Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-05-09, 17:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για την ανάγκη και την αποτελεσματικότητα των εκδηλώσεων καθαρισμού κάποια στιγμή ας ανοίξουμε μια άλλη κουβέντα.
να ανοίξουμε ευχαρίστως. αλλά νομίζω ότι με τον τρόπο που το είχαμε πλαισιώσει/οργανώσει, δύσκολα θα έβρισκες περισσότερα μείον από ό,τι συν στη συγκεκριμένη δράση...


Η ιδέα του Γιάννη μου αρέσει. Διχάζομαι όμως σχετικά με το αν πρέπει να γίνει όντως και η απογευματινή εκδηλωση. Θα μου αρκούσε η κατάδυση και φωτογράφηση για τη δημιουργία ενός "χωστικού" άρθρου. Με υφάκι γλυκανάλατο, από αυτά που καταδέχονται εκεί στο αρχηγείο....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-05-09, 17:32
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Γιατί μου το κάνετε αυτό, με πάτε από το ένα θρέντ στο άλλο να με κάνετε να εκραγώ. Ας θεωρήσω σήμερα τον εαυτό μου τυχερό που έζησα τις εποχές των απαγορεύσεων όπου αναγκαστικά έπαιρνα τις "άδειες" από τον εαυτό μου...
Άντε τώρα να θέλω να βουτήξω ένα ναυάγιο στις χ του μήνα και να έχω να πληρώσω τον επιτηρητή, να κανονίσω λεπτομέρειες οργάνωσης και μετακίνησης κλπ κλπ...και να βάλει καιρό...ή να ξυπνήσει κάποιος με νεύρα και να μου πεί ότι ο ιδιοκτήτης του ναυαγίου εχτές αποφάσισε να απαγορεύσει ειδικά σε εσένα να καταδυθείς. Άντε να ακυρώσω τα διαδικαστικά της μετακίνησης, για τα διαδικαστικά της επανέκδοσης της άδειας δεν θα το άντεχα...Και να πληρώσω και από πάνω...Δε σφάξανε...Ας γίνουν πιο ευέλικτοι... Αν δεν έχουν επιτηρητή αντί να απαγορεύουν να μη βάζουν... Αλλά και επιτηρητής σε καθαρισμό...έλεος


Αντί να αγχωνόμαστε ας πάρει μια σοβαρή απόφαση ο σύλλογος ΤΩΡΑ και να παρακάμψει τον παραλογισμό τούτο... You know what I mean..
Ούτε υπάρχει κάτι το παράνομο (αν και οι περισσότεροι νόμοι της Ελλάδας είναι για τα μπάζα..)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-05-09, 18:14
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Αντί να αγχωνόμαστε ας πάρει μια σοβαρή απόφαση ο σύλλογος ΤΩΡΑ και να παρακάμψει τον παραλογισμό τούτο... You know what I mean..
Γιώργο αν ο σύλλογος το οργάνωνε μόνος του όλο αυτό, η πρότασή σου θα ήταν το μόνο που θα συζητούσαμε τώρα.
Αλλά το να βάλουμε το Δήμο που θέλει να μας υποστηρίξει να συγκρουστεί με το Λιμεναρχείο που υποστηρίζει την her majesty, δεν νομίζω ότι θα έχει και πολύ θετικό αποτέλεσμα για οποιονδήποτε.....

Το μόνο που τελικά αναδεικνύεται μέσα από αυτή την ιστορία είναι ότι στην Ελλάδα, όσο πιο ανοργάνωτος είναι κανείς, τόσα περισσότερα μπορεί να κάνει
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-05-09, 18:40
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώση ρε παιδιά. Τα όργανα του λιμενικού όταν πράττουν με παρότρυνση της εφόριας εναλείας έχουν ευθύνη για της πράξης τους. Γιατί μου φένετε παράλογο το λιμενικό να οφείλη να πράξη όχι συμφωνα με το δικό του τυφλοσούρτη άλλα με την εντολή ενός υπάλληλου του υπουργείου πολιτισμού. Τι δύναμη που την έχει ο κρατικός υπαλλήλος ώρες ώρες ε?????
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-05-09, 23:46
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παράθεση:
Εκνευρισμένος και τελείως εν θερμώ, προτείνω να βουτήξουμε στην εν λόγω παραλία, να φωτογραφήσουμε τα όποια σκουπίδια υπάρχουν, να κάνουμε την εκδήλωση ευαισθητοποίησης με τις φωτογραφίες κανονικότατα όπως είχαμε σχεδιάσει και μετά με το φωτογραφικό υλικό να εκθέσουμε σε εφημερίδα την Εναλίων, "προβάλλοντας" τα σκουπίδια που δε μας άφησε να μαζέψουμε...
Συμφωνώ απόλυτα!
Κάπως έτσι βλέπω εγώ την περιβόητη ευαισθητοποίηση. Την άλλη την κάνουν οι ακτιβιστές κρίτων, χρυσόγελος και λοιποί οικωλόγοι για να γίνουν βολευτές...
Έγινα μια φορά ο σκουπιδιάρης τους όμως νομίζω πως μπορώ να προσφέρω πολλά περισσότερα με άλλον τρόπο και πολύ καυστικότερο...
Π.χ. οι υπέροχες φωτό του Φοίβου για Παγασητικό.
Πάντως διαφωνώ με το να δεχτείτε έτσι μια βλακώδη και φασιστική απαγόρευση. Οκ όχι σκουπιδομάζεμα αλλά απαγόρευση βουτιάς? Χωρίς ΦΕΚ? Παλιά......................
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-05-09, 07:49
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Μ' αυτά και μ' αυτά, σε κάποιους φούντωσε η επιθυμία για βουτιά στο Γυαλισκάρι

Καλούμε λοιπόν όποιον θέλει, για ημερήσια βόλτα στην Τζια. Ραντεβού το πρωι του Σαββάτου 30/5, στο πλοίο "Μαρμάρι" που φεύγει από Λαυριο για Τζια στις 9:00 το πρωι ή κατά τις 11:30, απευθείας στο Γυαλισκάρι για βουτιά (... με το αεροπλάνο του Μίστερ Νο ).

