Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-07, 09:46
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
'tech' DC Culture

Διαβάζοντας ορισμένα posts, αλλά και με αφορμή ΡΜ που λαμβάνω κατά καιρούς σκέφτηκα να μοιραστώ μερικές σκέψεις γύρω από το θέμα. Σήμερα πλέον, η συντριπτική πλειοψηφία καταδύεται με DC. Αναμφίβολα, τα μικρά αυτά γκατζετάκια μας διευκολύνουν στο να μεγιστοποιήσουμε τον χρόνο μας στο βυθό και αποτελούν ένα πολύτιμο βοήθημα. Φυσικά όπως όλα τα εργαλεία θέλουν προσοχή και σύνεση στη χρήση τους και προϋποθέτουν ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να τα δουλέψεις σωστά.

Σχετικά πρόσφατα, έχουν κάνει την εμφάνιση τους και τα „tech diving“ DCs. Με αυτό τον όρο εννοώ μπλιμπλίκια που υποστηρίζουν πολλαπλά μίγματα και trimix. Αυτά, προορίζονται σχεδόν αποκλειστικά για καταδύσεις με ήλιο και συνεπώς σχεδόν εξ’ ορισμού καταδύσεις με αποσυμπίεση.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι τέτοια DC ανήκουν στην κατηγορία των “nice to have“ και όχι “must have” εργαλείων και είναι ίσως το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να αγοράζει κανείς. Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις τις οποίες θα αναφέρω παρακάτω. Ας αρχίσουμε όμως με τους λόγους που ΔΕΝ τα κάνουν απαραίτητα εργαλεία για καταδύσεις
  • Έχουν θέματα αξιοπιστίας (ότι και να διαβάζεις, ακόμα όλοι οι παίκτες της αγοράς έχουν bugs και χαμηλά MTBF)
  • Είναι πολύπλοκα (όσο μάγκας και να είσαι, δεν το φοράς και πετάς)
  • Θέλουν ένα PC από πίσω να τα προγραμματίζει και να τα νταντεύει
  • Χρησιμοποιούν αλγόριθμους που διαφέρουν από τα άλλα DC οπότε δεν μπορείς να τα «ταιριάξεις» σε computer dive με άλλους
  • Σε κάνουν λιγότερο αυστηρό στον σχεδιασμό της κατάδυσης (μπορεί να πας χωρίς πλάνο βαθύτερα ή να μείνεις κάτω περισσότερο ή και τα δύο και να προκύψουν θέματα με το διαθέσιμο αέριο)
  • Είναι overkill ως DC για καταδύσεις αναψυχής, άρα έχεις σκάσει το χιλιάρικο για βουτιές που δε κάνεις συχνά
  • Ορισμένα έχουν δυσκολίες στο να τα ταιριάξεις με πίνακες bailout
  • Είναι ακριβά και ίσως υπάρχουν πιο χρήσιμα πράγματα να δώσεις τα λεφτά σου
  • Είναι ογκώδη και θυμίζουν μπιφτέκια ή τούβλα στην καλύτερη (εκτός αν η μούρη πάει με το κιλό )
  • Οι περισσότερες "σοβαρές" βαθιές καταδύσεις είναι απο σκάφος και με ορθογώνιο profile οπότε οι πίνακες σε καλύπτουν απόλυτα.
Ο βασικότερος λόγος για τον οποίο τα προμηθεύεται κανείς σήμερα είναι για να αποφεύγει την χρήση του runtime. Αυτό είναι και το σημαντικότερο λάθος. Κατά τη γνώμη μου, η κατάδυση πρέπει να γίνεται *με βάση το runtime* και όχι το DC, εκτός από τις παρακάτω περιπτώσεις:
  • Αν έχεις 2 ίδια DC απάνω σου (+ πίνακες για backup)
