Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-10, 09:03
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Με την ευκαιρία μηνύματος του thomas (γνωστού και σαν ygrasias) σχετικά με μια έκδοση ενός λευκώματος για τα ναυάγια του Πατραικού που σήμερα έγραψε ένα ακόμα ψέμα (υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το άτομο ...) στο sea gate ότι έχω χρηματοδότη ένα πλούσιο Πατρινό, στον οποίο έδωσα για αντάλλαγμα μια σόλα από ναυάγιο (γιατρέ μου!!!!!!!!!!!!!) θα ήθελα να παρουσιάσω το Επιστημονικό Πάρκο Πατρών
http://www.psp.org.gr/
που προάγει τον καταδυτικό τουρισμό στην περιοχή και κάνει ότι μπορεί να αναδείξει την ιστορία των ναυαγίων της περιοχής μας. Στα πλαίσια των ενεργειών του αυτών εκδήλωσε ενδιαφέρον να δημοσιεύσει ένα λεύκωμα με πλούσιο και ανέκδοτο υλικό και ιστορίες σχετικά με τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου που έχω συλλέξει (ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΟΥΤΕ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ! ). Δυστυχώς η έκδοση δεν έχει προγραμματιστεί ακόμα λόγω οικονομικής στενότητας της εποχής αλλά το ενδιαφέρον του πάρκου έχει ήδη εκδηλωθεί στη σελίδα του...
http://www.psp.org.gr/Publications/P...hipwrecks.html

Είμαι περήφανος που όταν έρθει η ώραθα εκδοθεί ένα δικό μου έργο που θα είναι η συνέχεια των καταπληκτικών 2 έως σήμερα εκδόσεων του Πάρκου "Αχαική Βιομηχανία" και "Made in Greece"

Ρε παιδιά ετοιμάζετε καμμία εκδήλωση -ομιλία για ναυάγια με κεντρικό ομιλητή εμένα και δεν το ξέρω; Είχα μείνει που θέλαμε να κάνουμε μια εφ όλης της ύλης συζήτηση στρογγυλής τραπέζης για το θέμα ...και είχα γράψει πως μου αρέσει η ιδέα αρκεί να είναι όλοι όσοι ενδιαφέρονται (ή τουλάχιστον όσο το δυνατόν τιο πολλοί ) εκεί...

"Συζήτηση να γίνει για τον κώδικα ηθικής και σεβασμού στα ναυάγια αλλά καλό θα είναι να μαζευτούμε όλοι όσοι μας απασχολεί το θέμα. Μόνο τότε θα πρέπει να εισακουστεί η άποψη του καθένα, φάτσα με φάτσα (contre la moutre) με όλους τους άλλους. Όποιοι στέλνουν φιρμάνια από άλλα φόρα ή διαδίδουν διάφορα ή σνομπάρουν τέτοιες συζητήσεις δε με ενδιαφέρει η γνώμη τους."


Το είχα γράψει πρόσφατα εδώ...
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?p=39046#post39046

Άστε παιδιά @ρχι/ (/ το σηματάκι αυτό είναι το σήμα της διαίρεσης, διά δηλαδή) του Υγρασία είναι πάλι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-10, 22:38
Christos Dikopoulos Christos Dikopoulos is offline
 
Εγγραφή: 26-01-2010
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Καλησπέρα,

Με το μήνυμα μου θα ήθελα να επιβεβαιώσω οτι το λέυκωμα του πάρκου δεν έχει βγει όντως, λόγω οικονομικής ανέχειας του Επιστημονικού Πάρκου. Την πληροφορία αυτή την είχα πρίν ένα χρόνο περίπου μιλώντας με υψηλόβαθμα στελέχη του πάρκου - αλλά και της προσπάθειας μου μέσω του οργανισμού που εργάζομαι να είμαστε χορηγοί - δυστυχώς μας πρόλαβε η κρίση.
Γιώργο ποιός είναι ο πλούσιος πατρινός....!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christos Dikopoulos : 18-05-10 στις 23:09.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-10, 08:54
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Δυστυχώς ο χώρος πάσχει από πλευράς έντυπων εκδόσεων σχετικά με τα ναυάγια μας. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων (βλ. Περσέας, Λέρος ) δεν έχει βγει κάτι άλλον που να αναδεικνύει τα σύγχρονα ναυάγια μας.

Θεωρώ ότι εάν υπάρχει έτοιμο υλικό που θα μπορούσε να παρουσιαστεί ο/οι Σύλλογος /οι θα μπορούσαν να εξετάσουν μήπως μπορούν να καλύψουν ένα μέρος των εξόδων μπαίνοντας ως χορηγοί/υποστηρικτές μίας τέτοιας προσπάθειας.

