Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-01-09, 14:19
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Αντρέα, η αίσθηση που μου άφησε σήμερα η πρώτη μου βουτιά με στεγανή είναι αυτή του να κάνεις έρωτα με προφυλακτικό ...

Αναμφισβήτητη η χρησιμότητα αλλά χάνεται η επαφή.
Μόνο που αν "σπάσει" αυτή η ρημάδα η συνέπειες θα είναι πολύ πιο άμεσες..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-01-09, 14:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Ζίνα, η στεγανή είναι πράγματι πολιτισμός που μόνο όποιος βγήκε στεγνός από βουτιά σε βοριά-που-τ'-αρνάκια-παγώνει μπορεί να εκτιμήσει στο έπακρο.

Για να πω την αλήθεια, πριν την αποκτήσω έκανα βουτιές χειμώνα-καλοκαίρι χωρίς τον παραμικρό δισταγμό. Είχα πάει για wet βουτιά ακόμα και ημέρα που χιόνιζε, είχα κάνει ακόμα και βουτιές deco Φεβρουάριο-Μάρτιο, οπότε είχα αναπτύξει μια έντονα μπλαζέ-χαζέ στάση απαξίωσης της χρήσης στεγανής στολής στην Ελλάδα... όλα αυτά βέβαια μέχρι να πειστώ να αγοράσω μία σε ομολογουμένως φιλικότατη (GKAMική ) τιμή.

Οι πρώτες μου στεγανές βουτιές ήταν ένα δράμα. Θες το γεγονός ότι τη θεωρούσα υπερβολή κι έβγαζα άρνηση, θες το γεγονός ότι χρειαζόμουν (νόμιζα) τα διπλάσια κιλά, θες το ότι βουτούσα με φανατικούς semi-wetικούς που δεν συμμερίζονταν τις αγωνίες μου, θες το ότι ένιωθα μετά από τοσα καταδυτικά χρόνια και πάλι ΑΡΧΑΡΙΑ στο νερό, όλα αυτά ήταν κομματάκι εκνευριστικά. Αλλά τελοσπάντων, η επιμονή δικαιώνει έστω και με καθυστέρηση.

Δεν εκπαιδεύτηκα κάπου γιατί είχα καλούς φίλους που ήξερα ότι μπορούσαν να με κατατοπίσουν. Άρχισα όμως έναν αγώνα πειραματισμών που θα μπορούσα (ίσως αλλά δεν ορκίζομαι) να είχα αποφύγει δίπλα σε έναν εκπαιδευτή: Ακύρωσα την απόλαυση 10 περίπου βουτιών για να καταλήξω στο σωστό συνδυασμό κιλών και εσωτερικής... επένδυσης.

Μετά από όλα αυτά, νομίζω ότι έχω πλέον καταλήξει στα εξής:

- Με την αγορά στεγανής εξυπακούεται η αγορά καλού ισοθερμικού διότι ΚΑΝΕΝΑ ρούχο δεν πρόκειται να σε κρατήσει ζεστή (στις πρώτες μου βουτιές φορώντας όλη μου τη ντουλάπα πάνω από ισοθερμικά εσώρουχα, έβγαινα πιο παγωμένη από τους wet )

- Με την αγορά στεγανής εξυπακούεται η αγορά backplate ή τελοσπάντων ενός διαφορετικού συστήματος κατανομής των βαρών σου, διαφορετικά κινδυνεύεις από λουμπάγκο, αν όχι μέσα στο νερό, σίγουρα προς και από το σημείο κατάδυσης.

- Με την αγορά στεγανής πρέπει να είσαι έτοιμη να θυσιάσεις κάμποσες βουτιές σου προκειμένου να σιγουρέψεις τις νέες σου δυνατότητες προτού ξαναβουτήξεις με άνεση στα 10+

Αν είσαι έτοιμη για όλα αυτά, με γεια τον πολιτισμό!!!

