Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-08, 19:03
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
ok! Ikelite....αλλά από που???

Από πού προτείνετε να αγοράσω housing & strobe Ikelite?
Ξέρετε κανένα ευρωπαϊκό online store με καλές τιμές? ή να παραγγείλλω από Αμερική?
Εδώ βρήκα αρκετά καλές τιμές, http://www.bhphotovideo.com/ αλλά τι γίνετε με το τελωνείο και την εισαγωγή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πού προτείνετε να αγοράσω housing & strobe Ikelite?
Ξέρετε κανένα ευρωπαϊκό online store με καλές τιμές? ή να παραγγείλλω από Αμερική?
Εδώ βρήκα αρκετά καλές τιμές, http://www.bhphotovideo.com/ αλλά τι γίνετε με το τελωνείο και την εισαγωγή?
Εαν έχεις αποφασίσει ότι θέλεις να αγοράσεις αποκλειστικά και μόνο Ikelite housing & strobe, τότε στην Ελλάδα ο αποκλειστικός διανομέας και αντιπρόσωπος είναι ο Σεϊτανίδης (ΒΥΘΟΣ). Βέβαια, γνωρίζω ότι κάποιο κατάστημα φωτογραφικών στην Αθήνα έχει φέρει κατόπιν παραγγελίας housing της συγκεκριμένης εταιρίας σε πιο καλή τιμή από τον επίσημο αντιπρόσωπο...

Από Ευρώπη δε νομίζω ότι συμφέρει για τα συγκεκριμένα προϊόντα, οι τιμές τους είναι παραπλήσιες, αν όχι ακριβότερες.

Σχετικά με το Β&Η, έχω να πω τα καλύτερα λόγια, τόσο για την εξυπηρέτηση όσο και για τις τιμές που και εσύ αναφέρεις. Από την άλλη, η εισαγωγή τους δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση, γιατί αναγκαστικά το πακέτο σταματάει στο τελωνείο και πρέπει να γίνει εκτελωνισμός. Η τιμή έτσι φθάνει να είναι ακριβότερη από την εγχώρια. Η μόνη λύση για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να έχεις κάποιο γνωστό να σου τα φέρει όταν θα έρθει Ελλάδα (ή στην Ευρωπαϊκή Ένωση γενικότερα).

Πάντως, η λύση Ikelite δεν είναι μονόδρομος πια, υπάρχουν πολλές εταιρίες που κατασκευάζουν housing και strobes... Ποια φωτογραφική μηχανή έχεις?
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-08, 01:18
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Έχω μια canon G9, τι έχεις να προτείνεις Γιάννη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-08, 03:01
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Χμ, ζόρικο...

Αφενώς το συγκεκριμένο μοντέλο της Canon είναι πραγματικά πολύ καλό για υποβρύχια φωτογραφία,

αφετέρου, η Canon, ενώ βγάζει γενικά καλά housing για τις μηχανές της, σε ορισμένα μοντέλα της (συμπεριλαμβανομένου και της G9) έχει κάνει μια σχεδιαστική πατάτα...

Στο συγκεκριμένο housing (WP-DC21), το port του φακού έχει οβάλ σχήμα, όπως βλέπεις και στην παρακάτω εικόνα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορείς να προσαρμόσεις εξωτερικούς add-on φακούς (close-up, wide-angle, fisheye), κάτι που θεωρώ απαράδεκτο τη στιγμή που τόσα άλλα housing για υποδεέστερες φωτ. μηχανές παρέχουν αυτή τη δυνατότητα.



Έτσι, ενώ υπάρχει τρόπος να συνδέσεις εξωτερικό strobe με οπτική ίνα, είσαι περιορισμένος ως προς την επεκτασιμότητα για πιο "ψαγμένες" χρήσεις.

Αυτά την ίδια στιγμή που η Ιkelite προσφέρει ειδική μοντούρα για προσαρμογή τέτοιων αντίστοιχων φακών (wet-lenses).

Εάν λοιπόν σε απασχολεί η επεκτασιμότητα όπως την περιγράφω παραπάνω, δυστυχώς η λύση είναι μονόδρομος και λέγεται Ikelite (δυστυχώς λόγω τιμής, γιατί από ποιότητα για αυτή την κατηγορία μηχανών δεν πρέπει καν να το συζητάμε!).

