Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-06-08, 09:10
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Επίτέλους !!! έγινε η αρχή!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στο Δημοτικό Συμβούλιο ΚΕΑΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-08, 09:29
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων


Κάτι φήμες λένε ότι ο αγώνας θα γίνει στα νερά της Ύδρας.
Νικητης θα ειναι οποιος βγαλει την πιο νοστιμη φωκια ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-08, 09:58
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί πάντως το Δημοτικό Συμβούλιο να απαγορεύσει τον αγώνα;
φυσικά και μπορεί , εφόσον ο συγκεκριμένος αγώνας εχει χαρακτηριστικά επιβαρυνσης ή μερικής καταστροφής του περιββάλοντος.
Δεν ειναι πχ αγώνας αγωνιστικής κολύμβησης ή ελευθερης κατάδυσης .
Επίσης εχω την εντύπωση οτι για τον θαλάσσιο χώρο περιμετρικά των νησιών έχουν δικαιοδοσία οι ΟΤΑ+ΝΑ.

πάντως μην χαιρόμαστε ,γιατί "πίσω έχει η αχλάδα την ουρά"

http://www.spearfishingforum.gr/view...p=61611#p61611

Ο Δήμος Αναβύσσου τι θέση έχει πάρει άραγε???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 04-06-08 στις 10:10.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-08, 13:15
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Aγαπητοί συνάδελφοι γειά σας,
Διαβάζοντας τις παραπάνω θέσεις βλέπω πως η συντριπτική πλειοψηφία όσων συμμετέχουν στο θέμα συμφωνεί με την απόφαση του ΔΣ του Δήμου Κέας να απαγορεύσει μιά νόμιμη ερασιτεχνική δραστηριότητα στην θάλασσα μας.

Είναι δίκαιο κάποιοι μη ειδικοί να μπορούν να αποφασίζουν γιά εμάς με αιτιολογία το:"Θεωρούμε ότι τέτοιου είδους δραστηριότητες δημιουργούν προβλήματα στο περιβάλλον."

Με τι ιδιότητα γράφουν τόσο βαρυσήμαντες κουβέντες,έγινε κάποια έρευνα που να δείχνει κάτι τέτοιο;;

Αυθαίρετες αποφάσεις με αβάσιμες αιτιολογίες"Ήδη οι θάλασσές μας υπεραλιεύονται και υπάρχουν είδη ψαριών προς εξαφάνιση, ειδικά τα μεγάλα ψάρια που αποτελούν και στόχους του ψαροτούφεκου."


Και γενικές(άσχετες με το θέμα)πολιτικολογίες"Γίνονται προσπάθειες για να διατηρηθούν και να βελτιωθούν οι πληθυσμοί των ψαριών που αναπτύσσονται στην συγκεκριμένη θαλάσσια περιοχή όπου γίνεται καταστροφή του θαλάσσιου χώρου."

Συνάδελφοι,
Μην ξεχνάτε πως τέτοιες αναπόδεικτες αοριστολογίες κράτησαν την αυτόνομη κατάδυση τόσα χρόνια γύρω από το πηγάδι της Βουλιαγμένης,από τέτοιες αυθαιρεσίες κινδυνεύει σήμερα το ψαροτούφεκο,δεν ζητώ να πάρετε θέση υπέρ των αγώνων,αυτοί θ'αλλάξουν(ήδη ο συγκεκριμένος έχει πολλούς αυτοπεριορισμούς),σας προτείνω να εναντιωθείτε στις αυθαίρετες αποφάσεις των μη ειδικών εις βάρος του ερασιτέχνη που θέλει να χαρεί νόμιμα και με όρια την θάλασσα.

Π.Εξαρχίδης
Ψαροτουφεκάς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας παλιέ γνώριμε!!
(Μα που ήσουν; Σε περίμενα νωρίτερα )

Κρίμα που δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή. Θα τα πούμε στην πορεία όμως!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-08, 14:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Aγαπητοί συνάδελφοι γειά σας,
Καλώς μας ήρθες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τις παραπάνω θέσεις βλέπω πως η συντριπτική πλειοψηφία όσων συμμετέχουν στο θέμα συμφωνεί με την απόφαση του ΔΣ του Δήμου Κέας να απαγορεύσει μιά νόμιμη ερασιτεχνική δραστηριότητα στην θάλασσα μας.
Συμφωνώ για το θάλασσά μας.
Για να είμαστε ακριβείς όμως, η απόφαση του Δήμου Κέας δεν προσπαθεί να απαγορεύσει το ψαροντούφεκο, αλλά τους αγώνες ψαροντούφεκου - έχει μια διαφορά
Βλέπω π.χ. ότι και πολλοί φίλοι ψαροντουφεκάδες στο www.greekdiver.gr είναι επίσης αντίθετοι στους αγώνες και τους συγχαίρω γι αυτό:

