Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-07, 13:27
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Συναντηση στην Παλια Παραλια Θεσσαλονικης

Την Πεμπτη 25 Οκτωβριου , στην Θεσσαλονικη , γυρνωντας απο την δουλεια μου γυρω στις 3 το μεσημερι , περπατουσα στην παλια παραλια απο το λιμανι προς τον Λευκο Πυργο και ως συνηθως αγναντευα τα καραβια και την θαλασσιτσα μας ! Καποια στιγμη κοντα στο υψος της οδου Καρολου Ντηλ (κεντρο Θεσσαλονικης) , καθως κοιτουσα με μισο ματι τα σιχαμερα αποβλητα ΜΑΣ που επεπλεαν διπλα μου (βλεπετε , οταν φυσαει Νοτιας μας ερχονται ολα στο στομα !!!! , Με τον Βαρδαρη καθαριζουν , φευγουν απο εμας και τα απολαμβανουν οι απεναντι !!!!) , το ματι μου διακρινει μια κινηση και ενα πολυ ιδιαιτερο μπλε ελεκτρικ χρωμα . Κοιταξα καλυτερα και εμεινα αναυδος με αυτο που αντικρυσα . Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι ηταν αληθινο , ουτε οτι ηταν ζωντανο . Το ακολουθουσα για πανω απο μια ωρα καθως αυτο το καύμενο κολυμπουσε αργα αργα κατα μηκος της προκυμαιας . Μα τετοιο πλασμα δεν γινεται να ζει μεσα εδω , σε τετοια κλειστα και τοοοοσο βρωμερα νερα . Ειναι καταδικασμενο . Ποιος ξερει τι το εφερε ως εδω . Αραγε , κολυμπησε ως εδω απο τα ανοικτα ? δυσκολο ως αδυνατον . Μηπως γεννηθηκε εδω ? Ο,τι και να εγινε ειναι τραγικο . Στην αρχη δεν μπορουσα να καταλαβω τι πλασμα ειναι . Το τραβηξα φωτογραφιες με το κινητο τηλεφωνο και παραθετω μια . Ειναι ενα ονειρεμενο πλασμα , πανεμορφο και σιγουρα ανοικτης θαλασσας και πολυ μικρης ηλικιας . Μοιαζει με ξιφια , και πολυ πιθανον να ειναι , αν και τα πτερυγια του , ιδιαιτερα το ραχιαιο , ειναι λιγο διαφορετικα .Αν μπορειτε να το διακρινετε (μεσα σε ολο το ελεεινο και απαραδεκτο σκουπιδομανι ΜΑΣ ) και εχετε καποια αποψη , θα ηθελα να την ακουσω . Παντως ζητησα την βοηθεια Ιχθυολογων και Περιβαντολογων και το θεμα ειναι υπο ερευνα .
Ιδιαιτερα ευχαριστω την Physalia για το υπεροχο παστιτσιο , εεεεε , sorry , λαθος , για την φωτο εννοουσα , διοτι εγω ως πατος στα της τεχνολογιας , αδυνατω να περασω την φωτο απο το τηλεφωνο στον υπολογιστη μου .
Ιδου ο νεαρος επισκεπτης μας ! Ας ελπισουμε να ζει ακομα και να καταφερει να φυγει απο την ελεεινη παγιδα του κολπου μας το συντομοτερο δυνατον . (λετε να ειναι κι αυτο Ερασμακι ?)


And then my mind just walked away .....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-07, 10:48
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Συναντηση στην Παλια Παραλια Θεσσαλονικης




Μαλλον αυτο το ειδος πρεπει να ειναι , Xiphias Gladius .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Συναντηση στην Παλια Παραλια Θεσσαλονικης

Μιχάλη κι εγώ κάτι σε ξιφία το κάνω... δυστυχώς όσο κι αν έψαξα δε βρίσκω καλές φωτογραφίες, ειδικά όχι νεαρών ατόμων....
Ατοκαημένοτοξιφιάκι....


Άλλοι βλέπουν bluebirds (see K-PAX) άλλοι βλέπουν bluefish.... φαντάζομαι και το δεύτερο καλό σημάδι θα είναι!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.