Εάν το παραπάνω σενάριο δε σε συγκινεί, τότε θα σου πρότεινα την οικονομική λύση του "μαμίσιου" housing με 200-300 ευρώ και εξωτερικό φλας της ΙΝΟΝ (ενδεχομένως το Z-2000 γύρω στα 500-600 ευρώ τελική το πακέτο), τιμές Ελλάδας.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-08, 10:52
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

θα βγουν και αλλα στο μελλον αλλα...
Αν θες για φετος το καλοκαιρι συμφωνω με Γιαννη. Ξεχασε το Canon και παρε το ikelite ( http://www.ikelite.com/web_pages/5can_g7.html#seedown ).
Με τη τιμη που εχει τωρα το δολαριο ερχεσαι στα 596 ευρωπουλα ( 579 + 17)
( http://www.digital-dive.de/advanced_...hp/keywords/g9 )
Ρωτα και το Σειτανιδη αλλα ισως δεν ειναι τοσο αμεσος σε παραδοση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-08, 16:10
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Αυτές ακριβώς, είναι και οι δικές μου σκέψεις...........
Ξεφεύγουμε όμως στην τιμή, ρε γαμώτο .......housing + strobe + Wide lens πιάσαμε το 1500αρι €..........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-08, 18:55
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές ακριβώς, είναι και οι δικές μου σκέψεις...........
Ξεφεύγουμε όμως στην τιμή, ρε γαμώτο .......housing + strobe + Wide lens πιάσαμε το 1500αρι €..........
Και τι φταινε αυτοι που εχουμε τους μισους μισθους (ισως 1/3 στη Θεσ/νικη).
Τι τα θες, υπαρχουν και ακριβοτερα βιτσια πχ dc των 1500. Βρισκεσαι σε καλο μονοπατι, μη μασας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-08, 01:04
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές ακριβώς, είναι και οι δικές μου σκέψεις...........
Ξεφεύγουμε όμως στην τιμή, ρε γαμώτο .......housing + strobe + Wide lens πιάσαμε το 1500αρι €..........
Δεν ξέρω πόση εμπειρία έχεις στην υ/β φωτογραφία αλλά ο χρυσός κανόνας (και πιο οικονομικός) είναι ότι προσθέτεις ένα πράγμα τη φορά:

α. φωτ.μηχανή + housing:
Τη δουλεύεις με το εσωτερικό flash μέχρι να μάθεις τη μηχανή, τις ρυθμίσεις της και να φτάσεις στο σημείο να τη χειρίζεσαι άνετα.
Κάποια στιγμή θα θες να ξεπεράσεις τον περιορισμό του εσωτερικού flash οπότε προχωράς.

β. προσθέτεις το εξωτερικό flash (strobe):
Ξαναξεκινάς με σκοπό να μάθεις το flash, τα διαφορετικά αποτελέσματα ανάλογα τη γωνία και την ένταση που το χρησιμοποιείς κλπ.

γ. προσθέτεις τον wide lens:
...μία απο τα ίδια.

Αυτό θα σε εκπαιδεύσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο να χειρίζεσαι το σύνολο των παραμέτρων του συστήματος που χρησιμοποιείς κι έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν θα σε ξεπαραδιάσει με τη μία.

Τώρα σε περίπτωση που είσαι ήδη έμπειρος ή αν έρχεται ο φίλος από Η.Π.Α. και θα στα φέρει μισο-τιμής, εκεί δυστυχώς η επιλογή είναι μία: τα αγοράζεις όλα μαζί, τα κρύβεις στο πατάρι και τα εμφανίζεις ένα-ένα στη γυναίκα σου για να μη σε κυνηγάει



ΥΓ: Παρεπιμπτόντως εγώ αγόρασα την Ikelite μου από το www.adorama.com.
Αξίζει να ρίξεις μια ματιά. Είναι αξιόπιστο κατάστημα και τότε που το είχα ψάξει είχε ακόμη καλύτερες τιμές από το B&H.
Ένας φίλος από Η.Π.Α. είναι πάντως η καλύτερη λύση
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-03-08 στις 01:08.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-08, 11:14
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Μάλλον, θα ακολουθήσω τις συμβουλές του Φοίβου....housing τώρα, και τα υπόλοιπα σιγά-σιγά.......

