Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-07, 23:21
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Είμαστε η μειοψηφία...

Σήμερα το απόγευμα πήγαμε με δύο φίλους για μια βουτιά στο Βγέθι της Κερατέας.. Φτάνοντας εκεί (6 το απόγευμα) είδαμε στην περιοχή 5-6 ψαροντουφεκάδες!!!! Δεν υπάρχει μέρα απο τον Μάιο και μετά που να μην πάω σε αυτό το μέρος και να μην συναντήσουμε τουλάχιστον 2-3..

Στην περιοχή έπλεε και ένα σκάφος του λιμενικού το οποίο αφού έκανε έλεγχο σε ένα φουσκωτό, μας παρακολουθούσε απο μακριά που ετοιμαζόμασταν να βουτήξουμε.και μετά απο λίγο έφυγαν. Αφού κάναμε την βουτιά μας, είδαμε ότι στην έξοδο μας περιμένει ένα τζιπ του λιμενικού.. ενώ προσπαθούμε να βγούμε απο το νερό έρχονται απο επάνω μας να μας κάνουν την κλασσική ερώτηση: "Τι κάνετε εδώ παιδιά;;"
Αφού είδαν ότι δεν είχαμε "όπλα", σηκώθηκαν να φύγουν, χωρίς κάν να μας ζητήσουν τις κάρτες μας...

Και αναρωτιέμαι...
- ώς πότε θα μας κοιτάνε με μισό μάτι;;;
- Θα γίνουμε ποτέ περισσότεροι απο τους ψαροντουφεκάδες;;

Στο ίδιο σημείο, εχω δεί πάνω απο το κεφάλι μου να κρέμονται 1-2 ψαροντούφεκα...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-07, 23:24
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

εγω γιατι νομιζω οτι ηταν σωστη η κυνηση τους?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-07, 23:29
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω γιατι νομιζω οτι ηταν σωστη η κυνηση τους?
Και εγώ νομίζω ότι ήταν σωστή η κίνηση τους, αλλά δεν σε ενοχλεί, που όλοι μας ρωτάνε τι ψάρια πιάσαμε;; Δηλαδή γιατί να έχουμε την στάμπα του παράνομου;; Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-07, 23:31
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Θάνο, και γω ένιωθα κάπως έτσι για πολύ καιρό. Ώσπου σε κάποια φάση συνάντησα κάποια παιδιά με ψαροντούφεκα αλλά είχαν τη διάθεση να μου παρουσιάσουν την οπτική τους γωνία με κάποια άλλη από εκείνη που νόμιζα. Ήταν όταν γνώρισα τον Γιώργο τον Παυλίδη για τους σκοπούς μιας πιλοτικής εκπομπής για ένα Κυπριακό ιδιωτικό συνδρομητικό κανάλι. η εκπομπή είχε σαν θέμα τη θάλασσα και η πιλοτική εκπομπή είχε σαν θέμα το ψάρεμα του ροφού. Ημουν μαζί με ένα σκηνοθέτη, φίλο και μαθητή μου, αυτόνομο δύτη, μέχρι τότε, τον Γιάννο τον Σαββίδη. Τα παιδιά της παρέας του Γιώργου μου γνώρισαν την δική τους φιλοσοφική και σωστή κυνηγετικά προσέγγιση πάνω στο υποβρύχιο ψάρεμα. Φίλε, άρχισα να βλέπω με συμπάθεια το ψαροντούφεκο. Αργότερα όταν είχαμε γνωριστεί πιό καλά διαπίστωσα πως έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μας, είναι αρκετά περιβαλλοντιστές και γνωρίζουν και αυτοί χρήσιμα πράγματα. Παρόλαυτά δεν νομίζω ότι η πλειοψηφία των ψαροντουφεκάδων να ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και ίσως αυτό να μας προκαλεί, και να μας κάνει να νιώθουμε κάπως. Τελικά ίσως να πρέπει να τους δούμε και μεις με άλλο μάτι? Να τους θεωρήσουμε ίσως δικούς μας ανθρώπους που χαίρονται και αυτοί ότι χαιρόμαστε και εμείς, δηλαδή τη θάλασσα? Θα μου πεις είναι διαφορετικό να σκοτώνεις από το να βγάζεις φωτογραφίες και να κάνεις καθαρισμό του βυθού. Θα έλεγα πως είναι και πολύ διαφορετικό να είσαι ψαροντουφεκάς με σωστή νοοτροπία και συνείδηση κυνηγού από να είσαι "σκότωστα όλα - όσα περισσότερα τόσο πιό καλά".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-07, 23:36
Το avatar του χρήστη Σιαβελής Γιώργος
Σιαβελής Γιώργος Σιαβελής Γιώργος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Καματερό Αττικής
Μηνύματα: 93
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

