Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-11, 22:41
m3n3m3n3 m3n3m3n3 is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 03-06-2010
Μηνύματα: 81
Μετά το OW

Εκανα πέρσι το OW και από αυτά που έχω συζητήσει και έχω δεί το Advanced δεν προσφέρει αυτά που θα περίμενα από ένα σχολείο που κοστίζει ένα σεβαστό ποσό χρημάτων. Μέρικα από τα μαθήματα δε, όπως αυτό της τέλειας πλευστότητας, είναι μαθήματα που δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι!

Από άποψη εκπαίδευσης και μόνο με το OW της PADI, μπορώ να κάνω κάτι άλλο, έστω σε άλλον οργανισμό, που να αξίζει περισσότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-11, 10:36
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μετά το OW

Nitrox / safe air. Αλλά για μένα πρέπει να έχεις κάτι που να σε πιστοποιεί για κάτω από 18μ γιατί απ' ότι κατάλαβα σε εκδρομές κτλ πολλά καταδυτικά θα το ζητήσουν για τις σχετικές βουτιές.

Εγώ ας πούμε βρήκα τον Νοέμβρη καλό οικονομικό πακετάκι(λιγότερο απ' ότι το AOW μόνο του) και τώρα τελειώνω Nitrox μαζί με Advanced OW. Οπότε για recreational έκλεισά και απλά θα κοιτώ αν μαζέψω βουτιές χωρίς να χάνω κάποια λόγο τύπων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-11, 11:11
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μετά το OW

Κώστα θίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα, που έχει συζητηθεί πολλές φορές και εδώ και αλλού. Για το οποίο θέμα όπως άλλωστε ξέρεις από πρώτο χέρι, ο Σύλλογος έχει καταθέσει ήδη προτάσεις στο υφυπουργείο, ασχολήθηκε στην τελευταία Γ.Σ. του και θα ξανασχοληθεί επίσης σε επικείμενη έκτακτη Γ.Σ.

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ακριβώς τα ισχύοντα εκπαιδευτικά προγράμματα των διαφόρων «οργανισμών».
Γνωρίζω όμως ότι πριν κάμποσα χρόνια, όλο αυτό το πακέτο: OW, Advanced, Rescue, ειδικότητες (π.χ. νυχτερινή, βαθιά, πλευστότητα, υποβρύχιος προσανατολισμός, έρευνα και ανέλκυση) ήταν δυο σχολεία, που γίνονταν με απόσταση τουλάχιστον ενός έτους μεταξύ τους (και πολλών βουτιών ενδιάμεσα), και που ονομάζονταν 1ο και 2ο αστέρι. Στην θεωρεία δε των σχολείων αυτών, μάθαινες πως λειτουργεί ο ρυθμιστής, πως κατασκευάζονται οι φιάλες, οι στολές. Μάθαινες πρώτες βοήθειες, την θεωρεία των αερίων, μάθαινες περί αποσυμπίεσης, μάθαινες πως χρησιμοποποιούμε τους πίνακες αποσυμπίεσης (και γιατί δεν πρεπει ένας αυτοδύτης αναψυχής να χρειαστεί να τους χρησιμοποιήσει). Μάθαινες πως οργανώνεται μια κατάδυση, πως μια νυχτερινή, πως οργανώνεις μια έρευνα, πως μια κατάδυση σε περιορισμένη ορατότητα. Γενικώς μάθαινες.

Επίσης πριν πάω παρακάτω, θέλω πολύ καλοπροαίρετα να σχολιάσω αυτό:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο m3n3m3n3
... Μέρικα από τα μαθήματα δε, όπως αυτό της τέλειας πλευστότητας, είναι μαθήματα που δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι!
...
Είμαι σίγουρος ότι καμία εκπαίδευση, από καλό εκπαιδευτή, δεν πάει χαμένη. Το κλισέ που λέει ότι όλοι πάντα μαθαίνουμε, είναι 100% αληθινό στο δικό μας χόμπυ. Κατά συνέπεια νομίζω ότι το ενδιαφέρον πρόγραμμα που ψάχνεις αν το συνδιάσεις και με τον κατάλληλο εκπαιδευτή και πολλές βουτιές (που ξέρω ότι κάνεις ) θα είναι προς όφελός σου.

