Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-12, 17:47
KOSTAS83 KOSTAS83 is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 6
απορία??

Γεια σε όλους!!εχω μια μεγαλη απορια σαν νέος στην τεχνική κατάδυση αλλα πιο πολλή θα ελεγα παράπονο . οπός είπα σαν νέος έχω ξεκινήσει και εγώ σιγά σιγά να αγοράζω τον εξοπλισμό μου,, σε μια βόλτα που έκανα σε χ κατάστημα της Αθήνας πήγα να ρωτήσω για έναν υπολογιστή και συγκεκριμένα για τον suonto vyper. η τιμή που μου είπε ήταν αρκετά πιο υψηλή από ότι περίμενα για Ελλάδα,στο ιντερνέτ σε sait τον έχω βρει πολλή πιο φθηνά αλλά είπα να ενισχύσω τον τόπο μου αλλά έπεσα σε Όταν κατάλαβε ότι εγώ μπορεί να κοιτάξω από τον ίντερνετ μου είπε ότι μπορεί να το αγοράσω πιο φθηνά αλλά δεν θα έχω εγγύηση χωρίς να πω ότι οκ θα κοιτάξω και απο το ίντερνετ!ισχύει κάτι τέτοιο στης αγορές από το ίντερνετ...?εαν κάποιοσ γνωρίζει που μπορω να αγοραζω απο ίντερνετ και να εχω και εγγύηση εαν θέλει εας βοηθήσει ευχαριστώ πάρα πολλή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-12, 18:03
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: απορία??

από όσο ξέρω η εγγύηση καλύπτεται από τον αντιπρόσωπο την εταιρείας στην Ελλάδα, και όχι απο το μαγαζί αγοράς. δηλαδή αν αγοράσεις από ταξίδι στο εξωτερικό και το φέρεις Ελλάδα ?χάνεις την εγγύηση?

εχω αγοράσει ρολόι citizen απο ebay και μέσα είχε κανονικά το χαρτί της εγγύησης, αλλά ευτυχώς δεν είχα θέμα βλάβης για να σου πώ αν έγινε δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-12, 18:21
KOSTAS83 KOSTAS83 is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 6
Απάντηση: απορία??

ευχαριστώ πολλή δεν έχω ξανακάνει αγορά από ίντερνετ γιαυτό δεν ξέρω..να υποθέσω κάτι τέτοιο θα ισχύει και για αλλά μέρη του εξοπλισμού, πρέπει όταν αγοράσω κάτι να βλέπω πρώτα εάν έχει και επίσημο αντιπρόσωπο και στην ελλάδα?:
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-12, 20:12
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: απορία??

Πολυ απλα δεν αγοραζεις SUONTO.

Ζητα του να σου δωσει τιμη κοντα σε αυτη που βρισκεις στο internet
αλλιως να τα κρατησει στην βιτρινα.

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-12, 21:32
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: απορία??

H εγγύηση ισχύει κανονικά από την ημερομηνία 1ης αγοράς. Προσοχή λοιπον να είναι καινούργιο και να πάρεις απόδειξη αγοράς την οποία και θα κρατήσεις.

Αν αγοράσεις μεταχειρισμένο ισχύει η εγγύηση απο την ημέρας της 1ης αγοράς (εκτός και αν σε καλύπτει για περισσότερο καιρό ο πωλητής).

Αν δεν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα θα πρέπει να το στείλεις με δικά σου έξοδα στο εξωτερικό.

Αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, αλλα δεν έχει εξουσιοδοτημένο service θα πρέπει να το στείλεις σε αυτόν με δικά σου έξοδα και αυτός θα το στείλει στο service όπου και αν βρίσκεται στο κόσμο χωρίς δική σου χρέωση (όσο είσαι στην εγγύηση).

Αν ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα αρνηθεί να καλύψει νόμιμο προϊόν αγορασμένο απο το εξωτερικό τότε συνήθως ένα email στα κεντρικά της εταιρείας λύνει το πρόβλημα άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-12, 23:44
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: απορία??

Εαν είναι να ασχοληθείς με τεχνική κατάδυση δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις Suunto Vyper ....
...και τα χρήματα σου θα πετάξεις , και δεν θα κάνεις την δουλεία σου.
Το συγκεκριμένο DC, σε καλύπτει μέχρι advanced nitrox και οχι για παραπέρα καταδύσεις με ήλιο (trimix).

