Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-03-11, 13:31
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να υπήρχε ενα στάνταρ, κάτι σαν τσεκ-λίστ δεξιοτήτων, και μην ακούσω τωρα εκείνο το "περνα απο το δακτυλίδι και έχεις τέλεια πλευστότητα"
Οι οργανισμοί έχουν στα standard και το παρακάτω συμπληρωματικά με τα τυπικά προσόντα
" Please note that this is at the instructor’s discretion, following a full pre-assessment of diving knowledge and skills. "
Δηλαδή και ckecklist και στην κρίση του εκπαιδευτη.

Βέβαια για να πατάμε στο έδαφος και μην μιλάμε γενικά... ένας φίλος (θέλοντας να με πειράξει για την νοοτροπία του ερασιτεχνο-επαγγελματία) έλεγε "όταν έχεις να πληρώσεις το νοικι όλοι οι δύτες καλοί είναι". Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι, είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να μην την λάβουμε υπόψη. Αυτή την πραγματικότητα εξυπηρετούν και οι 5+ βουτιές τα πτυχία οι χρονικοί περιορισμοί κοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-11, 22:08
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Μετά το OW

Κάτσε βρε φίλε του Νεοκλή [] όλοι κάποιο νοίκι έχουμε να πληρώσουμε και κάποιο επάγγελμα κάνουμε. Εχώ δεν έχω βρει κάποιον να μου πει "νταξ μωρέ για το νοίκι σου είναι, οπότε δε γαμιέται, κάνω αποδεκτή τη δουλειά σου no matter".

[inside story : Σκέψου δλδ εσύ συγκεκριμένα να αποφασίζαμε εμείς πότε θα ήταν "pass" η δουλειά μας πριν 2-3 χρόνια ]

Δεν μου λέει κάτι δλδ το επιχείρημα.

Αν θες τη δική μου άποψη επί του ζητήματος, το πρόβλημα δεν είναι ούτε τα νοίκια ούτε τπτ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται να είσαι εκπαιδευτής, εξεταστής και κριτής της πληρωμής του εαυτού σου. Αυτά δεν υπάρχουν πουθενά.

Άλλος εκπαιδεύει, άλλος εξετάζει, άλλος θέτει τα κριτήρια. Όχι ότι αυτό είναι foolproof...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-11, 22:34
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Μετά το OW

Α ναι, και επί του θέματος.

Εγώ μετά το OW επέλεξα να κάνω όσες βουτιές θα μου χρειαζόταν για να νιώσω σχετικά άνετα με τα όσα είχα ήδη μάθει, και μετά να έκανα το AOW. Νομίζω πως είχα κάνει τελικά περί τις 100 μέχρι να το κάνω. Είχα κάνει και νυχτερινές, και drift, και απ' όλες κοντολογίς. Μόνο βαθιές δεν είχα κάνει. Εντάξει δεν είχα κάτσει στα 18, αλλά δεν είχα πάει και 30-40. Προσπαθούσα να ασχολούμαι πολύ με την πλευστότητά μου [πιστεύω δεν είμαι τραγικός], ζητήματα θεωρίας διάβαζα αρκετά (και εδώ και αλλού), εντάξει από φυσική κάτι σκαμπάζω, έκανα και ένα nitrox. Οπότε τελικά όταν έφτασα να κάνω το AOW, όχι δεν θεωρώ ότι έμαθα και κάτι συγκλονιστικό. Εντάξει κατέβηκα σε μεγαλύτερο βάθος, αλλά δεν βλέπω το λόγο να το επιδιώκω. Προτιμώ μια μεγαλύτερη σε χρόνο βουτιά. Α! Τα μόνα σημαντικά είναι που ζήτησα στον εκπαιδευτή μου να μου μάθει τη χρήση DSMB, και ένα άλλο περιστατικό που μου συνέβη σε μια νυχτερινή [αλλά αυτό κρίνεται ως άσχετο με το AOW].

Αυτά όμως για μένα και έτσι όπως μου έτυχαν ορισμένα πράγματα. Αν δλδ δεν είχα όρεξη να διαβάζω στο ελεύθερο χρόνο μου, αν δεν επεδίωκα να κάνω διαφόρων τύπων βουτιές, αν δεν ασχολούμουν από μόνος μου με τη πλευστότητα μου αντί να κάνω απλώς τη βουτιά μου, αν αν αν, θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Αυτό το καταλαβαίνω και έτσι δεν πιστεύω ότι είναι απλώς και μόνο ένα εμπορικό/άχρηστο στάδιο.

