Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-12, 18:44
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Καλώδιο για Dive Computer Alladin Pro / Air Z

Καλή επιλογή νομίζω.
Προσπάθησα να φτιάξω πρόσφατα ένα καλώδιο μεταφοράς για ένα Aladin Pro που έχω και δεν πέτυχε. Βέβαια το κόστος της αποτυχίας ήταν μικρό οπότε το δοκιμάζεις και αν σου κάτσει.... έκατσε !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-12, 02:30
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλώδιο για SUUNTO Vyper ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιλογή νομίζω.
Προσπάθησα να φτιάξω πρόσφατα ένα καλώδιο μεταφοράς για ένα Aladin Pro που έχω και δεν πέτυχε. Βέβαια το κόστος της αποτυχίας ήταν μικρό οπότε το δοκιμάζεις και αν σου κάτσει.... έκατσε !!
Δεν ξέρω ποια πατέντα βρήκες και φυσικά υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μη δουλέψει κάτι, αλλά αν έχεις ακόμη το interface και δε το πέταξες, δοκίμασε το εξής: Μείωσε το μήκος όλων των καλώδίων σύνδεσης PC <-> interface και interface <-> Dive Computer στους 20-30 πόντους.
Για κάποια συγκεκριμένα σχέδια I/F που κυκλοφορούσαν, αυτό έλυνε το πρόβλημα και δούλευαν κανονικά
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-12, 13:57
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Καλώδιο για SUUNTO Vyper ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω ποια πατέντα βρήκες και φυσικά υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μη δουλέψει κάτι, αλλά αν έχεις ακόμη το interface και δε το πέταξες, δοκίμασε το εξής: Μείωσε το μήκος όλων των καλώδίων σύνδεσης PC <-> interface και interface <-> Dive Computer στους 20-30 πόντους.
Για κάποια συγκεκριμένα σχέδια I/F που κυκλοφορούσαν, αυτό έλυνε το πρόβλημα και δούλευαν κανονικά
Κάνουμε κατάληψη στο αρχικό νήμα οπότε συγχωρεστε μας. Μπορούμε να το μετακινήσουμε αλλού αν υπάρχει πρόβλημα.

Λοιπόν, προσπάθησα να φτιάξω το πιο απλό interface που υπάρχει, το οποίο είναι χρήσιμο μόνο για κατέβασμα πληροφορίας απο το DC. Το σχέδιο το βρήκα εδώ: http://damien.douxchamps.net/aladin/uni_oa/ και συγκεκριμένα αυτό που περιγράφεται στην εικόνα στο τέλος της σελίδας.
Το έφτιαξα σε breadboard οπότε τα καλώδια ήταν μικρού μήκους. Δοκιμάστηκε σε pc με σειριακή θύρα, windows server 2003 και με το diving log v5.
Όπως καταλαβαίνετε πολλά μπορεί να πήγαν λάθος
Τα υλικά τα έχω ακόμα οπότε μπορώ να το ξαναφτιάξω μέχρι να πετύχει..!!

@fivos, έχεις φτιάξει κάτι παρόμοιο και αν ναι με τι λειτουργικό και τι πρόγραμμα λειτουργεί?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-12, 00:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλώδιο για Dive Computer Alladin Pro / Air Z

Μετέφερα τη συζήτηση για το Alladin interface εδώ, σε νέο θέμα.

Το interface που είχα φτιάξει ήταν αντίστοιχο του δικού σου, και ίσως είναι και το ίδιο σχέδιο: Πολύ απλό, one way μόνο για κατέβασμα - όχι για ρυθμίσεις κλπ.

Στην αρχή το χρησιμοποιούσα με κάποια από τα πρωτόγονα προγράμματα της Uwatec για MS-DOS (Datatalk.exe / Datatrak.exe) και μετά νομίζω πως το είχα χρησιμοποιήσει και με το Diving-Log σε Windows XP και δούλευε μια χαρά.
Επίσης αν θυμάμαι καλά, τα αρχεία που κατέβαζε το Datatrak.exe διαβαζόντουσαν μια χαρά κι από το Diving-Log.
(τα Datatalk.exe / Datatrak.exe δεν δουλεύουν πια απευθείας στα μοντέρνα γρήγορα PC - ίσως να μπορούν να δουλέψουν με κάποιο DOS-Box).

