίες και προσεγμένη έκδοση.
Συγχαρητήρια στον κ. Γ.Αβαγιανό για το λεύκωμα. Με ενθούσιασαν ιδιαίτερα οι φωτογραφίες από είδη που δεν τα συναντάμε καθημερινά σε ελληνικές φωτογραφίες όπως η γοργονίες και οι βαλιστές.
Συνέχια από την σειρά με τα εντυπωσιακά λευκώματα που "χαζέυουμε" τις Κυριακές από τον πολυτάλαντο φωτογράφο.
Προλάβετε να το αποκτήσετε σήμερα σαν ενθέτο διότι από αύριο θα πωλείτε σε βιβλιοπωλία με ακριβότερη τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-08, 17:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"



Επιτελους, μία έκδοση για το μεγαλείο του Μεσογειακού βυθού!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-08, 09:00
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Πραγματικά Αψογο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-08, 20:23
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Συγχαρητήρια κι από εμένα! Πραγματικά πολύ καλή δουλειά! Είναι πολύ σημαντικό να αναδεικνύεται η ομορφιά και ο πλούτος του Μεσογειακού βυθού στο ευρύ κοινό.

Αυτό που όμως θέλω να ρωτήσω είναι ποιο είναι αυτό το παραδεισένιο μέρος της χώρας μας με τα τόοοσα ψάρια και τους πυκνούς πληθυσμούς της κόκκινης γοργονίας Paramuricea clavata; Μέσα γράφει κάτι για Ιόνιο… Ξέρει κάποιος από το Ιόνιο να μας διαφωτίσει; Αυτές οι εικόνες με τις κόκκινες γοργονίες, τα πολλά μεγάλα ψάρια, τους μεγάλους ροφούς που ποζάρουν άφοβα στο φακό και τους σαργούς φαραώ (Diplodus cervinus) που νομίζω πως συναντάμε σχετικά σπάνια στα δικά μας νερά, μου θυμίζουν έντονα Γαλλία και Καταλανία (Port-Cros και Medes). Νομίζω πως αυτή η έκδοση αναφέρεται στη φύση της Ελλάδας… Ωστόσο ξέρω λίγες συγκεκριμένες περιοχές των ελληνικών θαλασσών με κόκκινες γοργονίες αλλά σε βάθη 35-80 m ή και περισσότερο. Δηλαδή όχι ιδιαίτερα προσιτά για κάποιον συνηθισμένο αυτοδύτη. Εσείς αλήθεια τις έχετε συναντήσει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-11-08, 21:00
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

To Diplodus cernivus cernivus (είδος που απαντάτε σε όλα τα Ελληνικά νερά) εμφανίζετε σε μια μόνο φωτογραφία (σελ 120).
Σε ποια άλλη φωτό το είδες εσυ? Έγω πάλι εκτιμώ πως οι φωτογραφίες είναι αυθεντικά "ελληνικές". Δεν έχω κολυμπίση ποτέ στα Ίζλας Μέντες άλλα οι ρόφοί τους που βλέπω σε φώτος είναι συνήθως πιο μαύροι από τους "δικούς μας". Όσο για τη Γοργόνια Paramuricea clavata που αναφέρεις απάντατε σε όλη την Μεσόγειο σε βάθη από 10 εώς 100 και σε σκοτεινα μέρη.
Αφοβά ψάρια μπορείς να συναντήσεις και στο Αιγαίο αρκεί να έχεις τους "τρόπους σου" μαζί τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-11-08, 23:46
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο με τα άφοβα ψάρια και τους ροφούς – που μεταξύ μας εμένα προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο σαν αυτοδύτη – αλλά με τις κόκκινες γοργονίες. Για τα άφοβα ψάρια ας μιλήσουν άλλοι αυτοδύτες, πιο σχετικοί. Τυχαίνει όμως να γνωρίζω κάποια πράγματα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα και τα ασπόνδυλα (π.χ. γοργονίες). Έχω μιλήσει με αυτοδύτες, ψαράδες και ανθρώπους που έχουν πραγματοποιήσει ολόκληρα διδακτορικά για τις γοργονίες. Κανένας δεν γνωρίζει τέτοιο μέρος με κόκκινες γοργονίες σε βάθος μικρότερο των 35-40 m λίγο πολύ (εκτός και αν μας το κρύβουν!) . Τα μέρη στα οποία ξέρουμε ότι υπάρχουν κόκκινες γοργονίες είναι λίγο πολύ συγκεκριμένα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι υπάρχουν μόνο εκεί. Ειλικρινά μακάρι να είναι από τη χώρα μας οι φωτογραφίες! Δεν φαντάζεσαι πόσο θα χαροποιήσει εμένα καθώς και την υπόλοιπη επιστημονική και καταδυτική κοινότητα!