θανο στο ιδιο σημειο μου την εχουν "πεσει " ψαροντουφεκαδες. ο ενας ενω ημουν στα -10 με την παρεα μου αφησε (του ξεφυγε οπως μου ειπε μετα) ενα μονοκιλο και περασε ξυστα απο το κεφαλι μου. τον τσαντισα μου ειπε γιατι νομιζε οτι τον ακολουθουσα
ο αλλος μου εβαλε τις φωνες να φυγω γιατι απαγορευωνται οι μπουκαλες και οτι θα καλεσει το λιμενικο.
μια μερα μπροστα μου εμφανιστικε την ωρα που ειχα μπει στο νερο (11 πμ) ενας μπουκαλακιας με το ψαροντουφεκο του και αντι να το κρυψει και να τουμπεκιαστει μου πουλουσε και πνευμα.ειχα αποφασισει βγαινωντας να παρω το λιμενικο αλλα ειχαν ερθει και τα παιδακια του και επεσα στο φιλοτιμο και δεν το εκανα. οποτε παω εκει ειναι γεματο ψαροντουφεκαδες και πολλοι απο αυτους ειναι πολυ μα πολυ παραξενοι απεναντι μας.
ολο τον μαιο που ψαρευαν εκει ,το λιμενικο κοιμωταν στο λαυριο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-07, 10:14
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αναρωτιέμαι...
- ώς πότε θα μας κοιτάνε με μισό μάτι;;;
- Θα γίνουμε ποτέ περισσότεροι απο τους ψαροντουφεκάδες;;
Πολύ δύσκολα θα γίνουμε περισσότεροι αφού κάθε παιδάκι και κάθε επίδοξος ψαροκυνηγός μπορεί εύκολα να αγοράσει μια μάσκα ένα ψαροντούφεκο και να πέσει στο νερό, ενώ η αυτόνομη κατάδυση φαντάζει κάτι πολύ πιο μακρινό, ακριβό και επικίνδυνο.
Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξουμε, συζητώντας σε κάθε ευκαιρία με τον κόσμο που συναντάμε και εξηγώντας ότι:

α. Η αυτόνομη κατάδυση είναι ένα ασφαλές σπορ που μπορούν να το απολαύσουν κι εκείνοι όταν γίνεται μετά από σωστή εκπαίδευση και στα όρια της αναψυχής.

β. Το ψάρεμα με μπουκάλες και ψαροντούφεκο απαγορεύεται και καλώς απαγορεύεται γιατί κάνει μεγάλη ζημιά.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ νομίζω ότι ήταν σωστή η κίνηση τους, αλλά δεν σε ενοχλεί, που όλοι μας ρωτάνε τι ψάρια πιάσαμε;; Δηλαδή γιατί να έχουμε την στάμπα του παράνομου;; Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό;;
Νομίζω πρέπει να διαχωρίσουμε 2 πράγματα:
Το ένα είναι ο τυπικός έλεγχος του Λιμενικού, που μπορεί μεν να με ενοχλεί αλλά τον κρίνω απαραίτητο και χρήσιμο όσο υφίσταται ακόμη σε μεγάλο βαθμό το φαινόμενο του ψαρέματος με μπουκάλες.

