Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-08, 08:03
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Καλημέρα σε όλους.

(το παρόν θέμα το βάζω ως προβληματισμό στην παρούσα ενότητα..
αν πρέπει λόγο θεματολογίας να πάει αλλού, παρακαλώ να το μεταφέρεται..)



έτυχα μπροστά σε μια συζήτηση και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.


βρίσκομαι σε καταδυτικό κέντρο στη Χαλκιδική και περιμένω να γεμίσει η μπουκάλα μου. στο καταδυτικό βρίσκεται αρκετός κόσμος. εμφανίζεται στο καταδυτικό, λευκό αγροτικό όχημα, με πάνω του φορτωμένο ένα ψυγείο (οικιακό) και 3 μπουκάλες. κατεβάζει τις μπουκάλες για γέμισμα και πηγαίνει στον υπεύθυνο του καταδυτικό για να τακτοποιήσει οικονομικά θέματα... μέχρι εδώ όλα οκ...

αφού τέλειωσε με την οικονομική τακτοποίηση, φεύγοντας, όλο καμάρι γύρισε και είπε πως εντόπισε 1 καλό ροφό και 2 στείρες και θα πάει την επόμενη μέρα να τα σηκώσει. (σαφώς και εννοούσε με μπουκάλα και ψαροντούφεκο μαζι). απο το καταδυτικό του είπαν πως δεν είναι σωστό αυτό που κάνει με πολύ ευγενικό τρόπο (σα να μαλώνεις μικρό παιδάκι ). το (κλασικό) επιχείρημά του για να υπερασπιστεί το ψάρεμα ήταν πως το να βγάλει 2-3 κιλά ψάρια όλο το καλοκαίρι, δε κάνει κακό. συνεχίστηκε η συζήτηση για λίγο στο (ανούσιο κατ εμε) ποιος κάνει μεγαλύτερη ζημιά, αυτός που σηκώνει 100 κιλά ψάρια ή αυτό που θα πάρει μόνο 2...

και τώρα η απορία μου..

πως αντιδράμε σε τέτοιες πληροφορίες?

τι μπορούμε να κάνουμε για να σταματήσουμε τέτοιες συνήθειες?

πως θα έπρεπε να αντιδράσει το καταδυτικό?

για να κάνεις καταγγελία στο λιμενικό, θα πρέπει να τον δεις επ αυτοφώρο. (δηλαδή να το δεις να βουτάει με μπουκάλες και ψαροντούφεκο για να καλέσεις το λιμενικο).
για να τον πιάσεις επ αυτοφώρο θα πρέπει να ξέρεις πότε θα πάει για ψάρεμα και που ακριβώς (πληροφορίες που δεν υπάρχει περίπτωση να στις πει).

το να τον εξηγήσεις και να τον πείσεις να μη το κάνει είναι μάλλον ανέκδοτο..

το να πέσει ομαδικό κράξιμο???


πως λοιπόν αντιδρούμε?

ΥΓ.
στο παρόν συμβάν, δεν πήρα μέρος στη συζήτηση... δεν αντέδρασα καθόλου. δεν ήξερα πως...
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 08:36
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Εσυ Γιωργο δεν αντεδρασες , αλλοι ομως αντιδρουν ως εξης : Θεοποιουν τον πρωτο μαγκα που δεν μασαει και τα κανει τα λεει , και ποιος υπολογιζει τους γελοιους φλωρους που φωναζουν . Αλλοι παλι , ακουν την πληροφορια και σπευδουν να προλαβουν και να παρουν αυτοι (με μπουκαλες φυσικα ) τα ψαρια που αυτος μολις καυχηθηκε οτι ειδε . Αλλοι παλι εκθετουν στην βιτρινα του καταστηματος τους την μπουκαλα τον φακο και το ψαροντουφεκο και απαντουν με θρασσος στα παραπονα και κανενας Συλλογος δεν κανει εστω μιση διαμαρτυρια . Πως να κανει αλλωστε .
Τελικα ειναι ματαιο και δυστυχως ασοβαρο το να συζηταμε αυτο το θεμα και να κορο'ι'δευομαστε .
Ας μιλησουμε για τσιπουρα ή για την Barbie , ή ακομα ας συζητησουμε για τις εξαγγελιες της Ν.Δ. στην Δ.Ε.Θ. (ακομα κι αυτο ειναι λιγοτερο γελοιο ) καλυτερα . Οποιος θελει να αλλαξει αυτην την κατασταση , ας λαβει τα μετρα του μονος του , με οποιον τροπο θεωρει ο ιδιος σωστο (καταγγελια ή οτιδηποτε αλλο) .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-08, 08:38
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Δεν αντιδράς γιατί προφανώς επιτρέπετε. Και για να εξηγηθώ και να μην παρεξηγηθώ δες εδώ
"Παραθετω την φωτογραφια που δημοσιευθηκε στο press-gr.blogspot.com
η οποια ειναι απο τον λογαριασμο του κ. Βουλγαρακη στο facebook (Οι φωτογραφιες απο το facebook αφαιρεθηκαν. Γιατι αραγε)