Φαντάζομαι επίσης ότι μόλις εκδοθεί και ανακοινωθεί και στις διαδικτυακές σελίδες που ασχολούνται με την κατάδυση θα έχει την ίδια θετική αντιμετώπιση με προηγούμενες ανακοινώσεις νέων εκδόσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-10, 17:45
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Γιώργο συγχαρητήρια! Εύχομαι να το δούμε το συντομότερο δυνατό τυπωμένο!

Νομίζω ότι η έκδοση αυτού του λευκώματος θα έρθει ως η φυσική συνέχεια μιας δουλιάς χρόνων (αλήθεια πόσων;...), δουλιάς που χαρακτηρίζεται από απόλυτα ειλικρινές πάθος, συνέπεια και συνέχεια και κυρίως από διάθεση προσφοράς, πράγμα που στις μέρες μας σπανίζει. Το ότι αφιερώνεις τον ελάχιστο χρόνο που σου αφήνουν οι οικογενειακές υποχρεώσεις και οι μεγάλες επαγγελματικές σου ευθύνες για να συλλέγεις πληροφορίες και να εμπλουτίζεις το αρχείο σου, σίγουρα ένα από τα πιο ολοκληρωμένα αρχεία σχετικά με ναυάγια στην Ελλάδα, είναι από μόνο του πολύ σημαντικό. Το ότι όμως με δικές σου πρωτοβουλίες και χωρίς καν να σου ζητηθεί, μοιράζεις παντού και αφιλοκερδώς (τι αφιλοκερδώς που στο τέλος πληρώνεις κι από πάνω!) αυτές τις πληροφορίες είναι δείγμα σπάνιου ήθους, πράγμα που γνωρίζουν πολύ καλά όσοι έχουν την τύχη να σε γνωρίσουν και να συνεργαστούν μαζί σου.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι, καλές εξερευνήσεις και επίσης -για να μην ξεχνιόμαστε- να συνεχίζεις να παράγεις και να μας προσφέρεις... τα υπέροχα αχαϊκά κρασιά σου!

__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-10, 07:57
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Γιώργο το ήθος σου, η ανθρωπιά σου και ο χαρακτήρας σου σπανίζουν στις μέρες μας Μπράβο και πολλά . Είναι τιμή μου να καταδύομαι μαζί σου .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-10, 10:06
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο το ήθος σου, η ανθρωπιά σου και ο χαρακτήρας σου σπανίζουν στις μέρες μας Μπράβο και πολλά . Είναι τιμή μου να καταδύομαι μαζί σου .
Ανθρωποι σαν τον Γιωργο σπανιζουν για πολλους καλους λογους . Η ταπεινοφροσυνη του και συνεχης προσφορα στην ερευνα ειναι μοναδικη . Δεν ζηταει ευσημα (φυσικα ουτε και λεφτα) , δεν καυχιεται , αλλα οποτε επισημαινουμε την πολυτιμη προσφορα του , αυτος την απαξιωνει σαν κατι πολυ απλο ( κι ας γινεται χιλια κομματια , αναμεσα σε δουλεια - οικογενεια - ερευνα - βουτιες ) . Ο λογος του ειναι λογος , τα λογια του δεν μεταλλασονται αναλογα με διαφορα μικροσυμφεροντα οι αποψεις του ειναι σταθερες και οχι ευκαιριακες και αλλα πολλα .
Γιωργο Καρελα , τιμη μου που σε γνωριζω
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-10, 14:28
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Και σε συνέχεια των όσων σωστά έχουν ειπωθεί θα ήθελα να παραθέσω μία δουλειά που είχαμε ετοιμάσει με το υλικό του Γιώργου και τις φωτογραφίες πολλών παιδιών από εδώ σε μία προσπάθεια από ένα Project που προς το παρόν δεν έχει τελειώσει, αλλά ελπίζω να γίνει σύντομα