Το άλλο είναι η τυπική ερώτηση του άσχετου μόλις βγαίνουμε στην παραλία: Πιάσαμε τίποτα?
Εκεί απαντάω στην αρχή ευγενικά ότι το ψάρεμα με μπουκάλες απαγορεύεται κι αν δω πως δεν το ξέρει, προσπαθώ να του εξηγήσω τους λόγους και να τον πείσω ότι αν δει κάποιον να ψαρεύει με μπουκάλες θα πρέπει να καλέσει το Λιμενικό.
Αν βέβαια διαπιστώσω πως γνωρίζει την απαγόρευση και συνεχίσει να ρωτάει τι ψάρια πιάσαμε, γίνομαι τούρκος και απαντάω πολύ πιο αυστηρά γιατί αυτή η ελληνική νοοτροπία είναι που μας έχει καταστρέψει, αυτό το "έλα μωρέ, όλα απαγορεύονται αλλά όλοι παράνομοι είμαστε δε βαριέσαι".

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σιαβελής Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
μια μερα μπροστα μου εμφανιστικε την ωρα που ειχα μπει στο νερο (11 πμ) ενας μπουκαλακιας με το ψαροντουφεκο του και αντι να το κρυψει και να τουμπεκιαστει μου πουλουσε και πνευμα.ειχα αποφασισει βγαινωντας να παρω το λιμενικο αλλα ειχαν ερθει και τα παιδακια του
Γιώργο το έχουμε συζητήσει κι από κοντά αυτό το περιστατικό θυμάμαι...
Εγώ πάντως θα άφηνα στην άκρη τους συναισθηματισμούς και θα φώναζα το Λιμενικό: Αντί να σκεφτείς πως είναι κρίμα να τον ξεφτιλήσεις μπροστά στα παιδιά του, σκέψου πόσο στραβό παράδειγμα δίνει ο ίδιος στα παιδιά του όσον αφορά το σεβασμό στους νόμους και το περιβάλλον.
Τι περιμένεις να κάνουν αυτά τα παιδιά όταν μεγαλώσουν ?

Πιστεύω πως η καρδιά του προβλήματος είναι θέμα παιδείας και θα πάρει πολλά χρόνια για να υπάρξει μια μεταβολή που να είναι ορατή. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε υπομονή και να εξηγούμε κάθε φορά τα αυτονόητα. Αυτή η άμμεση επαφή κι η κουβέντα είναι που μπορεί μακροπρόθεσμα να κάνει τη διαφορά.

Φυσικά σε περιπτώσεις συνειδητοποιημένου ψαρομπουκαλάκια δεν προτείνω συζήτηση: Προτείνω άμμεση επώνυμη καταγγελία προς συμόρφωση και όλων των άλλων που ακολουθούν ή θα ακολουθήσουν το παράδειγμά του - τα κακά μαντάτα ως γνωστό ταξιδεύουν γρήγορα κι αυτό είναι καλό σ' αυτή την περίπτωση
Θα προσπαθήσει σίγουρα να το κάνει κάπου αλλού, αλλά αυξάνονται όμως οι πιθανότητες να προστατευτεί η συγκεκριμένη περιοχή.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως η καρδιά του προβλήματος είναι θέμα παιδείας και θα πάρει πολλά χρόνια για να υπάρξει μια μεταβολή που να είναι ορατή. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε υπομονή και να εξηγούμε κάθε φορά τα αυτονόητα. Αυτή η άμμεση επαφή κι η κουβέντα είναι που μπορεί μακροπρόθεσμα να κάνει τη διαφορά.

Πολύ δύσκολο θέμα, ίσως το δυσκολότερο όλων.
Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις τις θέσεις σου σε κάποιον που δεν έχει ιδέα ότι κάνει κάτι κακό. Γιατί κακά τα ψέματα, εννοείται ότι ακόμα και οι ψαρομπούκαλοι -στην πλειοψηφία τους- θεωρουν εαυτούς σωστούς και μετρημένους ("οι ελευθεράδες βγάζουν 10 μικρά όταν εγώ βγάζω μόνο ένα μεγάλο", πρόσφατη κουβέντα σε κρητικά παράλια).
Να τον καταγγείλω;;; Είναι φυσικά η πρωτη μου σκέψη. Μετά κοιτάζω κι εγώ γύρω μου -σαν τον φίλο Σιαβελή- και βλέπω γυναίκες, παιδάκια, ανθρώπους που με θεωρούν απλά βλαμμένη και δεν αντιλαμβάνονται επ'ουδενί το πρόβλημα, "ο νόμος είναι άδικος", "εγώ δεν πουλάω ποτέ, αν βγάλω κάτι θα είναι μόνο για την οικογένειά μου", "ο ελευθεράς ξεσκίζει ό,τι κινείται" και πάει λέγοντας. Το Λιμεναρχείο; Η καταστολή; Έχει νόημα; έχει πραγματικά νόημα στην παρούσα φάση;;;;