  • Αν το ζευγάρι σου έχει ίδιο DC και ακολουθείτε μαζί, ΠΙΣΤΑ το ίδιο πλάνο (+ πίνακες για backup)
  • Αν κάνεις πολυεπίπεδη κατάδυση την οποία *έχεις σχεδιάσει εκ των προτέρων* και έχεις σχετικούς πίνακες μαζί σου προσθέτοντας ένα μεγάλο περιθώριο συντηρητισμού στο πλάνο σου
  • Σε ορισμένες περιπτώσεις οπου χρησιμοποιείς το DC συνδεδεμένο με mCCR/eCCR ή συνοδευτικά στο CCR (αλλά εκεί είναι μια άλλη και πολύ μεγάλη συζήτηση)
Συνεπώς το DC πρέπει να παίζει *συμβουλευτικό* ρόλο σε μια κατάδυση και όχι να έχει τον πρώτο λόγο. Η εκτέλεση μιας κατάδυσης trimix πρέπει να γίνεται με βάση τους πίνακες και το DC απλά να επιβεβαιώνει ότι (κατά πάσα πιθανότητα) αποσυμπιέστηκες σωστά. Και πριν αρχίσει κανείς να αναλύει σε θεωρητικό επίπεδο βάζω μια μικρή λίστα από τις δικές μου εμπειρίες:
  • Δύο καταδύσεις στα 20m και 65m: λάθος ρύθμιση στο DC (είχε μείνει ανοιχτή η θύρα του Ο2 cell από προηγούμενη κατάδυση με rebreather) με αποτέλεσμα να θεωρεί λάθος ppO2 και να βγάλει εξωφρενικούς χρόνους αποσυμπίεσης. Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες
  • Κατάδυση στα 75m: αστοχία του pressure transducer στην κάθοδο (έδειχνε 5m ρηχότερα). Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες και τα backup gauges
  • Κατάδυση στα 75m: Αλλαγή μίγματος με καθυστέρηση (γιατί απλά το ξέχασα J). Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες και το DC μας πρόλαβε κάπου στα μισά
  • Κατάδυση στα 70m: ζευγάρι με ίδια DC και ολόιδιο προφίλ σε trimix computer dive. Μια καθυστέρηση στα πρώτα μέτρα της ανάδυσης είχε σαν αποτέλεσμα αυξανόμενο TTS που θα μας έβγαζε εκτός ώρας. Το πέρασμα σε runtime μεγιστοποίησε το ascent curve χωρίς πρόσθετες καθυστερήσεις.
  • Κατάδυση στα 95m: πέφτοντας πρώτος από το σκάφος πρέπει να κατάφερα να βάλω το χέρι μου βαθύτερα από το -1,5m για λίγο. Μετά από αναμονή 15 λεπτών στην επιφάνεια μέχρι να ετοιμαστεί ένα μέλος της ομάδας, συνειδητοποίησα ότι το DC είχε μπει σε dive mode και είχε ξαναβγεί με αποτέλεσμα το BG να γίνει reset σε αέρα! Φυσικά ήταν αδύνατο να διορθωθεί στο νερό οπότε η κατάδυση ολοκληρώθηκε με πίνακες. (Πλέον φροντίζω να έχω και σε άλλη θέση του gas menu το bottom mix)
  • Σπηλαιοκατάδυση (2 φίλοι μου, εδώ στην Ελλάδα): παρόμοια profiles σε βαθιά κατάδυση εντός σπηλαίου. Αποσυμπίεση με βάση *ένα* DC. Ο δύτης που δεν φορούσε το trimix DC, κατέληξε στον θάλαμο με νόσο. Η αποθεραπεία του, ολοκληρώθηκε επιτυχώς και ευτυχώς χωρίς επιπλοκές.
Αυτά τα ολίγα για τα ”tech” DC. Ελπίζω να μη κούρασε το μακρύ κείμενο αλλά εδώ στο Μόναχο πέφτει το πρώτο χιόνι και δε με βλέπω για έξω σήμερα. Όποιος έχει όρεξη για Κυριακάτικη συζήτηση ας συνεχίσει από κάτω.

/GKAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKAM : 21-10-07 στις 19:42.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-07, 20:14
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: "tech" DC Culture

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Έχουν θέματα αξιοπιστίας (ότι και να διαβάζεις, ακόμα όλοι οι παίκτες της αγοράς έχουν bugs και χαμηλά MTBF)
Γι' αυτό κοιτάς να αγοράσεις το τελευταίο version και όχι "πειραματικά" μοντέλα επειδή φαίνονται πιο όμορφα και κάνουν περισσότερα πράγματα.
  • Είναι πολύπλοκα (όσο μάγκας και να είσαι, δεν το φοράς και πετάς)
Εντάξει δεν πετάς με διαστημόπλοια. Δηλαδή τα PC είναι πιο εύκολα;
  • Θέλουν ένα PC από πίσω να τα προγραμματίζει και να τα νταντεύει
Εξαρτάται από το μοντέλο που έχεις. Δεν θέλουν όλα την υποστήριξη του PC.
  • Χρησιμοποιούν αλγόριθμους που διαφέρουν από τα άλλα DC οπότε δεν μπορείς να τα «ταιριάξεις» σε computer dive με άλλους
Τι να τους κάνεις τους άλλους; Βουτάς με αυτούς που έχουν ίδιο με σένα
  • Σε κάνουν λιγότερο αυστηρό στον σχεδιασμό της κατάδυσης (μπορεί να πας χωρίς πλάνο βαθύτερα ή να μείνεις κάτω περισσότερο ή και τα δύο και να προκύψουν θέματα με το διαθέσιμο αέριο)
Αυτό είναι μάλλον θέμα εμπειρίας δηλ το πόσο αέριο θα χρειαστείς, όσο για το πόση ώρα σου μένει για να βγεις στην επιφάνεια τι το έχεις το μηχάνημα; Συνεπώς μπορείς να υπολογίσεις χοντρικά την ποσότητα που χρειάζεσαι. Βασικά αν πηγαίνεις χωρίς ένα πλάνο έστω στο περίπου έχεις γενικότερα προβλήματα.
  • Είναι overkill ως DC για καταδύσεις αναψυχής, άρα έχεις σκάσει το χιλιάρικο για βουτιές που δε κάνεις συχνά
Ένας καλός λόγος για να μην το αγοράσεις τελικά.
  • Ορισμένα έχουν δυσκολίες στο να τα ταιριάξεις με πίνακες bailout
Μήπως "έφυγες" από τα OC;
  • Είναι ακριβά και ίσως υπάρχουν πιο χρήσιμα πράγματα να δώσεις τα λεφτά σου΄
Όπως;Αv εννοείς πράγματα εκτός κατάδυσης συμφωνώ. Αλλά για να φτάσεις να πάρεις mixed gas computer μάλλον αγόρασες τα άλλα προαπαιτούμενα.
  • Είναι ογκώδη και θυμίζουν μπιφτέκια ή τούβλα στην καλύτερη (εκτός αν η μούρη πάει με το κιλό )
Το φοράς και στο δεξί σαν κόσμημα. Δεν βλέπεις τι κυκλοφορεί στην μόδα σήμερα;
  • Οι περισσότερες "σοβαρές" βαθιές καταδύσεις είναι απο σκάφος και με ορθογώνιο profile οπότε οι πίνακες σε καλύπτουν απόλυτα.
Υπάρχουν και οι "μη σοβαρές" από ακτή. Που να το βρούμε το σκάφος;


