Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-05-10, 11:29
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Marfin Bank

Συμφωνώ με Gre μέχρι ένα σημείο. Στο ότι όλα αυτά τα χρόνια ο Έλληνος στήριζε το ρουσφέτι και το βόλεμα και τώρα τα λούζεται. Λούζεται τα αποτελέσματα ενός σάπιου συστήματος που ο ίδιος στήριζε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να δεχτώ ότι η φιλήσυχη και ειρηνική πορεία που εξελίχθηκε μέχρι τις 2 το μεσημέρι αποτελούταν από ανθρώπους που έκαναν κωλοδάχτυλα στους εργαζομένους που προσπαθούσαν να πάρουν αέρα για αν μην πάθουν ασφυξία. Όχι, το 90% της πορείας δεν αποτελούταν από τέτοιο κόσμο. Πάντα στις πορείες μετά την ένωση τμημάτων της, πέφτουν τα δακρυγόνα από την αστυνομία και πάντα μετά η πορεία διαλύεται και πάντα εμφανίζονται μετα τα γνωστά καθοδηγούμενα τσογλανακια. Όσοι έχουν λιώσει τις σόλες τους στις πορείες τόσα χρόνια το ξέρουν απ’ εξω το σεναριο. Ο λαός να πάρει λοιπόν πάλι την ευθύνη για τους ανθρώπους που πέθαναν; Τράπεζα στο κέντρο με ανθρώπους που εργάζονταν μέσα θα έπρεπε να αστυνομεύεται και να φυλάσσεται. Ξέρουν πολύ καλά ότι τα τσογλανακια τις τράπεζες θα κάψουν. Εκεί θα έπρεπε να είναι τα ματ και όχι μόνο στη Βουλή. Γιατί πάλι ο λαός να πρέπει να φροντίσει και για αυτό; Γιατί η κωλοτράπεζα δεν είχε μια έξοδο κινδύνου, γιατί να έχει άδεια ένα τέτοιο κτήριο;

Τέλος λυπάμαι που βλέπω να εστιάζετε σε αυτό που σας σερβίρουν….Κανένας δεν ασχολείται με τη τεραστία συμμετοχή του κόσμου και με την ειρηνική πορεία. Λογικό θα μου πεις 3 άνθρωποι νεκροί…. Να εστιάσουμε μόνο εκεί λοιπόν χωρίς να σκεφτούμε πως κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους, μαζεύουν ακροαματικότητες και αποπροσανατολίζουν τη μάζα σπείροντος φόβο και μόνο φόβο για άλλη μια φορά.


















__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sunshine : 06-05-10 στις 11:39.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-10, 11:29
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Marfin Bank

η απληστια μπαμπη....η απληστια....

και ανρωτιεμαι ποσο απληστος ειμαι εγω....ωστε να μπορεσω να βοηθησω μετα καποιον να δει ποσο απληστος ειναι αυτος...

και ειμαι απληστος μπαμπη....οσο και εσυ...

και οσοι ξερω ειναι απληστοι...

γιατι ειμαστε ανθρωποι....

και μετα σκεφτομαι οτι θα πρεπει να δεχτουμε οτι ειμαστε απληστοι και απλα να προσπαθησουμε να μετριασουμε αυτην την απληστια...

να την αντισταθμισουμε με λιγη προσφορα στον διπλα μας...

να δουμε τη συμμετρια και να την ακολουθησουμε...

και οταν θα ειναι προταιρεοτητα να δωσουμε στον αλλον (αγαθα, συναισθηματα, ενεργεια) , ισως τοτε να μην χτιζουμε πια στις παραλιες των παιδικων σου χρονων και θα τις αφηνουμε ανοιχτες για ολους που θα θελουν να τις δουν....

το σιγουρο ειναι οτι απουσιαζει απο το προσκηνιο η προοπτικη να αλλαξει κατι στις συμπεριφορες των ανθρωπων....

αλλα δεν απελπιζομαι....δουλευω περισοτερο...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-10, 11:35
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Marfin Bank

Γιώργο,

διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post του GRE, ψάχνοντας να βρω που προτείνει τη χούντα σαν λύση. και πού κάνει λάθος στην ανάλυση του.

Καταλαβαίνω τη φόρτιση σου, αλλά να μη μπερδεύουμε την ουσία του προβλήματος με την κατάσταση. Δε καταλαβαίνω τη αντιπροτείνεις....