Παράθεση:
Παράθεση:
(jkond @ Jun 4 2008, 11:11 AM) *
Ετσι ειναι, η πλειοψηφια θεωρει οτι το Υ/Κ ειναι απειλη. Ειναι δυνατον να μιλανε για υπεραλιευση για το ψαροτουφεκο;
Δυστηχώς φίλε μου είναι δυνατόν.
Όταν γίνετε ένας αγώνας ψαροτούφεκου που αποτελείτε απο 30 ζευγάρια που βαράν ότι βρουν μπροστά τους
τότε ναι είναι υπεραλίευση.Πιστεύω όμως ότι δεν φταίνε αυτοί που τους το απαγόρευσαν αλλά οι ίδιοι
οι ψαροτουφεκάδες που ασχολούνται με αυτούς τους αγώνες.Πηγαίνουν κάποιες μέρες πριν και
καποιες μέρες μετά και ριμάζουν τους τόπους.Στη συνέχεια κάποιο(Όχι όλοι!!) βγαίνουν και τα πουλάνε
στις τοπικές ταβέρνες.Ε μετά τι θέλεις να κάνουν οι ντόπιοι??
Καλά τους έκαναν
Μπράβο και απο εμένα!

φιλικά
Λευτέρης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι δίκαιο κάποιοι μη ειδικοί να μπορούν να αποφασίζουν γιά εμάς με αιτιολογία το:"Θεωρούμε ότι τέτοιου είδους δραστηριότητες δημιουργούν προβλήματα στο περιβάλλον."

Με τι ιδιότητα γράφουν τόσο βαρυσήμαντες κουβέντες,έγινε κάποια έρευνα που να δείχνει κάτι τέτοιο;;

Αυθαίρετες αποφάσεις με αβάσιμες αιτιολογίες"Ήδη οι θάλασσές μας υπεραλιεύονται και υπάρχουν είδη ψαριών προς εξαφάνιση, ειδικά τα μεγάλα ψάρια που αποτελούν και στόχους του ψαροτούφεκου."
Η υπεραλίευση είναι πραγματικό γεγονός και σαφώς έχουν γίνει πολλές έρευνες που την αποδεικνύουν και στην Ελλάδα. Εννοείς να γίνει ειδική έρευνα για την Τζιά? Αλοίμονο αν έπρεπε κάθε δήμος να κάνει ειδική έρευνα στην περιοχή του πριν πάρει μια απόφαση.

Αφού υπογράφεις ως "Ψαροντουφεκάς" δεν την έχεις δει ο ίδιος τη διαφορά στους βυθούς σε σχέση με παλιότερα χρόνια?
Χρειάζεσαι ειδικούς να στην δείξουν?
Εκτός κι αν υποθέτεις πως για όλα φταίνε οι άλλοι (π.χ, μηχανότρατες, δυναμιτιστές κλπ) που είναι η συνήθης δικαιολογία.
Εμείς πάντως τα τελευταία χρόνια, βλέπουμε πανέμορφους βυθούς που τουλάχιστον μέχρι τα -15μ δεν υπάρχει άλλο ψάρι εκτός από καλογριές...
Σαν καμένο δάσος ένα πράγμα...
Για μαύρα ψάρια και ροφούς ας μη το συζητήσουμε καλύτερα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνάτε πως τέτοιες αναπόδεικτες αοριστολογίες κράτησαν την αυτόνομη κατάδυση τόσα χρόνια γύρω από το πηγάδι της Βουλιαγμένης,από τέτοιες αυθαιρεσίες κινδυνεύει σήμερα το ψαροτούφεκο
Η αυτόνομη κατάδυση δεν επιτρεπόταν παλιά, με το παράλογο σκεπτικό ότι είμασταν όλοι εν δυνάμει αρχαιοκάπηλοι. Νομίζω πως αυτή είναι μια αρκετά διαφορετική υπόθεση.
Εκτός αν πιστεύεις πως το γεγονός ότι μετά από αγώνες ψαροντούφεκου δεν έχει μείνει λέπι σε μια περιοχή είναι το ίδιο αυταπόδεικτο με τη φράση "όλοι οι αυτοδύτες είναι αρχαιοκάπηλοι".