πηγη http://press-gr.blogspot.com/2008/09/facebook.html "
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2967


Καλά δεν ξέρετε να διαβάζετε τις ενδιάμεσες γραμμές απο τις σχετικές νομοθεσίες
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-08, 08:45
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Μιχάλη, δε με βοηθάς και πολύ...

πως θα κάνεις καταγγελία σε κάτι που είναι μόνο λόγια???
ακούς κάποιον να λεει: "εγώ ψαρεύω με μπουκάλες"....
τι μπορείς να τον κάνεις? στους λιμενικούς τι θα πεις?? ο "τάδε" είπε πως ψαρεύει με μπουκάλες? αν εσύ είσουν λιμενικός, θα μπορούσες να κάνεις κάτι (ακόμη και να ήθελες) μόνο με αυτή την πληροφορία?

θα τον παρακολουθούσες για να τον πιάσεις στα πράσα???
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-08, 09:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιδράς γιατί προφανώς επιτρέπετε. Και για να εξηγηθώ και να μην παρεξηγηθώ δες εδώ
"Παραθετω την φωτογραφια που δημοσιευθηκε στο press-gr.blogspot.com
η οποια ειναι απο τον λογαριασμο του κ. Βουλγαρακη στο facebook (Οι φωτογραφιες απο το facebook αφαιρεθηκαν. Γιατι αραγε)



πηγη http://press-gr.blogspot.com/2008/09/facebook.html "
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2967


Καλά δεν ξέρετε να διαβάζετε τις ενδιάμεσες γραμμές απο τις σχετικές νομοθεσίες
Και να ήταν μόνο αυτός καλά θα ήταν
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-08, 09:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

gmav, έχω την ίδια απορία με σένα εδώ και πολύ καιρό....
.
Υπάρχει κάποιος που τον ξέρω, που το ξέρει ότι τον ξέρω, που ξέρει ότι αν και μόλις βρω την κατάλληλη ευκαιρία θα τον δώσω με την πιο απέραντη ηδονή, κι επειδή ξέρει τι ξέρω και τι θέλω (και όχι μόνο εγώ, υπάρχουν κι άλλοι στη λίστα αγανάκτησης), έχει γίνει μάστορας στη διακριτικότητα και φροντίζει πάντα να σκουπίζει προσεκτικά τα ίχνη του.....

Και παρόλο που ευχαρίστως θα έκανα την καταγγελία στο Λιμενικό όπου ....παρεμπιπτόντως.... εργάζεται ο αδερφούλης του, όσες φορές κι αν χρειαζόταν για να τσακίσω το οικογενειακό ηθικό, δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να αποδείξεις κάτι τέτοιο εκτός αν μπεις σε παράνοιες τύπου στήσιμο έξω από το σπίτι του, συνεχή παρακολούθηση κλπ κλπ.

Και δεν καταλαβαίνω επίσης τον Μιχάλη που για κάποιο λόγο το θεωρεί απλώς θέμα "θέλω ή δε θέλω" να το κάνω.....

Το "θέλω αλλά δεν μπορώ" Μιχάλη, είναι η συνηθέστερη των περιπτώσεων. Άνθρωποι που βγάζουν ΧΡΗΜΑ από αυτή τη δουλειά, δεν έχουν αφήσει και πολλά πράγματα στην τύχη για να μπορεί απλά να τους δώσει ο κάθε τυχάρπαστος...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-08, 10:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Μαρια , καταλαβαινω την απορια σου , για μενα (και δεν το παιρνω προσωπικα ) τελειωσε το δεν μπορω , οταν δημοσιευσα μια φωτο που ολοι ειδαν στο forum της EAU και ουδεις αντεδρασε εκτος (προς τιμην του) του GMAV ο οποιος βεβαια ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κανει κατι μονος του .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-08, 10:17
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.

(το παρόν θέμα το βάζω ως προβληματισμό στην παρούσα ενότητα..
αν πρέπει λόγο θεματολογίας να πάει αλλού, παρακαλώ να το μεταφέρεται..)



