Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-09, 04:17
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Πλούσια ζωή και Εξωτικά είδη στον Σαρωνικό και όχι μόνο!

Σήμερα βούτηξα στον όρμο Καταφύγι, εκεί που βρίσκεται ο οικισμός, λίγο μετά το Θυμάρι και πριν τα Λεγραινά.
Έχω εξερευνήσει πολλές φορές την περιοχή, η οποία είναι αρκετά πλούσια σε θαλάσσια ζωή (thalassoma pavo, σμέρνες, λαπίνες-labrus sp., apogon iberbis, διάφορα είδη χειλούδων, ψευδοκοράλλια, κλπ).
Για πρώτη φορά όμως είδα εκεί μαύρους γερμανούς! Είναι μάλιστα και η πρώτη φορά που εντοπίζω γερμανούς σε ρηχά νερά, στη βόρεια ακτή του Σαρωνικού. Επίσης εντόπισα ασυνήθιστα πολλούς σκάρους, στηράκια, ροφάκια καθως και την χειλού crenilabrus melanocercus, η οποία είναι γνωστή και ως... καθαρίστρια, διότι καθαρίζει τα υπόλοιπα ψάρια από παράσιτα.
Πριν λίγο καιρό είχα βουτήξει και στην κάτω Αλμυρή της Κορινθίας. Μεταξύ της επίσης πλούσιας ζωής, βρήκα την τροπική χειλού pteragogus pelicus και το γουρουνόψαρο stephanolepis diaspros τα οποία έχουν μεταναστεύσει στη Μεσόγειο από την Ερυθρά.
Τέλος, στη νότια Πελοπόνησο, έχουν εμφανισθεί και άσπροι γερμανοί (τους είδα στον Γερολιμένα).
Γενικώς, επειδή έχω κάνει πολλές καταδυτικές εξορμήσεις τελευταία, μου δίνεται η εντύπωση ότι οι περισσότερες θάλασσές μας σφύζουν από μικροζωή, περισσότερο από άλλες χρονιές. Υπάρχει νομίζω και πληθυσμιακή έξαρση των μεταναστών από τροπικά νερά. Έχω την εντύπωση ότι για όλα αυτά "ευθύνεται" ο θερμός χειμώνας που περάσαμε και ειλικρινά, δεν με "χαλάει" καθόλου αυτό...
Έχετε εντοπίσει κάτι ανάλογο;
__________________
apogeorge-Γιώργος Αποστολόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-09, 10:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΠΛΟΥΣΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΞΩΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apogeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα βούτηξα στον όρμο Καταφύγι, εκεί που βρίσκεται ο οικισμός, λίγο μετά το Θυμάρι και πριν τα Λεγραινά.
Έχω εξερευνήσει πολλές φορές την περιοχή, η οποία είναι αρκετά πλούσια σε θαλάσσια ζωή (thalassoma pavo, σμέρνες, λαπίνες-labrus sp., apogon iberbis, διάφορα είδη χειλούδων, ψευδοκοράλλια, κλπ).
Για πρώτη φορά όμως είδα εκεί μαύρους γερμανούς! Είναι μάλιστα και η πρώτη φορά που εντοπίζω γερμανούς σε ρηχά νερά, στη βόρεια ακτή του Σαρωνικού. Επίσης εντόπισα ασυνήθιστα πολλούς σκάρους, στηράκια, ροφάκια καθως και την χειλού crenilabrus melanocercus, η οποία είναι γνωστή και ως... καθαρίστρια, διότι καθαρίζει τα υπόλοιπα ψάρια από παράσιτα.
Πριν λίγο καιρό είχα βουτήξει και στην κάτω Αλμυρή της Κορινθίας. Μεταξύ της επίσης πλούσιας ζωής, βρήκα την τροπική χειλού pteragogus pelicus και το γουρουνόψαρο stephanolepis diaspros τα οποία έχουν μεταναστεύσει στη Μεσόγειο από την Ερυθρά.
Τέλος, στη νότια Πελοπόνησο, έχουν εμφανισθεί και άσπροι γερμανοί (τους είδα στον Γερολιμένα).
Γενικώς, επειδή έχω κάνει πολλές καταδυτικές εξορμήσεις τελευταία, μου δίνεται η εντύπωση ότι οι περισσότερες θάλασσές μας σφύζουν από μικροζωή, περισσότερο από άλλες χρονιές. Υπάρχει νομίζω και πληθυσμιακή έξαρση των μεταναστών από τροπικά νερά. Έχω την εντύπωση ότι για όλα αυτά "ευθύνεται" ο θερμός χειμώνας που περάσαμε και ειλικρινά, δεν με "χαλάει" καθόλου αυτό...
Έχετε εντοπίσει κάτι ανάλογο;
Για τους Γερμανούς το γνώριζα, όμως ομολογώ ότι σκάρο δεν έχω καταφέρει να δω ακόμα στο Σαρωνικό παρόλο που και άλλοι μου έχουν πει ότι υπάρχει.....

