Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-11-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Προσωπικά, είχα τα εξής μέχρι στιγμής :
  • Αστοχίες Κομπιούτερ σε κατάδυση 2 μέσα στο νερό (μπαταρία) και 1 εκτός νερού
  • Κομμένο λουράκι μάσκας 2 φορές την ώρα που είμαι έτοιμος να βουτήξω
  • Επιστόμιο που σχίστηκε και βάζει νερό
  • Διαρροή σε o-rings της μπουκάλας
  • Διαρροή του inflator στο BCD
  • Διαρροή μανομέτρου (SPG)
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manta : 26-11-08 στις 16:00.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διαβάσει ο φίλος Skipper το report και ειδικά το σημείο που λέει

spontaneous inflation of the BCD by a poorly
maintained or faulty power inflator
...
Εδώ είσαι...
Το έχω πάθει σε deco κατάσταση στα 6m με EANx80.
Ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα.
Μεταξύ άλλων λουράκι μάσκας,
πόρπη (inox) ζώνης βαρών,
και 2 dc κατά την κατάδυση.
(μήπως είμαι λίγο γκαντέμης??)
Αυτά να τα βλέπουν μερικοί που από την μια έχουν την εντύπωση ότι τίποτα δεν χαλάει, και από την άλλη που κάποιοι χαρακτιρίζονται από κάποιους άλλους ως υποχόνδριοι....
Αυτά και καλό μεσημέρι
Μ.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-08, 16:54
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Εγώ δεν βουτάω πολλα χρόνια οπότε θες ότι ο εξοπλισμός μου είναι καινούργιος θέλεις και ο παράγοντας τύχη δεν έχω πάθει τίποτα ακόμα

Μάλλον η γκαντεμιά μου σταματάει στην επιφάνεια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-08, 17:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Πολύ ενδιαφέροντα τα στατιστικά που μας παρέθεσε ο Γιώργος

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα:

1. Απώλεια Dive Computer στα -30 σε non-deco, solo dive (τέλειωσε η μπαταρία)
=> Πρόσθετοι παράγοντες: Δεν είχα μαζί μου ρολόϊ γιατί είχε κοπεί το λουράκι
=> Αντιμετώπιση: Είχα άπλετο αέρα οπότε έκανα μια "εξαιρετικά αργή" ανάδυση με 2 προληπτικές στάσεις στα -9 και -5.
=> Από τοτε βουτάω πάντα με DC + Bottom-Timer

2. Έσπασε το λουράκι της μάσκας κατά την είσοδο σε βουτιά (2 φορές)
Έσπασε το τζάμι της μάσκας λόγω στριμώγματος στον σάκο εξοπλισμού
=> Αγόρασα εφεδρικά λουράκια και δεύτερη μάσκα μυωπίας
=> Την δεύτερη μάσκα την έχω πάντα μαζί μου στην τσέπη του BCD

3. Έσπασε ο σύνδεσμος που κρατάει το λουράκι στο βατραχοπέδιλο
=> Έδεσα κόμπο το λουράκι στον υπόλοιπο σύνδεσμο και συνέχισα τη βουτιά
=> Προγραμματίζω αγορά μεταλικού συνδέσμου με ελατήρια

4. Το πρώτο στάδιο άρχισε να χάνει με μικρές μπουρμπουλήθρες στην αρχή της βουτιάς
=> Ακύρωσα τη βουτιά και περίμενα να βγουν οι υπόλοιποι για να δανειστώ ρυθμιστή και να βουτήξω
=> Ο ρυθμιστής είχε περάσει service πριν 5 μήνες. Ο υπεύθυνος service μίλησε για αστοχία υλικού (χαλασμένο "O"-ring)

5. Το πρώτο στάδιο άρχισε να χάνει και να "κελαηδάει" δυνατά πριν τη βουτιά
(ένα πράγμα σαν καναρίνι, ενισχυμένο 10 φορές)
=> Βουτάω πάντα με μπουκάλα διπλού κλείστρου και 2 πρώτα στάδια. Το μόνο που χρειάστηκε, ήταν να μεταφέρω κονσόλα και χταπόδι στο εφεδρικό πρώτο στάδιο για να μη χάσω τη βουτιά.
=> Συμπέρασμα: Πρέπει να έχω μαζί μου περισσότερα εργαλεία, γιατί αν δεν ήταν οι φίλοι-συνδύτες δε θα μπορούσα να κάνω τη μεταφορά.


