Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-01-11, 16:34
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Internet Shopping

Δεν με «ανησύχησε» τόσο ο χρόνος παράδοσης, όση η καθυστέρηση στην επικοινωνία. Φυσικά και δεν περίμενα να έχω το bcd την επόμενη μέρα σπίτι μου , αλλά είναι εμφανές ότι δεν παρακολουθούν εντατικά το σύστημα παραγγελιών τους (έχω κάνει κι εγώ e-shop administration κι όλο και κάτι θυμάμαι).
Μόλις τους έστειλα σήμερα άλλο ένα ευγενικό e-mail ρωτώντας σχετικά, μετά 2 ώρες μου ήρθε και το tracking number και το σχετικό e-mail αποστολής, μόνο που φαινόταν καθαρά ότι την αποστολή την κάνανε σήμερα κι όχι χτες που με είχαν αρχικά πληροφορήσει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως προφανώς και η παραγγελία είχε κάπου ξεχαστεί κι αν δεν έστελνα το σημερινό e-mail ίσως να παρέμενε ξεχασμένη για λίγο ακόμη
Δεν είναι σημαντικά όλα τα παραπάνω, αλλά όσο να' ναι όταν ο πελάτης βλέπει ένα τέτοιο καλοστημένο e-shop περιμένει και την ανάλογη (αυτοματοποιημένη και ομαλά κυλιόμενη) διαδικασία παραγγελίας

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-08-11, 22:31
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Internet Shopping

Τελευταία έχω φάει κόλλημα με τις στεγανές , ψάχνομαι καιρό στο δίκτυο αν και έχω υπόψιν 1-2 μαγαζία που θα με εξυπηρετούσαν και εντός Ελλάδος

Έχω ψιλοκολλήσει με τις Bare.
Τι θα λέγατε για την παρακάτω(όσον αφορά το μέγεθος σύμφωνα με τους πίνακες μεγεθών της Bare είναι αυτή που μου ταιριάζει). Ξέρω πρέπει να τη δοκιμάσω , όμως η τιμή είναι εξεφτελιστική(νομίζω) και έχει και 7 day return policy
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...=p5197.c0.m619
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-08-11, 00:56
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Internet Shopping

Εκτός από το μέγεθος, χρειάζεται να ξέρεις και τι νούμερο μποτάκι έχει η συγκεκριμένη στολή που θα σου στείλουν, για να ταιριάζει στο πόδι σου.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-08-11, 10:27
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από το μέγεθος, χρειάζεται να ξέρεις και τι νούμερο μποτάκι έχει η συγκεκριμένη στολή που θα σου στείλουν, για να ταιριάζει στο πόδι σου.
Υποθέτω όπως σε πολλές το μποτάκι μπορεί να αλλάξει έτσι ; Ακόμα και αν το αλλάξω πάλι πιο φθηνα θα μου βγεί σε σχέση με αγορά από δω, υποθέτω γιατί ακόμα δεν πήγα να ρωτήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-08-11, 10:59
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Internet Shopping

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω όπως σε πολλές το μποτάκι μπορεί να αλλάξει έτσι ; Ακόμα και αν το αλλάξω πάλι πιο φθηνα θα μου βγεί σε σχέση με αγορά από δω, υποθέτω γιατί ακόμα δεν πήγα να ρωτήσω.
Το μποτάκι αλλάζει αλλά ρώτα και την τιμή για να δεις αν σε συμφέρει συνολικά.
Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για τη συγκεκριμένη αγγελία, πρόσεξε 2 σημεία:

α) Αν και πάνω δεξιά γράφει "Ships to: Worldwide", κάτω-κάτω έχει μια υποσημείωση:
Παράθεση:
MINT CONDITION. New Stock. PERFECT. This is a brand new never been worn, never been tried on, never been on display, and has never been wet. BARE next gen drysuit. The size is a medium. For more sizing info check out BARE web site. The material is very comfortable and light weight. Soft sock dry booties are attached. Comes with warrany paperwork, backpack carry bag, lp hose, and wax. Suit sold in stores for over $1000. Will ship in the continental US. ONLY HAVE SIZE LISTED.
Οπότε κάνε μια ερώτηση για καλό και για κακό αν στέλνει Ελλάδα πριν ενθουσιαστείς αδίκως.


β) Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις από αγορές από USA αλλά υπάρχει πάντα η περίπτωση να σε σκίσουν στο τελωνείο και να σου έρθει το ίδιο ή και ακριβότερα. Αν τελικά το αποφασίσεις, επέλεξε USPS (το τυπικό ταχυδρομείο USA) για να σου έρθει με ΕΛΤΑ - αυτή είναι και η καλύτερη πιθανότητα να γλυτώσεις τα εκτελωνιστικά, αν και σε προϊόντα της τάξης των 600 US$ μου φαίνεται μάλλον απίθανο.
Αν μπλέξεις με UPS, Fedex κλπ. είναι σίγουρο ότι θα εκτελωνιστεί κανονικά και θα πληρώσεις κι ένα σεβαστό ποσό (60-100 EUR) για χειρισμό της εκτελωνιστικής διαδικασίας.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-08-11, 11:46
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Internet Shopping

Αν είναι να μου βγεί (προιόν αμφιβόλου χρηστικότητας) + 500€ + καμιά 100€άρα το τελωνείο = 600€ καλύτερα να πάω και να τη πάρω από τον εδώ αντιπρόσωπο που έχω και κάποια έκπτωση μιάς και κάνω εκεί μαθήματα AOW.

Απ' ότι ξέρω οι Αμερικάνοι δεν κάνουν υποτιμολογίσεις, από κίνα έχω πάρει παραγγελία ηλεκτρονικών αξίας 450€ με δηλωμένη αξία 50$ και δεν πλήρωσα τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-08-11, 09:01
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Internet Shopping

Χωρις να εχω την προθεση να κανω διαφημηση σε επαγγελματιες μεσα στο forum , ειναι προτιμοτερο να κοιταξεις πρωτα τι τιμη θα παρεις απο τον συγκεκριμενο . Κι εγω ψωνιζω απο το internet , αλλα πρωτα κοιτω την Ελληνικη αγορα και αν δω οτι οι διαφορα στην τελικη τιμη που θα πληρωσω (μαζι με τα μεταφορικα , εκτελωνιστικα αν υπαρχουν κλπ κλπ κλπ) ειναι πανω απο 10-15 % αναλογα το ποσο εως και 30% , τοτε θα προτιμησω το internet .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-11-12, 20:39
st_papadam st_papadam is offline
 
Εγγραφή: 02-11-2012
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Internet Shopping

Δικιο εχει ο φιλος...... Πρωτα βλεπουμε απο Ελλαδα και κατοπιν εξωτερικο. Πολυ απο εδω μεσα εχουμε παρει απο εξωτερικο αλλα επισης σχεδον ολοι εχουμε καποιο γνωστο καταστημα που σιγουρα μπορει να μας κανει καλη τιμη. Αν ρωτησεις και χωρις αποδειξη πολυ πιθανο να πλησιαζει και την τιμη που το εχεις βρει στο ιντερνετ. Μεγαλο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει ακομα καποια ελληνικη εταιρεια που να φτιαχνει πραγματα για την αυτονομη σε αντιθεση με την ελευθερη καταδυση και ψαροτουφεκο. Κριμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-11-12, 09:10
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Internet Shopping

Επισης , κατα καιρους καλο ειναι να ελεγχουμε πρωτα τις τοπικες επιχειρησεις για προσφορες , ξεπουληματα - ξεστοκαρισματα κλπ , διοτι ισως τελικα να βρουμε κατι , ακομα και φθηνοτερα απο ο,τι στο διαδικτυο . Το θεμα της αποδειξης αστο καλυτερα , να παιρνετε αποδειξη διοτι οι τιμες του εξωτερικου , μην ξεχνατε , ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ τον Φορο Προστιθεμενης Αξιας , ή οποιον αλλον φορο , αναλογα την χωρα απο την οποια ψωνιζουμε .
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.