Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-09, 11:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Από τον ντόρο που έγινε τις προηγούμενες ημέρες στα διάφορα φόρουμ και μετά την προσωπική μου επαφή με κάποια από τα μέλη σας σε προσωπικό επίπεδο, έκανα μια βουτιά μεσα βαθειά μου να δω και εγώ κάποια πράγματα.

Γιατί ενώ έχω δύο παιδιά η κόρη μου που δεν έπιασε όπλο ποτέ στο χέρι μόλις έβαλε μπουκάλα στην πλάτη σκέφτεται όπως οι οικολογική πλευρά των αυτόνομων?
Γιατί ο γυιός μου ξεκινώντας την ελεύθερη κατάδυση μαζί μου μόλις έπιασε όπλο στο χέρι έγινε ένας ψαροτουφεκάς αμέσως?
Κανείς από τους γονείς αυτών των δύο παιδιών δεν δίδαξε ούτε τον έναν ούτε τον άλλον τι να πιστεύει ή τι είναι κακό ή τι είναι καλό για τη φύση και για την ανθρωπότητα. Μόνοι τους ακολούθησαν τα ένστικτα τους χωρίς πιθαναγκασμό.

Η απάντηση που τουλάχιστον εγώ μπορώ να σκευτώ είναι η εξής:
Ο άνθρωπος είναι υδρόβιο όν εξελιγμένο ανά τους αιώνες. Κάποιες λειτουργίες του έχουν παραμείνει όπως ήταν παλαιότερα. Γιαυτό βλέπουμε στην ελεύθερη κατάδυση να συμβαίνουν τα καταδυτικά αντανακλαστικά ενώ στην κατάδυση με αυτόνομη συσκευή αυτά ακυρώνονται γιατί ο άνθρωπος παραβιάζει την φύση με τεχνητό μέσο αναπνοής.
Με ελεύθερη κατάδυση ο άνθρωπος κατεβαίνει στα 140 μέτρα χωρίς βλάβη στον οργανισμό του, ενώ στην αυτόνομη κατάδυση το όριο ασφαλείας είναι τα 40 μέτρα αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιόντας τον αέρα της ατμόσφαιρας υπό πίεση.
Από την διαδικασία αυτή πιθανά αναβιώνουν μέσα από το DNA του ανθρώπου εκείνα τα χαρακτηριστικά που τον κάνουν πιο πολύ να λειτουργεί ενδόμυχα σαν ψάρι παρά σαν άνθρωπος. Ένα πλάσμα που τρεφόταν τότε συλλαμβάνοντας την τροφή του μόνο του. Ένα πλάσμα που δεν θεωρούσε την αφαίρεση ζωής ως φόνο αλλά ως φυσική διαδικασία επιβίωσης.

Αν παρατηρήσουμε πλέον μόνο τους ψαροτουφεκάδες θα διαπιστώσουμε και άλλα πράγματα. Οι άνθρωποι που έχουν βγάλει πολλά ψάρια στη ζωή τους και που συνεχίζουν να βγάζουν με την ίδια ευκολία όπως παλιά, δεν έχουν την ανάγκη και τη διάθεση να το διατυμπανίζουν αυτό ή να το δημοσιοποιούν.
Θεωρούν ότι είναι κάτι το φυσικό όπως όταν τρώνε ένα πιάτο φαγητό. Επιπλέον οι περισσότεροι από αυτούς αν δεν εκμεταλλεύονται καθ οιονδήποτε τρόπο την ικανότητα τους αυτή αλλά ψαρεύουν μόνο για την εσωτερική ψυχική τους ανάγκη, έχουν ευαισθητοποιηθεί για θέματα διαχείρισης και προστασίας της φύσης ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό και από τους οικολόγους αυτόνομους.

Έτσι λοιπόν οι ελεύθεροι δύτες και μάλιστα οι βαθύτες πολύ εύκολα γίνονται ψαροτουφεκάδες ενώ οι αυτόνομοι πολύ δυσκολότερα. Ο Φοίβος που καταδύεται χαλαρά στα 40 μέτρα, σαφέστατα θα πανηγυρίσει που έβγαλε μία σφυρίδα στα 30 με μία ανάσα. Για να φτάσει να ψαρέψει σε αυτά τα δεδομένα πέρασε μία μεγάλη διαδρομή στο χρόνο και στην προσωπική του εξέλιξη ως θαλάσσιο όν με μία ανάσα.

