Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-06-08, 09:56
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παυλο αυτα που λες κανουν ακομα πιο ευχαριστη την συγκεκριμενη ειδηση και πιο ουσιαστικη την συγκεκριμενη αποφαση του Δημου Κεας αφου με την συνδεση που κανεις φαινεται οτι εχουμε να κανουμε με μια μακροχρονια πολιτικη στρατηγικη (δεν περιμενα στην Ελλαδα κατι τετοιο ) και οχι με μια απλη αποφαση!

Και παλι μπραβο!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-06-08, 13:47
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δηλ. απαγορεύεται να σκοτώνεις τον λαγό εκτός της κυνηγητικής περιόδου ενώ τον ροφό να τον σκοτώνεις όποτε βουτάς ; Δηλ. τι έχει παραπάνω ο λαγός και χαίρει προστασίας από το ελληνικό κράτος που δεν το έχει ο ροφός ;
πολύ καλή απορία.... υπάρχει απάντηση ?????
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-06-08, 14:10
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Υπάρχει πάντως περιορισμός αντίστοιχος της κυνηγετικής περιόδου (αν και παράλογος):

Απαγορεύεται η ερασιτεχνική αλιεία (επιφανειακή και υποβρύχια) κατά το μήνα Μάιο.

Τα παράλογα του πράγματος είναι:

(α) Η επιλογή του Μαίου είναι αυθαίρετη γιατί νομίζω πως ΔΕΝ αναπαράγονται όλα τα ψάρια το Μάιο.

(β) Αν ο σκοπός του νομοθέτη είναι η προστασία του ενάλιου ζωικού πλούτου της χώρας γιατί δεν έχει θεσμοθετηθεί αντίστοιχη απαγόρευση και για την επαγγελματική αλιεία?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-06-08, 14:42
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Φοίβο, υποτίθεται ότι τον Μάϊο οι επαγγελματίες προσέχουν περισσότερο και δεν ψαρεύουν σε περιοχές που υπάρχουν νεαρά ψάρια

(Βέβαια γιατί εγώ ο πονηρός να σκέφτομαι ότι τον Μάϊο που έχει τα νέα ψάρια είναι ευκολώτερο για τον ερασιτέχνη να κάνει μια καλή ψαριά -πεινάνε και είναι και λίγο άβγαλτα τα καημένα- και αν το κάνει αυτό ο πάσα ένας ερασιτέχνης όσο νάναι θα χαλάσει την μαγιά για τους επαγγελματίες) (βέβαια αυτά είναι δικές μου χαζές σκέψεις οπότε αγνοήστε με )
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-06-08, 20:08
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Παράθεση:
εχουμε να κανουμε με μια μακροχρονια πολιτικη στρατηγικη [..] και οχι με μια απλη αποφαση!
Μακάρι ...

Παράθεση:
(β) Αν ο σκοπός του νομοθέτη είναι η προστασία του ενάλιου ζωικού πλούτου της χώρας γιατί δεν έχει θεσμοθετηθεί αντίστοιχη απαγόρευση και για την επαγγελματική αλιεία?
Για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα θα πρέπει να θυμηθούμε τι ακριβώς συνέβαινε τότε όταν θεσμοθετήθηκε η νομοθεσία για την κυνηγητική περίοδο.

Μέχρι τώρα, το πρόβλημα της υπεραλιείας έχει αντιμετωπιστεί με αρκετή προχειρότητα και με γρήγορες αποφάσεις που δεν συνιστούν πραγματικές λύσεις αλλά γίνονται για άλλους λόγους. Και είναι πολύ σημαντικό σιγά σιγά να αναδυκνείεται το πρόβλημα, είτε μέσω τηλεοπτικών - ενημερωτικών εκπομπών - όπως π.χ αυτή του Παπαχελά - είτε μέσω μεμονομένων αποφάσεων κάποιων δημοτικών συμβουλίων όπως αυτό του δήμου Κέας, είτε μέσω των δικών μας συλλόγων, είτε μέσω άλλων περιβαλλοντικών οργανώσεων κτλ.