Συνεπώς το DC πρέπει να παίζει *συμβουλευτικό* ρόλο σε μια κατάδυση και όχι να έχει τον πρώτο λόγο. Η εκτέλεση μιας κατάδυσης trimix πρέπει να γίνεται με βάση τους πίνακες και το DC απλά να επιβεβαιώνει ότι (κατά πάσα πιθανότητα) αποσυμπιέστηκες σωστά. Και πριν αρχίσει κανείς να αναλύει σε θεωρητικό επίπεδο βάζω μια μικρή λίστα από τις δικές μου εμπειρίες:
  • Δύο καταδύσεις στα 20m και 65m: λάθος ρύθμιση στο DC (είχε μείνει ανοιχτή η θύρα του Ο2 cell από προηγούμενη κατάδυση με rebreather) με αποτέλεσμα να θεωρεί λάθος ppO2 και να βγάλει εξωφρενικούς χρόνους αποσυμπίεσης. Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες
Τι φταίει το μηχάνημα;
  • Κατάδυση στα 75m: αστοχία του pressure dransducer στην κάθοδο (έδειχνε 5m ρηχότερα). Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες και τα backup gauges
Εδώ φταίει
  • Κατάδυση στα 75m: Αλλαγή μίγματος με καθυστέρηση (γιατί απλά το ξέχασα J). Η κατάδυση ολοκληρώθηκε κανονικά με πίνακες και το DC μας πρόλαβε κάπου στα μισά
Πάλι δε φταίει το μηχάνημα
  • Κατάδυση στα 70m: ζευγάρι με ίδια DC και ολόιδιο προφίλ σε trimix computer dive. Μια καθυστέρηση στα πρώτα μέτρα της ανάδυσης είχε σαν αποτέλεσμα αυξανόμενο TTS που θα μας έβγαζε εκτός ώρας. Το πέρασμα σε runtime μεγιστοποίησε το ascent curve χωρίς πρόσθετες καθυστερήσεις.
Τι εννοείς "εκτός ώρας";Θα έβγαζες λίγη παραμονή ακόμη. Δεν θα πάθαινες κάτι.
  • Κατάδυση στα 95m: πέφτοντας πρώτος από το σκάφος πρέπει να κατάφερα να βάλω το χέρι μου βαθύτερα από το -1,5m για λίγο. Μετά από αναμονή 15 λεπτών στην επιφάνεια μέχρι να ετοιμαστεί ένα μέλος της ομάδας, συνειδητοποίησα ότι το DC είχε μπει σε dive mode και είχε ξαναβγεί με αποτέλεσμα το BG να γίνει reset σε αέρα! Φυσικά ήταν αδύνατο να διορθωθεί στο νερό οπότε η κατάδυση ολοκληρώθηκε με πίνακες. (Πλέον φροντίζω να έχω και σε άλλη θέση του gas menu το bottom mix)
Τι μηχάνημα ήταν αυτό που λειτούργησε αυτοβούλως;
  • Σπηλαιοκατάδυση (2 φίλοι μου, εδώ στην Ελλάδα): παρόμοια profiles σε βαθιά κατάδυση εντός σπηλαίου. Αποσυμπίεση με βάση *ένα* DC. Ο δύτης που δεν φορούσε το trimix DC, κατέληξε στον θάλαμο με νόσο. Η αποθεραπεία του, ολοκληρώθηκε επιτυχώς και ευτυχώς χωρίς επιπλοκές.
Δηλαδή αυτός που φορούσε το DC έκανε καλά και τι φορούσε;Μήπως ο άλλος έκανε κάτι λάθος;

Αυτά τα ολίγα για τα ”tech” DC. Ελπίζω να μη κούρασε το μακρύ κείμενο αλλά εδώ στο Μόναχο πέφτει το πρώτο χιόνι και δε με βλέπω για έξω σήμερα. Όποιος έχει όρεξη για Κυριακάτικη συζήτηση ας συνεχίσει από κάτω.

Θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά που λες αν όντως κάνεις τετραγωνικού προφίλ καταδύσεις. Σε "περιηγητικές" καταδύσεις τα DC είναι απείρως πιο βολικά από πίνακες οι οποίοι είναι μόνο για την περίπτωση που στραβώσουν όλα.

/GKAM
Καλό βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-07, 20:17
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: "tech" DC Culture

Κάτι παρόποιο σκεφτόμουν την Παρασκευή το βράδυ διαβάζοντας μια συζήτηση στο Decostop για το καινούριο μπιχλιμπίδι Liquivision X1 που φαίνεται να ταράζει τα νέρά στον χώρο.

Το βασικό πρόβλημα που έβρισκα στα DC που δεχονται και μίγματα Trimix είναι ότι οι αλγόριθμοί τους είναι διαφορετικοί απο αυτούς που χρησιμοποιώ για να προγραμματίζω τις βουτιές μου. Φαίνετια ότι αυτό το θέμα λύνεται με το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Απο την άλλη, έχεις απόλυτο δίκιο ότι οι πίνακες και το απλό ρολόι σε κάνουν πιο πειθαρχειμένο σαν δύτη μιας και μαθαίνεις να μην ξεπερνάς το βάθος που έχεις βάλει στόχο και τον χρόνο παραμονής σου. Το μόνο ( ; ; ) μειονέκτημα που βρήσκουν αρκετοί σε αυτό είναι η έλλειψη ελαστικότητας... και αν δεν πάω στα 70 που έχω προγραμματίσει και πάω στα 60 τι κάνω;;