Ο αυτόνομος που πριν 20 ημέρες δεν είχε βουτήξει το κεφάλι του στο νερό παρά μόνο για να βρέξει τα μαλιά του πέρασε ένα σχολείο αυτόνομης κατάδυσης, και σε λίγο εξομοιώθηκε με τον Φοίβο σε αντίστοιχα βάθη παραμονής του στον βυθό. Εκεί λοιπόν... ω του θαύματος ανακάλυψε έναν άλλο κόσμο, ένα κόσμο που δεν είχε μέχρι τώρα καμία επαφή. Έναν κόσμο με ομορφιά, με πρόκληση στην παρατήρηση και στην καταγραφή του.
Μα ναι ρε παιδιά και εγώ μόλις πρωτοαντίκρυσα την ανατολή του ηλίου έμεινα έκθαμβος από το θαύμα της φύσης. Σήμερα που επί 35 χρόνια ξυπνάω πριν την ανατολή δεν μου κάνει την ίδια εντύπωση το συγκεκριμένο φαινόμενο.

Επιπλέον σε όλα αυτά να προσθέσω ότι η πλειονότητα των αυτόνομων είναι απλοί παρατηρητές όπως οι φίλαθλοι σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου ενώ οι ελεύθεροι δύτες -ψαροτουφεκάδες οι παίκτες μέσα στο γήπεδο. Με πολύ μεγάλη ενασχόληση για καλή φυσική κατάσταση και υδροβιότητα, όπως αντίστοιχα κάνουν οι αθλητές του ποδοσφαίρου.

Αυτά διέγνωσα εγώ κάνοντας μια βουτιά στο βάθος της ψυχής μου, και σας παραθέτω καταγράφοντας την σκοπιά του ελεύθερου δύτη ψαροτουφεκά.

Σαφέστατα δέχομαι τις οποιεσδήποτε διαφορετικές προσεγγίσεις σας στο θέμα εφόσον γίνει πάντα με διάθεση διαλόγου και υγειούς συζήτησης.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δεμέτης : 08-04-09 στις 11:45.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-09, 11:56
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον σε όλα αυτά να προσθέσω ότι η πλειονότητα των αυτόνομων είναι απλοί παρατηρητές όπως οι φίλαθλοι σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου ενώ οι ελεύθεροι δύτες -ψαροτουφεκάδες οι παίκτες μέσα στο γήπεδο. Με πολύ μεγάλη ενασχόληση για καλή φυσική κατάσταση και υδροβιότητα, όπως αντίστοιχα κάνουν οι αθλητές του ποδοσφαίρου.
Η θάλασσα καλώς ή κακώς είναι ενα περιβάλλον για το οποίο ο άνθρωπος δεν ειναι "κατασκευασμένος" να ζεί μεσα σε αυτό.
Γι'αυτό καλά κάνουμε και επιλέγουμε να είμαστε παρατηρητες .... (από το να μπαίνουμε σε αυτο το "ξενο" περιβάλλον και να τα κάνουμε λίμπα...)
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θάλασσα καλώς ή κακώς είναι ενα περιβάλλον για το οποίο ο άνθρωπος δεν ειναι "κατασκευασμένος" να ζεί μεσα σε αυτό.
Γι'αυτό καλά κάνουμε και επιλέγουμε να είμαστε παρατηρητες .... (από το να μπαίνουμε σε αυτο το "ξενο" περιβάλλον και να τα κάνουμε λίμπα...)
Κυρία Μακροπούλου για να σε ενημερώσω θα σου πω το εξής:
Πριν 50 χρόνια η ιατρική πίστευε ότι στα 27 μέτρα ο πνεύμονας ενός ανθρώπου θα διερηγνύετο από την εξωτερική πίεση διότι ο αέρας μέσα σε αυτόν θα είχε γίνει τόσο λίγος που τα τοιχώματα του πνεύμονα δεν θα άντεχαν πλέον και θα έσπαγαν.

Κάποια στιγμή σε εκείνα τα χρόνια, λοιπόν ένας Έλληνας σφουγγαράς κατέβηκε στα 65 μέτρα με μία ανάσα και ψάρεψε με ένα σχοινί την άγκυρα από ένα μεγάλο καράβι. Η ιατρική επιστήμη εξετάζοντας πολύ μεταγενέστερα το παράδοξο φαινόμενο διαπίστωσε ότι ο οργανισμός του ανθρώπου αυτόματα γεμίζει μέρος του πνεύμονα μετά τα 25 μέτρα με αίμα ώστε να γίνει ασυμπίεστος και ο υπολοιπόμενος αέρας να βρει χώρο να παραμείνει μέσα σε αυτόν. Διαδικασία που ο μεγάλος Κουστώ ανακάλυψε ότι κάνει και το δελφίνι.