Το θέμα με την Ανατολική Μεσόγειο το έχουμε ξανασυζητήσει στο forum. Τα περισσότερο διάφανα νερά μας δεν επιτρέπουν σε σκιόφιλα είδη όπως την κόκκινη γοργονία να αναπτυχτεί σε μικρά βάθη. Σαν να μην έφτανε αυτό… είναι και τα δίχτυα που σέρνονται ξεριζώνοντας τα κλαδιά τους (εικόνα που δυστυχώς έχω αντικρύσει ουκ ολίγες φορές). Έχω καταδυθεί στο Port-Cros της Γαλλίας και έχω δει απίστευτα πυκνούς πληθυσμούς κόκκινης γοργονίας στα 15 m! Και στην Ελλάδα έχω δει γοργονίες σε 10-15 m (ή και ρηχότερα!) αλλά διαφορετικά είδη… Τις κλασσικές κίτρινες γοργονίες (Eunicella cavolinii) που γνωρίζουμε όλοι μας. Και μιλάμε και πάλι για συγκεκριμένες περιοχές που έχουν τα χαρακτηριστικά που επιτρέπουν την ανάπτυξη τους σε τέτοιο βάθος. Σε μεγαλύτερα βάθη είναι πιο 'συνηθισμένες'.

Ξαναλέω ότι η έκδοση είναι πανέμορφη! Πραγματικό στολίδι για τη βιβλιοθήκη των ελληνικών νοικοκυριών. Αν και δεν έχω καταδυθεί σε όλη τη χώρα, μακάρι οι γνώσεις μου να με προδώσουν… Το ελπίζω κατά βάθος!

Το μήνυμα βέβαια παραμένει το ίδιο και είναι ότι «ο Μεσογειακός βυθός είναι υπέροχος»!

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες. Μαρία; Φοίβο; Γιάννη; Δημήτρη, μπλα μπλα μπλα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 26-11-08 στις 00:10.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-08, 00:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Βασίλη, η πρώτη μου σκέψη όταν ξεφύλλισα το ένθετο ήταν η ίδια με τη δική σου....
"Οι περισσότερες φωτό του λευκώματος δεν είναι από Ελλάδα"

(δες και το πρώτο σχόλιό μου όπου σκόπιμα δεν είπα "του ελληνικού βυθού")

Αλλά από την άλλη, σκέφτηκα, μικρό το κακό.... Όλα τα είδη που εικονίζονται, ασχέτως που και πόσο βαθιά, υπάρχουν όντως και στην Ελλάδα και αυτό μου αρκεί για την ώρα.

Κόκκινη γοργονία υπάρχει και ρηχότερα των 40 μέτρων (καμινγκ σουν με ποστεράκι στο συμπόσιο)
Σπάνια περίπτωση αλλά όταν οι βιοτικές και αβιοτικές απαιτήσεις της συνδυάζονται επιτυχώς, δεν είναι αδύνατο.
Το ότι εγώ ας πούμε δεν την έχω συναντήσει ποτέ στα 20μ δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας. Το Β. Αιγαίο άλλωστε μοιάζει σε πολλά με τη δυτική λεκάνη της Μεσογείου και είμαι σίγουρη ότι μας φυλάει πολλές ακόμα εκπλήξεις. Επομένως κρατάω μια επιφύλαξη (θέλω να ελπίζω κιόλας) ότι τα θαύματα που φωτογράφισε ο Αβαγιαννός μπορεί και να είναι από τα νερά μας...

Όσο για τα ψάρια, που ξέρεις, μπορεί να τα έχει φωτογραφήσει και κάμποσες δεκαετίες πριν
Ευχαρίστως πάντως θα τον βομβάρδιζα με ερωτήσεις αν είχε ποτέ την ατυχία να με συναντήσει!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-08, 00:27
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, η πρώτη μου σκέψη όταν ξεφύλλισα το ένθετο ήταν η ίδια με τη δική σου....
"Οι περισσότερες φωτό του λευκώματος δεν είναι από Ελλάδα"

(δες και το πρώτο σχόλιό μου όπου σκόπιμα δεν είπα "του ελληνικού βυθού")

Αλλά από την άλλη, σκέφτηκα, μικρό το κακό.... Όλα τα είδη που εικονίζονται, ασχέτως που και πόσο βαθιά, υπάρχουν όντως και στην Ελλάδα και αυτό μου αρκεί για την ώρα.