Βέβαια και στο παραπάνω έχει βρεθεί η λύση απο την DIR φιλοσοφία με το Ratio Deco, το οποίο όμως απαιτεί συγκεκριμένα αέρια. Σημαντικό για εμένα είναι να μην αλλάξει η φιλοδοφία που βουτάμε μόνο και μόνο επειδή έχουμε ένα μηχάνημα στο χέρι μας... και καλά εάν πάθει εμπλοκή στα 30μ, εάν πάθει όμως στα 80 και έχουμε βασιστεί σε αυτό γιατί άλλαξε το πρόγραμμα της βουτιάς τι κάνουμε;

Προσωπικά μιλώντας, δεν νομίζω να έδινα 1000 Ευρώ για το VR3 ή το HS Explorer ή κάποιο αντίστοιχο μιας και δεν μου περισεύουν, αλλά ίσως δώσω για το Liquidvision X1 ή το καινούριο Shearwater. Και εάν σκεφτούμε ότι πολλοί δύτες δίνουν κοντά στα 1000 Ευρώ για ένα D9 που να τους λέει και πόσο αέρα έχουν στις μπουκάλες τους, το παραπάνω κόστος δεν το βρήσκω υπερβολικό για κάποιον που θέλει να κάνει "Technical" βουτιές.

Πιστεύω ότι με την εξέλιξη της τεχνολογιάς, τα DC θα εξελιχθούν και άλλο και θα καλύψουν όλες τις ανάγκες
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 21-10-07 στις 20:37.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-07, 20:43
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: "tech" DC Culture

Θεωρώ την κατάδυση που βασίζεται αποκλειστικά πάνω σε DC, έστω και όταν υπάρχει δεύτερο παρόμοιο σαν εφεδρεία, οτι είναι μεγάλο ρίσκο και ανεύθυνο από μέρους του τεχνικού δύτη.

Είμαι υπέρ της κατάδυσης βάση πλάνου με χρήση δύο χρονομέτρων και δύο βαθυμέτρων. Και επειδή "shit happens" είμαι υπέρ της χρήσης εφεδρικών πλάνων.

Συμφωνώ ότι το DC πρέπει να παίζει συμβουλευτικό και όχι τιον πρώτο ρόλο στην κατάδυση.

Τουλάχιστον μέχρι να κατασκευαστεί ένα κομπιούτερ που θα μπορεί να μετράει μέγεθος φυσαλίδων και να τροποποιεί τον αλγόριθμο *on the fly* θα παραμείνω στα δυό μου βαθύμετρα και τα δύο μου χρονόμετρα.

Τα DC τα χρησιμοποιώ σε μη-τεχνικές καταδύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-07, 20:50
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: "tech" DC Culture

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εάν σκεφτούμε ότι πολλοί δύτες δίνουν κοντά στα 1000 Ευρώ για ένα D9 που να τους λέει και πόσο αέρα έχουν στις μπουκάλες τους
, αυτο ηταν το καλυτερο, μπας σε καλο σου βραδιατικα....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-07, 20:55
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: "tech" DC Culture

Δημήτρη, σου θυμίζω τι προέκυψε με το δικό σου VR3:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που λέει το manual έχουν αλλάξει κάπως για το μοντέλο του 07. Δεν υπάρχει επιλογή για backlight στο setup menu παρά μόνο στο DVo. Το θέμα είναι ότι δεν ανάβει αν το computer ενεργοποιηθεί μέσα στο νερό όποια επιλογή και να βάλεις. Είτε το On είτε το DOn. Μου είπαν τελικά από την Delta P Techn. να τους τα στείλω για να τα φτιάξουν εντός εγγύησης.
Είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ πιθανό να ανακαλύψεις και άλλα ενδιαφέροντα θέματα με το DC σου, και δεν θα είσαι ο μόνος ή ο πρώτος. Καλώς η κακώς ΟΛΑ τα DC αυτής της κατηγορίας σήμερα έχουν bugs (και δεν εννοώ ένα συγκεκριμένο κατασκευαστή μόνο).

