Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-03-10, 09:58
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

fin, το ότι έχεις δίκιο, προφανώς, στην ουσία αυτού που επισημαίνεις δεν σημαίνει αυτόματα ότι η λύση είναι να κάνουμε την πάπια και να μην επισημαίνουμε τα υπόλοιπα, επίσης προφανή.

Δεν μπορούμε να κάνουμε πως δεν βλέπουμε τον δρόμο που παίρνουν τα πράγματα γύρω μας, το κατευθυνόμενο εμπόριο ανασφάλειας κατ’ αρχήν, μίσους και βίας κατά συνέπεια, απέναντι στον απαραίτητο εχθρό. Είναι οι Αλβανοί και οι Βούλγαροι, θα μπορούσαν εύκολα να είναι οι «βούλγαροι» και οι γαύροι. Βάλε όποιον θέλεις. Στρατοί διαθέσιμοι πάντα θα υπάρχουν. Είτε βλάκες στρατόκαυλοι (που ανάθεμα και αν καταλαβαίνουν τι ακριβώς τους βάζουν και φωνάζουν), ηλίθιοι στρατοί των αφεντικών των γηπέδων και άλλοι πολλοί. Ξαναβάλε όποιους θέλεις.

Από ‘κει και πέρα, ανακατωσούρα να γίνεται, σωτήρες και «συμμάζεμα» να χρειαζόμαστε.

Δες την παραπάνω παραπομπή της Μαρίας. Μας στέλνει σ’ ένα θέμα υπερ ενδιαφέρον που αφορά την επικείμενη οικοπεδοποίηση ολόκληρων των (όσων έχουν απομείνει δηλαδή) Κυκλάδων, στην σελίδα της εφημερίδας ποιού? Σωστά! Αυτού που έχει χτίσει, «τρυπήσει» και ασφαλτοστρώσει ολόκληρη την Ελλάδα.

Τι κάνουμε τώρα? Το διαβάζουμε και το εκτιμούμε? Λέμε «δεν μας χέζεις ρε φίλε, όταν εσύ έκανες δρόμους στον Υμηττό ήσουν καλύτερος?» και αράζουμε συνένοχοι στην μεζονέτα μας?

Ελα μου ντε … Εγώ πάντως λέω ότι είναι καλύτερα να τα μαθαίνουμε και να τα αξιολογούμε. Και να ήμαστε ψυλλιασμένοι.
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 30-03-10 στις 10:06.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-10, 10:43
Το avatar του χρήστη gre
gre gre is offline
 
Εγγραφή: 29-09-2008
Περιοχή: Kea
Μηνύματα: 51
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Ο λαικισμος ειναι επικινδυνο και φθηνο παιχνιδι. Ειν ενα παιχνιδι που φυλλαδες σαν το Εθνος παζουν ανεκαθεν. Το να προδικαζουμε αποφασεις του ανωτατου ελληνικου δικαστηριου και να πεταμε κορωνες κατακεραυνωνοντας τους κατα τεκμηριο πλεον αξιους δικαστες, ειναι σαφως λαικιστικο.
Επειδη το συγκεκριμενο νομικο θεμα ειναι λεπτο, μην το προσεγγιζετε επιφανειακα. Να ληφθει υπ οψην οτι υπαρχουν χιλιαδες ιδιωτες που ταλαιπωρουνται , εχοντας πεσει θυμα καποιου αληταρα δημοσιουπαλληλου ο οποιος ισχυριζεται οτι το χωραφι του παππου σου, που ειχε απ τον παππου του (στην Αμοργο πχ) και εβοσκε τα προβατα, ειναι δημοσια γη. ποσο μαλλον αν εσυ πας και τ αγορασεις αυτο το χωραφακι, εχοντας τιτλους 100 ετων. Ερχεται λοιπον μετα ενα λαμογιο υπαλληλος απ το δασαρχειο και σ εκβιαζει οτι αν δεν τον λαδωσεις θα στο χαρακτηρισει δασικο. Ναι, αυτο ακριβως κανουν !!! Χαρακτηριζουν δασικες εκτασεις, σε μερη οπου εχει να φυτρωσει δεντρο δεκα χιλιαδες χρονια. Και τραβα μετα εσυ φουκαρα μου να αποδειξεις οτι δεν εισ ελεφαντας. (Οι δασικες εκτασεις θεωρουνται δημοσιες, κατα το υπουργειο αγροτικης αναπτυξης)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-10, 12:58
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Το πηδάμε λίγο το θέμα, αλλά δεν κρατιέμαι.