ΥΓ. Το ατύχημα που ανέφερε ο Μιχάλης (DSMB Effect Simulation) το είχα όταν πλέον (νόμιζα ότι) είχα μπει στη φάση "οκ, την έχω".
Τουτέστιν, μην ξεχάσεις ποτέ ότι η στεγανή έχει τις ιδιαιτερότητές της και ως εκ τούτου όλοι εμείς οι "πολιτισμένοι" άνθρωποι οφείλουμε να ζούμε πολύ πιο συντηρητικά από τους "απολίτιστους"... είναι κι αυτό μια μεγάλη καταδυτική θυσία που -με κάμποση υπομονή- θα έρθει η ώρα να απολαύσεις
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-01-09, 20:29
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Αρνητικη προκαταληψη για τη στεγανη υπαρχει σιγουρα στην Ελλαδα ομως θα ειναι αδικο να χασουμε το μεσογειακο πλεονεκτημα. Δεν τιθεται θεμα αποκλεισμου επιλογης.
Ειναι θεμα συνθηκων.
Στον χομπιστα των δεκα καταδυσεων το χρονο ειναι επιδειξιομανια.
Στον full time αυτοδυτη εργατη (επιστημονα - ιχθυοκαλ - φωτογραφο - ερευνητη) ειναι βασικος εξοπλισμος (παραληλα ομως με το wetsuit).
Ειναι λαθος να υπεραπλουστευουμε και η επιλογη δεν εχει να κανει καθαρα με θερμοκρασια και βαθος αλλα με ολες τις παραμετρους. Ειναι πιο ασφαλες το wetsuit στα -60m Νοτιας Ελλαδας Ιουλιου 100m μακρια απο το αυτοκινητο σου, παρα το drysuit στα -20m Μαρτιο (ασταθης καιρος) με μονή εξωλεμβια 4 μιλια μακρια απο την ακτη.
Ειναι βεβαια απαραιτητο το πρωτο καιρο να υπερχρησιμοποιει κανεις τη νεα του στεγανη οχι ομως γιατι τη χρειαζεται αλλα για να παρει ωρες. Σε 2-3 χρονια θα εκτιμαει πιο πολυ την σημασια της υγρης οχι τοσο λογω σοβαρων failure point και task loading αλλα για την αισθηση και ανεση.
Οσο για την αναγκαιοτητα της ειδικης εκπαιδευσης θα ελεγα why not ομως ποιος παροχος εκπαιδευσης θα ηταν τιμιος αρκετα να το κανει μεσα στην υλη καποιου απο τα advanced επιπεδα με δικο του hardware και οχι σανα αρπαχτη και "σπρωχνοντας" το προιον του σαν εμπορος;
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-09, 13:05
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Καλημέρα Ζινα (δεν ειμαι και σίγουρος για το ονομα).

Θα προσπαθήσω να ειμαι σύντομος και να απαντήσω μονάχα σε αυτό που ρωτάς. \

Οταν αποφάσισα να αγοράσω στεγανή, δεν ειχα την πολυτέλεια του χρόνου για να κάνω κάποια εκπαίδευση. Εδώ και 15μήνες βουτάω αποκλειστικά με στεγανή λόγω καιρικών συνθηκών στην περιοχή που καταδύομαι.(Νορβηγία).
Βέβαια ειχα ξεκινήσει τις επαφές με στεγανή, στην Ελλάδα ενα χρόνο πρίν,μιας και οι περισσότερες βουτιές μου ηταν σε σχετικά δροσερά νερά στην Βόρεια Ελλάδα.

Τα μυστικά της ,τα εμαθα με τον καιρό, και φυσικά διαβάζοντας και ρωτώντας πιο εμπειρους αυτοδύτες, αφού στην παρέα μου ημουν ο μόνος που χρησιμοποιούσα στεγανή.Οπως καταλαβαίνεις μου πήρε καμποσο καιρό να εξοικιωθώ.(Σίγουρα οχι ο καλύτερος τρόπος για να την μάθω)

Ενα ειναι σίγουρο: η μάθηση δίπλα σε δάσκαλο ειναι πιό αποδοτική οσον αφορά την σπατάλη χρόνου, και την ποιότητα μάθησης.

