Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα ήθελες να συμμετάσχεις σε μια τέτοιου είδους συστημ
Θα ήθελα να συμμετέχω, αλλά δεν ξέρω που. 22 44,90%
Συμμετέχω ήδη σε συστηματική προπόνηση. 8 16,33%
Προπονούμαι μόνος μου / δεν μου χρειάζεται. 19 38,78%
Ψήφισαν: 49. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 14:04
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Σε όλα τα αθλήματα οι αθλητές κάνουν συστηματική προπόνηση. Αναρωτιέμαι όμως τι γίνεται με τους Έλληνες δύτες?? Πραγματικά δεν γνωρίζω να προπονείται κανείς, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις δυτών οι οποίοι γυμνάζονται σε γυμναστήρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η ποιο κατάλληλη προπόνηση για τις καταδύσεις, σίγουρα είναι όμως καλύτερα από καθόλου.

Oι αυτοδύτες σε όλη την Ευρώπη αλλά και σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες του κόσμου κάνουν συστηματικά προπόνηση, πρώτα από όλα να έχουν καλή φυσική κατάσταση και να βελτιώνουν τις ικανότητες τους στην κατάδυση που μόνο με εξειδικευμένη προπόνηση μπορούν να αποκτηθούν.

Οι προπονήσεις γίνονται σε πισίνα και μέσα σε ένα ασφαλές περιβάλλον με συχνότητα τουλάχιστον μία ή και δυο φορές την εβδομάδα.

Περιλαμβάνει κολύμβηση, ασκήσεις άπνοιας, ασκήσεις δεξιοτεχνίας, διαχείριση κρίσεων σε ώρα ανάγκης, εξάσκηση πλευστότητας, επίλυση υποβρυχίων προβλημάτων, πρώτες βοήθειες και πολλές άλλες ασκήσεις ..... με ή χωρίς εξοπλισμό ανάλογα με το τι θέλουμε να βελτιώσουμε ή να εξοικειωθούμε καλύτερα.

Ο κύριος στόχος της συστηματικής προπόνησης είναι:

1. Διατήρηση και βελτίωση της φυσικής μας κατάστασης.

2. Μεγιστοποίηση των ικανοτήτων μας που σε απροπόνητους αυτοδύτες πολλές φορές παραμένουν άγνωστες.

Με συστηματική προπόνηση μπορούμε να πετυχαίνουμε τα έξής.

· Αύξηση του όγκου των πνευμόνων.

· Ποιο αποτελεσματική ανταλλαγή αερίων στις κυψελίδες.

· Αυξάνει η άπνοια μας.

· Δυναμόνουν οι μυες και αυξάνει το μέγεθος της καρδιάς και κατ’ επέκταση έχουμε καλύτερη κυκλοφορία του αίματος.

· Αυξάνει σημαντικά η μυϊκή μας δύναμη.

· Ο οργανισμός μας “μαθαίνει” να διαχειρίζεται καλύτερα τα αποθέματα ενέργειας.

· Καλυτερεύει του ανοσοποιητικό μας σύστημα με αποτέλεσμα να μην είμαστε ευάλωτοι στις συνηθισμένες αρρώστιες, κρυολογήματα ιώσεις και λοιπά.

· Καλυτερεύει σημαντικά ο συντονισμός των κινήσεων μας υποβρυχίως.

· Μειώνεται η πιθανότητα νόσου των δυτών.

· Βελτιώνουμε την υποβρύχια συμπεριφορά μας και αυξάνουμε γενικά την ασφάλεια μας.

· Και πολλά άλλα....


Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 14:17
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων

Oι αυτοδύτες σε όλη την Ευρώπη αλλά και σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες του κόσμου κάνουν συστηματικά προπόνηση, πρώτα από όλα να έχουν καλή φυσική κατάσταση και να βελτιώνουν τις ικανότητες τους στην κατάδυση που μόνο με εξειδικευμένη προπόνηση μπορούν να αποκτηθούν.
Κόψε κάτι. Η ερασιτεχνική κατάδυση δεν είναι άθλημα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου και τη γενικότερη κατάστασή σου έχει καλώς, αλλά δε σημαίνει ότι αν δεν κάνεις προπόνηση στην πισίνα δε θα μπορείς να καταδυθείς. Προπόνηση είναι η ίδια η κατάδυση που κάνεις. Όσο πιο συχνά τόσο πιο προπονημένος είσαι.
Για τη φυσική κατάσταση καλό είναι και το τρέξιμο ή καλύτερα μια αναλογία βαρών και αερόβιας γυμναστικής (2 φορές την εβδομάδα βάρη και 3 φορές αερόβια).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Δημήτρη διαφωνώ. Ως Έλληνες έχουμε την τάση να σνομπάρουμε τη σημασία της καλής φυσικής κατάστασης γενικότερα, είτε ασχολούμαστε με ένα απαιτητικό (κατά τη γνώμη μου) χόμπι όπως είναι η κατάδυση είτε απλά και μόνο για τη διατήρηση της υγείας μας.

Η κατάδυση, πράγματι, μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ μια καλή φυσική κατάσταση -αλλά υπό τις εξής προϋποθέσεις:

- Βουτάς πάντα σε όσο το δυνατόν πιο γνώριμους και προβλέψιμους βυθούς
- Είσαι σε θέση ανά πάσα στιγμή να εκτιμήσεις και να προβλέψεις τις όποιες αλλαγές καιρού που θα μπορούσαν να σε φέρουν στα πιθανά σου όρια στη διάρκεια μίας κατάδυσης
- Βουτάς πάντα συνοδεία καλά εκπαιδευμένων ατόμων που -σε περίπτωση που αυτό χρειαστεί- είναι σε θέση και σε φόρμα να σε ανασύρουν ακόμα και ημιθανή υπό οποιεσδήποτε συνθήκες βυθού και ακτής.
- Βουτάς πάντα με άτομα που εσύ προσωπικά δεν θα χρειαστεί ποτέ να ανασύρεις υπό τέτοιες συνθήκες
- Βουτάς πάντα σε εύκολα προσβάσιμες ακτές όπου το κουβάλημα δε συνιστά έντονη φυσική καταπόνηση
- Τα πλάνα κατάδυσής σου είναι πάντα μέσα στα πλαίσια μιας κατάδυσης αναψυχής

Προσωπικά δεν -θέλω να- καλύπτω τις παραπάνω προϋποθέσεις και ως εκ τούτου νομίζω ότι η σημασία της καλής φυσικής κατάστασης οφείλει να είναι προτεραιότητα.... Που όμως δεν είναι, οπότε για να απαντήσω στο ερώτημα του Χρήστου, νομίζω ότι μια άλφα προπόνηση θα έπρεπε να είναι ενταγμένη, αν όχι στην καθημερινότητά μου, τουλάχιστον στην ζωή μου γενικότερα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 14:54
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Κόψε κάτι. Η ερασιτεχνική κατάδυση δεν είναι άθλημα.
Δημήτρη θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Θεωρούνται, το σκάκι,το μπιλιάρδο, το τάβλι και πολλά άλλα τέτοια άθληματα και δεν είναι οι καταδύσεις άθλημα? Μήπως δεν το θεωρούμε άθλημα, επειδή δεν έχει αντίπαλο παρά μόνο σύντροφο ? Τότε η αναρρίχηση είναι άθλημα ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου και τη γενικότερη κατάστασή σου έχει καλώς, αλλά δε σημαίνει ότι αν δεν κάνεις προπόνηση στην πισίνα δε θα μπορείς να καταδυθείς.
Αυτό τον έχω αναφέρει,
εκτός από κάποιες εξαιρέσεις δυτών οι οποίοι γυμνάζονται σε γυμναστήρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και η ποιο κατάλληλη προπόνηση για τις καταδύσεις, σίγουρα είναι όμως καλύτερα από καθόλου.