Με εξαίρεση το (1) δεν έχω σημαντικά περιστατικά εντός νερού: Τα περισσότερα προβλήματα παρουσιάζονται εξ αρχής, γι αυτό καλή συντήρηση κι ένας καλός έλεγχος πριν βουτήξουμε, πιστεύω είναι σημαντικός.

Η απώλεια μάσκας νομίζω μπορεί να πανικοβάλει αρκετούς δύτες - ίσως και μένα, δεν ξέρω πως θα αντιδράσω αν είμαι σε μεγάλο βάθος και πρέπει ανεβώ στα τυφλά.
Θεωρώ ότι μια δεύτερη μάσκα στην τσέπη του BCD και η άνεση να βγάζουμε/αλλάζουμε μάσκες υποβρύχίως είναι μια σημαντική δεξιότητα στην οποία πρέπει όλοι να εξασκηθούμε
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 26-11-08 στις 18:13.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-08, 18:22
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Ενδιαφερον. Τα δικα μου:
1 dc off-μπαταρια, 1 bt off-μπαταρια
Διαρροη στη στεγανη (σοβαρη) x2
ξεβιδωμα ενος quick connector για το 2ο σταδιο του mouthpiece του rebreather x2, (jakuzi diver effect)
κατι κομματια απο ενα δευτερο σταδιο αποφασισαν να αποχωρισουν μολις το εβγαλα απο το στομα...
διαρροη απο τον πυργισκο πρωτου σταδιου
σκισιμο oring din ρυθμιστη στην αρχη βουτιας
χαλασμενος αερας
Εκει που λεει wetsuit δεν το καταλαβαινω ..., τι αστοχια μπορει να παθει για να χρειαστει ιατρικη βοηθεια? Επιασε δερμα το φερμουαρ?
__________________
Join the dark side,δινουμε μπισκοτακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-08, 19:58
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Εκει που λεει wetsuit δεν το καταλαβαινω ..., τι αστοχια μπορει να παθει για να χρειαστει ιατρικη βοηθεια? Επιασε δερμα το φερμουαρ?
Δέρμα .. αλλά τι δέρμα !!!
(έχω ακούσει κάτι ιστορίες πόνου..)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-08, 07:47
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ ότι μια δεύτερη μάσκα στην τσέπη του BCD και η άνεση να βγάζουμε/αλλάζουμε μάσκες υποβρύχίως είναι μια σημαντική δεξιότητα στην οποία πρέπει όλοι να εξασκηθούμε
Σωστός!!!!
Και στην άλλη τσέπη μια pocket mask, αντί να τις γεμίζουμε με κοχυλάκια για να στολίσουμε το σαλόνι και το μπάνιο μας....
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-08, 12:25
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

χμ τα δικα μου ειναι αρκετα....

1. ελλατωματικο μανομετρο σε stage φιαλη. Ειχε κολλησει στα 170 bar και το ανακαλυψα αργα με αποτελεσμα το υπολοιπο της αποσυμπιεσης να γινει με Buddy breathing με το ζευγαρι μου (ευτυχως ειχαμε επαρκεια μιγματος)

2. αστοχια oring φιαλης σε int ρυθμιστη κατα τη διαρκεια βουτιας συνοδειας. Το γεγονος οτι ειχα δυτη κοντα μου εκανε το περιστατικο απλο στη λυση του. Απο τοτε μονο din (αν εξαιρεσουμε καταδυτικα σε καραιβικη κ μερικα στη ΝΑ ασια που δεν εχουν din φιαλες)

3. πολλες φορες κολλημενο κουμπι inflator bcd (ειδικα σε μια συγκεκριμενη μαρκα που θεωρω σκοπιμο να μην αναφερω, δεν εiναι ομως η scubapro οποτε ρουφιανακο μην τρεξεις αυτη τη φορα, δεν υπαρχει λογος!!!)
Η λυση ειναι απλη κ γρηγορη αρκει να εχεις εκπαιδευτει κ εξασκηθει σε αυτο, σωληνας ψηλα, ξεφουσκωμα και αποσυνδεση , μια ασκηση που κανω παντα στα σχολεια μου....
Επισης συχνο σερβις στο συστημα πληρωσης...

