Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-03-08, 15:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Top-off με ΕΑΝx

Δυστηχώς η έλλειψη νομικού πλαισίου είναι η πηγή των προβλημάτων...

Φανταστείτε λοιπόν το επόμενο σενάριο: Εμφανίζεται δύτης σε καταδυτικό και ζητά μία φιάλη ΕΑΝx. Το καταδυτικό δεν ζητά απόδειξη πιστοποίησης ΕΑΝx (άλλο ένα κενό νόμου...) και έτσι δύτης παίρνει φιάλη ΕΑΝx36 και καταδύεται στα 40μ (PO2 = 1.8bar) παθαίνει τοξικότητα ΚΝΣ και πνίγεται... και αρχίζει το show...

Ποιός έδωσε τη φιάλη? Ποίος την γέμισε? Αυτός που τη γέμισε τι έιναι? Ξέρει? και άντε να εξηγήσεις στον Δικαστή και στον Εισαγγελέα ότι επειδή δεν υπάρχει νόμος για τη χρήση ΕΑΝx και τη παραγωγή ΕΑNx δεν φταίς εσύ....

Κυρίες και κύριοι προστατεύτε τους ευατούς σας με πιστοποιήσεις και γραπτές διαδικασίες...γιατί μετά θα προσπαθείτε να πείσετε ασχέτους ότι δεν είστε ελέφαντες!

Και μην γελιέστε (αγαπητέ φίλε Σώτο) ότι δεν υπάρχουν νομικές ευθύνες.. όταν κάποιος πεθάνει αυτόματα γεννούνται ευθύνες και κάποιος ή κάποιοι πάντα την πληρώνει/ουν! Φροντίστε να μην είστε εσείς αυτός...

Εδώ δεν υπάρχει τίποτα για την χρήση αεροσυμπιεστών...μέχρι να γίνει το πρώτο ατύχημα...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 12-03-08 στις 15:25.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-08, 20:47
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Top-off με ΕΑΝx

Δεν γελιέμαι καθόλου φίλε Αντρέα. Ξέρω πολύ καλά το τι μπορεί να συμβεί σε ένα τέτοιο ενδεχώμενο που ανέφερες. Έχω συμβουλευτεί και δικηγόρο για το θέμα οπότε στο δικό μου σταθμό δεν υπάρχει περίπτωση να χειριστεί τα μηχανήματα άτομο που δεν είναι πιστοποιημένο από κάποιον οργανισμό που θα μπορεί να σταθεί σαν αξιόπιστος σε ένα δικαστήριο ή / και που δεν είναι της έγκρισής μου. Δεν υπάρχει επίσης περίπτωση μα όσο και να σηκώνονται πάνω και να σκάνε κάτω να γεμίσω οτιδήποτε χωρίς να υπάρχει η αντίστοιχη πιστοποίηση.

Σε μια ενδεχώμενη δίκη ο κατηγορούμενος θα είναι εκείνος που έδωσε την φιάλη και σίγουρα η θέση του είναι πολύ δυσμενής αν δεν έχει να παρουσιάσει κάποια πιστοποιητικά ότι έχει εκπαιδέυτεί ανάλογα για τις υπηρεσίες που παρέχει!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-08, 21:21
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Top-off με ΕΑΝx

Συνεπώς για έναν ιδιώτη είναι ένα ακόμη περιττό καρτελάκι των 200€.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-08, 21:34
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Top-off με ΕΑΝx

Η πρώτη μου απάντηση αφορούσε τους ιδιώτες χομπίστες που θέλουν να γεμίζουν τα μίγματά τους από μόνοι τους. Ναι, δεν είναι απαραίτητο το καρτελλάκι διότι δεν υπάρχει νομική υποχρεώση. Ωστόσο ένα τέτοιο σχολείο σε σύγκριση με άλλα σχολεία ειδικοτήτων όπως Multilevel diver, boat diver, dry suit diver, κλπ κλπ έχει να δώσει πολύ περισσότερα πράγματα. Μην εξισώνουμε ένα καθαρά τεχνικό σχολείο με τα σχολεία που εμπλουτίζουν απλά την καρτελλοσυλλογή μας. Και το σχολείο του mixed gas blender γίνεται συνήθως με το σχολείο του Oxygen Service Technician. Προσωπικά πιστεύω αν δεν είσαι ήδη τεχνικός πιστοποιημένος από ένα κατασκευαστή και αν δεν εργάζεσαι με ρυθμιστές και φιάλες επαγγελματικά δεν χρειάζεσαι ένα ειδικό σχολείο.

Τα πράγματα με τους επαγγελματίες είναι εντελώς διαφορετικά και νομίζω ότι αυτό είναι κατανοητό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-08, 21:39
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Top-off με ΕΑΝx

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να υπάρχει σαν εκπαίδευση εντός του σχολείου trimix και όχι ξεχωριστά.
Το θεωρώ αδιανόητο να κάνεις τέτοιου είδους βουτιές και να μην μπορείς/ξέρεις να γεμίσεις μόνος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.