Φιλε gre η ιστορία με τα χωραφάκια όπου έβοσκε ο παπούς τα προβατάκια, τα οποία (χωραφάκια) με τα χρόνια γίνονται οικοπεδάκια για να χτιστούν βιλίτσες και οι γούρνες που ξεδιψούσαν τα προβατάκια γίνονται πισινούλες, είναι μια απ' τις μεγαλύτερες κατάρες της Ελλάδας.


Είμαστε η μοναδική χώρα στην Ευρώπη, που μέσα στα δάση και στα χωράφια ξεπροβάλλουν σπίτια. Οπου λάχει και όπως λάχει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gre
... Χαρακτηριζουν δασικες εκτασεις, σε μερη οπου εχει να φυτρωσει δεντρο δεκα χιλιαδες χρονια...
Γι' αυτό τώρα τι να πω. Τώρα που ξεκινάει και η σεζόν, καλές φωτιές να 'χουμε.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-03-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gre Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρακτηριζουν δασικες εκτασεις, σε μερη οπου εχει να φυτρωσει δεντρο δεκα χιλιαδες χρονια. Και τραβα μετα εσυ φουκαρα μου να αποδειξεις οτι δεν εισ ελεφαντας. (Οι δασικες εκτασεις θεωρουνται δημοσιες, κατα το υπουργειο αγροτικης αναπτυξης)
δυστυχώς σε αυτή τη χώρα ακόμα παλεύουμε να εξηγήσουμε στους decision makers, πόσο μάλλον στους υποψήφιους ιδιοκτήτες βίλας-πισίνας, ότι "δασική έκταση" δεν σημαίνει μόνο ζούγκλα του Αμαζονίου. Στη Μεσόγειο με τα ξηρά και θερμά καλοκαίρια, η φρυγανική και μακκία βλάστηση (ναι, εκεί όπου βόσκουν τα κατσίκια των κυκλάδων) θεωρούνται εξίσου τεράστιας σημασίας οικοσυστήματα, και (θα έπρεπε να) συνυπολογίζονται στις δασικές εκτάσεις.
http://www.nomosphysis.org.gr/articl...ang=1&catpid=1

Εντάξει, ψιλά γράμματα, εδώ μιλούσαμε για κάμποσους ουγκ που γουστάρουν να φοράνε δερμάτινα αλλά τους πρόλαβε η κρίση και ψάχνουν οικονομικότερες λύσεις.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-03-10, 14:34
Το avatar του χρήστη gre
gre gre is offline
 
Εγγραφή: 29-09-2008
Περιοχή: Kea
Μηνύματα: 51
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Aγαπητε geogeo μιλαμε για το κατα ποσο ενα χωραφι στις Κυκλαδες ειναι ιδιωτικο ή δημοσιο. Τουλαχιστον εγω σ αυτο ανφερομαι. Στο κατα ποσο ενα ιδιωτικο ακινητο, δυναται να ρχεται το δημοσιο και να το διεκδικει βασιζομενο σε γενικοτητες, χωρις τιτλους. Το πολεοδομικο ζητημα ειναι τελειως διαφορετικο. Το αν σ ενα χωραφι φτιαχτει το ταζ μαχαλ ή μια καμαρουλα μια σταλια 2χ3, δεν συσχετιζεται με το αν το χωραφι ειναι ιδιωτικο ή οχι. Ας μην τα συγχεουμε. Μην βαζουμε ολα τα ζητηματα σ ενα τσουβαλι κι εκτοξευουμε αφορισμους. Το αν τηρουνται οι - οποιοι -οροι δομησης ειναι ενα αλλο κεφαλαιο.
Το τελευταιο σου σχολιο , να ειμαι ειλικρινης δεν το καταλαβα. Εγω αναφερθηκα σε διεφθαρμενους υπαλληλους δασαρχειων που χαρακτηριζουν ως δασικες εκτασεις, εκτασεις οι οποιες δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση με δασος ή δασική γη.

Αγαπητη Physalia νομιζω οτι το ν αναφερεσι σε πισινες και βιλλες ειναι επισης πολεοδομικο ζητημα. Προφανως δινεις και κοινωνιολογικη διασταση στο θεμα. Τωρα το αν θεωρεις την κυκλαδιτικη βλαστηση ως δασικη, και συνεπως δημοσια, ειναι μια δικη σου αποψη με την οποια δεν ειμαι συμφωνος.

