Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-07-08, 09:14
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι για τη συγκεκριμενη σχολη εχω να πω τα εξης...

επι χρονια συστηνα ως εκπαιδευτης καταδυσης τον Σπυρο Παπακαστριτσιο και την επιχειρηση του ως εξαιρετικη επιλογη...
Καταφερα να καταδυθω μαζι τους το 1999 και ειχα μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες...

Το 2005 συστησα στον αδερφικο μου φιλο Nikostratos και τη γυναικα του να εκπαιδευτουν στο συγκεκριμενο καταδυτικο...
Το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο τεσσερεις (4!) 20' καταδυσεις τους εδωσαν το PADI OW με μια ανεκδιηγητη εκπαιδευτρια ονοματι Ελενη (δεν θυμαμαι το αλλο) χωρις ουσιαστικα να εχουν εκπαιδευτει ποτέ.
Στα παραπονο τους στον Σπυρο περι του επιπεδου ποιοτητας της εκπαιδευσης , αυτος τους απολογηθηκε οτι δεν γνωριζε (το οποιο δεν ειναι απιθανο να εχει συμβει , αλλα και παλι...) και τους εκανε μια (ή δυο) εξτρα βουτιες για να τους τσεκαρει,...κατι που εγινε...

Επειδη ακολουθουσε ταξιδι μας (των παιδιων και εμου) στην Ερυθρα, θορυβημενος αποφασησα να κατεβω στα Χανια , να ολοκληρωσω την εκπαιδευση τους.....

Εξοπλισμο νοικιασαμε απο το ιδιο καταδυτικο....Πριν την καταδυση διαπιστωσα προς μεγαλη μου λυπη οτι οι φιαλες ηταν γεματες λαδι...
Αμεσως το εκανα γνωστο στο συνεταιρο του Σπυρου (που δεν θυμαμαι το ονομα του) για να τον ενημερωσω για μια πιθανη βλαβη στο κομπρεσσερ. Προθεση μου ηταν να τον ειδοποιησω και να το κοιταξει , χωρις να τα εχω "παρει" καθολου και με μια σχετικα καλη διαθεση (σε ολα τα καταδυτικα του κοσμου shit happens!και δυστυχως ως ιδιοκτητης το μαθαινεις καποιες φορες αργα).

Κι ομως.......Ο εν λογω κυριος προσπαθησε να με βγαλει τρελο και να με πεισει οτι εφταιγε ο ρυθμιστης μου.
Ο ρυθμιστης μου !!!!!!!!!!!!
............
Και τοτε τους εβαλα ενα τεραστιο Χ..... γιατι αυτη νομιζω οτι ηταν η μονη ενεργεια που επρεπε τουλαχιστον να κανω...

ΥΓ. Εχω τουλαχιστον σε πεντε περιπτωσεις πετυχει μολυσμενο απο λαδι αερα...τη μια φορα παραλιγο να μου στοιχισει και τη ζωη μου αυτο...Ξερω πολυ καλα πως ειναι το αγνο παρθενο μηχανης λαδακι μεσα σε φιαλη κε Ταδε ....

Ονοματα δεν λεμε και δεν κατηγορουμε κανεναν , αλλα ξερω απολυτα σιγουρα οτι εχουν ΠΕΘΑΝΕΙ ανθρωποι απο τον κακο αυτον αερα και μετα εξαφανιστηκε η φιαλη απο το Λιμεναρχειο και καποιος κυριος την γλυτωσε και καποιες οικογενειες κλαιν ακομα . Εχω αναπνευσει κι εγω τετοιο φαρμακι και δεν το θελετε παιδια αυτο . Πηγαινε στον Στελλιο τον Ξενακη (6977082840) ειναι εκπαιδευτης ναυαγοσωστων και συμμαθητης μου στο εκπαιδευτικο . Θα σε καθοδηγησει .
Επισης Γιωργο στο θεμα της βλαβης , αστειευεσαι βεβαια . Βλαβη δεν καλειται η παντελης ελλειψη συντηρησης . Το δουλευε χωρις φιλτρα ο τυπος . Ασε και τον ανταγωνιστη του , καλο παλλικαρι , δεν λεω , πηγε και στο SURVIVOR , πρωτο παιδι , που ειχε κομπρεσσερ ξηλωμενο απο Αμερικανικο πολεμικο καραβι , οπου το ειχαν για να δινουν αερα στους τορπιλλοσωληνες και να εκτοξευουν τις τορπιλλες . Απο τετοια ανεπνεαν ολοι δυστυχως !!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 16-07-08 στις 09:20.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-09, 10:37
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Φαίνεται πως από την 1η Μαίου του 2009 στην περιοχή της Κισσάμου στα Χανιά
μας, δραστηριοποιείται μια νέα σχολή: το Aquasports - Divecenter

Εκπαίδευση PADI , NAUI , VDST/CMAS και TDI για technical...