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PanEx Εμφάνιση μηνυμάτων
...σας προτείνω να εναντιωθείτε στις αυθαίρετες αποφάσεις των μη ειδικών εις βάρος του ερασιτέχνη που θέλει να χαρεί νόμιμα και με όρια την θάλασσα.
Εδώ θίγεις ένα πολύ σοβαρο θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση: αυτά τα ρημάδια τα όρια, που είναι θέμα ουσίας και παιδείας και που πρέπει κι εσείς (οι ψαροντουφεκάδες) κι εμείς (οι αυτόνομοι) να προπαθήσουμε να περάσουμε όσο μπορούμε στον κόσμο...

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-08, 14:39
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Physalia fivos,
Καλώς σας βρήκα .

fivos,
Hμουν πολύ ακριβής,είπα:
"να απαγορεύσει μιά νόμιμη ερασιτεχνική δραστηριότητα στην θάλασσα μας."

Κι'εγώ είμαι αντίθετος με τους αγώνες μ'αυτή τη μορφή(αγώνες με διαφορετικά όρια από τους άλλους ψ/τ)Ομως δεν μίλησα για αγώνες!

Η υπεραλίευση είναι γεγονός,αλλά μπορώ να αποδείξω πως το μικρότερο μέρος ευθύνης σ'αυτή το έχει ο μέσος ψ/τ,συμμετέχει στην μείωση των αποθεμάτων με τα μικρότερα ποσοστά,στο παρελθόν,το παρών πιστεύω και στο μέλλον,ακόμη και αν κάποτε απαγορευτούν(στα αλήθεια )οι τράτες.

Οσο για τις κατα τόπους περιοχές φυσικά και πρέπει να γίνονται μελέτες για να παρθούν αποφάσεις,δεν μπορεί με μελέτες στο Αιγαίο να εφαρμοστούν στην Γαύδο και φυσικά αυτές τις μελέτες δεν θα τις κάνει ο Δήμος.

Σαν "ψαροτουφεκάς" έχω δεί τεράστια διαφορά σε σχέση με το παρελθόν,δεν χρειάζομαι ειδικούς,όπως φάνηκε και πιό πάνω έχω κι'εγώ ένα μερίδιο ευθύνης,.......είναι όμως τόσο μικρό που είναι αστείο να το κουβεντιάσουμε!

Αλλωστε και το ποσοστό των αγωνιζόμενων(άσχετα αν αυτοί "φαίνονται" πιό πολύ από τους υπόλοιπους μέσω του τύπου)είναι πολύ μικρό σε σχέση με τον μέσο ψ/τ μ'ένα πρόχειρο υπολογισμό συμπεραίνω πως οι 60 το πολύ εμπλεκόμενοι σε αγώνες είναι το 1%* από τους 6000+ ενεργούς ψ/τ,.........για τέτοια ποσοσστά μιλάμε!!.Τα πληρώματα στις τράτες είναι 15 φορές πιο πολλά .

Την "παλιά" απαγόρευση στην αυτόνομη κατάδυση την ανέφερα γιατί πιστεύω πως τις αποφάσεις τις πήραν μη ειδικοί,χωρίς μελέτες που Θεώρησαν οτι θα κάνετε "ζημιά" στα αρχαία,όπως καλή ώρα τώρα.

Ελπίζω τώρα να ήμουν πιό κατανοητός.

*edit:Εχει γράψει 0,01% .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanEx : 05-06-08 στις 16:10.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-08, 16:09
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Όπως ξέρετε όλοι είμαι πρώην ψαροντουφεκάς

Η ενασχόληση με την αυτόνομη κατάδυση δεν μου αφήνει ούτε χρόνο αλλά ούτε και διάθεση πια για ψαροντούφεκο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θέλω να απαγορευτεί, όμως μια οργανωμένη εκδήλωση ψαρέματος μιας συγκεκριμένης, μικρής περιοχής θαέ χει επιπτώσεις απαράδεκτα αρνητικές.

Δυστυχώς η υπεαλίευση κάνει ακόμα και το κουβαδάκι του ψαροντουφεκά πολύ μεγάλη πληγή στην ήδη καταχτυπημένη θάλασσα. Θυμάμαι μικρός που πήγαινα για ψαροντούφεκα και τρώγανε ψάρι όλοι μου οι συγγενείς. Βγαίναν τα μέγαλα μου ξαδέρφια από το νερό και το μόνο που έβλεπες ήταν ψάρια. Τώρα...

Μιλάμε πάντα για το νόμιμο ψαροντούφεκο. Με άπνοια.

