Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-09, 14:24
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Θα ηθελα να ρωτήσω τους πιο εμπειρους φωτογράφους για την χρήση φίλτρου.
Τα νερά που βουτάω εδώ στην Νορβηγία ειναι γενιικά αρκετά πράσινα. Ετσι λοιπόν αγόρασα εναν ευρυγώνιο φακό ωστε να τραβάω κοντά στο θέμα μου , και το αντίστοιχο φίλτρο του.(Φίλτρο για πράσινα νερά της ikelite).

1. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσω το φιλτρο για βουτιές μέχρι τα 20μ, τότε το White balance θα πρέπει να το εχω στο Αuto?, η μπορώ να το αφήσω στο Underwater mode? /Τι γίνεται στη μιά περίπτωση και τι στην άλλη?

2. Eπίσης θα ηθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: Λογικά το φίλτρο δεν εχει νόημα σε Macro φωτογράφηση, Σωστά?
Τι γίνεται ομως αν πάω κοντά στο θέμα μου με τον αμβλυγώνιο, θέλοντας ταυτόχρονα να συμπεριλάβω και τo γύρο περιβάλλον? πως θα επηρεαστεί η φωτογραφία μου απο την χρήση του φλάς? Χρειάζεται εδώ το φίλτρο?

Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετοί καλοί φωτογράφοι στο Φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν.

Ευχαριστώ

Δημ. Αδάμης
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-09, 14:47
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσω το φιλτρο για βουτιές μέχρι τα 20μ, τότε το White balance θα πρέπει να το εχω στο Αuto?, η μπορώ να το αφήσω στο Underwater mode? /Τι γίνεται στη μιά περίπτωση και τι στην άλλη?

2. Eπίσης θα ηθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: Λογικά το φίλτρο δεν εχει νόημα σε Macro φωτογράφηση, Σωστά?
Τι γίνεται ομως αν πάω κοντά στο θέμα μου με τον αμβλυγώνιο, θέλοντας ταυτόχρονα να συμπεριλάβω και τo γύρο περιβάλλον? πως θα επηρεαστεί η φωτογραφία μου απο την χρήση του φλάς? Χρειάζεται εδώ το φίλτρο?


Κανονικά, με τη χρήση του φίλτρου, το φως που φθάνει στον αισθητήρα της φωτ. μηχανής σου πρέπει να προσεγγίζει αυτό του ηλίου (σε επίπεδο κατανομής ακτινοβολίας στο Η/Μ φάσμα).

Με απλά λόγια, το φίλτρο κόβει τα πολλά μπλε και τα πολλά πράσινα (ψυχρά χρώματα που διεισδύουν περισσότερο στο νερό) για να αντισταθμίσει τη φυσικά απώλεια του κόκκινου και του κίτρινου (θερμά χρώματα). Έτσι, το φως που φθάνει στη μηχανή σου μέσα από το φίλτρο έχει παρόμοια κατανομή (αλλά μικρότερη ένταση συνολικά, γιατί το φίλτρο "κόβει" φωτεινότητα) σε θερμά και ψυχρά χρώματα με αυτή του ηλιακού φωτός εκτός νερού.

Όταν χρησιμοποιείς underwater mode στη μηχανή σου, ουσιαστικά της λες να λάβει υπόψη της την απώλεια των θερμών χρωμάτων και να αντισταθμίσει με κάποιο τρόπο αυτή την απώλεια. Κάποια μοντέλα μπορεί να τροποποιούν το μπλε για να φαίνεται πιο "θαλασσινό", άλλα μπορεί να τονίζουν τα κόκκινα και τα κίτρινα.