οπως καταλαβαίνετε μερικοι μερικοι εδώ μαζευουμε τα γκουβαδακια μας και ετοιμαζόμαστε....

καιρού θέλοντος το ΣΚ θα επιδιώξω να δοκιμάσω τις υπηρεσίες τους...
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-09, 10:42
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

τον κουμπαρο μου τον Νικοστρατο ποτε θα τον πας να βουτηξει για να ξεσκουριασει????
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-09, 10:47
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

ρε συ ο κουμπάρος σου πήζει...

θα πουλάει λέει "γουργουθες" ....

του εχω κατι εκπληξεις του κουμπάρου σου....
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-09, 14:05
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

ρε συ DiVeBuDDy ............υπαρχεις ακομα ?

__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-09, 09:43
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονοματα δεν λεμε και δεν κατηγορουμε κανεναν , αλλα ξερω απολυτα σιγουρα οτι εχουν ΠΕΘΑΝΕΙ ανθρωποι απο τον κακο αυτον αερα και μετα εξαφανιστηκε η φιαλη απο το Λιμεναρχειο και καποιος κυριος την γλυτωσε και καποιες οικογενειες κλαιν ακομα . Εχω αναπνευσει κι εγω τετοιο φαρμακι και δεν το θελετε παιδια αυτο . Πηγαινε στον Στελλιο τον Ξενακη (6977082840) ειναι εκπαιδευτης ναυαγοσωστων και συμμαθητης μου στο εκπαιδευτικο . Θα σε καθοδηγησει .
Επισης Γιωργο στο θεμα της βλαβης , αστειευεσαι βεβαια . Βλαβη δεν καλειται η παντελης ελλειψη συντηρησης . Το δουλευε χωρις φιλτρα ο τυπος . Ασε και τον ανταγωνιστη του , καλο παλλικαρι , δεν λεω , πηγε και στο SURVIVOR , πρωτο παιδι , που ειχε κομπρεσσερ ξηλωμενο απο Αμερικανικο πολεμικο καραβι , οπου το ειχαν για να δινουν αερα στους τορπιλλοσωληνες και να εκτοξευουν τις τορπιλλες . Απο τετοια ανεπνεαν ολοι δυστυχως !!


Ποιος είναι ο ανταγωνηστής του? Είχε καταδυτικο ο ανταγωνιστής?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-09, 10:08
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Οπως και να ειχε η κατασταση , τωρα δεν υπαρχει . Υπαρχει ομως ο Στελλιος Ξενακης , που μαζι με τον Νικο Μπολανακη εχουν κανει καποιο καινουριο κεντρο (δεν ξερω τι ακριβως οργανωση υπαρχει - μονο σχολη ή και βουτιες) . Τα τηλεφωνα τους ειναι :
Ξενακης Στελλιος : 6977082840
Μπολανακης Νικος : 6974078440
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-09, 10:25
Το avatar του χρήστη DiVeBuDDy
DiVeBuDDy DiVeBuDDy is offline
 
Εγγραφή: 03-06-2007
Περιοχή: Κίσαμος, Χανιά, Κρήτη
Μηνύματα: 57
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε συ DiVeBuDDy ............υπαρχεις ακομα ?

alive and kicking....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Michalis
Οπως και να ειχε η κατασταση , τωρα δεν υπαρχει . Υπαρχει ομως ο Στελλιος Ξενάκης, που μαζι με τον Νικο Μπολανακη εχουν κανει καποιο καινουριο κέντρο(δεν ξερω τι ακριβως οργανωση υπαρχει - μονο σχολη ή και βουτιες)
Τον Στελιο μπορει κάποιος να τον βρει στο παλιο λιμανι, τέρμα ανατολικά, στα Νεώρια στην πύλη της άμμου. Εκεί έχει την σχολή του την "Συγχρονη ναυτική εκπαιδευση". Σε αυτόν έβγαλα το δίπλωμα ταχύπλοου...πολύ καλό παιδί... επίσης έχει καταδυση (PADI εκαπίδευση) , ναυαγοσωστική και πρώτες βοήθειες.

έχω καιρό να τον δω όμως και δεν ξέρω αν παίζει η συνεργασία που λες.
__________________
στης Γραμπούσας τα νερά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiVeBuDDy : 06-05-09 στις 10:35.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-09, 12:41
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιά σχολή στα Χανιά;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DiVeBuDDy Εμφάνιση μηνυμάτων
alive and kicking....



...πολύ καλό παιδί... επίσης έχει καταδυση (PADI εκαπίδευση) , ναυαγοσωστική και πρώτες βοήθειες.

έχω καιρό να τον δω όμως και δεν ξέρω αν παίζει η συνεργασία που λες.
Πολυ καλος οντως
Συμμαθητης μου στο IDC
Ισχυει (παιζει) με το παραπανω ,για να ειμαι ακριβεστερος , περιμενουν την αδεια ανα πασα ωρα και στιγμη !


__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 06-05-09 στις 12:47.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.