Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εγγραφή μέλους στον Σ.Ε.Α. 'Τηθύς'
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Πως μπορείτε να γίνετε μέλη του Σ.Ε.Α. 'ΤΗΘΥΣ'

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-07, 12:12
xristiana xristiana is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 8
γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

με αυτό εννοώ τα εξής : πραγματοποιούνται κοινές δράσεις? γιατί ουσιαστικά εμένα με ενδιαφέρει να βρω παρέα για κατάδυση μπας και τελικά καταφέρω να ασχοληθώ ενεργά με το άθλημα..

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-07, 15:55
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Χριστιάννα πραγματοποιούνται εκδηλώσεις κυριώς επιμορφωτικού χαρακτήρα. Είναι αλήθεια ότι ακόμα δεν έχουμε διοργανώσει κάποια εκδρομή σαν σύλλογος , αλλά κατά καιρούς στην περιοχή των μελών του συλλόγου, υπάρχουν ανακοινώσεις για βουτιές.

Είναι όμως ένας τομέας που πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη βαρύτητα σαν συλλογος στο μέλλον.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-07, 15:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Χριστιάνα,
Η αλήθεια είναι ότι ο Σύλλογος δεν είναι εδώ για να οργανώνει καταδυτικές εξορμήσεις, υπάρχουν άπειρα καταδυτικά κέντρα και άλλοι φορείς οι οποίοι εστιάζουν σε αυτό τον τομέα.
Ο Σύλλογος είναι εδώ για άλλους λόγους και όπως θα έχεις ίσως παρατηρήσει επενδύει κυρίως τις δυνάμεις του σε διοργάνωση εκδηλώσεων και άλλων επιμορφωτικών και ενημερωτικών δράσεων.
Μπορείς βέβαια πάντα να εκμεταλλευτείς το βήμα που σου δίνει αυτο το φόρουμ ζητώντας παρέα για βουτιά. Είμαι σίγουρη ότι όλο και κάποιος θα χαρεί να σε συνοδεύσει, αν και αυτό το θέμα είχε ξανασυζητηθεί εδώ.
Βρήκες καμιά άκρη από τότε;

Όπως και να' χει, δε χρειάζεται να είναι κανείς μέλος του Συλλόγου για να αποκτήσει μια παρέα (έστω και μέσα από αυτόν) και να κάνει τις βουτιές του.
Μέλος του Συλλόγου γίνεται κάποιος ο οποίος ταυτίζεται με την ιδεολογια και τους στόχους του.

Αν και πάλι δε βρίσκεις λόγο να εγγραφείς δεν χρειάζεται καθόλου να βιαστείς. Ίσως στο μέλλον παρακολουθώντας τις δραστηριότητες μας (που ελπίζω ότι όσο πάνε και θα πληθαίνουν) να μπορείς να εντοπίσεις χίλιους-δυο λόγους για να γίνεις κι εσύ μέλος!

Παρεμπιπτόντως, τρέχει και ένα θεματάκι εδώ
Ίσως σε ενδιαφέρει, οπότε μπορείς να προσθέσεις τη γνώμη σου!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 13:51
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όμως ένας τομέας που πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη βαρύτητα σαν συλλογος στο μέλλον.
H αλήθεια είναι ότι πολύ μιλάμε και λίγο βουτάμε!
Δεν κανονίζουμε να πάμε κάπου να κάνουμε κανα πλίτσι πλίτσι;
Απο Νοέμβρη μεριά ίσως;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 15:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
H αλήθεια είναι ότι πολύ μιλάμε και λίγο βουτάμε!
Δεν κανονίζουμε να πάμε κάπου να κάνουμε κανα πλίτσι πλίτσι;
Απο Νοέμβρη μεριά ίσως;
Είμαστε ανοιχτοί στις προτάσεις των μελών !! Μην ξεχνάμε ότι ο Σύλλογος δεν είναι One man show

Μέσω του Συλλόγου είμαι σίγουρος ότι τα μέλη μεταξύ τους κανονίζουν βουτιές το ΣΚ, ίσως θα έπρεπε κάποιες να γίνονται πιο .. δημόσια..

