Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 18:47
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Αυθαιρεσίες λιμενικών

Παραθέτω περιστατικό από άλλο φόρουμ.

http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=4172

Νομίζω ότι σε τέτοια περιστατικά θα μπορούσε να παρέμβει ο σύλλογος έστω με μια απλή ερώτηση προς το αντίστοιχο λιμεναρχείο. Ίσως, αν μας τυχαίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ρωτάμε το όνομα του λιμενικού ώστε να τον εκθέτουμε δημόσια ή να ζητάμε εξηγήσεις από τον προϊστάμενό του. Δεν είναι δυνατόν να νιώθουν ότι είναι οι γάτες κι εμείς τα ποντίκια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 19:03
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Apollon Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθέτω περιστατικό από άλλο φόρουμ.

http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=4172

Νομίζω ότι σε τέτοια περιστατικά θα μπορούσε να παρέμβει ο σύλλογος έστω με μια απλή ερώτηση προς το αντίστοιχο λιμεναρχείο. Ίσως, αν μας τυχαίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ρωτάμε το όνομα του λιμενικού ώστε να τον εκθέτουμε δημόσια ή να ζητάμε εξηγήσεις από τον προϊστάμενό του. Δεν είναι δυνατόν να νιώθουν ότι είναι οι γάτες κι εμείς τα ποντίκια.
Είναι απλά απαράδεκτοι
Αν κάποιος τους έκανε καταγγελία για ψάρεμα, καταλαβαίνω πως είναι υποχρεωμένοι να έρθουν - και μακάρι να έρχονταν πάντα και όχι μόνο όταν είναι σίγουροι πως δεν ψαρεύουν εκεί "οι δικοί τους" και οι φίλοι τους.

Εν πάσει περιπτώσει, ας κάνουν τον έλεγχό τους για ψαροντούφεκα κι ας φύγουν.

Αυτό το ψαρωτικό στυλάκι όμως "είστε υποχρεωμένοι να μας ενημερώσετε πριν κάνετε κατάδυση", είναι απαράδεκτο είτε γνωρίζουν τον νόμο (που είναι υποχρεωμένοι να τον γνωρίζουν) είτε όχι

Αν ο Κώστας έχει κρατήσει ονόματα, μπορούμε να συννενοηθούμε και να στείλουμε επιστολή στο αντίστοιχο λιμεναρχείο για να πάψουν να το παίζουν έξυπνοι.
Ακόμη κι αν δεν έχει κρατήσει ονόματα, πιστεύω ότι η ημ/νία, ώρα και η ακριβής τοποθεσία ελέγχου φτάνουν
Ας μας ενημερώσει ο Κώστας τουλάχιστον σε ποιο λιμεναρχείο ανήκουν...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 22:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει ότι
α) ο καταδυτικός νόμος άλλαξε και
β) η εποχή της μαγκιάς έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί


έλεος πια
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Apollon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι δυνατόν να νιώθουν ότι είναι οι γάτες κι εμείς τα ποντίκια.
Αυτοί νιώθουν "γάτες" γιατί κυνηγούν. Εμείς δεν πρέπει να νοιώθουμε "ποντίκια". Γιατί αγχωνόμαστε όταν μας κάνουν ερωτήσεις η αστυνομία ή το λιμενικό? Γιατί εκείνη την στιγμή σκέφτεσαι μήπως ξέχασες κάτι?

Ο άνθρωπος την δουλειά του έκανε (σχεδόν), κατόπιν διαταγής.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο Κώστας έχει κρατήσει ονόματα, μπορούμε να συννενοηθούμε και να στείλουμε επιστολή στο αντίστοιχο λιμεναρχείο για να πάψουν να το παίζουν έξυπνοι.
Ακόμη κι αν δεν έχει κρατήσει ονόματα, πιστεύω ότι η ημ/νία, ώρα και η ακριβής τοποθεσία ελέγχου φτάνουν
Ας μας ενημερώσει ο Κώστας τουλάχιστον σε ποιο λιμεναρχείο ανήκουν...
Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που μιλήσανε?

Για να είμαι ειλικρινής, και στην δική μου δουλειά (δεν είναι επί του παρόντος), ερωτήσεις κάνω, και συχνά ψαρωτικές, για να δώ τις αντιδράσεις. Αυτός που ξέρει τι κάνει και γιατί το κάνει (ή δεν το κάνει)... δεν ψαρώνει.

Σκέφτομαι το αντίστροφο υποθετικό σενάριο:

"...αν ψάξω στα πράγματα σας θα βρω ψαροντουφεκα?
- Βεβαίως! έχουμε δύο ψαροντούφεκα και πιάσαμε δύο στείρες 3κιλες, μία για τον καθένα. Μας ξέφυγε ένας σαργός που θα σας στον κερνούσαμε...