Τώρα, για τα άλλα σημεία του post θα σταθώ σε ορισμένα από τα βασικά γιατί δε νομίζω ότι έχει νόημα να παίξουμε την κολοκυθιά «έχω-δεν έχω», «κάνω – δεν κάνω», «συμφωνώ – δεν συμφωνώ» κ.λπ. για κάθε πράμα που λέμε.

Το να υπολογίσεις πόσο αέριο θα χρειαστείς δεν είναι θέμα εμπειρίας. Είναι θέμα απλών υπολογισμών που μαθαίνεις να κάνεις στα πρώτα σχολεία. Τώρα αν εννοείς ότι μπαίνεις σε trimix deco dive βρίσκοντας τους όγκους «με το μάτι» αυτό είναι ξεχωριστή κουβέντα. Επίσης, το bailout στο οποίο αναφέρομαι είναι για OC και δεν έχει να κάνει με συσκευές κλειστού κυκλώματος. Εδώ μιλάω για πίνακες.

Όσο για τα παραδείγματα που έδωσα, αυτό δεν έγινε για να πούμε που φταίει το DC και που ο χρήστης. Το μήνυμα είναι απλό: ότι και να κάνεις, shit happens (οι στραβές σου κάθονται). Το θέμα είναι τι κάνεις και πώς τις αντιμετωπίζεις. Μη μου πεις ότι υπάρχει έστω και μια από αυτές που δεν μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε. Αν βασιζόμουν αποκλειστικά στο DC θα είχα σημαντικό πρόβλημα στις καταδύσεις που προανέφερα.

Το τελευταίο περιστατικό προφανώς δόθηκε σαν παράδειγμα προς αποφυγή. Είναι πολύ ριψοκίνδυνο, δύο δύτες να βασίζονται σε ένα trimix computer για την αποσυμπίεση τους. Σε εκείνη την κατάδυση υπήρχαν πίνακες και κακώς δεν χρησιμοποιήθηκαν.

/GKAM
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: "tech" DC Culture

Γιώργο, γιατί όμως τα VR3 (και τα άλλα DC αυτής της κατηγορίας) πουλάνε;;

Και μιλάμε και για OC (ανοικτού κυκλώματος/με μπουκάλες) όχι μόνο για CC (Κλειστού κυκλώματος/Rebrethers)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: "tech" DC Culture

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπηλαιοκατάδυση (2 φίλοι μου, εδώ στην Ελλάδα): παρόμοια profiles σε βαθιά κατάδυση εντός σπηλαίου. Αποσυμπίεση με βάση *ένα* DC. Ο δύτης που δεν φορούσε το trimix DC, κατέληξε στον θάλαμο με νόσο. Η αποθεραπεία του, ολοκληρώθηκε επιτυχώς και ευτυχώς χωρίς επιπλοκές.
Γιώργο πολύ ενδιαφέρον περιστατικό. Διαβάζοντας την σύντομη αναφορά σου προσπαθώ να καταλάβω το τι ακριβώς έγινε. Οι δύο δύτες είχαν διαφερετικό προφίλ κατάδυσης? Αν όχι τότε το προφιλ και οι αποσυμπιέσεις ίσως ήταν οριακές και ο ένας από τους δύο να ήταν ο άτυχος της στατιστικής εκείνης πιθανότητας που κάποτε συζητάμε? Η μήπως ο ένας που δεν είχε το DC είχε μεγαλύτερη υποχρέωση αποσυμπίεσης διότι είχε διαφορετικό προφίλ? Ίσως να ήταν και εντελώς συμπτωματικό το συμβάν και έπεξε ρόλο και κάποια άλλη παράμετρος όπως μια άλλη συγκεκριμένη ενέργεια ή κατάσταση του δύτη με το πρόβλημα (αφυδάτωση, φυσική κατάσταση κλπ)? Μπορείς σε παρακαλώ να καθορίσεις αν υπάρχει άμεση σχέση με τη χρήση ή τη μη-χρήση DC το συγκεκριμένο συμβάν?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-07, 21:17
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: "tech" DC Culture

Gkam,

καταρχας επετρεψε μου να σε συγχαρω για τον υποδειγματικο τροπο αναπτυξης του Thread που ανοιξες.......

