Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-20, 12:30
Το avatar του χρήστη patientjob
patientjob patientjob is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 72
Question GUE Fundamentals, απόψεις;;

Καλημέρα σε όλους.
Ανάλογα με το πότε θα σταματήσουν εδώ τα μέτρα περιορισμού, σκέφτομαι να παρακολουθήσω την εκπαίδευση GUE Fundamentals. Ο γενικός σκοπός είναι να αποκτήσω εμπειρία σε μία διαφορετική προσέγγιση και να αντιμετωπίσω ποιό στοχευμένα κάποια ζητήματα με την πλευστότητα και την κατανάλωση αέρα που αντιμετωπίζω.
Θα εκτιμούσα την άποψη όσων έχουν ιδία εμπειρία της υπόψη εκπαίδευσης για τα παρακάτω:
1. Σε τί αλλαγές στον καταδυτικό εξοπλισμό χρειάστηκε να προβούν; Προσωπικά καταδύομαι με στολή υγρού τύπου, μονή φιάλη των 15 λίτρων, bcd οπίσθιας πλήρωσης (Zeagle Stilleto) και οι σωλήνες των 2ων σταδίων έχουν το ''εργοστασιακό'' μήκος.
2. Πόσο επηρέασε η υπόψη εκπαίδευση το πώς αντιμετώπισαν μετά την ολοκλήρωσή της την κατάδυση; Επί του παρόντος δεν έχω ζευγάρι και αμφιβάλω κατά πολύ ότι θα μπορέσω να βρω, άρα όλες οι μελλοντικές καταδύσεις μου στην Ισπανία θα γίνουν μέσω παρόχου.
3. Οτιδήποτε άλλο θεωρούν ότι πρέπει να έχω υπόψη μου σχετικά με την παραπάνω εκπαίδευση.
Καταλαβαίνω ότι οι προσωπικές απόψεις είναι ... προσωπικές και ότι δεν πρόκειται εξ' ορισμού ότι αντιμετώπισε κάποιος να το αντιμετωπίσω και εγώ, θα εκτιμούσα όμως να μάθω τις εμπειρίες σας προκειμένου να διαμορφώσω μία εικόνα στο μυαλό μου.
Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
Υγεία και δύναμη σε όλους και σε όσους αγαπάτε, με το καλό να ξαναβραχούμε.
__________________
Βασίλης Ντρούκας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-20, 00:18
alexaf alexaf is offline
 
Εγγραφή: 28-10-2016
Μηνύματα: 24
Απάντηση: GUE Fundamentals, απόψεις;;

Γεια χαρά,

η σύντομη απάντησή μου είναι: να το κάνεις!

Σου προτείνω να επικοινωνήσεις με κάποια/ον GUE instructor για να σε κατατοπίσει σχετικά με το course. Μέσα από το site της GUE μπορείς να αναζητήσεις instructors ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι ή σκοπεύεις να κάνεις το μάθημα.

Πιο συγκεκριμένα για τις ερωτήσεις που έκανες:

1) Η GUE ορίζει ένα συγκεκριμένο configuration εξοπλισμού ως απαραίτητο, πχ χρήση long hose και backplate με wing. Ακόμα κι αν δε διαθέτεις τα συγκεκριμένα κομμάτια εξοπλισμού, είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο εκπαιδευτής (ή και το καταδυτικό κέντρο πίσω από τον εκπαιδευτή θα σε βοηθήσουν με αυτό.

2) Το Fundamentals είναι σίγουρα ένα πολύ ενδιαφέρον course και διαφορετικό από τα courses με τα οποία συνήθως ξεκινάμε την καταδυτική μας διαδρομή. Είμαι βέβαιος ότι θα σου δώσει πολλά ερεθίσματα για να βελτιώσεις τον τρόπο με τον οποίο καταδύεσαι και τελικά να απολαμβάνεις περισσότερο τις βουτιές με ασφάλεια, ανεξάρτητα αν είναι με πάροχο ή όχι, recreational και μη.

3) Έχω καταγράψει εντυπώσεις και άλλα στοιχεία για το Fundies εδώ: https://vouti.es/t/gue-fundamentals/137

Καλή ανάγνωση!
__________________
https://vouti.es - Συζητήσεις για βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.