- Τώρα με έφτιαξες ρε φίλε….θα κατασχέσουμε κανα φρέσκο ψαράκι για μεσημέρι.
- Βεβαίως. Θα φορτώσουμε και τον εξοπλισμό μας στο τζιπάκι, γιατί πρέπει να το κατασχέσετε, αφού μας πιάσατε." ...τί ωραίος ευγενικός κόσμος:οι παρανομούντες μόνο ευγενικοί δεν είναι. Η ευγένεια απαιτεί παιδεία, και αν έχεις παιδεία δεν παρανομείς, και ξέρεις γιατί.

Θεωρώ λογικό, όταν η δουλειά το απαιτεί να φέρεσαι ανάλογα.

Η δικιά μου απάντηση θα ήταν π.χ. Καλό σας μεσημέρι, συνεχίστε να ψάχνετε για μπουκαλάκηδες, γιατί ήταν νέκρα μέσα, τα έχουν ρημάξει όλα.

Από ότι ξέρουμε, .

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει ότι
α) ο καταδυτικός νόμος άλλαξε και
β) η εποχή της μαγκιάς έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί
έλεος πια
Το ότι δεν είπανε ΑΛΤ!!! ΑΚΙΝΗΤΟΙ!!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΔΥΣΗ!!! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!! ΟΤΙ ΑΡΧΑΙΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!

σημαίνει οτί τον μαθαίνουν το νόμο σιγά-σιγά.

Τώρα έμαθαν κάτι ακόμα, που θα το πούν στον προϊστάμενο, θα διαβάσει τον νόμο κτλ. Και να διαβάζεις όοοοολους τους νόμους με τις λεπτομέρειες, δεν είναι καθόλου εύκολο ή ενδιαφέρον. Τον αφομειώνεις case-by-case.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-08, 10:26
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κυριάκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που μιλήσανε?
Δεν ξέρω ποιος ήταν ο τρόπος γιατί δεν ήμουν παρών.
Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς τον άλλο και να επιμένεις για κάτι που οφείλεις να ξέρεις πως είναι νόμιμο: ο Κώστας γράφει πως έγινε ολόκληρη συζήτηση για το αν πρέπει να ενημερώνει ο αυτοδύτης το λιμενικό πριν βουτήξει μέρα-μεσημέρι.
Αυτό όφειλαν να ξέρουν πως δεν ισχύει.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κυριάκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ λογικό, όταν η δουλειά το απαιτεί να φέρεσαι ανάλογα.
Ακριβώς ! Η δουλειά τους απαιτεί να φέρονται ανάλογα με τις συνθήκες.
Δεν βρισκόντουσαν σε καμμιά καταδίωξη ένοπλων αρχαιοκάπηλων με σκάφος.
Έναν τυπικό έλεγχο κάνανε σε μόλο. Ας μη ξεχνάμε ότι κάθε πολίτης είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κυριάκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δεν είπανε ΑΛΤ!!! ΑΚΙΝΗΤΟΙ!!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΔΥΣΗ!!! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!! ΟΤΙ ΑΡΧΑΙΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!
Αυτό κι αν θα ήταν υπέρβαση καθήκοντος !
Δηλ. αν δε μας απειλήσει το όργανο με όπλο θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες και να του συγχωρούμε τα πάντα?
Να του επιτρέπουμε άγνοια νόμου και ψαρωτικό ύφος?
Δεν νομίζω...
Αλλιώς να γυρίσουμε στις εποχές των σερίφηδων του Texas...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 08-07-08 στις 15:38.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Θα ήθελα να προσθέσω και εγω την άποψη μου.

Διαβάζοντας το περιστατικό και με όσο μπορώ δηλαδή να καταλάβω, θεωρώ πως πολύ απλά κάναν μια εξακρίβωση καταγγελίας, με πολύ χαλαρό τρόπο και ίσως με κακής ποιότητας χιούμορ.
Στο συμπέρασμα αυτο με οδηγεί κυρίως τόσο αυτά που έχω ακούσει απο αλλες περιπτώσεις, όσο και προσωπικές μου μαρτυρίες απο περιστατικά που το Λιμενικό σώμα, πραγματοποίησε έρευνα τηρώντας όλους τους κανόνες και τα όρια "ελευθερίας κινήσεων" που τους παρέχει η αρμοδιότητα τους.
Μια εποχή είχα τύχει τόσο πολλούς ελέγχους που πραγματικά απορούσα πως είναι δυνατόν κάποιοι να παρανομούν υπο τέτοια πίεση! (Η απορία μου λύθηκε αργότερα..)