Κάτι ετοιμάζεται πάντως για την 28η Οκτωβρίου αλλά να δούμε και τον καιρό
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-07, 16:18
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Άστα αυτά!! Ξέρω και γω τεννις!!! χεχεχε!

The show must go on. Για να βλέπω ανακοινώσεις λέμεεεε

Υ.Γ. Προς Θεού, δεν μαλώνω κανέναν έτσι; Απλά μια ιδέα ρίχνω, όταν μπορούμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 23-10-07 στις 16:31.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-07, 22:31
xristiana xristiana is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 8
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Τεσπα, οπωσ και να χει το θεμα προεχει το δίπλωμα οδήγησησ. Να το παρω με το καλο και μετα θα κανω μια προσπαθεια να έρθω σε επαφή με το σύλλογο (μέσα από τισ εκδηλώσεισ κτλ.) γιατί έχω απογοητευτεί από τισ διάφορεσ σχολέσ (έχω δώσει σε τρεισ το τηλεφωνο να με πάρουν και μάλλον βρίσκεται στον κάλαθο των αχρήστων..) Όμως, γενικότερα είναι καλό το όλο θέμα τησ κατάδυσησ να γίνει γνωστό και οικείο στο ευρύ κοινό γιατί τόσο βυθό έχουμε και είναι κρίμα να πηγαίνει στράφι..

ΥΓ φφφ.. δύσκολα τα πράγματα χωρις greeklish βρε παιδιά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-08, 15:23
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Καλησπέρα .
Καταρχήν θα συμφωνήσω με τον Θάνο,(αυτό είναι το μικρό σου?). Είναι δύσκολο για ένα σύλλογο να μας βρίσκει καταδυτική παρέα, την στιγμή που αποφασίζουμε ότι θέλουμε να κάνουμε μια βουτιά. Άλλωστε σήμερα, ο ελεύθερος χρόνος του καθενός από εμάς είναι δυσεύρετος, και το κυριότερο απρόβλεπτος. (πόσες φορές το έχουμε αποφασίσει τελευταία στιγμή….αλλά και πόσες φορές το έχουμε ακυρώσει the last minute)

Xριστιάνα, καταλαβαίνω απόλυτα το πρόβλημα σου. Για αυτό θα σου πώ την δική μου εμπειρία και πιστεύω ότι θα σου φανεί χρήσιμη.

Όταν πρωτοβρέθηκα στην Νορβηγία, τον πρώτο μήνα είχα απογοητευτεί διότι 5-6 φορές είχα κανονίσει κατάδυση με ένα Γερμανό συνάδελφο μου ο οποίος τις μισές φορές με πούλησε την τελευταία στιγμή λόγω οικογενειακών/επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Έτσι λοιπόν επισκέφτηκα το καταδυτικό κέντρο της περιοχής μου, και έκανα την εξής απλή ερώτηση. « Που θα βρώ παρέα για τις καταδύσεις μου?»
Οι άνθρωποι ούτε γέλασαν ούτε με ειρωνεύτηκαν, διότι οι περισσότεροι αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα.
Τα πράγματα ήταν πολύ απλά.
Καταχώρησαν τα στοιχεία μου, και από τότε όποτε θέλω παρέα για να βουτήξω (και πίστεψε με στην Νορβηγία αν μη τι άλλο χωρίς παρέα δεν βουτάς που να χτυπιέσαι, αφού πρέπει κάποιος να σου κλείσει την στεγανή), στέλνω ένα sms στο καταδυτικό, το οποίο με την σειρά του το προωθεί σε όλους όσους έχουν καταχωρήσει τα στοιχεία τους.
Σε πληροφορώ ότι έτσι έλυσα το πρόβλημα μου. Βέβαια, στην αρχή βούτηξα με πολλούς διαφορετικούς κατάδυτο-συντρόφους, διαφορετικών επιπέδων, διαφορετικής εμπειρίας, αλλά με τον καιρό επέλεξα αυτούς με τους οποίους έχω και κάποια χημεία.
Αυτήν την στιγμή ξέρω με ποιόν θα πάω οταν θέλω για παράδειγμα να κάνω φωτογράφηση, ( με τον Eskil , ο οποίος ειναι αρχάριος, και υπομονετικός και με ανέχεται)., με ποιον θα πάω για βαθιά, κτλ.