Δεν έγραψα όμως πουθενά ότι αν δεν κάνει κανείς προπόνηση στην πισίνα δεν θα μπορεί να καταδυθεί. Απλά έγραψα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να προσφέρει μια συστηματική προπόνηση.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 15:00
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη διαφωνώ. Ως Έλληνες έχουμε την τάση να σνομπάρουμε τη σημασία της καλής φυσικής κατάστασης γενικότερα, είτε ασχολούμαστε με ένα απαιτητικό (κατά τη γνώμη μου) χόμπι όπως είναι η κατάδυση είτε απλά και μόνο για τη διατήρηση της υγείας μας.

Η κατάδυση, πράγματι, μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ μια καλή φυσική κατάσταση -αλλά υπό τις εξής προϋποθέσεις:

- Βουτάς πάντα σε όσο το δυνατόν πιο γνώριμους και προβλέψιμους βυθούς
- Είσαι σε θέση ανά πάσα στιγμή να εκτιμήσεις και να προβλέψεις τις όποιες αλλαγές καιρού που θα μπορούσαν να σε φέρουν στα πιθανά σου όρια στη διάρκεια μίας κατάδυσης
- Βουτάς πάντα συνοδεία καλά εκπαιδευμένων ατόμων που -σε περίπτωση που αυτό χρειαστεί- είναι σε θέση και σε φόρμα να σε ανασύρουν ακόμα και ημιθανή υπό οποιεσδήποτε συνθήκες βυθού και ακτής.
- Βουτάς πάντα με άτομα που εσύ προσωπικά δεν θα χρειαστεί ποτέ να ανασύρεις υπό τέτοιες συνθήκες
- Βουτάς πάντα σε εύκολα προσβάσιμες ακτές όπου το κουβάλημα δε συνιστά έντονη φυσική καταπόνηση
- Τα πλάνα κατάδυσής σου είναι πάντα μέσα στα πλαίσια μιας κατάδυσης αναψυχής

Προσωπικά δεν -θέλω να- καλύπτω τις παραπάνω προϋποθέσεις και ως εκ τούτου νομίζω ότι η σημασία της καλής φυσικής κατάστασης οφείλει να είναι προτεραιότητα.... Που όμως δεν είναι, οπότε για να απαντήσω στο ερώτημα του Χρήστου, νομίζω ότι μια άλφα προπόνηση θα έπρεπε να είναι ενταγμένη, αν όχι στην καθημερινότητά μου, τουλάχιστον στην ζωή μου γενικότερα...
Συμφωνώ με το ότι χρειάζεται να ασχολείσαι με την φυσική σου κατάσταση όχι μόνο για την κατάδυση. Άλλωστε είναι κάτι το οποίο κάνω αρκετά χρόνια τώρα και κατά περιόδους σε υπερθετικό βαθμό.
Οι προυποθέσεις που παραθέτεις όμως είναι αυτές που ακολουθούνται συνήθως από την πλειοψηφία των αυτοδυτών. Μην κρίνεις από 2-3 φόρουμ και τους συμμετέχοντες σε αυτά. Κάνε μια βόλτα το καλοκαίρι στα καταδυτικά να δεις τι κόσμος βουτάει και πως βουτάει. Αν και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις.
Η πλειοψηφία βουτάει μόνο καλοκαίρι με συνοδεία παροχέα. Είναι σα να λέμε ότι αν δεν τρέξεις σε αγώνες αυτοκινήτου δεν μπορείς να οδηγήσεις καλά. Σίγουρα όμως γίνεσαι καλύτερος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 15:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προυποθέσεις που παραθέτεις όμως είναι αυτές που ακολουθούνται συνήθως από την πλειοψηφία των αυτοδυτών. Μην κρίνεις από 2-3 φόρουμ και τους συμμετέχοντες σε αυτά. Κάνε μια βόλτα το καλοκαίρι στα καταδυτικά να δεις τι κόσμος βουτάει και πως βουτάει. Αν και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις.
Η πλειοψηφία βουτάει μόνο καλοκαίρι με συνοδεία παροχέα