Και επειδή κατάγομαι απο "πολύπαθη" σχετικά με παρανομίες στην θάλασσα περιοχή (Φανταστείτε πως το ψάρεμα με μπουκάλα θεωρείται πταισματάκι off the record) μπορώ να πω πως μπορεί να κατανοώ απολύτως τον ζήλο που έδειξαν τουλάχιστο σε μια περίπτωση που ήμουν εγώ μάρτυρας, αλλά σίγουρα δεν ήταν καθόλου ευχάριστη εμπειρία και θα προτιμούσα χίλιες φορές να είχαμε αντιμετώπιση παρόμοια με αυτή που είχε ο Κώστας.

Δυστυχώς, όταν ενα πλήρωμα του λιμενικού βγαίνει για μια καταδίωξη, ή εξακριβώνει μια καταγγελία, δεν βλέπει πάντα έναν αθώο που πρέπει να διαπιστώσουν αν είναι ένοχος, αλλά εναν ένοχο που πρέπει ο ίδιος να αποδείξει πως δεν είναι αθώος. Αυτό, πράγματι συμβαίνει και είναι θέμα παιδείας και νοοτροπίας, δυστυχώς, και μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον δημόσιο τομέα. Απο τον εφοριακό που διεξάγει τον έλεγχο με μόνο δεδομένο το οτι "κλέβεις" μέχρι και τις κοινωνικές υπηρεσίες που απαιτούν το απίστευτο χαρτομάνι για να αποδείξεις πράγματα του ηλίου φαεινότερα. Η δυσπιστία, υπάρχει παντού..

Θέμα παιδείας είναι σαφώς και η συμπεριφορά και δυστυχώς νοοτροπίες "αλλων εποχών" καθώς και νοσταλγοί "άλλων εποχών" υπάρχουν πολλοί μέσα στα σώματα ασφαλείας. Δεν αποκλείεται μέσα στον διάλογο των λιμενικών με τον αυτοδύτη να υπήρχαν και καποιες σχετικές νότες αλλά τουλάχιστο αυτο που αντιλαμβάνομαι είναι αυτο που είπα περι κακής ποιότητας χιούμορ απο τον εκπρόσωπο της λιμενικής αρχής.

Πιστεύω πως αν ήθελε να δείξει πως είναι "το απόλυτο αφεντικό της περιοχής" θα προχωρούσε σε "ξεσκόνισμα" και μάλιστα κανένας δεν θα μπορούσε να πει και κουβέντα για τον υπέρμετρο ζήλο του.
Θα έλεγε, "τη δουλειά μου κάνω", θα έλεγε και ένα "ευχαριστώ για την συνεργασία", ενα "καλό σας απόγευμα" και κανείς δεν θα μπορούσε να διαμαρτυρηθεί ακόμα και αν καθόντουσαν μετά οι αυτοδύτες ενα δίωρο να συμμαζέψουν τα πράγματα τους. (και εδώ είναι ενα ενδιαφέρον θέμα, σχετικά με το ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ η δικαιοδοσία τους)
Και εκτός απο νομική άποψη, θα ήταν και ηθικά καλυμμένος διότι η περιοχή που έγινε το περιστατικό είναι πραγματικά περιβαντολογική Χιροσίμα με τα όσα εχει τραβήξει απο παράνομες δραστηριότητες.

Δεν αντιλέγω πως αυτο ορίζει ο νόμος, και κάθε νομοταγής αυτοδύτης δεν έχει και λόγους να φοβάται εναν εκτενή έλεγχο, αλλά ειλικρινά, τουλάχιστο εγώ θα προτιμούσα να ακούσω μια σαχλαμάρα του τύπου (Να πάρουμε ψάρια για το μεσημεριανό), που πραγματικά πιστεύω πως ήταν σαχλαμάρα, και να απαντήσω σε ανάλογο ύφος, παρά να περάσω ξεσκόνισμα, ακόμα και αν δεν έχω το παραμικρό να φοβηθώ. Θέλω επίσης να πιστεύω πως έχουν την ικανότητα να ξεχωρίσουν με ασφάλεια τον αυτοδύτη που δεν εχει κάτι να φοβηθεί απο αυτόν που μπορεί να κρύβει κάτι.
Καλός ο νόμος και δεδομένος, αλλά η ικανότητα κρίσης των λειτουργών του, είναι εξ ίσου σπουδαία..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Από την πλευρά μου ο τρόπος που μίλησα στο όργανο ήταν πολύ ευγενικός και τους έδειξα πως ξέρω τι λέω.
Αυτό το κατάλαβα όταν κάποια στιγμή ύψωσε τον τόνο της φωνής του ρωτώντας με ποσά χρόνια ασχολούμαι με την κατάδυση…και με επιβλητικό τόνο μετά την απάντηση μου πως ασχολούμαι πολύ καιρό με τους νομούς και τη θάλασσα , μου απάντησε πως δεν θα του πω εγώ τώρα ποιος είναι ο νόμος επειδή κάνει αυτή τη δουλειά 25 χρόνια….

