Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-09-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Basilis
Basilis Basilis is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 31
Απάντηση: 20-21/09. Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

[quote=

Όποιος/α επιθυμεί να συμμετάσχει στην εκδρομή να το δήλωσει το αργότερο μέχρι την επόμενη Τετάρτη για να κλείσουμε δωμάτια.

1. Χρήστος, Ingeborg + Σέλμα[/quote]

2.Θα ήθελα να συμμετέχω στην εκδρομή αυτή αλλά πρώτα θα ήθελα να μάθω την τιμή για ένα 2κλινο δωμάτιο απο Σάββατο μέχρι Κυριακή μεσημέρι (απόγευμα αναχώρηση)
και δεύτερων τι ώρα περίπου θα πραγματοποιηθούν οι καταδύσεις περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 20-21/09. Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Στην εκδρομή του Μαΐου το κόστος του δωματίου μαζί με πρωινό ήταν 45 Ευρώ. Όσο για τις βουτιές εξαρτάται από τις συνθήκες που θα συναντήσουμε, είμαστε κάπως εξαρτημένοι από τον ψαρά που μας εξυπηρετεί με την βάρκα του. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως θα μπτορέσεις να βουτήξεις το Σάββατο πρωί ή Σάββατο μεσημέρι και την κυριακή πρωί.

Για περισσότερες λεπτομέρειες θα σου στείλω PM.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-09-08, 13:02
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Χαζεύοντας τα post της προηγούμενης εξόρμησης στη λίμνη Κρεμαστών, έπεσα πάνω σ' αυτό το πόστ ....

Γιώργο και Γεωργία που είσαστε;
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-08, 14:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο και Γεωργία που είσαστε;
Διακοπούλες στη Σικελία
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-08, 22:10
Το avatar του χρήστη nickakyl
nickakyl nickakyl is offline
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 2
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Eίδα το βιντεάκι από την 1η εξόρμησή σας, διάβασα και το άρθρο στο Greek Diver και ειλικρινά παιδιά, ένιωσα σαν να ήμουν εκεί. Συγχαρητήρια.
Βέβαια δεν ήμουν εκεί, και δυστυχώς δεν θα μπορέσω να είμαι κι εκεί, καθώς δεν μου το επιτρέπουν επαγγελματικοί, οικογενειακοί (βαφτίζω τον γιο μου την άλλη εβδομάδα) και άλλοι λόγοι (αποφάσισα στα γεράματα να ανέβω και μια βαθμίδα εκπαίδευσης στην κατάδυση).
Υπόσχομαι πάντως (στον εαυτό μου κυρίως) την επόμενη εβδομάδα να εγγραφώ στον ΤΗΘΥΣ, ώστε στην μεθεπόμενη εξόρμησή σας να μπορώ να συμμετάσχω (δεν είναι άλλωστε αυτός ο μοναδικός λόγος που θέλω να εγγραφώ).
Και μία απορία: ποια είναι η επάρκεια εκπαίδευσης του αυτοδύτη που επιθυμεί να καταδυθεί μαζί σας στην Λίμνη (απο την περιγραφή της, η κατάδυση φαίνεται δύσκολη. Μου αρκεί το PADI AOW που ευελπιστώ ότι θα κατέχω από αύριο
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-09-08, 22:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Νίκο δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση η εγγραφή στο σύλλογο για να συμμετάσχεις στην εκδρομή -ήδη και στην πρώτη εκδρομή συμμετείχαν φίλοι που δεν ήταν ακόμη μέλη του συλλόγου- αλλά το ότι καταφέραμε να σου μεταδώσουμε τον ενθουσιασμό μας και θέλεις να στηρίξεις τον Σ.Ε.Α. Τηθύς με την εγγραφή σου είναι ιδιαίτερα σημαντικό για εμάς - καλώς να μας έρθεις