μα ναι... αλλά ο Χρήστος ρώτησε εμάς
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 15:16
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

H αξία της γυμναστικής είναι αδιαμφισβήτητη. Ένας άνθρωπος που δεν γυμνάζεται καθόλου ή που γυμνάζεται λίγο και έντονα (όπως με την κατάδυση) καταπονείται και είναι ευάλωτος σε ασθένειες και τραυματισμούς. Για να παραμένουμε σε καλά επίπεδα φυσικής κατάστασης είναι απαραίτητη η ήπια φυσική άσκηση 3-4 φορές την εβδομάδα.

Φυσικά ο καθένας από εμάς έχει τις δικές του ανάγκες άθλησης ανάλογα με τον σωματότυπο του, την φύση της δουλειάς του, την ηλικία κα.

Είναι πολύ ενθαρρυντική πρωτοβουλία και μπράβο. Βέβαια ίσως είναι λιγάκι πρόβλημα να τους έχουμε όλους ευχαριστημένους με βάση του που θα πηγαίνουμε κάθε φορά, τι ασκήσεις θα κάνουμε.

Μάλλον όμως προκύπτουν και άλλα ζητήματα. Τι ασκήσεις θα κάνουμε και με πια κριτήρια θα συμμετέχει κάποιος; Μπορεί ένας αρχάριος δύτης να κάνει ασκήσεις rescue; Έχουμε κάποιον ικανό (προφανώς εκπαιδευτή) που θα μπορέσει να μας δείξει σωστά και με ασφάλεια πώς να κάνουμε πχ ανέλκυση αναίσθητου δύτη; Ποιος θα μας μάθει πρώτες βοήθειες; Ακόμα και στην απλή κολύμβηση ένας κολυμβητής έχει να μας μάθει πολλά, να αυξήσει με απλές τεχνικές την απόδοση μας, αλλά και να μας προφυλάξει από τραυματισμούς. Η άποψη μου είναι (έχει σχηματιστεί με πολύ πόνο δυστυχώς) ότι πολύ χειρότερη από την καθόλου άσκηση είναι η κακή ή η λάθος άσκηση.

Πιστεύω ότι αυτά (και άλλα ερωτήματα) έχουν απασχολήσει και σένα Χρήστο και περιμένω με ενδιαφέρον να ακούσω την γνώμη σου

Και πάλι μπράβο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-07, 15:16
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Θεωρούνται, το σκάκι,το μπιλιάρδο, το τάβλι και πολλά άλλα τέτοια άθληματα και δεν είναι οι καταδύσεις άθλημα?
Ποιος τα ονόμασε αυτές τις ασχολίες αθλήματα? Θα έλεγα άθλημα την ελεύθερη κατάδυση αλλά όχι την αυτόνομη. Άλλο το χόμπυ και άλλο το άθλημα.
Δεν χρειάζεται να καταβάλεις κάποια προσπάθεια κατά την αυτόνομη κατάδυση όταν οι συνθήκες είναι φυσιολογικές. Μόνο αν εσύ επιδιώξεις να βουτήξεις κάτω από αντίξοες συνθήκες. Όταν όμως για παράδειγμα θέλεις να τρέξεις 400άρι η προσπάθεια που θα καταβάλεις είναι δεδομένη. Αλλιώς δεν τρέχεις καθόλου.
Αυτή τουλάχιστον είναι για μένα η λογική του αθλήματος. Όσο για την αναρρίχηση μην την συγκρίνεις με την κατάδυση. Είναι πολύ πιο απαιτητικό σπορ. Εκεί ναι χρειάζεσαι πολύ καλή φυσική κατάσταση αλλιώς δεν γίνεται τίποτε εκτός αν αναρριχάσαι μόνο στον καναπέ.