Είναι ακριβές ότι αυτή είναι η ανθρώπινη φύση, αλλά δεν μπορούμε να πορευόμαστε με ευχολόγια για το ότι με κάποιο τρόπο τα πράγματα θα φτιάξουν επειδή το ευχόμαστε.

σκατά, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πω και να μην κινδυνεύει να παρεξηγηθεί από κάποιους, παραιτούμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sfougarisb : 06-05-10 στις 11:49.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-10, 11:46
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Marfin Bank

εχεις δικιο τον μπερδεψα με εναν greco απο την κουβεντα των συνθηματων των στελεχων της ΜΥΑ....

σορρυ Gre...απολογουμαι...


αυτο που προτεινω ειναι να κατσουμε να σκεφτουμε δεκα ανθρωποι τι πρεπει να γινει....
δεκα ανθρωποι που εχουμε διαφορετικες αποψεις για τα πραγματα, εγω κι εσυ ας πουμε, να συνθεσουμε, να κοιταξουμε μεσα μας και μετα να αρχισουμε να εξηγουμε και στους διπλα μας τις αρχες μας....

και οσο σκεφτομαστε να λειτουργουμε απολυτως αλτρουιστικα στην καθημερινοτητα μας....
να ειμαστε παντα διπλα σε οποιον ζηταει κατι απο εμας...

τι θα αλλαξει αυτο αυριο; τιποτα στη γενικοτητα....

αλλα τι απο ολα αυτα που συμβαινουν τωρα θα αλλαξει κατι αυριο;

εσυ τι λες;
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-10, 12:13
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα κανω τον απολογητη κανενος δολοφονου...

αλλα επειδη ημουν εκει, (αληθεια εσυ gre ησουν εκει?) τι θα μπορουσα να ειχα κανει;

να αρχισω τις μπουνιες με τους αλήτες κουκουλοφορους;
μα υποτειθεται οτι ειμαι δημοκρατης και οπαδος της μη βιας....το ιδιο και οι χιλιαδες αλλοι διαδηλωτες....

Αν αρχισουν αυτοι οι χιλιαδες να παιρνουν το νομο στα χερια τους δεν θα σταματησουν στους 50 κουκουλοφορους....

μολις δουν το βγενοπουλο θα συνεχισουν με αυτον....γιατι ειναι ενας απο αυτους που δεν θα τους ακουμπησει η κριση ποτε...ειναι σιγουρο οτι ειναι ενας απο αυτους που τρωει στην πλατη μας; αμφιβαλλει κανεις;

και πιθανοτατα οταν θα βγει ο καθε gre για να πει τι ωραια που θα ηταν αν ειχαμε μια χουντα θα συνεχισουν και με αυτον...

και τοτε τι;

αυτο ψαχνω να βρω αλλα δεν....

καμμια ιδεα;
Μιας και μιλάμε για ιδέες, ίσως αυτοί οι 100 χιλιάδες θα μπορούσαν να μπουν μπροστά σε αυτούς που θέλουν να καταστρέψουν την πορεία τους, και σε αυτούς που από φόβο επέλεξαν να πάνε στη δουλειά τους μηπως και βρεθεί καποιος και τους την πάρει

Δεν χρειάζονται μπουνιές και ξύλο απαραίτητα.

Οταν δύο ανθρωποι τσακώνονται (ανεξάρτητα με το ποιος έχει δίκιο ή όχι) μπαίνεις μπροστά να τους χωρίσεις... χωρίς να χρειαστεί να πλακώσεις στο ξύλο τον ένα από αυτούς.

Οταν λοιπόν είναι 100 εγκληματίες και απο την άλλη 100,000 υπερασπιστές η αναλογιά είναι απλά 1 προς 1000. Δυστυχώς όμως είναι εμφανέστατο πως το 1 επικράτησε (για μία ακόμα φορά) του 1,000 και ο λόγος δεν είναι τίποτα άλλο για μία ακόμα φορά από ΑΔΡΑΝΕΙΑ, μπροστά στο έγκλημα στο βωμό μιας Μεγαλύτερης Ιδέας.