Επιπλέον το άθλημα έχει διαδωθεί τόσο πολύ που κάθε ΣΚ (ιδιαίτερα την άνοιξη και το καλοκαίρι) αυτό το ένα κουβαδάκι ψάρια που βγαίνει από κάθε ψαροντουφεκά μας κάνουν πολλά, πολλά, πάρα πολλά κουβαδάκια, πολλά ψάρια, όχι πάντα στην κατάλληλη ηλικία (ως γνωστόν τα ψάρια δεν έχουν ταυτότητα) για να ψαρευθούν. Αν προστεθεί και σε αυτούς και ο αριθμός των "κακών" ψαροντουφεκάδων που ρημάζουν ότι βρουν... πρόσθεσέ τα και δες γιατί είναι πολλοί πλέον αυτοί που αισθάνονται άβολα με το "υποβρύχιο κυνήγι".

Σίγουρα χρειάζονται μέτρα για την αλιεία γενικότερα. Το έχουν καταλάβει και οι επαγγελματίες αλιείς. Πρέπει να μελετηθούν ούτως ώστε να εφαρμοστούν και να αποδώσουν το ταχύτερο. Σε ότι αφορά το ψαροντούφεκο προσωπικά είμαι εναντίον των απαγορεύσεων καθώς προκαλούν μεγαλύτερο κακό από καλό. Αφού όμως οι ίδιοι οι κυνηγοί δεν αυτορυθμίζονται οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια στην επιβολή περιορισμών, αν θέλουμε βέβαια να βλέπουν και τα παιδά των παιδιών μας ψάρια στην θάλασσα όταν θα κολυμπάνε, όταν θα κάνουν αυτόνομη ή όταν θα κυνηγούν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-08, 18:43
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Συγχαρητήρια στο Δημοτικό Συμβούλιο Κέας για την απόφασή του!
Εύχομαι να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-06-08, 17:57
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παρατήρησα ένα "πανηγυρικό" κλίμα σχετικά με την άρνηση του δήμου Κέας στην διεξαγωγή του αγώνα των ψ/τ και δικαίως δηλ. κι εγώ συμφωνώ και μπράβο στο Δ.Σ και καλή αρχή και αμήν και εύγε. Όμως απλώς θα υπενθυμίσω πως ο δήμος Κέας - συγκεκριμένα η Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης Κέας - την 20/12/2005 ανακοίνωσε την δημιουργία του πρώτου καταδυτικού πάρκου στην νότιοανατολική θαλάσσια περιοχή της Νήσου Μακρονήσου. Ήταν λοιπόν λογικό και αναμενόμενο - πολλά πράγματα είναι λογικά και αναμενόμενα στην Ελλάδα αλλά την κρίσιμη στιγμή γίνονται καπνός - αν θέλετε, να προβεί σε μια τέτοια δήλωση / άρνηση - που πάλι ξαναλέω χαίρει καλοπροαίρετης αντιμετώπισης από τους αυτοδύτες και από εμένα προσωπικά - προς τους συναδέλφους ψαροτουφεκάδες.

Φανταστείτε ένα Δ.Σ που το 2005 συμφωνούσε πως μια τέτοια κίνηση - ένα θαλάσσιο πάρκο δηλ. - θα εμπλούτιζε τα αλιεύματα της πέριξ του πάρκου αλλά και της εν γένει θαλάσσιας περιοχής του χώρου της δικαιοδοσίας του Δήμου Κέας να ερχόταν τώρα και να έλεγε ναι στους ψαροτουφεκάδες. Κάθε άλλο παρά αξιόπιστο θα ήταν.

Προσωπικά παρατηρώ - και μετά από αυτήν την ανακοίνωση / απόφαση - μια σταθερή πολιτική από τον δήμο Κέας και αυτό είναι σημαντικό. Μακάρι οι άνθρωποι να τα πιστεύουν αυτά που λένε και μακάρι να μπορούν να τα κάνουν και πράξη. Απλώς το αναφέρω γιατί πιστεύω πως πολλά πράγματα συνδέονται μεταξύ τους ... (αν όχι όλα δηλ. )

Παράθεση:
Και γενικές (άσχετες με το θέμα) πολιτικολογίες"Γίνονται προσπάθειες για να διατηρηθούν και να βελτιωθούν οι πληθυσμοί των ψαριών που αναπτύσσονται στην συγκεκριμένη θαλάσσια περιοχή όπου γίνεται καταστροφή του θαλάσσιου χώρου."