Σημασία έχει να καταλαβαίνουμε τα πράγματα για τον εαυτό μας και να τα κρίνουμε επί τούτου. Όπως και να κρίνουμε κατά περίπτωση και τι σημαίνουν όλα αυτά. Το ότι έχω ας πούμε ένα AOW δεν σημαίνει ότι είμαι καλύτερος ή εμπειρότερος δύτης από πολλούς OW. Γνωρίζω σίγουρα μερικούς OW από τους οποίους έχω πολλά να μάθω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη psyche : 31-03-11 στις 22:38.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-04-11, 13:46
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μετά το OW

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων

[inside story : Σκέψου δλδ εσύ συγκεκριμένα να αποφασίζαμε εμείς πότε θα ήταν "pass" η δουλειά μας πριν 2-3 χρόνια ]
Ναι αλλά το αναλάβαμε χωρίς τα προαπαιτούμενα... διότι το νοικι των μετόχων πρέπει κάπως να πληρωθεί... αν ήθελες ας έλεγες όχι! Οπότε άσε τον φίλο ήσυχο. Όσο κι αν διαφωνώ κι εγώ μαζί του, περιγράφει μια πραγματικότητα

Όπως είπες στο advanced κάτι έμαθες. Αυτό το κάτι, όσο ασήμαντο κι αν φαίνεται μπροστά απο το πληκτρολόγιο, είναι σημαντικό όταν έρθει η ώρα να το ξέρεις και να μην κληθείς να πάθεις για να μάθεις. Στο κάτω κάτω με την λογική διαβάζω και μαθαίνω μόνος μου δεν χρειαζόμαστε και το open water. Διαβάζω, πάω στην θάλασσα με έναν φίλο και κάνω ότι δείχνει το video. Όσο και να διαβάσεις πάντα θα μάθεις από ένα καλό σχολείο. Προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι όσο και να ξέρεις κάτι, το σχολείο σου δίνει αυτοπεποίθηση και πάντα μα πάντα σε πάει ένα σκαλί πιο πάνω. Ιδιαίτερα αν υπάρχουν και εκπαιδευτικά υλικά τότε σίγουρα και θα δεις, και θα διαβάσεις αλλα και ερεθίσματα για περισσότερο διάβασμα θα πάρεις.

Το ζήτημα που έθιξες (διαφορετικοί εξεταστές από εκπαιδευτές) δεν είναι άτοπο. Όμως η κατάδυση δεν παύει να είναι ένα χόμπι. Η φιλοσοφία των προγραμμάτων εκπαίδευσης έχουν δεδομένο ότι ο αυστηρότερος κριτής είναι ο ίδιος ο εκπαιδευόμενος ο οποίος θέλει να είναι ασφαλής. Όταν η νοοτροπία εκπαιδευομένου και εκπαιδευτή είναι λάθος, βάλε και έναν-δύο-πέντε εξεταστές... κι αυτοί λάθος νοοτροπία θα έχουν και απλά θα συμβάλουν στο να πληρώνεις εξέταστρα. Αποτέλεσμα ελάχιστη ίσως βελτίωση, μεγαλύτερο-απαγορευτικό κόστος, λιγότεροι δύτες. Νοοτροπία πρέπει να αλλάξουμε, όχι σύστημα. Εδώ λαδώνουν για να οδηγήσουν αυτοκίνητο που θα βάλουν τα παιδιά τους μέσα (ομοίως και όσοι λαδώνονται), στην κατάδυση θα κολ..(γκουχ). κολήσουν;

Αυτό που περιγράφεις πάντως γίνεται στις εξετάσεις των εκπαιδευτών (κάποιων οργανισμών).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-11, 14:36
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Μετά το OW

Το ότι κάτι αποτελεί πραγματικότητα, δεν πάει να πει ότι αποτελεί και επιχείρημα

Για το ζήτημα εκπαίδευσης εξέτασης, κι εγώ δεν το θεωρώ εφικτό, ούτε και ιδιαίτερα απαραίτητο. Απλώς μιας που έθεσες το ζήτημα... Γενικότερα συμφωνώ με αυτό που λες, καθένας υπεύθυνος για τον εαυτό του είναι.
Εδώ αποδεχόμαστε να ξέρουμε πολύ λιγότερα πράγματα για δραστηριότητες μερικές τάξεις μεγέθους πιο επικίνδυνες και τις οποίες εξασκούμε μερικές τάξεις μεγέθους συχνότερα [βλ. οδήγηση]. Ξαφνικά μας πιάνει να εξαντλήσουμε τα όρια της δήθεν αυστηρότητάς μας αλλού. Τέσπα.

Τώρα για τα περί της εκπαίδευσης. Δεν θέλω να πάμε σε μια αντιπαράθεση του "τότε θα τα μαθαίναμε κι από το σπίτι μας". Όπως λες για την ευθύνη του καθενός, πακέτο πάει και η αυτογνωσία να καταλαβαίνει τι μπορεί να μάθει που πότε και πως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.