Υπάρχει πράγματι μια έκρηξη ζωής που προσωπικά μου φάνηκε σαν η κλασική καλοκαιρινή εικόνα με πολλά νεαρά ψαράκια να έχουν μπει στο προσκήνιο... αναρωτιέμαι πόσα από αυτά θα προλάβουν να μεγαλώσουν.

Και συμφωνώ απολύτως στο ότι δεν με χαλάει καθόλου η ...έλευση των μεταναστών, άντε επιτέλους να βλέπουμε κι εμείς λίγη ζωή στις βουτιές μας
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-09, 20:59
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: ΠΛΟΥΣΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΞΩΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΣΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως ομολογώ ότι σκάρο δεν έχω καταφέρει να δω ακόμα στο Σαρωνικό παρόλο που και άλλοι μου έχουν πει ότι υπάρχει.....
there is
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-09, 00:57
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλούσια ζωή και Εξωτικά είδη στον Σαρωνικό και όχι μόνο!

Αφου αναφερατε Γερμανους ....

http://www.youtube.com/watch?v=TDf7FQfbdms

Ααααχ Κρητη .....

Α , επισης σκαρο θυμαμαι να ειδα στο δευτερο λιμανακι (αυτο με την τρυπα αν δεν απατωμαι !) το 2003


(ο μονος λογος για τον οποιον ειμαι στο pc τωρα , ειναι το "πλοιο της αγαπης" που περναει απο την γειτονια μου τετοια ωρα )
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 04-08-09 στις 01:02.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-09, 22:58
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Πλούσια ζωή και Εξωτικά είδη στον Σαρωνικό και όχι μόνο!

Ξαναβούτηξα χθες, στο ίδιο μέρος.
Αυτή την φορά είδα μεταξύ άλλων, 7-8 σκάρους(!), 2-3 γερμανούς και ένα γουρουνόψαρο stephanolepis diaspros.
Είναι η τρίτη φορά που βλέπω τέτοιο γουρουνόψαρο στον βόρειο Σαρωνικό. Οι άλλες δύο ήταν στον Ποσειδώνα της Βουλιαγμένης και στο μεσαίο λιμανάκι. Στη Σαλαμίνα έχει πάρα πολλά.
Παρατήρησα, όπως και σε άλλα σημεία φέτος, δεκάδες αρσενικά thalassoma pavo, περισσότερα από κάθε άλλη χρονιά. Επίσης εκατοντάδες apogon iberbis και πολλές σμέρνες!
__________________
apogeorge-Γιώργος Αποστολόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-09, 14:51
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Πλούσια ζωή και Εξωτικά είδη στον Σαρωνικό και όχι μόνο!

Αν ήξερα να τα ονομαζω τα ψαρια που βλέπω καλα θα ήταν..
προσωπικα εχω παντελη αγνοια.. ουτε τσιπουρα δε μπορώ να αναγνωρισω....

μήπως μιας και να αναγνωρίζεις και μας τα αναφέρεις, να εβαζες και καμια φωτογραφία για να μαθάινουμε και εμεις.. και να γίνει και ενα τυπου "αρχειο" και στο φορουμ.. ? (λεω-εγω-τωρα)

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-09, 20:33
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πλούσια ζωή και Εξωτικά είδη στον Σαρωνικό και όχι μόνο!

Παράθεση:
παντελής
ο πρώτος, ή σηκιός
http://www.fishbase.gr/Summary/speci...ciesname=umbra
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.