Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-09, 00:51
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Αιμοδοσία και κατάδυση

Ξέρουμε ποιο είναι το διάστημα που πρέπει να μείνουμε στεγνοί μετά από αιμοδοσία/αιμοπεταλιαφαίρεση/δωρεά μυελού των οστών;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 06-03-09 στις 00:54.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-09, 03:11
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Σου βρήκα κάτι, σε ένα άρθρο που δείχνει να είναι σοβαρό:

Παράθεση:
How long should you wait? The fluid is usually replaced by 24 hours (especially if you drink lots of fluids) but it seems reasonable to be slightly more conservative to ensure that the body has re-established its equilibrium before diving. Pilots in the Canadian Military are not allowed to fly for 72 hours after donating blood and that would certainly be a safe limit for diving. For "easy" diving, you would probably be okay in 24 to 48 hours.
Αξίζει πάντως να διαβάσει κανείς ολόκληρο το άρθρο που είναι αρκετά εκτενές και αναφέρει αναλυτικά τις επιπτώσεις (π.χ. μεγαλύτερη απορόφηση αζώτου κλπ):

Diving after Blood Donation (By Dr. Sawatzky)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-09, 09:32
telamonas telamonas is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2007
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Eπίσης πόσο διάστημα χρειάζεται για να δώσεις αίμα μετά από κατάδυση ;
(αφού όταν πας να δώσεις σε ρωτάνε αν κάνεις κατάδυση)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-09, 10:39
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο telamonas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπίσης πόσο διάστημα χρειάζεται για να δώσεις αίμα μετά από κατάδυση ;
(αφού όταν πας να δώσεις σε ρωτάνε αν κάνεις κατάδυση)
Γιώργο μου έχουν πει μία εβδομάδα -χωρίς σαφή αιτιολόγηση
(και από τότε σταμάτησα την εθελοντική αιμοδοσία)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-09, 11:10
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=543.0
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-09, 11:40
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου έχουν πει μία εβδομάδα -χωρίς σαφή αιτιολόγηση
(και από τότε σταμάτησα την εθελοντική αιμοδοσία)
Χωρις σαφη αιτιολογηση , διαφοροι κομπλεξικοι ιατρισκοι μου απαγορευουν την καταδυση ρητα και με φοβέρες , λογω περιστασιακης ιγμοριτιδας , δισκοκοιλης , ή απλα ετσι .
Να απαιτειτε σαφη αιτιολογηση για τα πορισματα .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-09, 12:20
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου έχουν πει μία εβδομάδα -χωρίς σαφή αιτιολόγηση
(και από τότε σταμάτησα την εθελοντική αιμοδοσία)
Νομίζω ότι ήταν υπερβολή. Γιατρός δεν είμαι αλλά το αίμα του δύτη από πλευράς φυσιολογίας δεν παθαίνει κάτι τόσο κακό για να χρειάζεσαι μία εβδομάδα μετά την κατάδυση μέχρι να δώσεις αίμα (ίσα ίσα θα έχει περισσότερο οξυγόνο!!). Αν έχεις αποβάλλει το παραπάνω άζωτο που "εισέπραξες" στην κατάδυση και δεν υπάρχει θέμα νόσου τότε γιατί να μην δώσεις; Ξαναλέω ότι γιατρός δεν είμαι και απλά απορώ φωναχτά. Βέβαια χτες έδωσα αίμα. Δεν με ρώτησαν για κατάδυση, αλλά όταν τους είπα ότι έκανα αυτόνομη κατάδυση το Σάββατο δεν έδειξαν ενδιαφέρον.

Για το μετά την αιμοδοσία έχω βρει το
http://www.diversalertnetwork.org/me...aspx?faqid=201
http://divemar.com/divermag/archives...tor_apr00.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-09, 12:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ήταν υπερβολή.
Τώρα μη με αναγκάσεις να πω τη γνώμη μου περί σχετικότητας ελλήνων γιατρών με καταδυτικά θέματα, γιατί την είπα κι άλλη φορά παλιότερα και θίχθηκε κοσμάκης.

Εννοείται ότι είναι εξωφρενικό αυτό το διάστημα και εννοείται ότι μου το είπαν "φυλάσσοντας τα ρούχα τους". Έτσι γνωρίζω και μόνη μου να βγάζω ιατρικές γνωματεύσεις όμως.......

Α, επίσης συμπληρώνοντας φυλλάδιο πριν την εθελοντική αιμοδοσία, υπήρχε ερώτηση αν μέσα στην τελευταία εβδομάδα έχω ασκήσει κάποια από τις ακόλουθες δραστηριότητες:
Οδήγηση φορτηγών
Κατάδυση


Βγάλε άκρη εσύ τώρα.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μη με αναγκάσεις να πω τη γνώμη μου περί σχετικότητας ελλήνων γιατρών με καταδυτικά θέματα, γιατί την είπα κι άλλη φορά παλιότερα και θίχθηκε κοσμάκης.