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα απλό bottom timer με average depth , είναι αρκετά πιο φτηνό ( αν οχι το φτηνότερο ), αποδεδειγμένα έχει δείξει την αξία του , είναι απλό , maintenance free και με χρήση πινάκων ( ...όπως συνηθίζεται στην τεχνική κατάδυση ) θα αποτελέσει πιστό σύντροφο σου, για πολλά χρόνια και για πολλά μέτρα ( -330μ)

Οτιδήποτε θελήσεις , στη διάθεση σου .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-12, 02:31
KOSTAS83 KOSTAS83 is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 6
Απάντηση: απορία??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν είναι να ασχοληθείς με τεχνική κατάδυση δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις Suunto Vyper ....
...και τα χρήματα σου θα πετάξεις , και δεν θα κάνεις την δουλεία σου.
Το συγκεκριμένο DC, σε καλύπτει μέχρι advanced nitrox και οχι για παραπέρα καταδύσεις με ήλιο (trimix).

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα απλό bottom timer με average depth , είναι αρκετά πιο φτηνό ( αν οχι το φτηνότερο ), αποδεδειγμένα έχει δείξει την αξία του , είναι απλό , maintenance free και με χρήση πινάκων ( ...όπως συνηθίζεται στην τεχνική κατάδυση ) θα αποτελέσει πιστό σύντροφο σου, για πολλά χρόνια και για πολλά μέτρα ( -330μ)

Οτιδήποτε θελήσεις , στη διάθεση σου .
ευχαριστώ πολλή όλους πολλή χρήσιμες πληροφορίες Ναι θέλω να συνεχίσω την τεχνική κατάδυση και περιμένω το καλοκαιράκι για το advance θα ήθελα να ρωτήσω και για άλλα 2 επίσης εξαρτήματα του εξοπλισμού που θεωρώ σημαντικά ΄και δεν γνωρίζω πολλά , τον ρυθμιστή ellipse black mc5 και το bcd seacsub pro 2000τι γνώμη έχετε?αλλά και σαν αρχάριος τι εξοπλισμό θα πρέπει να κοιτάω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-12, 05:28
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: απορία??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KOSTAS83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολλή όλους πολλή χρήσιμες πληροφορίες Ναι θέλω να συνεχίσω την τεχνική κατάδυση και περιμένω το καλοκαιράκι για το advance θα ήθελα να ρωτήσω και για άλλα 2 επίσης εξαρτήματα του εξοπλισμού που θεωρώ σημαντικά ΄και δεν γνωρίζω πολλά , τον ρυθμιστή ellipse black mc5 και το bcd seacsub pro 2000τι γνώμη έχετε?αλλά και σαν αρχάριος τι εξοπλισμό θα πρέπει να κοιτάω?
Αγαπητέ KOSTAS83,

Ο ρυθμιστής Cressi MC5 Ellipse black είναι ένα καλός - φτηνός ρυθμιστής αλλά δε νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή για τις απαιτήσεις του technical diving.

Ενδεικτικά σου αναφέρω:
- Δεν είναι συμβατός ούτε καν μέχρι 40% nitrox, όπως είναι σχεδόν όλοι οι ρυθμιστές σήμερα
- Το πρώτο στάδιο είναι τεχνολογίας διαφράγματος και όχι πιστονιού (εκτός κι αν σκοπεύεις να βουτάς σε παγωμένα νερά)
- Έχει μόνο 3 εξόδους χαμηλής πίεσης (2 δεύτερα στάδια και 1 direct feed για bcd, δηλαδή πχ δεν μπορείς να βάλεις στεγανή στολή)


Ομοίως, το bcd seacsub pro 2000 είναι ένα καλό jacket bcd αλλά δεν απευθύνεται σε technical diving.
Η κοινότητα του technical diving συγκλίνει ότι το bcd πρέπει να είναι backplate/wing. Το συγκεκριμένο bcd που αναφέρεις προφανώς δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Δεν είναι ούτε καν οπίσθιας πλήρωσης και η δυνατότητα άνωσης του ποικίλει από πολύ χαμηλά εώς πολύ υψηλά ανάλογα με το μέγεθος που το αγοράζει κάποιος (πχ Small, Medium, Large κλπ).

Αυτό που καταλαβαίνω από τις ερωτήσεις που κάνεις - και επειδή όλοι περάσαμε και περνάμε τέτοια στάδια - είναι ότι χρειάζεσαι κάποια καθοδήγηση είτε από κάποιον πολύ έμπειρο φίλο σου δύτη που εμπιστεύεσαι είτε ακόμη καλύτερα από κάποιον εκπαιδευτή που έχει γνώση και εμπειρία για αυτά που ρωτάς.

Εάν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να αγοράσεις άμεσα αυτά που αναφέρεις, καλό είναι να ψάξεις περισσότερο. Δεν είναι καλές εποχές για λάθος αγορές ...
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 25-02-12 στις 05:57.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-12, 10:16
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: απορία??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν είναι καλές εποχές για λάθος αγορές ...
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-12, 12:11
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: απορία??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι καλές εποχές για λάθος αγορές ...
+1
Γενικώς ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.