Λίγο αργότερα -σαν ύστατη προσπάθεια να επικοινωνήσουμε την αγανάκτηση και το δίκιο μας- καθόμαστε στην παρέα τους. Είναι όλα παιδιά που θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι φίλοι μου από παλιά. Ρωτούν, ενδιαφέρονται, συζητάνε.... Δεν το λένε αλλά όλοι το ξέρουμε, αύριο θα κάνουν τα ίδια.
"Δικιά σας είναι η θάλασσα, αυτά είναι τα νερά σας, όπως στρώσετε θα κοιμηθείτε..."
Ποιός να τους εξηγήσει; Από που και ως που θα έπρεπε να γνωρίζουν; Ναι, είναι παράνομοι. Όσο κι εμείς όταν τρέχουμε με 100 σε δρόμο με όριο ταχύτητας τα 80. Ασήμαντα παράνομοι. Αθώα παράνομοι. Όλοι είμαστε έτσι.

Δεν βρίσκω λύση σε αυτό το πρόβλημα. Είναι ακόμα πολύ νωρίς. Και ο Λιμενάρχης είναι δικός τους φίλος, όχι δικός μου. Αυτοί είναι οι ντόπιοι κι εγώ η ξένη. Το βουλώνω.
Μιλάμε για καταδύσεις. Ίσως αν έβρισκαν τρόπο να ερωτευτούν την κατάδυση, τo ψαρεμα θα περνούσε σε δεύτερη μοίρα. Υπάρχει κανείς εδώ γύρω να τους εμπνεύσει καταδυτικά; Όχι. Δεν υπάρχει. Μην ψάχνετε.
Φεύγω γιατί αυτοί έχουν βαλθεί να με ταϊσουν και το ροφό.
Δε βρίσκω λύση.

Δυο μέρες μετά μου τηλεφωνεί ο μόνος ψαροτουφεκάς που έχω σεβαστεί στη ζωή μου. Από εκείνους που λέει ο Σώτος ότι σε κάνουν να συμφιλιώνεσαι με την ιδέα του ψαρέματος.
Πώς πάει το ψάρεμα; τον ρωτάω.
Μαρία δεν υπάρχουν πια ψάρια. Δεν μου πάει η καρδιά να χτυπάω πια. Πηγαίνω μόνο για να είμαι εκεί. Δεν έχει πια νόημα.

Ορίστε η λύση. Δεν έχει πια τίποτα να χτυπήσετε. Καιρός να γυρνάτε σπίτι παιδιά. Έχω ακούσει ότι το Evolution PRO κάνει θραύση....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-07, 11:31
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

βρισκομαι στη ναξο για δουλεια προ ενος μηνα (περασε κιολας τοσος καιρος?)...ειμαι πανω σε ενα ιστιοπλοϊκο που εχει ως αντικειμενο την οικολογικη προσεγγιση των ελληνικων θαλασσων.

Οσο περιμενω να γεμισουν οι μπουκαλες παρατηρω τους 10 (!) καλαμακιδες να λιανιζουν οτι μικροψαρο υπαρχει στο μικρο λιμανακι...
Τα ψαρια , γοπιτσες , μουρμουρακια, γοβιοι, στιβαγμενα σε ενα μπουκαλι και ενα πιτσιρικι 5 χρονων να τα περιεργαζεται και να τους μιλαει σα να ειναι παιδικο παιχνιδι.
"Ειναι τα ψαρακια μου " μου γελαει.... "ναι αλλα τα ψαρακια σου πεθαινουν" απανταω...Το μωρο πλανταζει στο κλαμα....δεν το ειχε συνειδητοποιησει μεχρι τη στιγμη εκεινη. Παω κοντα της για να την ηρεμησω κι αρχιζω να της λεω ιστοριες του βυθου...πως τα ψαρακια μαζευουν φυκακια για να φτιαξουν φωλιτσες για τα μωρα τους...