Παράθεση:
............τα κρύβεις στο πατάρι και τα εμφανίζεις ένα-ένα στη γυναίκα σου για να μη σε κυνηγάει .......
Να, κατι τέτοια ακούω......και δεν παίρνω την απόφαση να συμμαζευτώ.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ok! Ikelite....αλλά από που???

Εγώ πάντως δε συμφωνώ με την άποψη του "τα παίρνω ένα-ένα", θεωρώ την έλλειψη σωστού φωτισμού τον κύριο "παράγοντα ξενερώματος" όσων προσπαθούν να βγάλουν φωτογραφίες υποβρυχίως. Εξάλλου, η χρήση του φωτός (φυσικού αλλά κυρίως τεχνητού) είναι το άλφα και το ωμέγα της υποβρύχιας φωτογραφίας.

Ειδικά στην περίπτωση που το εσωτερικό φλας εμποδίζεται λόγω του port του φακού της μηχανής, η λύση εξωτερικό φλας είναι μονόδρομος για όποιον θέλει να μάθει υποβρύχια φωτογραφία και κυρίως να μάθει τι πρέπει να κάνει για να βγάλει σωστά αυτή τη φωτογραφία που προσπαθεί, αλλά δεν βγαίνει με τίποτα. Χωρίς τον βασικό εξοπλισμό (μηχανή+φλας) δεν μπορείς να μάθεις από τα λάθη σου, εκτός αν είσαι τέρας υπομονής και ψάχνεσαι πάρα πολύ.

Ξεκίνησα και εγώ με μια compact μηχανή χωρίς εξωτερικό φλας (Olympus C5050) αλλά ήμουν τυχερός και το housing μου επέτρεπε τη χρήση του εσωτερικού φλας σχετικά καλά. Φυσικά, μακρο, μακρο, μακρο και καμια σιλουέτα ή φωτογραφίες δυτών στα ρηχά, όπου βοηθάει το ηλιακό φως.
Διαβάζοντας κανα βιβλίο ή και χαζεύοντας φωτογραφίες άλλων, ένιωσα πολύ σύντομα περιορισμένος. Για μεγάλο χρονικό διάστημα ήμουν αναγκασμένος να φωτογραφίζω βάσει των περιορισμών που μου έθετε η φωτογραφική μου μηχανή, το οποίο δεν πιστεύω ότι είναι σε θέση να το κάνουν όλοι όσοι ξεκινάνε με την υποβρύχια φωτογραφία.

Το έχω δει και στην πράξη, όταν στα σεμινάρια υ/β φωτογραφίας, το 80% των "κακών" φωτογραφιών οφείλεται στον κακό/ανεπαρκή φωτισμό. Η απογοήτευση είναι μεγάλη, ενώ τα πράγματα αντιστρέφονται όταν στον εξοπλισμό των μαθητών προστεθεί ένα εξωτερικό φλας.



Γρηγόρη
, αν έχεις υπομονή και θεωρείς ότι δε θα ξενερώσεις με τυχόν αποτυχημένες προσπάθειες (που θα οφείλονται στην έλλειψη του εξωτερικού φλας αλλά δε θα το ξέρεις), τότε συμφωνώ με τη λύση "ένα-ένα", σιγά σιγά.

Από την άλλη, να σου πω ότι αν θέλεις να κάνεις δουλειά με το εσωτερικό φλας, μάλλον θα πρέπει να πάρεις το housing της Canon, γιατί το housing της Ikelite θα σου μπλοκάρει το φως σε πολύ μεγάλο βαθμό (μου έχει τύχει και εκνευρίστηκα αφάνταστα!). Σε αντίθεση με housing άλλων εταιριών, η Canon έχει προσέξει πολύ το θέμα εσωτερικό φλας (πρόσεξε στην φωτογραφία παραπάνω τη σχεδίαση του diffuser).

Όπως και να έχει, σίγουρα ο ευρυγώνιος add-on φακός είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί εαν τίθεται οικονομικό θέμα.

Συγνώμη που σου ξαναταράζω τα νερά, να σε βοηθήσω προσπαθώ, ελπίζω να μη σε μπερδεύω περισσότερο...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 04-03-08 στις 23:58.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.