έτυχα μπροστά σε μια συζήτηση και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.


βρίσκομαι σε καταδυτικό κέντρο στη Χαλκιδική και περιμένω να γεμίσει η μπουκάλα μου. στο καταδυτικό βρίσκεται αρκετός κόσμος. εμφανίζεται στο καταδυτικό, λευκό αγροτικό όχημα, με πάνω του φορτωμένο ένα ψυγείο (οικιακό) και 3 μπουκάλες. κατεβάζει τις μπουκάλες για γέμισμα και πηγαίνει στον υπεύθυνο του καταδυτικό για να τακτοποιήσει οικονομικά θέματα... μέχρι εδώ όλα οκ...

αφού τέλειωσε με την οικονομική τακτοποίηση, φεύγοντας, όλο καμάρι γύρισε και είπε πως εντόπισε 1 καλό ροφό και 2 στείρες και θα πάει την επόμενη μέρα να τα σηκώσει. (σαφώς και εννοούσε με μπουκάλα και ψαροντούφεκο μαζι). απο το καταδυτικό του είπαν πως δεν είναι σωστό αυτό που κάνει με πολύ ευγενικό τρόπο (σα να μαλώνεις μικρό παιδάκι ). το (κλασικό) επιχείρημά του για να υπερασπιστεί το ψάρεμα ήταν πως το να βγάλει 2-3 κιλά ψάρια όλο το καλοκαίρι, δε κάνει κακό. συνεχίστηκε η συζήτηση για λίγο στο (ανούσιο κατ εμε) ποιος κάνει μεγαλύτερη ζημιά, αυτός που σηκώνει 100 κιλά ψάρια ή αυτό που θα πάρει μόνο 2...

και τώρα η απορία μου..

πως αντιδράμε σε τέτοιες πληροφορίες?

τι μπορούμε να κάνουμε για να σταματήσουμε τέτοιες συνήθειες?

πως θα έπρεπε να αντιδράσει το καταδυτικό?

για να κάνεις καταγγελία στο λιμενικό, θα πρέπει να τον δεις επ αυτοφώρο. (δηλαδή να το δεις να βουτάει με μπουκάλες και ψαροντούφεκο για να καλέσεις το λιμενικο).
για να τον πιάσεις επ αυτοφώρο θα πρέπει να ξέρεις πότε θα πάει για ψάρεμα και που ακριβώς (πληροφορίες που δεν υπάρχει περίπτωση να στις πει).

το να τον εξηγήσεις και να τον πείσεις να μη το κάνει είναι μάλλον ανέκδοτο..

το να πέσει ομαδικό κράξιμο???


πως λοιπόν αντιδρούμε?

ΥΓ.
στο παρόν συμβάν, δεν πήρα μέρος στη συζήτηση... δεν αντέδρασα καθόλου. δεν ήξερα πως...
EASY
μαθαινεις επιθετο η αριθμο σκαφους και το 'σφυριζεις' γραπτα στο συλλογο παρακτιων αλλιεων της περιοχης (που πληρωνουν εφορια, ΤΕΒΕ κλπ)
Αυτοι ξερουν
(βλ σοφη ελληνικη παροιμια: Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα...)
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-08, 11:35
vchou vchou is offline
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια , καταλαβαινω την απορια σου , για μενα (και δεν το παιρνω προσωπικα ) τελειωσε το δεν μπορω , οταν δημοσιευσα μια φωτο που ολοι ειδαν στο forum της EAU και ουδεις αντεδρασε εκτος (προς τιμην του) του GMAV ο οποιος βεβαια ο ανθρωπος δεν μπορουσε να κανει κατι μονος του .
Μιχάλη σε ποιά φωτο αναφέρεσε; Διότι προσωπικά δεν έχω δει κάτι σχετικό.

(Η δεν θυμάμαι;;;)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-08, 13:35
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
EASY
μαθαινεις επιθετο η αριθμο σκαφους και το 'σφυριζεις' γραπτα στο συλλογο παρακτιων αλλιεων της περιοχης (που πληρωνουν εφορια, ΤΕΒΕ κλπ)
Αυτοι ξερουν
(βλ σοφη ελληνικη παροιμια: Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα...)
Συμφωνώ απόλυτα... το "κάρφωμα" στους επαγγελματίες είναι πολύ αποτελεσματικό, πολύ περισσότερο από τους "ραν-ταν-πλαν" λιμενικούς...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.