Εκεί γέλασα και του είπα και εγώ ειρωνικά πως εάν συνεχίσει να μας κατηγορεί προφανώς δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά του…
διότι η δουλειά του είναι να επιβάλει το νόμο και εάν δεν την ξέρει τότε μάλλον αυτός είναι παράνομος παρά εγώ…

Σε αυτό το σημείο η συζήτηση άλλαξε τελείως θέμα και ξεκίνησε μια άλλη αυτή του ψαροντουφεκου….(προφανώς κατάλαβε πως πιθανότατα να ήταν λίγο άσχετος και ότι θα έπρεπε να ενημερωθεί καλυτέρα)

Λέω ναι στις καταγγελίες , και καλά έκαναν και ειδοποίησαν το λιμενικό (οποίος το έκανε) για να αποφύγουμε τους ψαρομπουκαλους…αλλά θέλω το όργανο που θα με ελέγξει να έχει πλήρη άποψη των τελευταίων νόμων και όχι να τους ενημερώνουμε εμείς…δηλαδή ποια είναι η δουλειά του? Να οδηγεί το τζιπάκι και να το παίζει κονιόρδος ένστολος?

Τώρα εάν η ενημέρωση των λιμενικών οργάνων για τους καινούργιους κανονισμούς δεν γίνετε ποτέ , είναι άλλο θέμα…
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-08, 14:31
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Εγώ θα κάνω την εξής ερώτηση:

Ας υποθέσουμε ότι ο Κώστας δεν ήταν ο Κώστας και δεν ήξερε τον νόμο από πρώτο χέρι αλλά βούτηξε επειδή έτσι του είπαν από την σχολή του κτλ. Αν ερχόταν ο Λιμενικός τότε πολύ πιθανόν να "ψάρωνε" και ν αάρχιζε τις συγγνώμες και τα "σας παρακαλώ μην με γράφετε δεν θα το ξανακάνω" κτλ κτλ.

Τότε τι θα έκανε; Θα τον έγραφε; Αλλά ακόμα και αν δεν τον έγραφε, ο άνθρωπος θα είχε φοβηθεί, ξευτιλιστεί, αποθαρρυνθεί απο το να ευχαριστηθεί ξανά την κατάδυση του, ή υποχρεωθεί τελικά να τρέχει στα λιμεναρχεία πριν την βουτιά του.

Σε κάθε περίπτωση λέμε ναι στον έλεγχο αλλά ναι και στην σωστή ενημέρωση. Δεν είμαστε εχθροί με το λιμενικό και πρέπει να έρθουμε πιο κοντά με αυτούς τους ανθρώπους. Θέλουμε όμως σωστή αντιμετώπιση και ενημέρωση.

Νομίζω ότι πρέπει να προσεγγίσουμε ευγενικά ευγενικά το λιμεναρχείο με κεντρικό σημείο Ναι στον έλεγχο όχι στις αγριάδες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-08, 14:33
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Παράθεση:
Τώρα έμαθαν κάτι ακόμα, που θα το πούν στον προϊστάμενο, θα διαβάσει τον νόμο κτλ. Και να διαβάζεις όοοοολους τους νόμους με τις λεπτομέρειες, δεν είναι καθόλου εύκολο ή ενδιαφέρον. Τον αφομειώνεις case-by-case.
Απόλυτα κατανοητό φίλε μου…
Μόνο που κάποιος πρέπει να επιβάλει το νόμο , και για να τον επιβάλει πρέπει να τον ξέρει… εάν δεν τον ξέρει φροντίζει να τον μάθει..(είναι μέρος της δουλειάς του).
Και προφανώς αυτό φρόντισαν οι έκαστο λιμενικοί στην παρούσα υπόθεση…έφυγαν χωρίς να μας ζαλίσουν άλλο , δίχως να ξερόυν απόλυτα αυτό που πήγαν να επιβάλουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-08, 14:45
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Αυθαιρεσίες λιμενικών

Επισης μπορουμε να τους κανουμε δωρο μερικα σοκολατακια και να τους τιμησουμε με την χρυση πλακετα του night diver ή κατι τετοιο... κι αν παμε και με τα παντελονια κατεβασμενα νομιζω οτι τελικα θα καταφερουμε να τους πεισουμε για τα αυταποδεικτα...
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.