Όπως καταλαβαίνεις, αν χρησιμοποιήσεις φίλτρο και ζητήσεις από τη μηχανή σου να επεξεργαστεί το φως που θα καταγράψει σαν να μην υπήρχε φίλτρο, το αποτέλεσμα δε θα είναι το επιθυμητό, αν φυσικά επιθυμείς "ρεαλιστικοφανείς" φωτογραφίες. Από την άλλη, δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ρυθμίζει η κάθε φωτ. μηχανή στο underwater mode της. Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις, το αποτέλεσμα μπορεί να σου αρέσει (αν ας πούμε πειράζει τα μπλε μόνο)! Γενικά πάντως συνίσταται η χειροκίνητη ρύθμιση του White Balance όταν χρησιμοποιούμε φίλτρα και αν δεν υπάρχει αυτή, τότε βάζουμε Auto.

Με τη χρήση του φλας, τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα. Βλέπεις, το φλας είναι μια πηγή φωτός κοντά στο θέμα και σε αυτή την απόσταση, τα θερμά χρώματα δεν απορροφόνται τόσο πολύ στο νερό. Έτσι, θεωρητικά, το φως που φτάνει στη μηχανή σου μοιάζει (ανάλογα με το μοντέλο του φλας σου) με το φως του ηλίου, ή σε παραλλαγές αυτού (λίγο πιο ψυχρό, λίγο πιο θερμό, κτλ). Αν βάλεις φίλτρο σε φωτογραφίες με φλας, η δράση του φίλτρου θα αφαιρέσει τα μπλε και τα πράσινα και στον αισθητήρα θα φτάσει πολύ θερμό χρώμα φωτός. Το πως θα συμπεριφερθεί η μηχανή σου ακριβώς δεν το ξέρω, σίγουρα δε θα είναι μια "νορμάλ" φωτογραφία. Για να φωτογραφήσεις με φλας και φίλτρο στη μηχανή, ώστε το background της εικόνας σου να μην είναι μέσα στην πρασινίλα και το τμήμα της φωτογραφίας που φωτίζεται με φλας να έχει normal χρώματα, θα πρέπει να τροποποιήσεις το φως του φλας, μειώνοντας τα κόκκινα και τα κίτρινα του χρώματα (με κάποιο μπλε ή πράσινο φίλτρο μπροστά από το κάτοπτρό του), ώστε με την έξτρα αφαίρεση των ψυχρών χρωμάτων από το φίλτρο της μηχανής, η κατανομή των χρωμάτων που θα φτάσει στον αισθητήρα σου να μοιάζει με αυτή του ηλιακού φωτός. Α, στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι Auto White Balance, δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς τι γίνεται γιατί θα πρέπει να μετρήσεις το χρώμα παρουσία του φλας.


To cut the long story short....


1. Φίλτρο και Manual ή AUTO White Balance σε κάθε περίπτωση, ακόμη και σε κοντινές λήψεις

2. Φλας χωρίς φίλτρο, εκτός να έχουμε διάθεση για παιχνίδι και δοκιμές με έξτρα φίλτρα πάνω στο φλας (αλλά ο χρόνος υποβρυχίως δυστυχώς είναι πολύτιμος!)
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 13-06-09 στις 15:14.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-09, 14:50
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετοί καλοί φωτογράφοι στο Φόρουμ που μπορούν να βοηθήσουν
Άσχετο, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι οι καλοί φωτογράφοι είναι και καλοί δάσκαλοι και το αντίστροφο!

__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-09, 15:41
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Καλησπέρα Δημήτρη,

κατ αρχήν με μπερδεύεις λίγο με τον όρο "αμβλυγώνιος φακός"...
Ο καθιερωμένος όρος είναι ευρυγώνιος φακός και φαντάζομαι πως εννοείς το ίδιο πράγμα.


Όσον αφορά το φίλτρο, ο γενικός κανόνας είναι ότι χρησιμοποιείται σε σχετικά μικρά βάθη (-4μ ως -12μ) χωρίς flash, και έχει πολύ περισσότερο νόημα όταν τραβάμε film ή slide παρά όταν κάνουμε λήψεις με ψηφιακή μηχανή.
Στις ψηφιακές μηχανές το φίλτρο μπορεί να υποκατασταθεί (σχεδόν πλήρως) από την επεξεργασία που κάνουμε εκ των υστέρων.
Προσωπικά, έχω εγκαταλείψει τη χρήση φίλτρων.


