Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-11, 13:24
alexandros26 alexandros26 is offline
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Μηνύματα: 8
Πρωτη στολη

Οταν θα παω στην σχολη για την καταδυση γνωριμιας θελω να παω με δικια μου στολη, οπως ειπα κ στο πρωτο μου μηνυμα ξεκιναω απο το μηδεν κ δεν γνωριζω τπτ.
Σαν πρωτη ματια εχω δει αυτα

http://www.edive.gr/product_info.php...oducts_id=2957

http://www.edive.gr/product_info.php...oducts_id=1709

http://www.edive.gr/product_info.php...oducts_id=3182

Τα οποια μου αρεσαν στο ματι, βεβαια θα γυρισω τα μαγαζια-σχολες που εχουμε στην Πατρα ωστε να παρω μια ιδεα να φορεσω καποιες στολες κ.τ.λ.

Πρωτα ο θεος κ να ειμαστε καλα μεσα Απριλιου με αρχες Μαιου πιστευω να κανω την πρωτη μου καταδυση, κ μετα να μαζεψω λεφτα να κανω το open water diver.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-11, 13:42
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Πρωτη στολη

Θα σου πρωτινά να μην αγοράσεις ακόμα τίποτα, περίμενε, ψάξε την τοπική αγορά, δοκίμασε κατά την εκπαίδευση όσο πιο πολλά μπορείς ή στα μαγαζιά και μετά κάνε τις αγορές σου πιο έμπειρος προκειμένου να μην πετάξεις λεφτά. Τώρα αν θες σώνει και καλά να πας με δική σου αγόρασε κάτι φθηνό (κάτω από 100 ευρω)
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-11, 14:12
alexandros26 alexandros26 is offline
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Πρωτη στολη

Ευχαριστω για την συμβουλη, τα link που εχω βαλει ειναι ενδεικτικα, κατω απο 100ε σε μια γρηγορη στο google βρισκω μονο της μονοσορτς (ετσι δεν της λενε) που δεν μου αρεσουν.

Οπως κοιταγα σε μερικα site χαθηκα λιγο με της επιλογες π.χ. λειες-ξυρισμενες κτλ θα ηθελα να μου πειτε που να επικεντροθω ωστε να κοιταω μονο αυτες, εκτος κ αν αυτο που λεω ειναι λαθος.

Θα σας πρηξω λιγο με τηςς ερωτησεις αλλα οπως βλεπετε ειμαι ασχετος τελειος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-11, 14:33
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Πρωτη στολη

Ψάχνεις στολή για αυτόνομη κατάδυση, αυτές πλέον είναι ολόσωμες μονοκόμματες, 3,5,7 χιλιοστών. Στολές δυο κομματιών, ξυρισμένες κλπ είναι για ψάρεμα και έχουν άλλες προδιαγραφές
Ρίξε μια ματιά εδω από αυτή τη δημοσκόπηση μπορείς να πάρεις μια ιδέα τι κυκλοφορεί και φοριέται ευρέως
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-11, 15:41
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Πρωτη στολη

Το να αγοράσεις στολή (και γενικότερα εξοπλισμό) πριν καν δοκιμάσεις την κατάδυση γνωριμίας, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα!!

Κατ' αρχάς, δεν ξέρεις καν πώς θα νιώθεις υποβρυχίως! Αν και μικρό, υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ασχοληθείς τελικά....
Ακόμη κι αν ασχοληθείς ενεργά όμως, στο επίπεδο που βρίσκεσαι τώρα ούτε τις ανάγκες σου σε εξοπλισμό μπορείς να φανταστείς, ούτε καν να καταλάβεις 100% τις προδιαγραφές και τις διαφορές του εξοπλισμού! Εξάλλου, κατά την διάρκεια των μαθημάτων όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός παρέχεται χωρίς επιπλέον χρέωση. Επομένως, δεν γλιτώνεις κάτι. Ίσα - ίσα που θα έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλά διαφορετικά κομμάτια, έτσι ώστε τελικά να καταλήξεις στο τι σε καλύπτει και τι όχι και να προχωρήσεις έτσι στις δικές σου αγορές

Οι περισσότεροι εξάλλου έτσι προχώρησαν......