Και αναλογικά με την βαρύτητα της επιτυχίας της πορείας σε αντίθεση με τον χαμό 3 ανθρώπων, που απλά επέλεξαν να πάνε στη δουλειά τους όπως κάθε μέρα, σαφέστατα και έχει μεγαλύτερη βαρύτητα η αξία της απώλειας ανθρώπινων ζωών. Οτι και να έγινε χθες η ουσία είναι ότι 3 ανθρωποι (και για να είμαστε πιο σωστοί οι ανθρωποι ήταν 4) δεν γύρισαν σπίτι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και μιλάμε για ιδέες, ίσως αυτοί οι 100 χιλιάδες θα μπορούσαν να μπουν μπροστά σε αυτούς που θέλουν να καταστρέψουν την πορεία τους, και σε αυτούς που από φόβο επέλεξαν να πάνε στη δουλειά τους μηπως και βρεθεί καποιος και τους την πάρει


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα στις πορείες μετά την ένωση τμημάτων της, πέφτουν τα δακρυγόνα από την αστυνομία και πάντα μετά η πορεία διαλύεται και πάντα εμφανίζονται μετα τα γνωστά καθοδηγούμενα τσογλανακια. Όσοι έχουν λιώσει τις σόλες τους στις πορείες τόσα χρόνια το ξέρουν απ’ εξω το σεναριο. Ο λαός να πάρει λοιπόν πάλι την ευθύνη για τους ανθρώπους που πέθαναν; Τράπεζα στο κέντρο με ανθρώπους που εργάζονταν μέσα θα έπρεπε να αστυνομεύεται και να φυλάσσεται. Ξέρουν πολύ καλά ότι τα τσογλανακια τις τράπεζες θα κάψουν. Εκεί θα έπρεπε να είναι τα ματ και όχι μόνο στη Βουλή. Γιατί πάλι ο λαός να πρέπει να φροντίσει και για αυτό; Γιατί η κωλοτράπεζα δεν είχε μια έξοδο κινδύνου, γιατί να έχει άδεια ένα τέτοιο κτήριο;


......
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-10, 12:43
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Marfin Bank

εχεις δικιο, αλλα δεν δεχομαι οτι ειμαι συνενοχος επειδη δεν αρπαξα τον τυπο με τη μολοτωφ...δεν μπορω να αρπαξω κανεναν γιατι αν το κανω δεν ξερω που θα σταματησω....

εχεις δικιο να λες οτι φαινεται να νικησαν οι 100....

αλλα μενοντας σε αυτο το γεγονος -αποσπασματικα- κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος

και το δασος ειναι οτι αν οι χιλιαδες παρουν τον νομο στα χερια τους θα εχουμε πολυ περισσοτερους νεκρους....δεν το βλεπεις αυτο;

οσο δεν υπαρχει δικαιοσυνη τοσο δεν θα υπαρχει ευταξια...

και εννοειται οτι οι 100 ειναι ενοχοι στην συνειδηση μου για το φονο 3 αθωων...αλλα αλλο τοσο ενοχοι ειναι οσοι εφαγαν τα δισεκατομυρια ευρω και υποθηκευσαν το μελλον της χωρας.

ειναι αφελες να μην βλεπουμε οτι τα εθνικα κυριαρχικα μας δικαιωματα ειναι αυτο που εχει χαθει ή κινδυνευει να χαθει....και τα κυριαρχικα δικαιωματα της χωρας ειναι πανω απο 3 αθωους...


το προβλημα ειναι οτι η βια φερνει βια....υπαρχει αραγε αλλη λυση; πρεπει να υπαρχει αλλη λυση...

και δυστυχως το να λυσεις τον γορδιο δεσμο της ελληνικης πραγματικοτητας αυτη τη στιγμη ειναι ενα κουιζ που δεν με αφηνει να ηρεμησω....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-10, 13:59
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λαός να πάρει λοιπόν πάλι την ευθύνη για τους ανθρώπους που πέθαναν; Τράπεζα στο κέντρο με ανθρώπους που εργάζονταν μέσα θα έπρεπε να αστυνομεύεται και να φυλάσσεται. Ξέρουν πολύ καλά ότι τα τσογλανακια τις τράπεζες θα κάψουν. Εκεί θα έπρεπε να είναι τα ματ και όχι μόνο στη Βουλή. Γιατί πάλι ο λαός να πρέπει να φροντίσει και για αυτό; Γιατί η κωλοτράπεζα δεν είχε μια έξοδο κινδύνου, γιατί να έχει άδεια ένα τέτοιο κτήριο;


Σχετικά με το πρώτο, σωστή η παρατήρηση αλλά:

Στο συγκεκριμένο κτίριο, η ειρωνεία είναι πως ξεκίνησα την καριέρα μου δουλεύοντας στον 2ο όροφο, για δύο χρόνια και ξέρω ακριβώς τους χώρους. Είχε τύχει πολλές φορές από το 1997 να είμαι στο ίδιο μπαλκόνι με τον Διευθυντή μου και να παρακολουθούμε πορείες για διάφορους λόγους.