Επίσης όσον αφορά το τυπικό μέρος, δυστυχώς με το OW σε καταδυτικά κέντρα που δεν σε γνωρίζουν – εμπιστεύονται προσωπικά ή είναι πολύ τυπικοί με τις προδιαγραφές, θα έχεις πρόβλημα στην συμμετοχή σου σε κάποιες βουτιές. Το αντιμετωπίσαμε και ως Σύλλογος πέρσι το καλοκαίρι, όταν σε βουτιά που διοργανώσαμε με καταδυτικό, αναγκαστήκαμε να «κόψουμε» αυτοδύτες με 300+ βουτιές και πολλά χρόνια στην θάλασσα.


Για το κομμάτιασμα της εκπαίδευσης σε πολλές – πολλές πίτουλες, ώστε όλοι να μπορούν να έχουν το κομματάκι τους, ο μεγάλος υπεύθυνος είναι αυτό το οποίο αυτοαποκαλείται «ελληνική ομοσπονδία» μεταξύ άλλων και υποβρύχιας δραστηριότητας. Η οποία "ομοσπονδία" αντί ως όφειλε να πάρει τον δρόμο άλλων Ομοσπονδιών, και να απευθύνεται κυρίως (αν όχι αποκλειστικά) σε αυτοδύτες και να προτείνει το δικό της εναλλακτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα παραγωγής αυτοδυτών, σε αντιδιαστολή με τα εμπορικά προγράμματα των «οργανισμών», οδηγήθηκε με συστηματική εκ των έσω διάβρωση στην ανυποληψία κατ’ αρχήν και στην ανυπαρξία στην συνέχεια.

Για τον λόγο αυτό, δυστυχώς φίλε δεν έχουμε την πολυτέλεια π.χ. των Γερμανών ή των Βρετανών να επιλέγουμε μεταξύ του «δυσκολότερου» ή πιο απαιτητικού σε χρόνο προγράμματος της VDST ή της BSAC και αυτού των εμπορικών «οργανισμών». Και αν κάποιος πει, «καλά εγώ πάω στην Αγγλία και θα πάρω πιστοποίηση από την BSAC», πάλι την έχει πατήσει στην ωραία μας πατρίδα. Γιατί δεν θα μπορεί να βουτήξει μόνος του ή με την παρέα του, αλλά μόνο με την «συνοδεία παροχέα», μια και η BSAC (όπως και όλες οι Ομοσπονδίες) δεν έχουν … αντιπρόσωπο στην Ελλάδα μια και δεν πουλάει το πρόγραμμά της.

Κατά συνέπεια (προς το παρών ελπίζω …) τα κεφάλια μέσα.


__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 24-03-11 στις 11:20.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-11, 11:51
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο m3n3m3n3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα πέρσι το OW και από αυτά που έχω συζητήσει και έχω δεί το Advanced δεν προσφέρει αυτά που θα περίμενα από ένα σχολείο που κοστίζει ένα σεβαστό ποσό χρημάτων. Μέρικα από τα μαθήματα δε, όπως αυτό της τέλειας πλευστότητας, είναι μαθήματα που δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι!

Από άποψη εκπαίδευσης και μόνο με το OW της PADI, μπορώ να κάνω κάτι άλλο, έστω σε άλλον οργανισμό, που να αξίζει περισσότερο;
ο.κ. λοιπόν, γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις σχολεία ειδικοτήτων (π.χ. navigation & compass - nitrox 40 - κ.α.) με μικρό κόστος και εύκολα. Θα σου προσφέρουν μια γνώση σίγουρα σχετικά και θα μπορέσεις να μεταπηδήσεις και σε ανώτερες βαθμίδες πιστοποίησης. Σε μερικές εταιρίες μάλιστα και δωρεάν!

Δες εδώ
υπάρχουν και πιο ευέλικτα συστήματα!!!
με 2 ειδικότητες και 12 βουτιές στο logbook παίρνεις δωρεάν την κάρτα πιστοποίησης Specialty Diver
με αλλες 2 (σύνολο 4) και 24 βουτιές στο logbook παίρνεις δωρεάν την κάρτα Advanced Openwater Diver
με 4 ειδικότητες + το σχολείο rescue και 50 βουτιές στο logbook παίρνεις δωρεάν την κάρτα Master Diver

Eίναι ένα πολύ ευέλικτο πρόγραμμα της SSI που τυγχάνει μεγάλης ανταπόκρισης παγκοσμίως απο τους ερασιτέχνες δύτες αναψυχής.