Η προσωπική μου γνώμη ειναι, οτι για την επιλογή της,καλό θα ειναι να ζητήσεις την συμβουλή κάποιου εμπειρου αυτοδύτη (οχι κατ΄ανάγκη εκπαιδευτή,) που θα σε κατευθύνει ανάλογα με το την χρήση για την οποία την θέλεις. (υλικό,εργονομία,μέγεθος,)
Ισως και δοκιμάζοντας την στεγανή κάποιας κοπέλας με παρόμοιες διαστάσεις, να αποκτήσεις μια πιό αξιόπιστη εικόνα για το μεγεθός σου.(το καλύτερο).

Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.....

Καλή συνέχεια.....\



Δημ. Αδάμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-01-09, 21:51
Το avatar του χρήστη rasman
rasman rasman is offline
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: penteli
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Θα έπρεπε να προσφέρουν περισσότερα καταστήματα try dives με στεγανή. Όμως θεωρώ απαραίτητο να κάνει κανείς μάθημα πρώτα μια και θα μάθει όλα τα μικρά κολπάκια της και θα τη συνηθήσει πριν αρχίσει τις κανονικές καταδύσεις. Είμαι υπερ της εκπαίδευσης για κάθε καινούργιο πράγμα. Απ'οτην εμπειρία μου 10 μήνες το χρόνο ή όλο το χρόνο όταν δεν είμai Florida βουτάω με στεγανή και έχουμε πολλά ατυχήματα από λαθος χρήση ή βλάβη.
Για παράδειγμα μπορέι κάποιος να κάνει το μάθημα και μετά αν αγοράσει τη στολή να έχει μια μεγάλη έκπτωση. αν δεν αγοράσει έχει κάνει μερικές βουτιές και έχει ένα πτυχίο
__________________
Giorgos
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-01-09, 08:42
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Απ'οτι καταλαβαίνω η πλειοψηφία είχε καλούς φίλους που γνώριζαν και τους έδειξαν πως να χρησιμοποιήσουν την καινούργια τους στεγανή...

.. και κατα γενική ομολογία συστήνεται η εκπαίδευση..

ωστόσο με όλα όσα ακούγονται περί εκπαιδευτών, standards ect ect... έχει φοβηθεί το μάτι μας!!...
Στη προκειμένη περίπτωση πρόκειτε για μια "ειδικότητα" που εξαρτάτε από το είδος της στολής που έχεις διαλέξει (σωστα?). Όποτε τα "standards" -αν υπάρχουν- είναι πολλά και διαφορά...(άντε να βγάλεις άκρη.. )

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... !!
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-01-09, 09:36
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'οτι καταλαβαίνω η πλειοψηφία είχε καλούς φίλους που γνώριζαν και τους έδειξαν πως να χρησιμοποιήσουν την καινούργια τους στεγανή...

.. και κατα γενική ομολογία συστήνεται η εκπαίδευση..

ωστόσο με όλα όσα ακούγονται περί εκπαιδευτών, standards ect ect... έχει φοβηθεί το μάτι μας!!...
Στη προκειμένη περίπτωση πρόκειτε για μια "ειδικότητα" που εξαρτάτε από το είδος της στολής που έχεις διαλέξει (σωστα?). Όποτε τα "standards" -αν υπάρχουν- είναι πολλά και διαφορά...(άντε να βγάλεις άκρη.. )

Όπως και να έχει, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... !!
H τεχνικη για την χρηση της στεγανης ειναι μια ασχετο με το ειδος στεγανης εχεις διαλεξει (καποιες αλλαγες στις λεπτομερειες υπαρχουν). Υπαρχουν standards και δεν ειναι πολλα και διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-01-09, 10:06
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
H τεχνικη για την χρηση της στεγανης ειναι μια ασχετο με το ειδος στεγανης εχεις διαλεξει (καποιες αλλαγες στις λεπτομερειες υπαρχουν). Υπαρχουν standards και δεν ειναι πολλα και διαφορα.
thanks!
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.