Όπως και να έχει για μένα η συστηματική γυμναστική είναι απαραίτητο συστατικό για μια καλή ζωή ασχέτως αν κάνεις κατάδυση ή όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-07, 15:36
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Δυστυχώς στις μέρες μας ο ελεύθερος χρόνος είναι ελάχιστος και ο καθένας τον προγραμματίζει όπως αυτός νιώθει καλύτερα. Η συστηματική γυμναστική αποφεύγεται δυστυχώς από πολλούς από εμάς, και βλέπουμε την κατάδυση ώς την μόνη διέξοδο. Σίγουρα είναι καλό μια με δύο μέρες την εβδομάδα να γυμναζόμαστε έστω και απο 1 ώρα την φορά.

Η πρόταση του Χρήστου
Παράθεση:
Οι προπονήσεις γίνονται σε πισίνα και μέσα σε ένα ασφαλές περιβάλλον με συχνότητα τουλάχιστον μία ή και δυο φορές την εβδομάδα.

Περιλαμβάνει κολύμβηση, ασκήσεις άπνοιας, ασκήσεις δεξιοτεχνίας, διαχείριση κρίσεων σε ώρα ανάγκης, εξάσκηση πλευστότητας, επίλυση υποβρυχίων προβλημάτων, πρώτες βοήθειες και πολλές άλλες ασκήσεις ..... με ή χωρίς εξοπλισμό ανάλογα με το τι θέλουμε να βελτιώσουμε ή να εξοικειωθούμε καλύτερα.


έχει δύο σκέλη:
1. Την φυσική μας κατάσταση με άμεση συνέπεια την κατάδυση
2. Την καταδυτική μας κατάσταση

Και για τα δύο συμφωνώ και επαυξάνω και εάν κανονιστεί και βρεθεί παρέα ώστε 1-2 μέρες την εβδομάδα να πηγαίνουμε σε ένα κολυμβητήριο είμαι μέσα.

Για την καταδυτική εκπαίδευση, μπορούν να γίνονται βασικές ασκήσεις, για τις οποίες κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος πολύ, θέλει να τις ξαναθυμηθεί, αλλά δεν θέλει να τρέχει στην θάλασσα για αυτό το σκοπό. Δηλαδή, 2 δύτες να κάνουν βοηθητική, ή τις βασικές ασκήσεις του Open Water σε περιβάλλον πισίνας είναι ότι καλύτερο και σίγουρα πολύ πιο ασφαλές από την θάλασσα.

Άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η αγορά καινούριου εξοπλισμού, για τον οποίο χρειαζόμαστε εξοικείωση πχ στεγανή.

Η άσκηση πιστεύω ποτέ δεν έκανε κακό σε κανέναν, αντίθετα πολλούς μας βελτίωσε
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-07, 15:42
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Δεν είχα καταλάβει ότι ο Χρήστος έκανε συγκεκριμένη πρόταση.
Σε περίπτωση που μπορούμε να οργανώσουμε μια τέτοιου είδους προπόνηση (χμμμ δεν ξέρω γιατί δε μου αρέσει η λέξη -άσχετο) εννοείται ότι θα ήθελα να συμμετάσχω.

Το γυμναστήριο είναι κάτι που για πολλούς λόγους με απωθεί.....
Η ιδέα όμως να διατηρώ τη φυσική μου κατάσταση εντός νερού καλλιεργώντας όλο και περισσότερο την υδροβιότητά μου ή και να δοκιμάζω νέα κομμάτια εξοπλισμού σε ελεγχόμενο περιβάλλον, μου είναι αρκετά ευχάριστη...
Πότε με το καλό;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.