Είναι πιθανόν, στο πλοίο -ειδικά για αυτοκίνητα να χρειάζεται κράτηση.
Παραθέτω τα δρομολόγια των πλοίων για το Σ/Κ απο Λαύριο και Τζια, από το keawest.gr:

Παράθεση:

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ Ε/Γ – Ο/Γ ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ,
Τηλέφωνα πρακτορείων ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ
Telephones of ticket offices:
Λαύριο - Lavrion: Κριάλης Μιχάλης: 22920-26200, 22920-60370, 22920-60371
Kέα - KEA: «ΣΤΕΓΑΔΙ» 22880-21435, 22880-22660
ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΠΟ/VALID FROM 23-04 ΕΩΣ/ΤΟ 04-06-2009:

ΛΑΥΡΙΟ - ΚΕΑ / LAVRION - KEA ΑΠΟ/FROM 24/4 - 04/06/09
ΣΑΒΒΑΤΟ / SATURDAY 09:00 & 12:30
ΚΕΑ - ΛΑΥΡΙΟ / KEA - LAVRION
ΣΑΒΒΑΤΟ / SATURDAY 11:00 &16:00
ΚΥΡΙΑΚΗ / SUNDAY 20:30


ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ Ε/Γ – Ο/Γ ΜΑΚΕΔΩΝ,
Ναυτικό Πρακτορείο:
Telephones of ticket offices
Κέας - KEA «MEΛΤΕΜΙ», Μουζάκη Καίτη Τηλ./Φαξ : 22880- 21920 & 21921
Λαύριο - Lavrion: Μορφοβασίλη Μαριάννα Τηλ. : 22920- 26777 & 27285 Fax: 22920-26303
ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΠΟ/VALID FROM 23-04-2009 ΕΩΣ/TO 04-06-2009

ΣΑΒΒΑΤΟ - SATURDAY
ΛΑΥΡΙΟ – ΚΕA ( LAVRIO – KEA ) 18:30
ΚΕΑ – ΛΑΥΡΙΟ ( KEA – LAVRIO ) 06:30, 20:00
ΚΥΡΙΑΚΗ - SUNDAY
ΛΑΥΡΙΟ – ΚΕA ( LAVRIO – KEA ) 09:00, 16:30, 20:00
ΚΕΑ – ΛΑΥΡΙΟ ( KEA – LAVRIO ) 15:00, 18:30
Υπενθυμίζω επίσης ότι, σύμφωνα και με το προηγούμενο ποστ του Φοίβου, οι περιβαλλοντικές εκδηλώσεις που είχαν προγραμματισθεί για το Σάββατο, έχουν αναβληθεί εξαιτίας των παράλογων αιτιάσεων της Εφορείας Εναλίων Αρχαιοτήτων και του Λιμεναρχείου της Τζιας.


Οπότε, ραντεβού στο πλοίο
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-05-09, 08:11
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

1) kristalia
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-05-09, 08:30
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

2)'Ελενα
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-05-09, 08:41
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δηλώσουμε συμμετοχές, αφού δεν υπάρχει κάτι για να οργανωθεί πλέον, αλλά εννοείται ότι θα είμαι κι εγώ
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-05-09, 08:58
Το avatar του χρήστη gre
gre gre is offline
 
Εγγραφή: 29-09-2008
Περιοχή: Kea
Μηνύματα: 51
Απάντηση: Σ.Ε.Α. "Τηθύς"-S/S Burdigala Project-Med SOS: Υποβρύχιος Καθαρισμός και Εκδήλωση Ευαισθητο

Παιδια ψυχραιμια. Μην ξεχναμε οτι χαθηκε ενας ανθρωπος , στη Τζια υπαρχει πραγματι θλιψη, το κλιμα ειναι βαρυ.
Σιγουρα η εφορια εναλιων δεν νομιμοποιειται να θετει εμποδια στην εκδηλωση καθαρισμου, και σαφως το λιμεναρχειο δεν πρεπει να λαβει υπ οψην του την "εισηγηση" της εναλιων.
Οι αποφασεις περι (προσωρινης-πιστευω) απαγορευσης , πιστευω οτι εχουν ενα χαρακτηρα memorial προς τον Carl Spencer. Υπαρχουν ανθρωποι στην εναλιων που εχουν υποφερει και πονεσει πολυ απο αντιστοιχα συμβαντα......Ας κανουμε λιγο υπομονη.
Ετσι κι αλλιως το συγκεκριμενο σκ θα χει πολυ κινηση το Βουρκαρι. Νομιζω οτι ειναι ουτως η αλλως καλυτερα να γινει ο (συμβολικος) καθαρισμος καποια αλλη χρονικη στιγμη με λιγοτερη κινηση σκαφων στην περιοχη......
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.