Όσον αφορά τη δυσκολία της βουτιάς, σίγουρα δε θα την συνιστούσα σε κάποιον που μόλις τελείωσε το OW.
Από την άλλη δε θα έλεγα ότι είναι τόσο θέμα επιπέδου εκπαίδευσης όσο καταδυτικής εμπειρίας. Με προυπόθεση ότι δεν πραγματοποιείται διείσδυση -που σίγουρα προυποθέτει ειδική εκπαίδευση και σχεδιασμό- θα έλεγα ότι για να μην αισθανθεί (υπερβολικό) άγχος ένας δύτης σ' αυτή τη βουτιά θα πρέπει:

1. Να έχει έναν ικανό αριθμό καταδύσεων και εξοικείωσης με τον εξοπλισμό του - ας δώσω ένα αυθαίρετο νούμερο: 70-80 βουτιές

2. Να έχει αρκετή εμπειρία καθόδου με γραμμή κατάδυσης (down-line) όπως π.χ. κατάδυσης από σκάφος και καλό έλεγχο καθόδου - ανόδου μόνο με όργανα χωρίς άλλο σημείο αναφοράς.

3. Να έχει εμπειρία κατάδυσης σε θολά νερά, μικρής ορατότητας ώστε να αντιμετωπίσει ψυχολογικά το ότι στα -15 η μέρα γίνεται νύχτα και το φως του φακού του εξαφανίζεται στο 1μ απόσταση. Ίσως και η εμπειρία νυχτερινής κατάδυσης να είναι πολύτιμη ψυχολογικά.

4. Ο εξοπλισμός του να είναι ικανοποιητικός (στολή, γάντια κλπ) για να μην κρυώνει πολύ στους 10ο C και προσθέσει χωρίς λόγο άλλον ένα παράγοντα άγχους.

5. Επιθυμητά στοιχεία: Ένα Dive Computer που να μπορεί να ρυθμιστεί για βουτιά σε υψόμετρο ή (ακόμη πιο ασφαλές) κατάδυση με βάση πίνακες για υψόμετρο. Χρήσιμη ακόμη είναι η εμπειρία/ύπαρξη ενός μίτου ανά δύτη που θα δεθεί στη κεντρική γραμμή κατάδυσης αν θέλει ο δύτης να κάνει μια μικρή εξερεύνηση γύρω από την εκκλησία με ασφάλεια.

Νομίζω ότι σου έδωσα πάνω-κάτω μια εικόνα των προαπαιτούμενων...
Για να μη σε φοβίσω όμως, σκέψου ότι και στην πρώτη εκδρομή ελάχιστοι απο εμάς είχαμε εμπειρία από κατάδυση σε λίμνες.
Εμένα π.χ. ήταν η πρώτη μου κατάδυση σε λίμνη.

Κρίμα που δε θα τα καταφέρεις να έρθεις. Ελπίζω να τα πούμε σύντομα από κοντά σε κάποια άλλη εξόρμηση/εκδήλωση του συλλόγου.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-09-08 στις 00:39.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-09-08, 23:19
Το avatar του χρήστη nickakyl
nickakyl nickakyl is offline
 
Εγγραφή: 16-09-2008
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 2
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Φοίβο, καλημέρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
ΟΚ Νομίζω ότι είμαι μέσα σε αυτά που θεωρείς ελάχιστα απαιτούμενα για την συμμετοχή στην συγκεκριμένη κατάδυση! Οπότε απλά θα περιμένω την μεθεπόμενη.
Είπα και στο προηγούμενο ποστ μου ότι οι λόγοι που θέλω να εγγραφώ στον ΤΗΘΥΣ είναι περισσότεροι της δυνατότητας συμμετοχής μου στις εξορμήσεις του Συλλόγου (μην με ρωτήσεις ποιοι...; μου έκανε σίγουρα κλικ η θέση σας για τους αγώνες ψαροντούφεκου).
Πάντως ειλικρινά εύχομαι σε όλους όσους συμμετάσχετε στην εξόρμηση να περάσετε ακόμα καλύτερα από την προηγούμενη φορά. Οι υπόλοιποι περιμένουμε καινούργιο οπτικό υλικό για να ζηλέψουμε.
Φιλικά
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-09-08, 23:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Καλώς ήρθες Νίκο!