Το πρόβλημα είναι πως έχει περάσει καιρός και δεν ξέρω πια ούτε που το έχω
Δώσε μου λίγο χρόνο να βρω το κλύκλωμα και θα σου επιβεβαιώσω αν είναι το ίδιο σχεδιο - το σίγουρο είναι πως ήταν εξίσου απλό: ένα τσιπάκι 2χ4 pins + 1 αντίσταση + 1 δίοδος, οπότε μάλλον είναι κάποιο από τα σχέδια στο link που παραθέτεις.

ΥΓ: Το PC που έκανες τις δοκιμές μου φαίνεται μια χαρά: Το σημαντικό στοιχείο είναι να έχει κανονικό σειριακό γιατί κάποιοι μετατροπείς USB-to-Serial είναι λίγο περίεργοι και μπορεί να μη δουλέψει.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-12, 00:49
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Καλώδιο για Dive Computer Alladin Pro / Air Z

Έχει σειριακή θύρα κατευθείαν πάνω στο motherboard το pc. Ιστορικό κομμάτι

Μου φαίνεται ότι θα το ξαναφτιάξω και θα το ξαναδοκιμάσω σε windows xp.

Για βήσματα τι χρησιμοποίησες? Σκέφτηκα ότι ίσως και να μην έκανε καλή επαφή στο εσωτερικό του κουμπιού και ίσως γι'αυτό να είχε πρόβλημα. Είχα χρησιμοποιήσει χοντρό σύρμα που το τσέκαρα και ήταν αγώγιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-12, 03:09
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλώδιο για Dive Computer Alladin Pro / Air Z

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει σειριακή θύρα κατευθείαν πάνω στο motherboard το pc. Ιστορικό κομμάτι


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βύσματα τι χρησιμοποίησες? Σκέφτηκα ότι ίσως και να μην έκανε καλή επαφή στο εσωτερικό του κουμπιού και ίσως γι'αυτό να είχε πρόβλημα. Είχα χρησιμοποιήσει χοντρό σύρμα που το τσέκαρα και ήταν αγώγιμο.
Έχω το Aladin Air-Z - δεν ξέρω αν είναι ίδιες οι επαφές με το Aladin Pro - εμένα έχει κάποιες τρύπες/εσοχές.
Έβαλα κάποια χοντρά pins που είχα για ηλεκτρονικές κατασκευές και έτυχε να ταιριάζουν και κόλλησα πάνω στο κάθε pin μία ροδέλα για να έχω μεγαλύτερη επιφάνεια και να μπορώ εύκολα να ενεργοποιήσω το computer με την υγρασία των δαχτύλων όταν ήταν συνδεδεμένο.

Πάντως για να ελέγξεις αν δουλεύει το interface δεν χρειάζεσαι (κατ αρχήν) κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα: Αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε terminal (π.χ. putty) στη σειριακή θύρα με τις σωστές ρυθμίσεις (που σύμφωνα με ένα document που μπορείς να δεις εδώ είναι: 19200/8-N-1) μόλις ενεργοποιήσεις το computer θα "δεις" τα στοιχεία του DC να έρχονται.
Βέβαια τα στοιχεία αυτά είναι σε binary format οπότε δεν μπορείς να τα αξιοποιήσεις από το terminal, αλλά είναι μια καλή πρώτη δοκιμή για να ξέρεις πως το interface δουλεύει και να προχωρήσεις μετά στο επόμενο βήμα, δηλ . να δεις με ποιο πρόγραμμα θα τα διαβάσεις και θα τα απεικονίσεις σωστά.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-12, 20:59
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Καλώδιο για Dive Computer Alladin Pro / Air Z

Νομίζω ότι είναι ίδιος ο τρόπος που κουμπώνουν τα βύσματα. Τα βάζεις μέσα στο κουμπί. Σκέφτηκα να δοκιμάσω με πινέζες μπάς και είναι καλύτερα.

Δεν το ήξερα ότι μπορείς να δείς απο putty το binary output του DC. Θα το δοκιμάσω έτσι όταν το ξαναφτιάξω για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει το interface και μετά βλέπουμε όπως λές.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.