Ανεξάρτητα με το αν έχει σύστημα πυρόσβεσης θα μπορούσαμε να μιλάμε για το πως και το γιατί σε μία ενδεχόμενη πυρκαγιά από ατύχημα ή αν θέλετε αμέλεια. Το να ξεχνάμε την εγκληματική ενέργεια αυτή την στιγμή και να λέμε το πως και το γιατί προσωπικά το θεωρώ άκυρο. Προσωπικά, και σε αυτή τη φάση με ενδιαφέρει περισσότερο το τι έγινε, ποιοι το έκαναν και θα αν λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.

Και μάλιστα επιστρέφοντας χθες στο σπίτι μου, σκεπτόμενος ότι κάλλιστα θα μπορούσα να είμαι εγώ στη θέση τους και να μην ξαναδω την γυναίκα μου και το παιδί ήταν μια σκέψη που με τρέλαινε και ακόμη με τρελαίνει, μιας και σήμερα που μιλάμε το κτίριο που εργάζομαι είναι μόλις 150 μέτρα από αυτό που κάηκε (Για αυτό και χθες τρέξαμε να βοηθήσουμε αλλά μάταια)

Επομένως συγχωρήστε μου και την συναισθηματική φόρτιση η οποία ενδυναμώνεται περισσότερο όταν σε σημερινή ανακοίνωση, ακόμα και τα δικά μας συνδικαλιστικά όργανα (Εργαζομένων σε τράπεζες) δηλώνουν σε σημερινές τους επιστολές για το τραγικό γεγονός εκφράσεις των ατόμων

Το πιο ανατριχιαστικό παράδειγμα είναι οι φωνές τους προς την Πυροσβεστική: «Αφήστε τους να καούν… δουλεύουν σε Τράπεζα!!».

...λες και η κοπέλα που δούλευε στην Τράπεζα φταίει για το κατάντημα και θα πρέπει να ριχτεί στην πυρά κάνει το συμβάν ακόμα πιο τραγικό.

Αναφορικά με το θέμα της αστυνόμευσης τώρα, θα μου επιτρέψετε να μιλήσω με αυτά που βλέπω με τα μάτια μου και όχι με αυτά που με ταΐζουν οι κύριοι της τηλεόρασης υποτιμώντας την νοημοσύνη μου.

Όπως είπα και πριν έχω δει πάρα πολλές πορείες μιας και το γραφείο μου είναι επί της Σταδίου.

Εδώ θα ήθελα να πω ότι είμαι από αυτούς που σταμάτησαν από καιρό να πηγαίνουν στις πορείες όταν είδαν ότι ακόμα και αυτό μου το δικαίωμα κάποιοι προσπάθησαν να το καπελώσουν βγαίνοντας αμέσως μετά στα κανάλια για να διεκδικήσουν δάφνες και να με εντάξουν κάτω από το δικό τους μπλοκ και τις δικές τους παντιέρες, - ακόμα και όταν επέλεγα να μην κρατήσω καμία σημαία- και απλά να κατέβω να διαμαρτυρηθώ.

Επίσης μεγαλώνοντας κάποιος συνειδητοποιεί όταν βλέπει ότι σε έναν κοινό σκοπό και στόχο (βλ. Εκδηλώσεις Πολυτεχνείου, Πρωτομαγιάς κλπ) αρχίζουν γελοιότητες όπως διαφορετικές πορείες, διαφορετικές συγκεντρώσεις και τηλεμαχίες του στυλ οι δικοί μας και οι δικοί σας και απλά γελάει.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν τις υποστηρίζεις και δεν θα συμμετάσχεις όταν και όποτε θελήσεις από την άλλη όμως κανένας δεν μπορεί να σου στερήσει το δικαίωμα να μην πας (πόσο μάλλον με την βία)

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα των πορειών και της Αστυνομίας. Η Αστυνομία και δει τα ΜΑΤ στην πλειονότητα των περιπτώσεων ακολουθούν την πορεία από τα πλάγια (Σε μία μεγάλη πορεία όπως η χθεσινή θα ήταν αδύνατο να στηθεί σειρά που θα την ακολουθεί στο σύνολο της, - όπως καταλαβαίνουμε θα ήταν παράλογο αυτό). Στις περισσότερες περιπτώσεις η αστυνομία γίνεται αντικείμενο χλευασμού (και όχι μόνο από αντιεξουσιαστικά όργανα) μόνο και μόνο επειδή παρίσταται στα πλάγια της πορείας. (Αρκετές φορές όχι άδικα μιας και αυτοί έχουν χεσμένη την φωλια τους)

Και τέλος για τα τσογλανάκια που τις περισσότερες φορές είναι μέσα στην πορεία (ατομικά ή σε ομάδες) και ειλικρινά δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς. Αν κάποιος κάτσει στο παράθυρο μου βλέπει τον εργάτη ή την φοιτήτρια και από δίπλα της τον τύπο με το κράνος στο κεφάλι, και κανείς δεν του λέει να το βγάλει. Ο λόγος βέβαια είναι παραπάνω από προφανής. Φόβος.