Εύχομαι να σε δούμε σύντομα σε μια από τις επόμενες δραστηριότητες του Συλλόγου

.... και βέβαια να χαίρεστε τον μπεμπέ σας!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-09-08, 15:18
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Γειά σας κι από εμένα...

Διάβασα για την εκδρομή σας, μου άρεσε αλλά είχα κάποιες απορίες σχετικά με τη δυνατότητα συμμετοχής. Έτχε λοιπόν κι ο φίλος μας πιο πάνω εξέφρασε τις ίδιες με εμένα και οι απαντήσεις σας με κάλυψαν κι εμένα. Υπάρχει όμως εδώ ένα μεγάλο ΑΛΛΑ... Γι αυτό το ΣΚ δυστυχώς δεν μπορώ...

Μήπως θα αναβληθεί η εξόρμηση σας λόγω καιρού ? Βλέπω ότι κι άλλες δραστηριότητες γι αυτό το ΣΚ αναβλήθηκαν ήδη, και σκέφτηκα, μήπως γίνει τελικά το επόμενο ΣΚ αυτή, ώστε να δηλώσω από τώρα συμμετοχή !
Που ξέρεις....

Αν πάλι την πραγματοποιήσετε αυτό το ΣΚ, σας εύχομαι κάθε επιτυχία στο εγχείρημά σας, να περάσετε καλά και να θυμάστε πάντα ότι η λίμνη εκεί θα είναι, το ίδιο και η εκκλησία. Όποτε και για οποιοδήποτε λόγo κάτι δεν μας έρχεται όπως το θέλουμε, υπάρχει πάντα και η "επόμενη φορά"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-09-08, 13:40
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 20-21/09: Εκδρομή στην Λίμνη Κρεμαστών -Μέρος 2ο!

Αν και ο καιρός δεν μας έκανε τα χατήρια μαζευτήκαμε τελικά 14 άτομα.

Η στάθμη της λίμνης είχε πέσει μεν -κι αυτό μας έδινε μεγαλύτερο χρόνο βυθού- αλλά η ορατότητα ήταν πολύ χειρότερη κι είχε πέσει κι αυτή στο μηδέν.
Πραγματοποιήσαμε 2 καταδύσεις (μία αναγνωριστική την Παρασκευή και μία την Κυριακή) στις οποίες συμμετείχαν 4 από τους 8 αυτοδύτες/τριες της παρέας.
Τα νερά ήταν τόσο θολά που οποιαδήποτε προσπάθεια φωτογράφισης/βιντεοσκόπησης ήταν τελείως άσκοπη.

Το θετικό είναι ότι παρ' όλο που η αρχική μας σημαδούρα είχε χαθεί, το GPS μας βοήθησε να βρούμε σχετικά εύκολα τον ναό και να ποντίσουμε νέα ασφαλή γραμμή κατάδυσης.

Το τοπίο έχει αλλάξει δραματικά με την πτώση της στάθμης των νερών και είναι εντυπωσιακό πόσα πρόσωπα μπορεί να σου παρουσιάσει ένα όμορφο μέρος με τα παιχνίδια του ήλιου στα σύννεφα και τις ομίχλες που σκέπαζαν τις ψηλές κορφές των γύρω βουνών.

Η παρέα ήταν θαυμάσια όπως πάντα με άπειρα γέλια και πειράγματα και η διαμονή και το φαγητό εξαιρετικά όπως και την προηγούμενη φορά
(αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως το κίνητρο της έρευνας είναι απλώς μια δικαιολογία για να περνάμε καλά ).


ΥΓ1: Αναμείνατε φωτογραφίες μόλις βρω χρόνο να επεξεργαστώ κάπως το υλικό. Δεν έχουμε νέες εικόνες από το ναό, αλλά έχουμε ρεπορταζιακό υλικό από την όλη προσπάθεια (τοπία, πιάτα, τραπέζια, κλπ ).

ΥΓ2: Βασίλη αν δεν έχεις φωτογραφία από τις μέδουσες που λες ότι είδες στη λίμνη, θα σε δουλεύουμε όλοι μαζί για τους επόμενους μήνες
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 23-09-08 στις 16:05.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.