Κόκκινη γοργονία υπάρχει και ρηχότερα των 40 μέτρων (καμινγκ σουν με ποστεράκι στο συμπόσιο)
Σπάνια περίπτωση αλλά όταν οι βιοτικές και αβιοτικές απαιτήσεις της συνδυάζονται επιτυχώς, δεν είναι αδύνατο.
Το ότι εγώ ας πούμε δεν την έχω συναντήσει ποτέ στα 20μ δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας. Το Β. Αιγαίο άλλωστε μοιάζει σε πολλά με τη δυτική λεκάνη της Μεσογείου και είμαι σίγουρη ότι μας φυλάει πολλές ακόμα εκπλήξεις. Επομένως κρατάω μια επιφύλαξη (θέλω να ελπίζω κιόλας) ότι τα θαύματα που φωτογράφισε ο Αβαγιαννός μπορεί και να είναι από τα νερά μας...

Όσο για τα ψάρια, που ξέρεις, μπορεί να τα έχει φωτογραφήσει και κάμποσες δεκαετίες πριν
Ευχαρίστως πάντως θα τον βομβάρδιζα με ερωτήσεις αν είχε ποτέ την ατυχία να με συναντήσει!!!
Η αλήθεια είναι ότι υποψιάστηκα πως σκόπιμα δεν είπες «Ελληνικούς βυθούς» . Όντως το μήνυμα που περνά είναι καλό και παραμένει ενδεχομένως το ίδιο. Ανυπομονώ να δω το ποστεράκι! Που ξέρεις μπορεί να είναι και δίπλα στο δικό μου . Υποψιάζομαι για ποιο μέρος μιλάς. Πάντως υπάρχουν κι άλλα spots με κόκκινες γοργονίες πιο ρηχά από τα 40 m στο Αιγαίο. Άλλωστε το Αιγαίο δεν είναι ελληνική λίμνη… ένα κομμάτι του βρέχει την Ασία. Το βόρειο Αιγαίο όντως παρουσιάζει κοινά στοιχεία με τη ΒΔ Μεσόγειο και ελπίζω ότι μας κρύβει και άλλους μικρούς θησαυρούς! Όμως δυστυχώς πέρα από τον παράγοντα περιβάλλον, υπάρχει και ο παράγοντας άνθρωπος… Εκεί μάλλον εστιάζεται και η μεγάλη μας διαφορά με τις ακτές της Γαλλίας και Ισπανίας…
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-08, 09:26
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει (αν δεν είναι πολύ μεγάλο και δύσκολο) για να το δούμε και εμείς οι πιο άτυχοι που δεν είχαμε την ευχέρεια να αγοράσομε την εφημερίδα.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-08, 10:50
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Ένθετη έκδοση της εφημερίδας "Εθνος" με τίτλο "Η ζωή στον ύφαλο"

Δεν το ειδα ακομα αλλα με την υποθεση οτι οι επιστημονες της παρεας εχουν δικιο και οι φωτογραφιες δεν ειναι οντως απο ελληνικους βυθους κανω ενα συλλογισμο.
Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν ηταν ετσι πριν 50 χρονια; (φοβαμαι οχι δεν ειμαστε)
Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι με (ουτοπικη ισως) αλλαγη στη διαχειριση της μεσογειου δεν θα ξαναγινουν καποτε ετσι; (φοβαμαι επισης οχι δεν ειμαστε)
Με τα ανωτερω δεδομενα ισως το "ψεμα" υπηρετει λιγοτερο την επιστημη αλλα περισοτερο τη προστασια του επιστητου (φυσης). Ετσι μια και μιλαμε για ενα ενθετο ευρειας κυκλοφοριας (που στο κατω κατω δεν ειναι επιστ δημοσιευση) που επηρεαζει περισοτερο τη κοινη γνωμη απο οποιαδηποτε επιστημονικη εργασια θα εκανα σαν "πονηρος" επιστημονας απλα τον κινεζο.
Ειναι δικοπο μαχαιρι. Αν δειξεις τη φθορα πολλοι θα σκεφτουν "αστο ειναι αργα". Αν δειξεις και τις δυο εικονες πριν και μετα παλι μπορει να σκεφτουν "αστο ειναι αργα". Αν ομως αφησεις χαραμαδα στο τωρα προκαλεις περισοτερο την "εσωτερικη" κινητοποιηση.
Ηδη εμεις απο αμφιβολια ψαχνομαστε και τηλεφωνουμε το φωτογραφο να παρουμε τα στιγματα
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.