Το μωρο απευθυνεται στη μαμα του και την παρακαλει να μην ξαναβγαλει ετοιμοθανατα ψαρια αλλα ζωντανα....
Οι υπολοιποι καλαμαδες με αντιμετωπιζουν ως γραφικο. Πως να τους αδικησω? Ποτε καθησανε μπροστα σε ενα ενυδρειο διπλα σε μια μαρια να ακουσουν για τη ζωη του βυθου? Μα αφου δεν υπαρχουν ενυδρεια....

Ποιος δασκαλος πηρε τα παιδια της ταξης του και μασκοπεδιλα για να ζωγραφισουν τον υποβρυχιο κοσμο? Μα αφου δεν προβλεπεται απο το αναλυτικο προγραμμα διδασκαλιας...

Και πεντε λεπτα μετα, ενας με την αποχη του βγαζει μια απλυσια και ειναι ετοιμος να καρφωσει το μαχαιρι πανω στο αγνωστο και προφανως (για το μυαλο της πλειοψηφιας) επικινδυνο ζωο, οταν του το αρπαζω απο το χερι και το γυριζω στο νερο. Σε 1' ειναι μαζεμενοι ολοι γυρω μου και με ακουν να τους μιλαω για θαλασσιους λαγους , για ισπανους χορευτες, για πολυχρωμα σαλιγκαρια που μεταμορφωνουν ενα πρασινο βυθο σε ιμπρεσιονιστικο πινακα ζωγραφικης. Ακουν με προσοχη, νοιαζονται, αλλα μετα απο 2 μερες θα με εχουν ξεχασει ...

Πεφτω για υπνο το βραδυ και αναρωτιεμαι πως θα ηταν η ελλαδα αν η μενεγακη ηξερε καταδυσεις και μιλουσε για αυτες καθημερινα....

Καλημερα φιλαρακια-συνδυτες
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 23-08-07 στις 12:26.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-07, 10:05
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

Καταρχήν να τονίσω πως πρώτα ξεκίνησα το ψαροντούφεκο και τα τελευταία 5 χρόνια ασχολούμαι με την αυτόνομη.

Κάποιες επισημάνσεις μου σε σχόλιά σας.


‘‘Θα μου πεις είναι διαφορετικό να σκοτώνεις από το να βγάζεις φωτογραφίες και να κάνεις καθαρισμό του βυθού.’’

Σαφώς και είναι διαφορετικό. Εγώ όμως που τα κάνω και τα δυο τι είμαι ο Superman; Σας πληροφορώ πως δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στο ένα ή στο άλλο. Μάλλον απεχθάνομαι να μαζεύω τα σκουπίδια (μπαταρίες αυτοκινήτων, μολύβδινες μπάρες κτλ) που πετάει στη θάλασσα ο κάθε τσοπάνης (ψαράς κτλ) που μόλις δει μικρόφωνο αρχίζει: χάθηκαν τα ψάρια, οι ψαροντουφεκάδες φταίνε, η ρύπανση κτλ. Και κρύβουν τη γαλαζόπετρα, τα δίχτυα με το μικρό –παράνομο- μάτι κτλ. ενώ πετάνε ΌΤΙ βρουν στη θάλασσα.


‘‘Δυο μέρες μετά μου τηλεφωνεί ο μόνος ψαροτουφεκάς που έχω σεβαστεί στη ζωή μου. Από εκείνους που λέει ο Σώτος ότι σε κάνουν να συμφιλιώνεσαι με την ιδέα του ψαρέματος.’’

Εμένα δε με παραδέχεσαι; Μάλλον έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε και μάλλον θα πρέπει να κάνουμε μια κατάδυση μαζί αλλά και μια βουτιά για ψαροντούφεκο.


’’Πώς πάει το ψάρεμα; τον ρωτάω.
Μαρία δεν υπάρχουν πια ψάρια. Δεν μου πάει η καρδιά να χτυπάω πια. Πηγαίνω μόνο για να είμαι εκεί. Δεν έχει πια νόημα.’’