4. Απωλεια ενσωματομενων βαρων απο παλιας γενιας τζακετ (χωρις κλιπ , μονο με σκρατσ!) και αποσυμπιεση με κατακορυφο προς τα κατω και το ζευγαρι μου να παλευει να με κρατησει....ποτε πανω απο 3 κιλα σε καθε τσεπη , ειτε εχουν κλιπ ειτε οχι....

5. Αστοχια dc απο μπαταρια (4-5 φορες) σε καταδυσεις αποσυμπιεσης και μη....παντα ρολογακι στο χερακι και καλη γνωση των πινακων...καταδυσεις αποσυμπιεσης παντα με πινακες και εναλλακτικα πλανα..

6. γρηγορη αναδυση λογω κακης αναπτυξης dsmb . Αυτο που συνεβη ηταν οτι ειχε πολυ δυνατο επιφανειακο ρευμα (ενω εγω ημουν προστατευμενος στον υφαλο) με συνεπεια το μπαλονι να μην βγει ποτε στην επιφανεια αλλα να ταξιδευει οριζοντια παρασυροντας και μενα μαζι. Λυση: γρηγορη απελευθερωση (μετα το αρχικο σοκ απο την εκπληξη!!!), και bye bye μπαλονακι μου.....

7. Απωλεια ζωνης βαρων λογω ελλατωματικης πορπης (δεν ασφαλιζε σωστα τον ιμαντα με αποτελεσμα αυτος να γλιστραει)....ευτυχως την προλαβα με τα ποδια μου (αουτς!) και την επιασα....απο τοτε λιγα κιλα στη ζωνη, λιγα κιλα στις τσεπες (τις προβλεπομενες για βαρη, οχι τις απλες, γιατι ανοιγουν και χανεις τα βαρη , α ναι το εχω παθει και αυτο...)

8. Σκισιμο στεγανης κ γεμισμα με νερο... δοξα τω θεω το Bcd φουσκωνε αρκετα....

9. διαρροη σε full face mask. παντα spare κανονικη μασκα μαζι και χταποδι οπωσδηποτε...

10. κομμενα λουρακια σε βατραχοπεδιλα, μασκες , (αναλογικα με τις βουτιες μου δεν ειναι τοσο πολλες οι φορες), αλλα το να κρατησεις τη μασκουλα με το ενα χερι και να αναδυθεις δεν ειναι και το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου....ομοιως αν χασεις ενα βατραχοπεδιλο, απλα κολυμπας... (κινδυνευεις να κανεις κυκλους ομως )... Εχω παντα spare λουρακια στην τσεπη του τζακετ

11. σκασμενος σωληνας υψηλης, σκασμενος σωληνας χαμηλης.....ενα ζευγαρακι κοντα κανει τα πραγματα εξαιρετικα απλα....οπως και στις τρεις φορες που μου εχει συμβει κατι τετοιο...

12. αναμα του αλαρμ διαρροης νερου στο housing της καμερας και επικειμενο εγκεφαλικο...., δεν υπαρχει λυση για αυτο....αλλα ευτυχως ηταν μερικες σταγονες μονο και ετσι μπορω κα γραφω και με τα 2 χερια ακομα!!!!!

13. μικροδιαρροες σε πρωτα σταδια εχω δει πολλες , ποτε ομως δεν σταματησε ο ρυθμιστης να δινει αερα (αρκει βεβαια να υπηρχε αερας μεσα στη φιαλη , γιατι μια φορα δεν υπηρχε παρολο που το μανομετρο εδειχνε 30 Bar....). Μια φορα εχω δει και φιαλη να εχει διαρροη απο τα πλαινα τοιχωματα!!!!!!!!!!!!! ναι ναι η φιαλη ειχε τρυπα!!!!!

αυτα νομιζω....δεν θυμαμαι κιολας γιατι γερναω...