Και εν πασει περιπτωσει, ποιος μιλησε για πισινες και βιλλαρες ? Η ουσια του προηγουμενου ποστ μου ειναι η εξης. Διεφθαρμενοι υπαλληλοι εκβιαζουν ιδιοκτητες , απειλωντας τους οτι θα χαρακτηρισουν ως δασικα τα αγροτεμαχια τους με σκοπο να λαδωθουν. Οταν λαδωθουν τα ξεχνουν ολα. Αν δεν λαδωθουν , ουσιαστικα δημευουν περιουσιες , κι ας εχει κανεις τιτλους 100 ετων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-10, 16:18
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω μεζονέτα καρδιά μου. ούτε καν γκαρσονιέρα.
ούτε και "φιλιππινέζα" έχω. ούτε φραουλοχώραφα στη Μανωλάδα.

καμιά φορά κανένας μελαμψός τυπάκος μου καθαρίζει με το ζόρι τα τζάμια του αυτοκινήτου στο δρόμο και αν μου βρίσκεται του δίνω κανένα ψιλό.

μπορώ τώρα να συνεχίσω να μιλάω ενάντια στους ρατσιστές και τους φασίστες ή είμαι κι εγώ το ίδιο με αυτούς επειδή δεν πήρα τ' άρματα να τους πετάξω έξω απ'τη χώρα;
ουτε εγω εχω μεζονετα και δεν αποταμιευσα ποτε ουτε καν για γκαρσονιερα.
δε με κανει ομως παρατηρητη αυτο το πραγμα. ειμαι με την απραξια μου πολιτικα υπευθυνος για το γεγονος οτι η πολιτεια που "συντηρω" κανει τα στραβα ματια στο δουλεμπορειο που θα μπορουσε να ειχε εμποδισει αλλα δεν εκανε για "καλο" τηε "οικονομιας" τρομαρα μας!

ps θα μου υποσχεθεις οτι δε θα παρεις στγαστικο για μεζονετα ομως (οταν σε 10 χρονια σου δωσουν δηλ);
(παντα cool)
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-10, 16:25
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
... απο την σιγουρια οτι ο εθνικοσοσιαλισμος μας ξαναχτυπαει την πορτα...
http://www.in.gr/news/article.asp?ln...9&lngDtrID=244

Για Combat 18 βλ. εδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 30-03-10 στις 16:35.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-10, 16:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

@fin
γιατί σε 10 χρόνια αλήθεια; θα μπορούσα να είχα πάρει εδώ και 10 χρόνια ήδη.... Το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι δεν μου το έδιναν, αλλά το ότι δεν ήμουν ποτέ σίγουρη ότι ήθελα να επενδύσω σε "ρίζες" σε αυτή τη χώρα.
Που -γμτμ- υπερλατρεύω....

@gre
Ο λόγος που έβαλα το λινκ στο "Νόμος και Φύση" ήταν ακριβώς για να σου δείξω ότι το τι είναι δασική έκταση και τι όχι δεν είναι ουδόλως θέμα δικής μου ή δικής σου εντύπωσης αλλά λίγο πιο σύνθετο και ρεαλιστικό....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-10, 19:30
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
@fin
γιατί σε 10 χρόνια αλήθεια; θα μπορούσα να είχα πάρει εδώ και 10 χρόνια ήδη.... Το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι δεν μου το έδιναν, αλλά το ότι δεν ήμουν ποτέ σίγουρη ότι ήθελα να επενδύσω σε "ρίζες" σε αυτή τη χώρα.....
μεχρι πριν ενα χρονο οχι απλα θα στο εδιναν, θα στο εδιναν με το ζορι!
αυτη τη στιγμη ομως εγκρινουν ενα στα δεκα
(απο τις γνωστες παρεξηγησεις του προχειρου γραψιματος τυπου fin)
ουτε καν στιξη δεν εχω ψυχολογια να βαλω

μαζι σας ρε παιδια, γουσταρω ακομα και οταν διαφωνουμε
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-10, 19:52
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Κ & Κ Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση σχετικά με αυτό του έγινε στην παρέλαση.
Τι είναι ακριβός αυτό που μας πείραξε?
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.