Το πράσινο χρώμα του νερού οφείλεται στην έλειψη του θερμών χρωμάτων του φυσικού φωτός (κόκκινο, πορτοκαλί) επειδή αυτά αποροφούνται πιο έντονα και επομένως εξαφανίζονται πρώτα.
Η ένταση της απορόφησης εξαρτάται από τον τύπο και την ποσότητα των σωματιδίων που υπάρχουν στο νερό αλλά και από το πόσο κάθετα πέφτουν οι ακτίνες του ήλιου σ' αυτό (όσο πιο κάθετα τόσο πιο διεισδυτικές) οπότε τελικά παίζει ρόλο και το γεωγραφικό πλάτος αλλά ακόμη και η ώρα που βουτάμε.

Ας κάνουμε για χάρη της συζήτησης μια χοντρική παραδοχή ότι το φάσμα του φυσικού φωτός αποτελείται από κόκκινο, πράσινο και μπλέ.

Μέχρι τα 1-2 μέτρα βάθους η αναλογία των χρωμάτων είναι περίπου ίδια με αυτή στην επιφάνεια.

Στα π.χ. 5-6-7μ το κόκκινο αρχίζει να αποροφάται έντονα ενώ το πράσινο εξακολουθεί να είναι ισχυρό.
Το φίλτρο δεν μπορεί να επαναφέρει τα κόκκινο που χάθηκε: Αυτό που κάνει είναι ότι φιλτράρει (κόβει) μέρος του πράσινου και (λιγότερο) του μπλε ώστε να επαναφέρει την αρχική ισορροπία. Το τίμημα βέβαια είναι ότι έχουμε συνολικά λιγότερο διαθέσιμο φως στη φωτογραφική μηχανή.

Στα -15, -18 το κόκκινο έχει χαθεί σχεδόν ολικά.
Εδώ το φίλτρο κόβει μέρος του πράσινου ώστε η φωτογραφία να έχει ένα πιο φυσικό μπλέ χρώμα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσω το φιλτρο για βουτιές μέχρι τα 20μ, τότε το White balance θα πρέπει να το εχω στο Αuto?, η μπορώ να το αφήσω στο Underwater mode? /Τι γίνεται στη μιά περίπτωση και τι στην άλλη?
Το πως ακριβώς λειτουργεί το Underwater mode εξαρτάται από την συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή που χρησιμοποιείς αλλά σε γενικές γραμμές προσπαθεί να κάνει αυτό που κάνει και το φίλτρο σου:
Να επαναφέρει την ισορροπία των χρωμάτων είτε ενισχύοντας το κόκκινο είτε υποβιβάζοντας το πράσινο/μπλέ.
Αν η φωτ. μηχανή εξετάζει δυναμικά τη σχέση κόκκινου/πράσινου πριν επέμβει (για να δώσει το βέλτιστο αποτέλεσμα αναλόγως του βάθους) τότε μπορείς να την αφήσεις στο Underwater mode.
Αν η φωτ. μηχανή εφαρμόζει μια σταθερή σχέση ενίσχυσης του κόκκινου ανεξαρτήτως βάθους, τότε το αποτέλεσμα φίλτρο + Underwater mode θα σου βγει υπερβολικό και θα δεις τις φωτογραφίες σου να "μωβίζουν" (=υπερβολικό κόκκινο) ειδικά στην κλίμακα π.χ. -3 ως -8μ.
Ο μόνος τρόπος είναι να δοκιμάσεις την ίδια λήψη στο ίδιο βάθος με Underwater mode και χωρίς, και να κρίνεις από το αποτέλεσμα.