το σιγουρο ειναι οτι αν οι καταδυσεις ειναι παντα με ζευγαρι οτιδηποτε και να σου συμβει (δεν μιλαω για σοβαρα προβληματα υγειας, οπως ανακοπη) μπορεις ευκολα η λιγοτερα ευκολα να τα αντιμετωπισεις...αρκει να εισαι ηρεμος/η....

Κανενα απο τα παραπανω δεν οδηγησε σε ατυχημα γιατι ημουν παντα ηρεμος σε βαθμο αναισθησιας....ισως να ειμαι και τυχερος, αλλα δεν πιστευω πολυ στην τυχη...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-08, 13:45
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

George, μερικές ερωτήσεις...και σκέψεις (για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ τα δικα μου ειναι αρκετα....

1. ελλατωματικο μανομετρο σε stage φιαλη. Ειχε κολλησει στα 170 bar και το ανακαλυψα αργα με αποτελεσμα το υπολοιπο της αποσυμπιεσης να γινει με Buddy breathing με το ζευγαρι μου (ευτυχως ειχαμε επαρκεια μιγματος)
Το αέριο αποσυμπίεσης στην φιάλη σου δεν ήταν αρχικά αρκετό ως αποτέλεσμα του χαλασμένου μανόμετρου, δηλαδή νόμιζες ότι είχε 170 εξαρχής?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Αστοχια dc απο μπαταρια (4-5 φορες) σε καταδυσεις αποσυμπιεσης και μη....παντα ρολογακι στο χερακι και καλη γνωση των πινακων...καταδυσεις αποσυμπιεσης παντα με πινακες και εναλλακτικα πλανα..
Δεν θα ήταν καλύτερη ιδέα το 2ο computer? Το ρολογάκι χωρίς βυθόμετρο μάλλον άχρηστο είναι ή έχεις b/t citizen με βυθόμετρο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
6. γρηγορη αναδυση λογω κακης αναπτυξης dsmb . Αυτο που συνεβη ηταν οτι ειχε πολυ δυνατο επιφανειακο ρευμα (ενω εγω ημουν προστατευμενος στον υφαλο) με συνεπεια το μπαλονι να μην βγει ποτε στην επιφανεια αλλα να ταξιδευει οριζοντια παρασυροντας και μενα μαζι. Λυση: γρηγορη απελευθερωση (μετα το αρχικο σοκ απο την εκπληξη!!!), και bye bye μπαλονακι μου.....
Σωστή αντίδραση! Πάντως ο κανόνας στο μίτο του DSMB πρέπει να είναι ότι το μήκος του να είναι τουλάχιστον 1,5 φορές το βάθος χρήσης, για ακριβώς το λόγο που παραθέτεις παραπάνω. Hope you agree.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
7. Απωλεια ζωνης βαρων λογω ελλατωματικης πορπης (δεν ασφαλιζε σωστα τον ιμαντα με αποτελεσμα αυτος να γλιστραει)....ευτυχως την προλαβα με τα ποδια μου (αουτς!) και την επιασα....απο τοτε λιγα κιλα στη ζωνη, λιγα κιλα στις τσεπες (τις προβλεπομενες για βαρη, οχι τις απλες, γιατι ανοιγουν και χανεις τα βαρη , α ναι το εχω παθει και αυτο...)
Πολύ επικίνδυνη κατάσταση ειδικά σε καταδύσεις αποσυμπίεσης με στεγανή (άρα πολύ θετικός χωρίς βάρη). Η προτεινόμενη λύση είναι διπλή πόρπη + crotch strap. Tι λές?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 27-11-08 στις 13:48.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-08, 14:27
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
χμ τα δικα μου ειναι αρκετα....

1. ελλατωματικο μανομετρο σε stage φιαλη. Ειχε κολλησει στα 170 bar και το ανακαλυψα αργα με αποτελεσμα το υπολοιπο της αποσυμπιεσης να γινει με Buddy breathing με το ζευγαρι μου (ευτυχως ειχαμε επαρκεια μιγματος)


Το αέριο αποσυμπίεσης στην φιάλη σου δεν ήταν αρχικά αρκετό ως αποτέλεσμα του χαλασμένου μανόμετρου, δηλαδή νόμιζες ότι είχε 170 εξαρχής?
1. >Λογικα η φιαλη πρεπει να μην ηταν γεματη απο την αρχη....ηταν το πενηνταρι για τις ενδιαμεσες αποσυμπιεσεις...και αφου βλεπω οτι αναπνεω και δεν αλλαζει η πιεση κοπαναω το μανομετρο στη φιαλη και τζουπ πηγε στο μηδεν ...αλλα οπως ειπα εφτανε το πενηνταρι του ζευγαριου μου και για τους 2...