Θέλει λίγο ψάξιμο η δουλειά.....

Πιστεύω να σε βοήθησα.

Καλή συνέχεια....και καλές βουτιές.

Δημ. Αδάμης


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-08, 09:26
fantomas fantomas is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Μηνύματα: 19
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Αγαπητή Physalia γράφεις στην Xristiana.¨ Η αλήθεια είναι ότι ο Σύλλογος δεν είναι εδώ για να οργανώνει καταδυτικές εξορμήσεις¨. Διαφωνόντας μαζί σου αγαπητή Physalia, δεν ακυρώνεις την παράγραφο ¨θ¨ του άρθρου 3 του καταστατικού του συλλόγου; Είμαστε αγαπητοί φίλοι Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών που νομίζω ότι αυτό σημαίνει α) προσπάθεια πρωτίστως για καταδυτική συλλογική δραστηριότητα και β) προσπάθεια για γενική καταδυτική ενημέρωση και επιμόρφωση. Το ¨β¨δουλεύει καλά. Στο ¨α¨ νομίζω ότι ακόμα ψαχνόμαστε και είμαστε πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: γιατί να είναι κάποιος μέλος του συλλόγου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητή Physalia γράφεις στην Xristiana.¨ Η αλήθεια είναι ότι ο Σύλλογος δεν είναι εδώ για να οργανώνει καταδυτικές εξορμήσεις¨. Διαφωνόντας μαζί σου αγαπητή Physalia, δεν ακυρώνεις την παράγραφο ¨θ¨ του άρθρου 3 του καταστατικού του συλλόγου; Είμαστε αγαπητοί φίλοι Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών που νομίζω ότι αυτό σημαίνει α) προσπάθεια πρωτίστως για καταδυτική συλλογική δραστηριότητα και β) προσπάθεια για γενική καταδυτική ενημέρωση και επιμόρφωση. Το ¨β¨δουλεύει καλά. Στο ¨α¨ νομίζω ότι ακόμα ψαχνόμαστε και είμαστε πίσω.
Αγαπητέ fantoma
Το βλέπω ελαφρώς διαφορετικά, χωρίς καθόλου να διαφωνώ ως προς τη χαρά των εκδρομών και συλλογικών εξορμήσεων. Το "θ" του άρθρου 3 στο οποίο αναφέρεσαι είναι ένα από τα εννέα ΜΕΣΑ και όχι ΣΚΟΠΟΥΣ του Συλλόγου μας. Αυτό εννοώ λέγοντας ότι δεν είμαστε εδώ για να διοργανώνουμε εκδρομές (αλλά ευχαρίστως το κάνουμε όταν υπάρχει ο χρόνος, η διάθεση και το κίνητρο)

Μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2008 έχουν διοργανωθεί τα εξής

20.04.2008: Κατάδυση με σκάφος στον Ποθητό

01-04.05.2008: Τετραήμερη εκδρομή στην λίμνη Κρεμαστών

14-15-16.06.2008: Καταδυτικό τριήμερο στο κάμπινγκ Tsolis

+ αρκετές παρείστικες εκδρομες στο Καλαμάκι αλλά και στα περίχωρα της Αττικής (Βγέθι, Λιμανάκια κλπ).
+ κάποιες προσπάθειες του Χρήστου για διοργάνωση εκδρομών στη Ζακυνθο και στην Ερυθρά που δεν βρήκαν ανταπόκριση.

(Αλήθεια, εσύ σε πόσα από τα παραπάνω κατάφερες να συμμετάσχεις; )

Προσωπική μου άποψη αγαπητέ φαντομά είναι ότι αν διοργανώναμε εκδρομές με μεγαλύτερη συχνότητα από αυτή με την οποία το κάνουμε, αφενός θα κουράζαμε τον κόσμο που δεν έχει πια και τον άπειρο χρόνο/χρήμα για να συμμετέχει στα πάντα (κι εσύ ειδικά το γνωρίζεις αυτό καλύτερα από όλους) αλλά και θα χάναμε τους πραγματικούς μας στόχους.
Ενδιαφέρομαι πάντως να ακούσω και άλλες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.