Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-10-07, 20:22
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Μπράβο Θάνε για το πολύτιμο input από την DAN.

Όταν γίνεται συζήτηση για τις επιδράσεις των αερίων πάνω στο ανθρώπινο σώμα πάντοτε λέμε ότι πρόκειτε γιαμια συνάρτηση της δόσης. Η δόση με τη σειρά της είναι συνάρτηση του χρόνου έκθεσης και της ΜΕΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ έκθεσης. Η έννοια της αναλογίας δεν έχει καμία πρακτική σημμασία. Αυτή είναι η θέση που έχω υιοθετήσει και την κρατάω μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Αν τώρα ο κύριος Ζαχαριάδης που είναι όπως έχω καταλάβει από γραφώμενα των συναδέλφων ένας γκουρού της καταδυτικής ιατρικής είπε τέτοιο πράγμα θα έχει τους λόγους του. Ας τον αφήσουμε λοιπόν στην επομενη έκδοση να μας εξηγήσει καλύτερα μήπως και έχουμε παρεξηγήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-07, 21:48
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τώρα ο κύριος Ζαχαριάδης που είναι όπως έχω καταλάβει από γραφώμενα των συναδέλφων ένας γκουρού της καταδυτικής ιατρικής είπε τέτοιο πράγμα θα έχει τους λόγους του. Ας τον αφήσουμε λοιπόν στην επομενη έκδοση να μας εξηγήσει καλύτερα μήπως και έχουμε παρεξηγήσει.
Μόλις βγεί το Greek Diver του Νοεμβρίου θα πάρουμε όλοι τις απαντήσεις μας (ελπίζω να υπάρχει το άρθρο)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-11-17, 11:34
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Εάν χρησιμοποιήσουμε στην αποσυμπίεση μας 100% καθαρό οξυγόνο και δεν έχουμε ρολόι με δεύτερο αέριο να το γυρίσουμε σε 100% οξυγόνο και να μας βγάλει χρόνο παραμονής, τότε εάν π.χ
Ο χρόνος αποσυμπίεσης μας με ατμοσφαιρικό αέρα είναι μία ώρα συνολικά, 6 και 3 μέτρα Σε πόση ώρα καθαρού οξυγόνου μετατρέπεται αυτή η μία ώρα ατμοσφαιρικού όταν κάνουμε χρήση καθαρού ;
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-11-17, 22:29
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Φίλε Κώστα,

Ο δύτης που κάνει καταδύσεις με αέρα και χρωστάει 1 ώρα αποσύμπιεση βουτώντας με recreational dive computer στα 3 και 6 μέτρα δεν έχει το background να πειραματίζεται ούτε καν με το οξυγόνο ενώ παραλληλα φλερτάρει έντονα τη νόσο ή κάποιο άλλο καταδυτικό ατυχές περιστατικό
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-17, 10:01
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Συγνώμη, άλλο ρώτησα...
Για να καταλάβετε, στην επαναληπτική βουτιά θέλω πάνω από 1,5 ώρες στάσεις οπότε θα κάνω καθαρό γιατί δεν βγαίνουν αυτές οι ώρες ακίνητος στο σκαντάγιο Αέρας από κομπρεσέρ και καθαρό 2 μπουκάλες 100άρες, οπότε έχω καβάτζα άπλετη, για όποιον σκεφτεί που θα βρω τον απαιτούμενο αέρα για παραμονή στις στάσεις Επαγγελματικές είναι οι βουτιές, αλλά δεν έχω διασταυρώσει την απάντηση στην ερώτηση μου, όπως θα ήθελα εγώ για την ασφάλεια μου
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-17, 17:59
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Αγαπητέ Κώστα

Από ότι μας λες δεν έχεις την εκπαίδευση για να κάνεις βουτιές, όσον αφορά το καταδυτικό κομμάτι, όχι το τεχνικό της δουλειάς, αυτού του είδους, γιατί αν είχες θα ήξερες την απάντηση. Και ζητάς σε ένα φόρουμ μια απάντηση από την οποία εξαρτάται η ασφάλεια σου, η δυνατότητά σου να δουλεύεις στο μέλλον, η υγεία σου και ο κίνδυνος να βρεθείς σε αναπηρικό καροτσάκι. Η γνώμη μου, και πιστεύω η γνώμη πολλών εδώ μέσα, είναι ότι πρέπει να αναζητήσεις την απάντηση στην κατάλληλη εκπαίδευση για τέτοιες βουτιές. Φυσικά και υπάρχουν αρκετοί "ειδικοί" έξω που θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις βασισμένοι στη γνώση και εμπειρία που νομίζουν ότι έχουν αλλά δεν εχουν, γιατί ούτε και αυτοί το έχουν διδαχθεί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 04-11-17 στις 18:14.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-17, 10:18
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Δεν έχω βρει την απάντηση ούτε σε εκπαιδευτές ούτε σε παλιούς δύτες ούτε σε εκπαιδευτικά κέντρα
Απάντηση με σιγουριά
Γι΄αυτό την κάνω κι εδώ, επειδή υπάρχουν και εκπαιδευτές και τεχνικοί δύτες που ασχολούνται με πολλά αέρια, μήπως και ξέρουν Δεν είναι υποχρεωτικό να ξέρουν, μήπως λέω Το καθαρό στις στάσεις χρησιμοποιείτε πολύ συχνά στον περίγυρο μου αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι ο καθένας το χρησιμοποιεί με διαφορετικούς χρόνους
Δεν λέω ότι δεν έχω εκπαίδευση για να κάνω βουτιές
Δεν έχω την τεχνική θεωρητική επαγγελματική εκπαίδευση που δίνει η σχολή π.χ της Καλύμνου
Και δεν ζητάω εμπειρική απάντηση, τέτοιες έχω πάρει
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-17, 19:19
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Wink Απάντηση: Τι αεριο προτιματε για τις αποσυμπιεσεις σας?

Τεχνική κατάδυση (technical) και επαγγελματική (commercial) δεν είναι το ίδιο και οι αλγόριθμοι αποσυμπίεσης που ισχύουν στη μία δεν ισχύουν σε όλες τις μορφές της άλλης, εξαρτάται από το προφίλ. Για αυτό και πολύ έμπειροι τεχνικοί δύτες μπορεί να μην μπορούν - ξέρουν να σου απαντήσουν τι ισχύει αν κάνεις πχ μια βουτιά 4 ωρών στα 20 μ. Το ρολόι σου σίγουρα είναι off και δεν είναι σχεδιασμένο για κάτι τέτοιο, ούτε καν για απλή τεχνική κατάδυση. καλή τύχη στην αναζήτηση και ελπιζω να βρεις τις σωστές απαντήσεις. Καλό είναι να ρωτήσεις εκπαιδευτή επαγγελματικής (όχι απλά τεχνικής) κατάδυσης, αν βρεις, και υπερβαρικό γιατρό που έχει επιβλεψει υποβρύχιες εργασίες σαν αυτές που κανεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.