Σημασία έχει - νομίζω - να συνεχίζουμε να προβάλουμε το θέμα και το πρόβλημα όπου και όποτε μπορούμε και να ενημερώνουμε διαρκώς το κοινό.

Παράθεση:
Υπάρχει πάντως περιορισμός αντίστοιχος της κυνηγετικής περιόδου (αν και παράλογος)
Εντούτις, αν δούμε τις απαγορεύσεις, μάλλον οι περισσότεροι ψαροτουφεκάδες - απ' όσους γνωρίζω εγώ δηλ. - είναι παράνομοι, π.χ

Παράθεση:
κάθε ερασιτέχνης ψαράς επιτρέπεται να ψαρεύει συνολικά: (α) Μέχρι πέντε (5) κιλά ψάρια ή κεφαλόποδα, (Σημείωση: Κεφαλόποδα είναι τα καλαμάρια, οι σουπιές, τα θράψαλα και τα χταπόδια) εφόσον ψαρεύει με οποιοδήποτε από τα επιτρεπόμενα εργαλεία, στα οποία υπάγεται και το ψαροντούφεκο.

[...]

(στ) Σε βάθη θάλασσας μεγαλύτερα των 10 μέτρων




__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 11-06-08 στις 20:28.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-06-08, 15:47
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Aγαπητέ Παύλο σ'ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να κάνω αυτό το διάλογο δημόσια.


Ας πάρουμε το θέμα απ'την αρχή,......

Συμφωνείς και μάλιστα λές μπράβο σ'ένα ΔΣ γιά μιά απόφαση που δεν είναι της αρμοδιότητάς του να κρίνει (στα σχετικά περί υπεραλιείας)παρόλο που δηλώνεις πως είναι ασυνεπές στις υποχρεώσεις που είχε ανακοινώσει!!
Αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν τον αγώνα και καλά κάνουν,δεν μπορούν όμως να μιλάνε για υπεραλιεία και προστασία του περιβάλοντος,......δεν είναι αρμόδιοι.-

Αυτό προσπάθησα να τονίσω και η ενστασή μου έχει να κάνει με την υπέρβαση του ΔΣ να απαγορεύσει στον ερασιτέχνη χωρίς να έχει στοιχεία,παραλλήλησα την απόφαση αυτή με τον Μεσαίωνα που πέρασε η αυτόνομη κατάδυση από τέτοιου είδους αποφάσεις και ΔΣ,....προσπάθησα να έρθω κοντά σας γιατί πιστεύω πως όλοι χωράμε σ'αυτή τη θάλασσα,χάρηκα κι'ένιωσα πιό ελεύθερος σ'αυτή τη χώρα όταν απελευθερώθηκαν οι ακτές και νιώθω πως οι περισσότεροι αυτοδύτες εδώ δεν αισθάνονονται το ίδιο καλά με τους ψ/τ!

Και εμείς θέλουμε τα πάρκα,καλό σε όλους θα κάνουν,πάρκα όμως ανοιχτά στον δύτη και κλειστά στο επαγγελματία ψαρά,που ακούστηκε θαλάσσιο πάρκο και να ψαρεύουν οι επαγγελματίες;;


Λογικό είναι το σκεπτικό σχετικά με την απόφαση,αλλά όπως είπα δεν με ενδιαφέρει τόσο ο αγώνας,..........