ΥΓ: Στις τιμές που κοιτάς (κοντά στα 100€) δεν αξίζει να αγοράσεις καμία στολή. Απλά θα κρυώνεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-11, 15:47
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αγοράσεις στολή (και γενικότερα εξοπλισμό) πριν καν δοκιμάσεις την κατάδυση γνωριμίας, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα!!

Κατ' αρχάς, δεν ξέρεις καν πώς θα νιώθεις υποβρυχίως! Αν και μικρό, υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ασχοληθείς τελικά....
Ακόμη κι αν ασχοληθείς ενεργά όμως, στο επίπεδο που βρίσκεσαι τώρα ούτε τις ανάγκες σου σε εξοπλισμό μπορείς να φανταστείς, ούτε καν να καταλάβεις 100% τις προδιαγραφές και τις διαφορές του εξοπλισμού! Εξάλλου, κατά την διάρκεια των μαθημάτων όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός παρέχεται χωρίς επιπλέον χρέωση. Επομένως, δεν γλιτώνεις κάτι. Ίσα - ίσα που θα έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλά διαφορετικά κομμάτια, έτσι ώστε τελικά να καταλήξεις στο τι σε καλύπτει και τι όχι και να προχωρήσεις έτσι στις δικές σου αγορές

Οι περισσότεροι εξάλλου έτσι προχώρησαν......

ΥΓ: Στις τιμές που κοιτάς (κοντά στα 100€) δεν αξίζει να αγοράσεις καμία στολή. Απλά θα κρυώνεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-11, 16:28
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Πρωτη στολη

Αν τυχόν, η επιθυμία να έχεις δική σου στολή από την αρχή, σχετίζεται με λόγους καθαριότητας και υγιεινής των στολών που διαθέτει το καταδυτικό, μπορείς να ζητήσεις να "δανειστείς" την στολή κανά δυο μέρες πριν την βουτιά, και να την μουλιάσεις για λίγη ώρα στην μπανιέρα σου, έχοντας ρίξει στο νερό μια μικρή ποσότητα detol. Στην συνέχεια, η στολή θέλει και λίγο ξέπλυμα με σκέτο νερό να φύγει το detol.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-11, 18:07
alexandros26 alexandros26 is offline
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Πρωτη στολη

Σε οσα λετε συμφωνω σε ολα εξαλλου κ εγω τα ειχα σκεφτει, το μονο που δεν ειχα σκεφτει ειναι οσο αφορα το να ζητησω την στολη, μου φαινοταν καπως αυτο, αλλα για να το λες πιστευω θα το εχουν κανει και αλλοι οποτε δεν ειναι κ κατι παραλογο, κ ο λογος που ηθελα ηταν αυτα που ειπες.

Το να μην μου αρεσει δεν νομιζω, αλλωστε μια εμπειρια την εχω απο τον στρατο, γτ την στολη ποσα λεφτα πιστευετε ειναι το ελαχιστο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-11, 18:22
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alexandros26 Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ την στολη ποσα λεφτα πιστευετε ειναι το ελαχιστο?
Γενικά δεν μου αρέσει να ακούγομαι απόλυτος. Σιχαίνομαι όταν ρωτάω κάτι και μου υποδεικνύουν μία και μοναδική απόλυτη απάντηση, χωρίς αιτιολόγηση!
Στο θέμα της στολής όμως, δυστυχώς μάλλον δεν γίνεται αλλιώς
Αν σκέφτεσαι να βουτάς και χειμώνα, η απάντηση μάλλον είναι μία και μοναδική: Waterproof W2.
Έχω κάνει πολλές βουτιές με θερμοκρασία νερού 15 βαθμούς (και μερικές στους 14) και δεν έχω αισθανθεί το παραμικρό κρύο!
Αφού την αγόρασα και την βούτηξα χειμώνα, τότε κατάλαβα γιατί ήταν όλοι απόλυτοι υπέρ της
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-13, 14:29
n-a-147 n-a-147 is offline
 
Εγγραφή: 12-01-2013
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Πρωτη στολη

Καλημέρα σε όλους...αυτό είναι το πρώτο μου μηνυμα και το γραφω μιας και ειμαι σε δίλημμα! Ειμαι μεταξύ της waterproof W1 και της W2 και δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Η ουσιαστική διαφορά είναι στο ανοιγμα (w1 ανοιγμα εμπρος ενω w2 άνοιγμα πίσω) αλλά η W1 θεωρείται πιο premium...Τι λένε οι πιο έμπειροι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.