Ίσως ο φίλος θα πρέπει να αρχίσει την αυτόνομη. Ήταν ένας από τους λόγους που την άρχισα και εγώ. Μαρία υπάρχουν ψάρια. Αλλά θα πρέπει να πάρεις τα νησιά της άγονης γραμμής, με φουσκωτό κτλ και να κυνηγάς τους σαργοσηκιούς κάτω απ’ τα 15 μέτρα και τα μαύρα κάτω απ’ τα 20-25 μέτρα. Εκεί τα έφτασαν οι μπουκαλάκηδες και οι λοιποί κάφροι.


"ο νόμος είναι άδικος".

Εννοείται. Απαγορεύεται το ψαροντούφεκο το Μάιο (λες και μόνον τότε αναπαράγονται τα ψάρια) και επιτρέπεται για τα γριγρι και τις τράτες.


"ο ελευθεράς ξεσκίζει ό,τι κινείται". Ο ψαροντουφεκάς έχει αυστηρά όρια στο βάρος και στο είδος των αλιευμάτων του και σίγουρα δεν ξεσκίζει ότι κινείται.

Κατά τα λοιπά την επόμενη φορά που θα παραγγείλετε χταποδάκι να ξέρετε πως τις περισσότερες φορές θα είναι παρανόμως ‘‘πιασμένο’’ (τα περισσότερα που βλέπω είναι <500gr) ενώ για το γάυρο, σαρδέλα κτλ ότι για να τα πιάσουν αυτά έχουν πετάξει στη θάλασσα (νεκρά εννοείται) τριπλάσιες ποσότητες από άλλα μη εμπορεύσιμα είδη.

Και επιτέλους μιας που όλοι είστε φίλοι του δάσους και του νερού καταγγείλτε
έστω και μια φορά έναν παράνομο (μπουκαλοδυναμιτάκια) και αφήστε τους ‘‘προβληματισμούς’’ για αργότερα, ενώ σταματήστε τα τσάμπα σχόλια για τους ελεύθερους δύτες – ψαροντουφεκάδες. Α και μην πετάτε τα αποτσίγαρα στην ακτή. Αν δεν έχει τασάκια σβήστε τα στα χέρια σας (άσχετο αλλά πάντα επίκαιρο).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-07, 10:48
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Είμαστε η μειοψηφία...

αγαπητε μου ,

διατι τα παιρνετε στο κρανιο?

σας εβρισε κανενας , ή σας ειπε καφρο?

ολοι εδω τον ιδιο πονο δεν βγαζουμε? οτι για να δουμε ψαρι πρεπει να βουταμε με βαθυσκαφος?

δεν χρειαζεται να πας μακρια παντως...φτανει να ανοιξεις ενα ντοπιο ψαροντουφεκαδικο περιοδικο για να δεις τα τσαμπια απο τους μικροσκοπικους ροφους-σαργους και λοιπα δυστυχη να κρεμονται απο τα μουσκουλα του περηφανου υπερψαροντουφεκα (φιλε Big blue ο ροφος των 4 κιλων ειναι μικροσκοπικος οτι και να λες).

Ποιο περιοδικο εχει κραξει αναγνωστη του για αυτο το αισχος που βλεπουμε καθε μηνα?

κατα τα αλλα οι περισσοτεροι που γραφουν σε αυτο το φορουμ εχουν ενεργη αναμειξη στη διαμορφωση μιας νεας κουλτουρας στην ελληνικη κοινωνια

ΥΓ Οποιος εχει κανει φανταρος ξερει οτι σβηνεις το τσιγαρο και κρατας το φιλτρο στην τσεπη...το σβησιμο στο χερι ταιριαζει σε νταλγκαδες απο εφηβικους ερωτες!


ΥΓ2 Παιδια οι ελληνικες θαλασσες ειναι κρανιου τοπος...Οποιος δεν το βλεπει αυτο ειναι ή τυφλος ή αώματος. Το θεμα ειναι τι ενεργειες γινονται, για να μεταβληθει αυτη η πραγκατικοτητα, σε ατομικο και συλλογικο επιπεδο

ΥΓ3 Για μενα η καταστολη δεν εχει καμμια αξια, ΚΑΜΜΙΑ, ολα ειναι θεμα κουλτουρας....οταν το μωρο θα βλεπει μια ακριδα και θα προτιμα να την χαζεψει αντι να την ποδοπατησει - καψει- βασανισει- ακρωτηριασει θα εχουμε κανει ενα βημα μπροστα
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.