__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-11, 01:00
m3n3m3n3 m3n3m3n3 is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 03-06-2010
Μηνύματα: 81
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Είμαι σίγουρος ότι καμία εκπαίδευση, από καλό εκπαιδευτή, δεν πάει χαμένη. Το κλισέ που λέει ότι όλοι πάντα μαθαίνουμε, είναι 100% αληθινό στο δικό μας χόμπυ. Κατά συνέπεια νομίζω ότι το ενδιαφέρον πρόγραμμα που ψάχνεις αν το συνδιάσεις και με τον κατάλληλο εκπαιδευτή και πολλές βουτιές (που ξέρω ότι κάνεις ) θα είναι προς όφελός σου.
Συμφωνώ απλά μπένει και ο παράγοντας "value for money" ...που λένε και στο χωριό μου!
Δηλαδή αν αξίζει τόσα λεφτά κάτι που σχεδόν έχεις καταφέρει από μόνος σου με το να βουτάς επανειλημμένα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι ουσιαστική εκπαίδευση και όχι συλλογή απο πτυχία.

Ολα αυτά βέβαια θα τα συζητήσουμε και από κοντα αύριο, πάνω από κανένα σαγανάκι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 12:15
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μετά το OW

Όπως θα έχεις δει υπάρχουν γενικά 2 φιλοσοφίες στην εκπαίδευση. Η μία είναι βασισμένη στην κατάρτιση σχολείων και η άλλη εμπειριών που ακολουθούνται από κάποιου είδους εκπαιδευτική καθοδήγηση. Πιστεύω ότι και οι δύο ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ είναι σωστές. To τι επιλέγει κανείς έχει να κάνει με τις δικές του ανάγκες και την δική του φιλοσοφία.

Το αν θα κάνεις στο advanced (2* κοκ) έλεγχο πλευστότητας ή κάτι άλλο αυτό είναι κάτι που το αποφασίζεις μαζί με τον εκπαιδευτή σου τον οποίο θεωρώ πως εμπιστεύεσαι. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις κάτι άλλο στο οποίο έχεις ανάγκη βελτίωσης ή που είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις να κάνεις στην κατάδυση (πχ φωτογραφία, στεγανή στολή, νυχτερινη κοκ). Επίσης όπως θα ξέρεις οι καταδύσεις που γίνονται στο advanced της PADI δεν διαφέρουν σε τίποτα από την πρώτη κατάδυση της αντίστοιχης ειδικότητας. Έτσι μπορείς να συνδυάσεις το advanced και με πλήρεις ειδικότητες (πχ nitrox, νυχτερινή, έρευνα και ανέλκυση) ώστε να βελτιώσεις περισσότερο το value for money παίρνοντας πολύ περισσότερα πράγματα, γνώσεις και εμπειρίες, με πολύ μικρή (συνήθως) χρηματική επιβάρυνση. Όλα αυτά συζήτησε τα με τον εκπαιδευτή σου (κάποια μπορεί να μην μπορεί να στα προσφέρει, μπορεί πχ να μην είναι υποβρύχιος φωτογράφος και επομένως να μην μπορεί-θέλει να σε διδάξει κάτι που δεν το ξέρει στον βαθμό που πρέπει). Φυσικά δεν είναι κακό να ρωτήσεις και αλλού να επιβεβαιώσεις ότι αυτά που λέει ισχύουν κτλ. Μπορείς επίσης να κάνεις μία ή περισσότερες από τις 5 καταδύσεις με άλλον εκπαιδευτή (έτσι θα σου έρθει όμως μάλλον ακριβότερα). Όλα αυτά όμως πρέπει να τα συζητήσεις ΑΠΟ ΠΡΙΝ προσεκτικά για να είναι ξεκάθαρο και το εκπαιδευτικό κομμάτι αλλά και το οικονομικό.

Τώρα το θέμα οργανισμών εκπαίδευσης κοκ έχει συζητηθεί πιο πολύ από ότι του αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-11, 14:28
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
στο advanced (2* κοκ)
Tα 2 αστέρια της CMAS αντιστοιχούν σε Rescue. περιέχουν ναυαγοσωστική και ανάνηψη. έχω ανεβάσει σε παλαιότερο post την αντιστοιχία από επίσημο έγγραφο της PADI k CMAS.
Όμως καλό είναι να μη συγχέονται τα παλιά σχολεία της ομοσπονδίας με των PADI, SSI κλπ. όπως σωστά είπες είναι άλλης λογικής και νοοτροπίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-11, 13:25
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα 2 αστέρια της CMAS αντιστοιχούν σε Rescue. περιέχουν ναυαγοσωστική και ανάνηψη. έχω ανεβάσει σε παλαιότερο post την αντιστοιχία από επίσημο έγγραφο της PADI k CMAS.
Όμως καλό είναι να μη συγχέονται τα παλιά σχολεία της ομοσπονδίας με των PADI, SSI κλπ. όπως σωστά είπες είναι άλλης λογικής και νοοτροπίας
Το γράφω διότι μετα το PADI OW (+5 καταδύσεις αν θυμάμαι καλά) μπορεί να κάνει το 2* της CMAS.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-11, 17:33
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γράφω διότι μετα το PADI OW (+5 καταδύσεις αν θυμάμαι καλά) μπορεί να κάνει το 2* της CMAS.
αν μου επιτρέπετε ενα σχόλιο, σχετικά με το +5 καταδυσεις παιρνεις το ταδε και το δεινα.