Και εκεί έρχεται η απάντηση μου προς τον Γιώργο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο, αλλα δεν δεχομαι οτι ειμαι συνενοχος επειδη δεν αρπαξα τον τυπο με τη μολοτωφ...δεν μπορω να αρπαξω κανεναν γιατι αν το κανω δεν ξερω που θα σταματησω....
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

εχεις δικιο να λες οτι φαινεται να νικησαν οι 100....

αλλα μενοντας σε αυτο το γεγονος -αποσπασματικα- κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος

και το δασος ειναι οτι αν οι χιλιαδες παρουν τον νομο στα χερια τους θα εχουμε πολυ περισσοτερους νεκρους....δεν το βλεπεις αυτο;

οσο δεν υπαρχει δικαιοσυνη τοσο δεν θα υπαρχει ευταξια...

και εννοειται οτι οι 100 ειναι ενοχοι στην συνειδηση μου για το φονο 3 αθωων...αλλα αλλο τοσο ενοχοι ειναι οσοι εφαγαν τα δισεκατομυρια ευρω και υποθηκευσαν το μελλον της χωρας.

ειναι αφελες να μην βλεπουμε οτι τα εθνικα κυριαρχικα μας δικαιωματα ειναι αυτο που εχει χαθει ή κινδυνευει να χαθει....και τα κυριαρχικα δικαιωματα της χωρας ειναι πανω απο 3 αθωους...


το προβλημα ειναι οτι η βια φερνει βια....υπαρχει αραγε αλλη λυση; πρεπει να υπαρχει αλλη λυση...

και δυστυχως το να λυσεις τον γορδιο δεσμο της ελληνικης πραγματικοτητας αυτη τη στιγμη ειναι ενα κουιζ που δεν με αφηνει να ηρεμησω....
Γιώργο όλοι είμαστε συνένοχοι (άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο). Συνένοχοι ήμασταν για τα συνθήματα στην παρέλαση, συνένοχοι ήμασταν για το παιδάκι που σκοτώθηκε άδικα, συνένοχοι για το χάλι μας το μαύρο, συνένοχοι και για την δολοφονία των συνανθρώπων μας. Ο καθένας από την δικιά του θέση και από τις επιλογές του συνένοχος είναι. Επομένως ναι μπορεί να χάνω το δάσος (και να είμαι και εγώ, ως κοντόφθαλμος μέρος της αιτίας που το δάσος χάνεται από την άλλη ρε φίλε δεν μπορώ να βλέπω το δέντρο να καίγεται και να καίγονται μαζί του και άνθρωποι, και συνάδελφοι μου.

Για το αν χάνεται το δάσος θα αντιδράσω με τον τρόπο που μου δίνει το συνταγματικά αναφαίρετο δικαίωμα μου (εγώ προσωπικά, - σωστό ή λάθος, παραμένω ρομαντικός και έχω εμπιστοσύνη στο κράτος και τους νόμους του) και κάποια στιγμή από αυτούς ή τους επόμενους (που εγώ θα έχω βγάλει) θα αποδοθεί. Ουτοπικό? Ισως… το πιστεύω όμως.

Όπως πιστεύω πως θα είχα εμπιστοσύνη στην δική σου σύνεση και εγκράτεια καθώς και χιλιάδων λαού, που όπως πολύ σωστά λες κι εσύ είναι κατά της βίας που θα απέκλειαν αυτά τα άτομα που ξεκάθαρα αμαυρώνουν εκδηλώσεις όπως αυτή, θα προφύλαγαν τα άτομα μέσα στην τράπεζα, και θα παρέδιδαν αυτούς τους εγκληματίες στους αστυνομικούς που περπατούν λίγα μέτρα δίπλα τους.

Και όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν έχει να κάνει με το να πάρουν τον νόμο στα χέρια τους ούτε να κάνουν την δουλειά των αστυνομικών.