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
5. Αστοχια dc απο μπαταρια (4-5 φορες) σε καταδυσεις αποσυμπιεσης και μη....παντα ρολογακι στο χερακι και καλη γνωση των πινακων...καταδυσεις αποσυμπιεσης παντα με πινακες και εναλλακτικα πλανα..

Δεν θα ήταν καλύτερη ιδέα το 2ο computer? Το ρολογάκι χωρίς βυθόμετρο μάλλον άχρηστο είναι ή έχεις b/t citizen με βυθόμετρο?
κοιταξε ολα ειναι σχετικα αντρεα, στις βουτιες που σου αρεσουν θα συμφωνουσα....

Ομως η τρεχουσα αποψη μου ειναι βουτιες στα 20 μετρα με πολλα ψαρακια γυρω γυρω και μακρια απο τις ωρες μηδεν, οποτε δεν θελω ουτε δευτερα κομπιουτερ ουτε Bottom timers, to uwatec μου σε ενα συντηρητικο προγραμματακι για micro bubbles, ενα νιτροξακι, ενα 3,5 ωρο τη μερα υποβρυχιως, το ρολογακι μου ως back up , το βαθυμετρο της κονσολας μου ωστε να ξερω που ειναι τα 6 και τα 3 μετρα και καλη γνωση των πινακων...(δεν ειναι κακο να θυμασαι απ εξω ολες τις ωρες μηδεν)

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
6. γρηγορη αναδυση λογω κακης αναπτυξης dsmb . Αυτο που συνεβη ηταν οτι ειχε πολυ δυνατο επιφανειακο ρευμα (ενω εγω ημουν προστατευμενος στον υφαλο) με συνεπεια το μπαλονι να μην βγει ποτε στην επιφανεια αλλα να ταξιδευει οριζοντια παρασυροντας και μενα μαζι. Λυση: γρηγορη απελευθερωση (μετα το αρχικο σοκ απο την εκπληξη!!!), και bye bye μπαλονακι μου.....

Σωστή αντίδραση! Πάντως ο κανόνας στο μίτο του DSMB πρέπει να είναι ότι το μήκος του να είναι τουλάχιστον 1,5 φορές το βάθος χρήσης, για ακριβώς το λόγο που παραθέτεις παραπάνω. Hope you agree.
προφανως και συμφωνω...αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και 20 μετρα σχοινι να ειχα ανοιξει , η σημαδουρα παλι οριζοντια θα ηταν....για αυτο και τρελαινομαι οταν βλεπω κοσμο να εχει το reel δεμενo πανω του....

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
7. Απωλεια ζωνης βαρων λογω ελλατωματικης πορπης (δεν ασφαλιζε σωστα τον ιμαντα με αποτελεσμα αυτος να γλιστραει)....ευτυχως την προλαβα με τα ποδια μου (αουτς!) και την επιασα....απο τοτε λιγα κιλα στη ζωνη, λιγα κιλα στις τσεπες (τις προβλεπομενες για βαρη, οχι τις απλες, γιατι ανοιγουν και χανεις τα βαρη , α ναι το εχω παθει και αυτο...)

Πολύ επικίνδυνη κατάσταση ειδικά σε καταδύσεις αποσυμπίεσης με στεγανή (άρα πολύ θετικός χωρίς βάρη). Η προτεινόμενη λύση είναι διπλή πόρπη + crotch strap. Tι λές?
ομολογω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε διπλη πορπη...αυτο που λειτουργει σε μενα ειναι οτι εχω μοιρασει τα βαρη πανω μου μεταξυ των ενσωματωμενων βαρων κ της ζωνης με τετοιο τροπο οποτε οτι και να χασω ειμαι σχεδον οκ....να τονισω ομως οτι βουταω παντα υπερβαρος καθοτι ειτε συνοδευω ειτε βιντεοσκοπω....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.