Το "+5 καταδυσεις (ή βάλτε οποιο άλλο νούμερο σας ερχεται κατα νου) το βρισκω απο αστείο εως και επιπόλαιο, ισως και "ξεπέτα"

5 βουτιές μπορεί να τις κάνει οποισδηποτε και να τις βγάλει κακήν-κακώς, κάνοντας απο φριχτά έως και απαράδεκτα πράγματα σε αυτές τις 5 βουτιές.

Καλό θα ήταν να υπήρχε ενα στάνταρ, κάτι σαν τσεκ-λίστ δεξιοτήτων, και μην ακούσω τωρα εκείνο το "περνα απο το δακτυλίδι και έχεις τέλεια πλευστότητα"


Περνώντας απο σχολειο και ασχολούμενος με την νοοτροπία της τεχνικής καταδυσης, σας διαβεβαιω οτι πολλές καταδυσεις του επιπέδου τεχνικής κατάδυσης γινονται στα 5 μέτρα. Πως ειπες, στα 5 μέτρα, χαχαχαχα, ωραιο σχολείο, ΑΧΡΗΣΤΟ, εγω εχω πάει στα (βάλτε εδω ότι τρελό νούμερο θέλετε)

Αφου γελάσετε, σκουπίσετε τα δακρυα απο τα γελια που εχετε ρίξει, ξελαχανιάσετε απο τα μπουσουλοκυλίσματα ή τα φασκελα που πιθανως να ριξατε , ρωτηστε κάτι απλό. Γιατί κάνουν βουτιές στα 5 μέτρα ? Τι κάνουν μια ωρα στα 5 μέτρα ?

Αλήθεια, αν την ώρα που εχετε το ρυθμιστή στο στόμα, φύγει το επιστόμιο, ή επειδή χαλάρωσε το δεματικο ή επειδή εσπασε (εκείνο το μαύρο ταινιάκι που το πιάνει πάνω στο ρυθμιστή, ψαξτε το, θα το βρείτε), μείνετε λοιπόν μόνο με τη σιλικόνη στο στόμα και μπροστά σας το απέραντο γαλάζιο, πιστεύετε οτι θα καταφερετε να βρειτε το χταπόδι σας ? το χταπόδι του μπάντυ σας ? Τον μπάντυ σας ? πιστευετε οτι θα κρατήσετε "τα μέτρα" που εχετε (πχ. ειστε στα -18μ) όταν εχετε βαλει ξανα κάποιο ρυθμιστή στο στομα και πάρετε βαθιά ανάσα και κοιταξετε το ρολόι σας, θα δειχνει -18μ ? Τι θα κανετε αν δειχνει -8μ ή -45μ ???

Αν πιστευετε οτι μπορείτε, πάρτε τον μπάντυ σας, πάρτε με ενα τηλέφωνο, πάμε στα -5μ και ευχαριστως σας παρακολουθώ όση ώρα θέλετε. Αν σας εβαλα σε σκέψεις, πάρτε τον μπάντυ σας και πηγαίνετε μόνοι σας στα -5μ και δοκιμάστε το: όποιος βρεί πάτο ή αφρό ή πιει νερό, εχασε και κερναει μπύρες. Οκ ?

Αυτά σχετικά με τις +5 βουτιές...

Και ειμαστε μόλις σε ένα πρόβλημα. Εκτος αν πιστεύετε οτι ο Χάρος κάνει κράτει, επειδή είναι ενα ή δύο τα "Αστερια"

Μετα το ΟW θελει δουλεια. Πολύ δουλειά...
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-11, 23:55
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γράφω διότι μετα το PADI OW (+5 καταδύσεις αν θυμάμαι καλά) μπορεί να κάνει το 2* της CMAS.
ετσι ειναι , αλλά μετά το 2Χ πας για DM αν θες, δεν ξέρω πόσες καταδύσεις θες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.