Λες πως για το ψ/τ δεν ξέρεις,..........θα σου πω λοιπόν πως τα πράγματα καλυτερεύουν μέρα με τη μέρα,ο νέος ξέρει και έχει ευαισθησίες,έγινε επιλεκτικός,είναι σίγουρο πως δεν του αρέσουν οι άδειες θάλασσες και σε καμμιά περίπτωση δεν είναι σκοπός(ούτε μπορεί,....) να τις αδειάσει!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Βουλουτιάδης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ένα ερώτημα που απευθύνεται στο φίλο PanEx σε σχέση με τα όρια που αναφέρονται κάπου παραπάνω : Όπως γνωρίζεις φαντάζομαι για τα θηράματα υπάρχει σχετική νομοθεσία που επιτρέπει το κυνήγι τους μια συγκεκριμένη περίοδο στον τόπο μας. Πως θα σου φαινόταν να γίνει κάτι τέτοιο και στην περίπτωση των αλιευμάτων με ψαροτούφεκο ; Το ίδιο δεν είναι να σκοτώνεις τον λαγό και τον ροφό ; Γιατί δηλ. απαγορεύεται να σκοτώνεις τον λαγό εκτός της κυνηγητικής περιόδου ενώ τον ροφό να τον σκοτώνεις όποτε βουτάς ; Δηλ. τι έχει παραπάνω ο λαγός και χαίρει προστασίας από το ελληνικό κράτος που δεν το έχει ο ροφός ;
Θα έλεγα ένα ακόμη ερώτημα,....

Κοίτα αγαπητέ Παύλο δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω,άρα το μόνο που μπορώ να πώ είναι μιά ταπεινή άποψη από τα 25 χρόνια μου "κάτω" απ'το νερό........

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε δίκαιη απαγόρευση γίνει μετά από μελέτες,σε τόπους,σε χρόνο οπουδήποτε,με την προυπόθεση οτι θα υπάρχει αστυνόμευση,όχι πως θα βουτήξω αν βουτήξει κάποιος άλλος,αλλά για να νιώσω πιό ελεύθερος και πως ακόμη περισσότερα πράγματα θα λειτουργούν σωστά σ'αυτό το τόπο!
Αλλωστε αυτή τη στιγμή υπάρχει μιά μερίδα ψ/τ που νιώθει την "πιέση" που έχουν υποστεί κάποια είδη και δεν τα κυνηγάει.
Αλλα για να μιλήσουμε για ευθύνες πρέπει να δείς τους αριθμούς δηλαδή,τις ποσότητες ψαριών που βγάζει μία τράτα σ'ένα χρόνο δεν τις φτάνουν όλοι οι ψ/τ της Ελλάδος μαζί,.........και εκεί έξω τραβάνε 300 τράτες!!.......Δεν έχω επίσημα στοιχεία,έχω ρωτήσει,έχω ακούσει,έχω δεί,έχω υπολογίσει,........

Οσο για το κυνήγι δεν υπάρχει σύγκριση,είμαι με μία ανάσα και μιά τουφεκιά,άλλες συνθήκες,.....ο ψ/τ έχει επιλογή,η σωστή χρήση της μαζί με τα όρια τον κάνουν τον πιό οικολόγο και ακίνδυνο για την φύση ψαρά.

Σχετικά με τις 2 απαγορεύσεις που αναφέρθηκες γνωρίζω πώς το άρθρο στ) έχει τροποποιηθεί από τον κατα τόπους κανονισμό λιμένα όσο γιά το άρθρο α)έχω να πω πως ,όσοι αγαπούν το ψ/τ δουλεύουν για να περιθωριοποιηθούν τα υπόλοιπα μιά παλιάς νοοτροπίας που σχεδόν παντού στην καθημερηνότητά μας υπάρχουν(αυτό δεν είναι διακαιολογία),πρέπει να κάνεις λίγη "δουλίτσα" με τους ψ/τ που γνωρίζεις καλό για όλους μας είναι,........

Είμαι στην διαθεσή σου.
Σ'ευχαριστώ πολύ
Πάνος.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-06-08, 16:26
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: ΔΗΜΟΣ ΚΕΑΣ: ΟΧΙ στη διεξαγωγή αθλητικού αγώνα ψαροντούφεκου