...
ακριβώς αυτό που λέω παραπάνω φαίνεται σ' αυτήν την παράθεση και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας πως ούτε γενικές, ούτε άσχετες, ούτε πολιτικολογίες είναι αυτά που λέει το Δ.Σ της Κέας. Εδώ εμμέσως πλην σαφώς σου λέει αγαπητέ φίλε, πως εμείς ετοιμαζόμαστε να φτιάξουμε ένα πάρκο που αμάν κάναμε τον κοσμάκη - και τα υπουργεία - να πείσουμε πως θα βελτιώσει τους πληθυσμούς των ψαριών στην περιοχή κι εσύ μας ζητάς να σου επιτρέψουμε να ψαρέψεις ; Δεν είναι λοιπόν άσχετο φίλε μου, γιατί το Δ.Σ της Κέας μας βλέπει και στην περίπτωση που έλεγε ναι στον αγώνα, ήξερε πως κάποιος από μας θα το "τσιμπούσε" αυτό και θα έλεγε "καλά, εδώ υποτίθεται πως φτιάχνουν πάρκο για να προστατέψουν την θάλασσα, εδώ υποτίθεται πως το μέγιστο και ισχυρότερο επιχειρηματικό τους άλλοθι για την δημιουργία των πάρκων είναι πως αυτά θα αυξήσουν τους πληθυσμούς των ψαριών, και τώρα δίνουν άδεια σε έναν αγώνα ψαροτουφεκάδων ; Συνεπώς παραμύθι το θέμα ... "

Για το ψαροτούφεκο και τους φίλους που ασχολούνται, ok, δεν ξέρω, αλλά - προσωπική μου γνώμη - είναι πολύ άσχημο να βουτάς και να μην βλέπεις ούτε λέπι. Και δεν λέω, υπάρχουν πολλά παιδιά - και φίλοι μου ακόμη - που ασχολούνται με το ψαροτούφεκο και καλά κάνουν. Αλλά τα πράγματα έτσι όπως πάνε, οδεύουν σε μια θάλασσα, σε μια ελληνική θάλασσα δηλ. γιατί αυτή είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο, που δεν θα έχει ψάρια. Προσοχή, δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν λέω πως οι ψαροτουφεκάδες φταίνε γι' αυτό. Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζουν το φαινόμενο της υπεραλιείας αλλά κάποια στιγμή - κι αυτό δεν είναι διόλου υπερβολή - ούτε κι αυτοί οι ίδιοι θα βρίσκουν κάτι για να χτυπήσουν. Και νομίζω πως κι οι ίδιοι το ξέρουν. Και τότε η αίσθηση - αυτό που λέω παραπάνω πως είναι άσχημο δηλ. - θα είναι η ίδια με εκείνη των αυτοδυτών που βουτάν και δεν βλέπουν τίποτε.

Πρέπει επίσης να σημειωθεί - αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί δηλ. - πως το φαινόμενο της μείωσης των αλιευμάτων δεν είναι τοπικό. Δεν αντιμετωπίζει δηλ. μόνο η Ελλάδα το πρόβλημα. Δεν μειώνεται ο αριθμός των ψαριών μόνο στις Ελληνικές θάλασσες, έτσι ; Είναι παγκόσμιο το φαινόμενο και εντάσσεται σε ένα γενικότερο πλαίσιο του προβλήματος των φυσικών πόρων του πλανήτη. Δεν τελειώνουν δηλ. μόνο τα ψάρια στον πλανήτη, τελειώνουν κι άλλα πράγματα ...

Και ένα ερώτημα που απευθύνεται στο φίλο PanEx σε σχέση με τα όρια που αναφέρονται κάπου παραπάνω : Όπως γνωρίζεις φαντάζομαι για τα θηράματα υπάρχει σχετική νομοθεσία που επιτρέπει το κυνήγι τους μια συγκεκριμένη περίοδο στον τόπο μας. Πως θα σου φαινόταν να γίνει κάτι τέτοιο και στην περίπτωση των αλιευμάτων με ψαροτούφεκο ; Το ίδιο δεν είναι να σκοτώνεις τον λαγό και τον ροφό ; Γιατί δηλ. απαγορεύεται να σκοτώνεις τον λαγό εκτός της κυνηγητικής περιόδου ενώ τον ροφό να τον σκοτώνεις όποτε βουτάς ; Δηλ. τι έχει παραπάνω ο λαγός και χαίρει προστασίας από το ελληνικό κράτος που δεν το έχει ο ροφός ;
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 10-06-08 στις 19:00.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.