Μονο μια απορια και για την περιπτωση που αναφερεται και ο Σωτος......μηπως επροκειτο οντως για προδιαθεσικο παραγοντα ή κατι αλλο ασχετο με το θεμα του DC......???
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-07, 21:40
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: "tech" DC Culture

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, γιατί όμως τα VR3 (και τα άλλα DC αυτής της κατηγορίας) πουλάνε;;

Και μιλάμε και για OC (ανοικτού κυκλώματος/με μπουκάλες) όχι μόνο για CC (Κλειστού κυκλώματος/Rebrethers)
Θάνο, βλέπεις κανένα λόγο να μην πουλάνε; Αυτή την στιγμή είναι τα μόνα διαθέσιμα προϊόντα που εξυπηρετούν συγκεκριμένο σκοπό. Επίσης, είναι και «ψιλομόδα».

Μη νομίζεις ότι όλοι τα βουτάνε στα 100m+ κάθε μέρα ή ότι τα σκαλίζουν για να βρουν τα προβλήματα. Ακόμα χειρότερα, υπάρχουν μερικοί που τα έχουν και δεν ξέρουν να τα δουλεύουν ή απλά δεν καταλαβαίνουν τι τους λέει το DC τους!

Υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα στην αγορά με bugs. Θες να πιάσουμε τα Windows ή οποιοδήποτε O/S ή άλλο s/w, τα Land Rover με τα λάδια τους ή τα Ιταλικά αμάξια του ’60, ’70 και ’80; Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Για να μη περάσουμε στα rebreathers (εδώ βρήκα bug στο Megalodon σε βουτιά πισίνας)

Τώρα αν αρχίσεις κουβέντα για θέματα κινδύνου, ανθρώπινων ζωών ευθυνών κ.λπ, απλά θα σε παραπέμψω στο disclaimer του κάθε κατασκευαστή. Μπορούμε να κάνουμε αλλού αυτή την κουβέντα και να αναλύσουμε λίγο και την ιστορία των VR3, HS Explorer, X1, Sharewater, HammerHead κ.α.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο πολύ ενδιαφέρον περιστατικό. Διαβάζοντας την σύντομη αναφορά σου προσπαθώ να καταλάβω το τι ακριβώς έγινε. Οι δύο δύτες είχαν διαφερετικό προφίλ κατάδυσης? Αν όχι τότε το προφιλ και οι αποσυμπιέσεις ίσως ήταν οριακές και ο ένας από τους δύο να ήταν ο άτυχος της στατιστικής εκείνης πιθανότητας που κάποτε συζητάμε? Η μήπως ο ένας που δεν είχε το DC είχε μεγαλύτερη υποχρέωση αποσυμπίεσης διότι είχε διαφορετικό προφίλ? Ίσως να ήταν και εντελώς συμπτωματικό το συμβάν και έπεξε ρόλο και κάποια άλλη παράμετρος όπως μια άλλη συγκεκριμένη ενέργεια ή κατάσταση του δύτη με το πρόβλημα (αφυδάτωση, φυσική κατάσταση κλπ)? Μπορείς σε παρακαλώ να καθορίσεις αν υπάρχει άμεση σχέση με τη χρήση ή τη μη-χρήση DC το συγκεκριμένο συμβάν?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Gkam,

καταρχας επετρεψε μου να σε συγχαρω για τον υποδειγματικο τροπο αναπτυξης του Thread που ανοιξες.......

Μονο μια απορια και για την περιπτωση που αναφερεται και ο Σωτος......μηπως επροκειτο οντως για προδιαθεσικο παραγοντα ή κατι αλλο ασχετο με το θεμα του DC......???
Σώτο και Νορμοξικέ φίλε μου, θα μεταφέρω την κουβέντα σε ΡΜ γιατί α] είναι εκτός θέματος στο συγκεκριμένο thread και β] αφορά 3ο άτομο που μπορεί να μη θέλει να μοιραστώ περισσότερες λεπτομέρειες.

/GKAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKAM : 21-10-07 στις 21:51.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.