Εννοείται ότι είναι εξωφρενικό αυτό το διάστημα και εννοείται ότι μου το είπαν "φυλάσσοντας τα ρούχα τους". Έτσι γνωρίζω και μόνη μου να βγάζω ιατρικές γνωματεύσεις όμως.......

Α, επίσης συμπληρώνοντας φυλλάδιο πριν την εθελοντική αιμοδοσία, υπήρχε ερώτηση αν μέσα στην τελευταία εβδομάδα έχω ασκήσει κάποια από τις ακόλουθες δραστηριότητες:
Οδήγηση φορτηγών
Κατάδυση


Βγάλε άκρη εσύ τώρα.....
Πριν από 3 χρόνια πήγα να δώσω αίμα.
Στο ερωτηματολόγιο απάντησα πως έκανα κατάδυση πριν από 19 ώρες.
Το dc μου είχε ήδη καθαρίσει από ένδειξη αποκορεσμού, και ο ιατρός μου είπε πως οριακά μπορούσα να δώσω αίμα.
Ακολούθησε η ερώτηση εαν μπορούσα να καταδυθώ μετά την αιμοδοσία.
Η απάντηση ήταν φυσικά όχι.
Ακολούθησε πιεστική συζήτηση από μέρους μου για την τεκμηρίωση των δεδομένων, όπου τελικά ο γιατρός μου είπε πως είναι ο πλέον άσχετος, και πως οι οδηγίες που έχει πάρει είναι να μην γίνεται αιμοληψία τουλάχιστον 12 ώρες μετά από κατάδυση, και όχι κατάδυση αν δεν περάσουν 24 ώρες από την αμοδοσία.
Σε τηλεφώνημα που ακολούθησε σε υπερβαρικό γιατρό, 5 ώρες μετά την αιμοδοσία, και αφού είχα πάρει ένα λίτρο νερό και ένα λίτρο χυμό έκανα κατάδυση στα 18 μέτρα για 45 λεπτά συνολικό χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το συμπέρασμα δικό σας, αν κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου στο διάβασμα από αξιόπιστες πηγές, και να μην πιστεύεις κανέναν γιατρό που σου δίνει την παραμικρή υποψία πως δεν γνωρίζει πολλά πολλά για αυτό που λέει.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-09, 14:17
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Ρε παιδιά οι γιατροί δεν οφείλουν να γνωρίζουν εξειδικευμένα θέματα που σχετίζονται με την κατάδυση και την κατάσταση του σώματος πριν και μετά την κατάδυση. Τα χαρτιά που δίνουν να συμπληρώσουμε κατά την αιμοδοσία είναι απαρχαιωμένα. Εγώ της δύο τελευταίες έδωσα στην ζούλα (αν και πάνε 3 χρόνια) αφού στα χαρτιά αποκλειόμουν λόγο τατουάζ και τέτοια. Υπάρχουν και ρατσιστικοί αποκλεισμοί για ομοφυλόφιλους πράγμα που δείχνει πως έχουν να ανανεωθούν σε αντίληψη από την δεκαετία του 80 στην καλύτερη. Στην ουσία όμως νομίζω λόγο της επικινδυνότητας και ίσως της ανεπάρκειας του συστήματος ελέγχου (εγώ θυμάμαι μόνο μια περίπτωση μόλυνσης σε νοσοκομείο από αίμα αιμοδοσίας, πιθανόν να είναι πολύ περισσότερες) υπάρχει μια γενική τάση στα χαρτιά οι γιατροί να λένε "όχι δεν μπορείς" στα χαρτιά και να κάνουν "τα στραβά μάτια" με βάση το τι λένε τα χαρτιά για να παίρνουν το αίμα.(εγώ αυτό συνάντησα και νομίζω πως καλά κάναν οι άνθρωποι). Πάντως το σίγουρο είναι οι Γιατροί (που της περισσότερες φορές στης αιμοδοσίες έχουμε νοσηλευτές) δεν νομίζω να οφείλουν να ξέρουν τέτοια εξειδικευμένα θέματα. Αν υπάρξει κάποια επιπλοκή στην αιμοδοσία και τον δικάσουν τον άνθρωπο τι θα πει δηλαδή? Το DC του αιμοδότη έλεγε πως είναι καθαρός? Δεν νομίζω πως θα καλυπτόταν.
Ελπίζω ν υπάρχει στο φόρουμ κάποιος πιο σχετικός να μας ενημερώσει αλλιώς θ ήταν καλή κίνηση να ζητήσουμε από κάποιον σύλλογο αιμοδοτών να μας πει την γνώμη του.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.