Δεν είναι τυχαίο που η επιστήμη δεν ξέρει ακόμα αν είμαστε εξέλιξη των δελφινιών ή του χιμπατζή. Κάθε μέρα ανακαλύπτουμε και νέα πράγματα που συμβαίνουν στο ανθρώπινο γένος και μας λένε ότι μοιάζουμε πιο πολύ με θαλάσσια όντα.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-09, 12:14
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον σε όλα αυτά να προσθέσω ότι η πλειονότητα των αυτόνομων είναι απλοί παρατηρητές όπως οι φίλαθλοι σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου
Δηλαδή οι αυτόνομοι θα πρέπει να κόβουμε και εισιτήριο για να μπούμε το "γήπεδο"??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
...ενώ οι ελεύθεροι δύτες -ψαροτουφεκάδες οι παίκτες μέσα στο γήπεδο. Με πολύ μεγάλη ενασχόληση για καλή φυσική κατάσταση και υδροβιότητα, όπως αντίστοιχα κάνουν οι αθλητές του ποδοσφαίρου.
χαχαχα γι' αυτό όλοι οι ψαροντουφεκάδες είναι κορμάρες?? Μπέκαμ της θάλασσας!!!
... καλά και οι αυτοδύτες δε πάμε παραπέρα!!!!

χαχαχα όλα τα παραπάνω με πολύ καλή χαρούμενη ανοιξιάτικη διάθεση
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-09, 12:15
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Cool Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

κύριε Δεμέτη,
Σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση...

Παρολα αυτα δεν επήσθει οτι η θάλασσα ειναι το απολύτο φυσικό μας περιβάλλον...
Θα συνεχίσω να ντύνομαι ώσαν "αστροναυτης" και να παρατηρω αυτό τον υπέροχο υποβρύχιο κόσμο με την ανεση που μου προσφέρει η 12λιτρη φιάλη μου.

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-09, 12:19
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σήμερα που επί 35 χρόνια ξυπνάω πριν την ανατολή δεν μου κάνει την ίδια εντύπωση το συγκεκριμένο φαινόμενο.
Τα φαινόμενα απατούν
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-09, 12:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rabea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή οι αυτόνομοι θα πρέπει να κόβουμε και εισιτήριο για να μπούμε το "γήπεδο"??



χαχαχα γι' αυτό όλοι οι ψαροντουφεκάδες είναι κορμάρες?? Μπέκαμ της θάλασσας!!!
... καλά και οι αυτοδύτες δε πάμε παραπέρα!!!!

χαχαχα όλα τα παραπάνω με πολύ καλή χαρούμενη ανοιξιάτικη διάθεση
Μπα μην ανησυχείς αν με δεις σαν φώκια είμαι.
Εμείς οι βουτηχτάδες άμα είμαστε χοντρούληδες λέμε ναι οι φάλαινες, οι θαλάσσιοι ελέφαντες, οι φώκιες είναι έτσι εμείς γιατί όχι. Άστα πίκρα σου λέω.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-09, 12:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

προβλέπω να ξανατσακωνόμαστε φτου κι απ' την αρχή.

Με τιμή,
Κασσάνδρα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-09, 12:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
προβλέπω να ξανατσακωνόμαστε φτου κι απ' την αρχή.

Με τιμή,
Κασσάνδρα
Άμα έχω εσένα δίπλα μου δεν φοβάμαι τέτοια τροπή φιλενάδα!!!!
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-09, 12:23
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Tέλεια... Ανακατέψαμε και την θεωρία του υδρόβιου πίθηκου για να δέσει η σαλάτα...

Μόνο που η θεωρία υποστηρίζει πως ο άνθρωπος τσαλαβουτούσε στα ρηχά και όχι βουτώντας στα -140... Τέλος πάντων, λεπτομέρειες θα μου πεις... Το σημαντικό είναι να αποδείξεις αυτό που θέλεις.

Αλλά το να αναρωτιέσαι "γιατί το κάνω" δεν προβληματίζει μόνο εσένα. Κάποτε ρώτησαν το sir Hillary για ποιο λόγο ρισκάρει τη ζωή του για να ανέβει στα βουνά. Κι αυτός απάντησε διότι "απλά είναι εκεί". Το θέμα είναι πως εσύ - κι άντε όχι εσύ αλλά οι κρετίνοι πίσω σου - καταστρέφουν... Το θέμα πλέον είναι καθαρά ψυχαναγκασμός, κι όλοι έχουμε τους ψυχαναγκασμούς μας, αλλά ο ο ψυχαναγκασμός ενός κυνηγού σκοτώνει!!!

Όσο για τα παιδιά σου που το ένα κινείται έτσι, το άλλο αλλιώς, θες ερμηνείες;

1. Α το ένα, Β για την κόντρα το άλλο.
2. Ταύτιση με το πατρικό πρότυπο ο γυιός, απόρριψη από την κόρη.
3. Η μαμά τι ρόλο παίζει;
κλπ κλπ...

Μπλέκεις δηλαδή στο σκοτεινό και πολύπλοκο κόσμο της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης... Ένα όμως κράτα: όλα τα όπλα είνα φαλικά σύμβολα και οι άνθρωποι που κρύβονται πίσω τους κάτι θέλουν να μας πουν...

Άντε να εξαιρέσω εσένα για τη χάρη της συζήτησης....
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.