Αν η μηχανή σου έχει τη δυνατότητα, θα σου έλεγα να να αφήσεις το White Balance στο Auto και να κάνεις λήψεις πάντα σε RAW format (όχι JPG). Αυτό θα σου δώσει τη δυνατότητα να ελέγξεις πλήρως το αποτέλεσμα στο post-processing χωρίς να ανησυχείς για το White Balance τη στιγμή της λήψης.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Eπίσης θα ηθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: Λογικά το φίλτρο δεν εχει νόημα σε Macro φωτογράφηση, Σωστά?
Γενικότερα: Το φίλτρο δεν έχει νόημα όταν ολόκληρο το κάδρο σου φωτίζεται από το flash - το φώς του flash είναι ισοροπημένο χρωματικά και το φίλτρο δεν έχει τίποτα να διορθώσει, αντίθετα μπορεί να αλλοιώσει τη φωτογραφία δίνοντας πολύ έντονα θερμά χρώματα και σου κόβει μέρος της έντασης του flash.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι γίνεται ομως αν πάω κοντά στο θέμα μου με τον αμβλυγώνιο, θέλοντας ταυτόχρονα να συμπεριλάβω και τo γύρο περιβάλλον? πως θα επηρεαστεί η φωτογραφία μου απο την χρήση του φλάς? Χρειάζεται εδώ το φίλτρο?
Εδώ ισχύουν συνδυασμένα όσα σου έγραψα παραπάνω.
Έχεις δύο πηγές φωτισμού: Το φυσικό φως (αλλοιωμένο από την απορρόφηση που έχει υποστεί αναλόγως του βάθους) και το flash (μια ισορροπημένη πηγή φωτισμού πλήρους φάσματος και διαφορετικής θερμοκρσίας από το φυσικό φώς).

Όσον αφορά το γύρω περιβάλλον (αυτό δηλ. που ΔΕΝ έχει φωτιστεί από το flash) το φίλτρο θα διορθώσει σωστά το χρώμα.
Τώρα για το τμήμα της φωτογραφίας που φωτίζεται από το flash θα αλλοιωθεί προς το κόκκινο, τα θερμά χρώματα θα γίνουν έντονα και μπορεί να έχεις και παράδοξες "μώβ" αποχρώσεις.

Δοκίμασέ το για να δεις μόνος σου αν αποτέλεσμα σου φαίνεται φυσικό, αλλά σε γενικές γραμμές να ξέρεις πως τα υ/β φίλτρα είναι φτιαγμένα για φωτογράφιση με φυσικό φωτισμό και σε βάθη από 3-15 μέτρα περίπου.

Όταν εμπλέξεις και το flash, ο συνδυασμός δύο τόσο διαφορετικών πηγών φωτισμού, μπορεί να δώσει αρκετά παράδοξα αποτελέσματα.

Ένα φίλτρο που μπορεί να αφαιρεθεί/τοποθετηθεί υποβρυχίως είναι σίγουρα το καλύτερο για τέτοιου είδους πειραματισμούς...




ΥΓ: Είδα με πρόλαβε ο Γιάννης... ελπίζω να σε βοηθήσαμε συνολικά και να μη σε μπερδέψαμε χειρότερα
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-09, 15:54
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Οι απαντήσεις σας ομολογώ οτι ηταν ξεκάθαρες.
Νομίζω οτι ελυσα αρκετές απορίες μου.

Καλή συνέχεια.

Δημήτρης Αδάμης
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-09, 17:26
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Ερώτηση για τη σωστή χρήση φίλτρου

Καλλιτέχνες το ευχαριστούμε είναι λίγο!
Μόλις βρώ χρόνο πρέπει να βγάλω το μπλοκάκι με τις φωτογραφικές μου απορίες

Παράθεση:
Στα -15, -18 το κόκκινο έχει χαθεί σχεδόν ολικά.
εκτός απ΄το λιμένι στη λακωνία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.