Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-07, 12:30
Το avatar του χρήστη orca
orca orca is offline
 
Εγγραφή: 17-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1
εξωτερικό φλάς για OLYMPUS 7070

Καλημέρα σε όλους,
έχω μια OLYMPUS 7070 και την υποβρύχια θήκη της PT 027. Λέω να εξοπλιστώ περαιτέρω αγοράζοντας εξωτερικό φλας, με όλα τα σχετικά παρελκόμενα. Μπορεί κανείς να δώσει κάποιες οδηγίες για το πως θα πρέπει κινηθώ? Σκέφομαι κάποιο set της Ikelite (DS 125). Επίσης, να προτiμίσω ΤΤL connector ή manual control?
Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-08, 23:33
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: εξωτερικό φλάς για OLYMPUS 7070

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο orca Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,
έχω μια OLYMPUS 7070 και την υποβρύχια θήκη της PT 027. Λέω να εξοπλιστώ περαιτέρω αγοράζοντας εξωτερικό φλας, με όλα τα σχετικά παρελκόμενα. Μπορεί κανείς να δώσει κάποιες οδηγίες για το πως θα πρέπει κινηθώ? Σκέφομαι κάποιο set της Ikelite (DS 125). Επίσης, να προτiμίσω ΤΤL connector ή manual control?
Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες!!
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά μόλις τώρα πρόσεξα το μήνυμά σου!

Για μεγάλο χρονικό διάστημα χρησιμοποιούσα την ίδια μηχανή σε Ikelite housing με DS-125 strobe και πρέπει να ομολογήσω ότι ήμουν (και είμαι ακόμη, αφού που και που τη χρησιμοποιώ ακόμη) πολύ ευχαριστημένος.

Εσύ ωστόσο δεν έχεις το housing της Ikelite και δεν έχεις τη δυνατότητα για άμεση ηλεκτρική σύνδεση (με καλώδιο δλδ) με άλλο flash πέρα από τα flash της Olympus σε κατάλληλη υποβρύχια θήκη. Οπότε δεν υπάρχει νόημα να συζητάς για απευθείας σύνδεση TTL του DS-125 με τη μηχανή σου.


Με τα παραπάνω δεδομένα έχεις 3 λύσεις.

. Να πάρεις manual controller, οπότε θα ρυθμίζεις την ένταση του φλας όπως θέλεις (trial and error) [δοκιμασμένη και αξιόπιστη, αλλά δύσκολη λύση],

. Να πάρεις το slave ttl controler, που ουσιαστικά παρακολουθεί το εσωτερικό φλας της μηχανής και όταν ανάψει αυτό να ανάβει και το εξωτερικό σε αντίστοιχη ένταση (ψευδο-ttl) [δεν το έχω δοκιμάσει],

. Να κάνεις μετασκευή του connector του housing της Olympus τοποθετώντας στη θέση του αυτό, που σου δίνει ttl για όποιο φλας σε ενδιαφέρει με σύνδεση NIKONOS [έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια],



Ειδικά επειδή υπάρχει πλέον αντιπρόσωπος της ΙΝΟΝ στην Ελλάδα και οι τιμές του είναι αρκετά καλές, θα σου πρότεινα να δεις και τα αντίστοιχα φλας της συγκεκριμένης εταιρίας και ειδικά το Z-240 [επίσης δοκιμασμένο].
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-08, 00:15
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: εξωτερικό φλάς για OLYMPUS 7070

Βρήκα και κάποια χαρακτηριστικά του ΙΝΟΝ Z-240 και σου τα επισυνάπτω.

Παράθεση:
Υποβρύχιο φλας Z-240

Το κορυφαίο υποβρύχιο φλας της ΙΝΟΝ για ψηφιακές και αναλογικές (φιλμ) φωτογραφικές μηχανές. Οι πολλαπλές καταστάσεις λειτουργίας του περιλαμβάνουν το S-TTL, Εξωτερικό AUTO, 13 κλίμακες έντασης Manual και Nikonos TTL για φωτογραφικές μηχανές με φιλμ. Σύνδεση με ηλεκτρικό καλώδιο ή καλώδιο οπτικής ίνας. Ισχύς GN 24 (σε ISO 100 εκτός νερού και σε απόσταση ενός μέτρου), κυκλική δέσμη εύρους 100 μοιρών, φως εστίασης που απενεργοποιείται αυτόματα με το πάτημα του κλείστρου, προηγμένο κύκλωμα ακύρωσης του pre-flash, συμβατό με το σύστημα “Clear Photo” της ΙΝΟΝ.
Περισσότερα χαρακτηριστικά στα αγγλικά θα βρείς εδώ

Στην ελληνική αγορά η τιμή του μαζί με το σύστημα σύνδεσης (οπτική ίνα - Clear Photo) και βραγχίονα με 3 βαθμούς ελευθερίας κίνησης είναι γύρω στα 700 ευρώ.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.