Για να το δείτε κάντε κλικ επάνω στην εικόνα.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 20-05-10 στις 15:39.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-10, 16:54
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Πολύ καλό...Ζήλεψα...
Τόσο καιρό βαριόμουν να πάω στην Πυροσβεστική...
Υπέροχη η φωτογραφία του Κώστα του Μηλιώνη στην τρίτη σελίδα (κάτω αριστερά), του Γιάννη του Ζωχιού (στην ίδια σελίδα) αλλά και του Καρέλα (στην τελευταία σελίδα, η μεσαία).
Μπράβο ρε παιδιά...πάντα τέτοιες ανακαλύψεις
Μια παρατήρηση: τα ονόματα των φωτογράφων δε φαίνονται καθαρά, μάλλον είναι το χρώμα της γραμματοσειράς...
Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε ώστε να μας μεταδώσετε τα ''ευρήματά'' σας (σε εισαγωγικά και με την καλή έννοια)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-10, 16:58
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Nα συγχαρώ το <GDPR Removal> για την παρουσίαση και με την ευκαιρία να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Δεν πρόκειται για δικό μου υλικό αλλά είναι το υλικό αποτελείται από φωτογραφίες όσων περισσότερων από αυτούς που καταδύθηκαν μαζί μου μπόρεσα να βρώ. Οι φωτογραφίες είναι από τον Κώστα Μηλιώνη, το Γιάννη Ίσσαρη ( αυτή η εκπληκτική της εισαγωγικής σελίδας), το Γιάννη Ζωχιό, τον Μάκη Κωστόγιαννη και εμένα. Για να είμαστε ακριβείς - και για λόγους αποκαταστάσεως της τάξης- η ένθετη φωτό σε αυτήν του Ίσσαρη είναι του Κώστα Μηλιώνη και όχι δική μου και θα παρακαλούσα το <GDPR Removal> να κάνει τη διόρθωση...(του Κώστα είναι και η υπέροχη τελευταία που ναι μεν αναφέρεται το όνομά του αλλά δεν φαίνεται καλά).

Το κείμενο επίσης είναι μια καταγραφή από εμένα των όσων θαυμαστών είδαμε στο κοράλλι αλλά και στον βυθό ανατολικότερα και ρηχότερα που είναι υπέροχος και τα όσα συζητούσαμε μετά την κατάδυση. Για το είδος του κοραλλιού και πολλά ενδιαφέροντα μάθαμε από την Μαρία τη Σαλωμίδου που ήταν και αυτή μαζί μας σε μια κατάδυση.

Αν μας μείνει κάτι από αυτή την παρουσίαση είναι ότι όλοι μαζί οι δύτες ενωμένοι (άλλοι στο κέιμενο, άλλοι στις παρατηρήσεις, άλλοι στις φωτογραφίες, άλλοι με τις επιστημονικές γνώσεις τους , άλλοι με τις ικανότητές τους στην παρουσίαση και το design , άλλοι απλά με την πολύτιμη παρέα τους ή τις γνώσεις και την πείρα τους στην κατάδυση κλπ κλπ) μπορούν να παρουσιάσουν κάποια καλά πράγματα σήμερα και σίγουρα καλύτερα αύριο.

Δεν θα ήθελα να συνεχίσω το πόστ με ανταλλαγή συγχαρητηρίων δεν θα μπορούσα να μην αναφερθώ όμως σε κάτι... Την προσπάθεια του Κώστα του Μηλιώνη που εντόπισε το κοράλλι και στη συνέχεια προστατεύειι το σπάνιο αυτό "ζώο" που -πιστέψτε με- το έχει σαν παιδί του και δεν ξέρω και εγώ πόσες καταδύσεις έχει κάνει εκεί μέσα σε ένα χρόνο ...(πόσες Κώστα, 30-40 ).Έχει κάνει ενέργειες μέχρι και για να απαγορευτεί η αγκυροβολία στην περιοχή και έχει οδηγήσει πολλούς αυτοδύτες να το γνωρίσουν και να το θαυμάσουν. Αγωνιά πολύ για την τύχη του και βουτάει εκεί συχνότατα να δεί αν είναι όλα καλά ! (και έχει και κάμποσο κουβάλημα...)
Επίσης από τότε που παρέδωσα το υλικό, ο Κώστας έχει τραβήξει πολλές ακόμα υπέροχες φωτογραφίες και είμαι σίγουρος πως δεν θα έχει αντίρρηση να ανεβάσει κάποιες. Τα τελευταία post του θέματος όμως ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν σε topic με ανάλογο θέμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:19.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-10, 18:24
Sandeman Sandeman is offline
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Λεύκωμα για τα ναυάγια του Πατραικού κόλπου

Καταπληκτικό! Βουτάω στην περιοχή του Πατραικού Κορινθιακού 2-3 χρόνια τώρα, αλλά τέτοιο πράγμα δεν εχω δει!

Αν κανονίσετε κάτι γίνεται, παρακαλώ, να με ενημερώσετε? Θα ήθελα πάρα πολύ να το δω απο κοντά

ΥΓ: Οι γοργονίες σίγουρα δεν ανήκουν στα κοράλλια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.