Πάνο, καλησπέρα

Παράθεση:
Συμφωνείς και μάλιστα λές μπράβο σ'ένα ΔΣ γιά μιά απόφαση που δεν είναι της αρμοδιότητάς του να κρίνει (στα σχετικά περί υπεραλιείας)παρόλο που δηλώνεις πως είναι ασυνεπές στις υποχρεώσεις που είχε ανακοινώσει!! Αυτοί οι άνθρωποι δεν θέλουν τον αγώνα και καλά κάνουν,δεν μπορούν όμως να μιλάνε για υπεραλιεία και προστασία του περιβάλοντος,......δεν είναι αρμόδιοι.-
όχι, μισό ... δεν λέω ακριβώς αυτό ... λέω πως αν το ΔΣ επέτρεπε τον αγώνα, τότε δεν θα είχαν συνέπεια αυτά που δήλωνε για την δημιουργία του πάρκου. Για το θέμα της αρμοδιότητας, Πάνο, ok, δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι αρμόδιοι. Εγώ εξετάζω αυτήν την απόφασή τους - δηλ. την απαγόρευση του αγώνα - βάσει αυτών που έλεγαν όταν ανακοίνωσαν την δημιουργία του πάρκου. Τώρα αν είναι ή δεν είναι αρμόδιοι, ok, δεν ξέρω, αλλά η απόφασή τους είναι σύμφωνη με τα όσα έλεγαν για το πάρκο, πράγμα που δείχνει - για μένα αλλά και για κάποιους άλλους συναδέλφους - μια σταθερή πολιτική.

Παράθεση:
[...]προσπάθησα να έρθω κοντά σας γιατί πιστεύω πως όλοι χωράμε σ'αυτή τη θάλασσα,χάρηκα κι'ένιωσα πιό ελεύθερος σ'αυτή τη χώρα όταν απελευθερώθηκαν οι ακτές και νιώθω πως οι περισσότεροι αυτοδύτες εδώ δεν αισθάνονονται το ίδιο καλά με τους ψ/τ!
Πάνο, δεν έχουμε στήσει τα ταμπούρια μας φίλε απέναντι ο ένας στον άλλον. Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο και στο ίδιο χαράκωμα. Εγώ προσωπικά - γιατί για μένα μπορώ να μιλήσω - μια χαρά αισθάνομαι με τα παιδιά που κάνουν ψ/τ.

Παράθεση:
Και εμείς θέλουμε τα πάρκα,καλό σε όλους θα κάνουν,πάρκα όμως ανοιχτά στον δύτη και κλειστά στο επαγγελματία ψαρά,που ακούστηκε θαλάσσιο πάρκο και να ψαρεύουν οι επαγγελματίες;;
Μία βασική προϋπόθεση για την δημιουργία ενός πάρκου είναι η καθ' ολοκληρίαν απαγόρευση σε οιοδήποτε είδος αλιείας. Συνεπώς, δεν τίθεται - τουλάχιστον με τα πιο πρόσφατα δεδομένα - τέτοιο θέμα. Στο πάρκο δεν θα ψαρεύει κανένας. Σου λέω αυτά που έχουν ανακοινωθεί. Από 'κει κι ύστερα ... δεν ξέρω.

Παράθεση:
θα σου πω λοιπόν πως τα πράγματα καλυτερεύουν μέρα με τη μέρα,ο νέος ξέρει και έχει ευαισθησίες,έγινε επιλεκτικός,είναι σίγουρο πως δεν του αρέσουν οι άδειες θάλασσες και σε καμμιά περίπτωση δεν είναι σκοπός(ούτε μπορεί,....) να τις αδειάσει!
ok, κανένα πρόβλημα

Παράθεση:
Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε δίκαιη απαγόρευση γίνει μετά από μελέτες,σε τόπους,σε χρόνο οπουδήποτε,με την προυπόθεση οτι θα υπάρχει αστυνόμευση,όχι πως θα βουτήξω αν βουτήξει κάποιος άλλος,αλλά για να νιώσω πιό ελεύθερος και πως ακόμη περισσότερα πράγματα θα λειτουργούν σωστά σ'αυτό το τόπο!

Αλλωστε αυτή τη στιγμή υπάρχει μιά μερίδα ψ/τ που νιώθει την "πιέση" που έχουν υποστεί κάποια είδη και δεν τα κυνηγάει.
Και πάλι ok και no problem. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες ...

Να' σαι καλά, κι εγώ σ' ευχαριστώ.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.