Έχει να κάνει καθαρά με την προστασία των συνανθρώπων μας. Και εδώ να πω πως αν τους παρέδιδαν και έβαζαν τους αστυνομικούς να το συλλάβουν και αυτοί δεν το έκαναν τότε αυτός ο ανθρώπινος χείμαρρος δικαίου θα έπρεπε να πάρει και αυτούς μαζί. Μόνον τότε όμως.

Όπως και να έχει πάντως, αφού αρχικά ζητήσω συγγνώμη αν σας κούρασα και μοιράστηκα τις σκέψεις μου το μόνο που θέλω σήμερα είναι να επιστρέψω στην οικογένεια μου να δω το χαμόγελο του γιου μου και να συνεχίσω να είμαι ουτοπικά ρομαντικός.

Και πάλι ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 06-05-10 στις 15:42.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-10, 14:13
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και μιλάμε για ιδέες, ίσως αυτοί οι 100 χιλιάδες θα μπορούσαν να μπουν μπροστά σε αυτούς που θέλουν να καταστρέψουν την πορεία τους, και σε αυτούς που από φόβο επέλεξαν να πάνε στη δουλειά τους μηπως και βρεθεί καποιος και τους την πάρει

Δεν χρειάζονται μπουνιές και ξύλο απαραίτητα.

Οταν δύο ανθρωποι τσακώνονται (ανεξάρτητα με το ποιος έχει δίκιο ή όχι) μπαίνεις μπροστά να τους χωρίσεις... χωρίς να χρειαστεί να πλακώσεις στο ξύλο τον ένα από αυτούς.

Οταν λοιπόν είναι 100 εγκληματίες και απο την άλλη 100,000 υπερασπιστές η αναλογιά είναι απλά 1 προς 1000. Δυστυχώς όμως είναι εμφανέστατο πως το 1 επικράτησε (για μία ακόμα φορά) του 1,000 και ο λόγος δεν είναι τίποτα άλλο για μία ακόμα φορά από ΑΔΡΑΝΕΙΑ, μπροστά στο έγκλημα στο βωμό μιας Μεγαλύτερης Ιδέας.

Και αναλογικά με την βαρύτητα της επιτυχίας της πορείας σε αντίθεση με τον χαμό 3 ανθρώπων, που απλά επέλεξαν να πάνε στη δουλειά τους όπως κάθε μέρα, ...
Σε κάποιες περιπτώσεις κάποιοι μπήκαμε μπροστά και σταματήσαμε μια τέτοια κίνηση, αλλα δεν μπορείς να είσαι παντού και το σημαντικότερο:
Δεν μπορείς να τσακώνεσαι με τον κάθε τραμπούκο. Έχεις κατέβει να διαδηλώσεις ειρηνικά, δεν μπορείς να κάνεις τον αστυφύλακα διότι εαν το έκαναν οι 1000 από τους 100,000 δεν θα είχαμε σήμερα μόνο 3 νεκρούς. Η βία φέρνει μόνο βία είτε προέρχεται από το κράτος, είτε από κουκουλοφόρο, είτε από μένα κι από σένα. Το δίκαιο της βίας, δεν δικαιώνει την βία, αλλά βιάζει το δίκαιο.

Δουλειά του πολίτη δεν είναι να αστυνομεύει, δουλειά του είναι να συμμετέχει στα κοινά, όχι μια φορά στην τετραετία (και αν) αλλά καθημερινά. Έχουμε παραδώσει τους θεσμούς στο καθε (αντε να μην πω). Είτε αυτό λέγεται κοινοβουλευτισμός, είτε λέγεται συνδικαλισμός, είτε τοπική αυτοδιοίκηση είτε είτε. Καιρός να τα πάρουμε πίσω και να ασχοληθούμε ενεργά, ο καθένας από μόνος του, αλλα και συλλογικά. Αλλιώς θα μας φταίνε πάντα οι "άλλοι", που -αλλοίμονο- είμαστε όλοι εμείς.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-10, 14:27
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Marfin Bank

@RNA

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι πενθούμε σήμερα για τους ανθρώπους και κανένας δεν το ξεχνάει .Τα μεμονωμένα περιστατικά που περιγράφεις δεν αντιπροσωπεύουν –επιμένω-την πλειοψηφία του κόσμου πόσο μάλιστα αφού το περιστατικό συνέβη μετά τη διάλυση της πορείας. Επέτρεψε μου να διαφωνήσω ξανά και στο θέμα της αστυνόμευσης.
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.