Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-10-08, 12:29
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Δυστυχώς, αν παραμείνει εκτεθειμένο στον αέρα σε λίγο καιρό θα γίνει σκόνη (κυριολεκτώ) μια και ο περιεχόμενος άνθρακας είναι σε μεγάλα ποσοστά.

Είναι κρίμα. Τουλάχιστον να το περνούσαν με ένα χέρι βερνίκι μπάς και διατηρηθεί έτσι έως βρουν τα χρηματα για την αποκατάσταση.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-08, 14:33
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων


Αυτό το θέαμα αντίκρυσα τον περασμένο Αύγουστο. Η ρόδα φιλοξενείται στο καρνάγιο της Ερμούπολης δίπλα στην θάλασσα, γιατί εκεί έτυχε και βρέθηκε μια γωνιά όπου την ξεφόρτωσε ο γερανός.

Είχε προηγηθεί επίσκεψή μου στο Βιομηχανικό Μουσείο όπου, ρωτώντας για τα ευρήματα του "Πατρίς", μου είπαν οι άνθρωποι του μουσείου ότι "είναι σε κάτι κούτες και δεν τα έχουμε δει ούτε εμείς !".
Οσο, δε, για την ρόδα, μου είπαν μόνοι τους ότι θάταν καλύτερα να είχε μείνει στον βυθό.

Λίγες μέρες μετά, σε φιλική συζήτηση με δημόσιο πρόσωπο του νησιού (και λάτρη της θάλασσας), πήρα το εξής σχόλιο : "Δυστυχώς είναι χαμένη υπόθεση. Δεν υπάρχουν χρήματα για συντήρηση και σε λίγο καιρό θα καταστραφεί τελείως. Είναι κρίμα που βγήκε από το νερό"

Το συμπέρασμα που έβγαλα και από άλλες συζητήσεις στο νησί, είναι ότι το, κατά τα άλλα "πετυχημένο", project δεν είχε κάνει καμμία ουσιαστική πρόβλεψη για την τύχη των ευρημάτων.
Νομίζω ότι η αρμόζουσα λύση είναι ΜΙΑ: να επιστρέψει εκεί που ήταν, πεσμένη στο πλάι, στην άμμο, δίπλα στο κουφάρι του ΠΑΤΡΙΣ.

Δεν θα στοιχίσει και πάρα πολύ μια τέτοια επιχείρηση και θα σωθεί από βέβαια ολική έκλειψη από τα εγκόσμια.

Επιπρόσθετα, μπορεί να αποτελέσει και μοναδικό προηγούμενο, δηλαδή μεγάλο αντικείμενο από ιστορικό ναυάγιο αναμφισβήτητης αξίας του 1860, να επιστρέφει στο αρχικό του λίκνο.

Δεν θα σηματοδοτήσει κάτι? Δεν θα καλυφθεί από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης?

Συμφωνείτε? Απόψεις? Πρακτικά πώς μπορεί να ξεκινήσει ένα τέτοιο αίτημα?
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-10-08, 14:33
Λοιζοs Λοιζοs is offline
 
Εγγραφή: 06-10-2008
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Χθες το απόγευμα παρακολούθησα το ντοκιμαντέρ για το ΠΑΤΡΙΣ από την ΕΡΤ και η απορία μου είναι η ανέλκυση με άδεια και η τοποθέτηση τον αντικειμένων στις αποθήκες διαφέρει από την ανελκύσει και τοποθετήσει στο σαλόνι η στην βιτρίνα του καταδυτικού που σίγουρα θα τα δουν περισσότεροι και θα μάθουν για την ιστορία τους
Φυσικά δεν θα περηφανεύεται κανένας αρμόδιος (αναρμόδιος ) για την σωτηρία τους από τους αρχαιοκάπηλους δύτες που δεν σέβονται την ιστορία και το πολιτισμό χα χα ????
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η αρμόζουσα λύση είναι ΜΙΑ: να επιστρέψει εκεί που ήταν, πεσμένη στο πλάι, στην άμμο, δίπλα στο κουφάρι του ΠΑΤΡΙΣ.

Δεν θα στοιχίσει και πάρα πολύ μια τέτοια επιχείρηση και θα σωθεί από βέβαια ολική έκλειψη από τα εγκόσμια.

Επιπρόσθετα, μπορεί να αποτελέσει και μοναδικό προηγούμενο, δηλαδή μεγάλο αντικείμενο από ιστορικό ναυάγιο αναμφισβήτητης αξίας του 1860, να επιστρέφει στο αρχικό του λίκνο.

Δεν θα σηματοδοτήσει κάτι? Δεν θα καλυφθεί από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης?

Συμφωνείτε? Απόψεις? Πρακτικά πώς μπορεί να ξεκινήσει ένα τέτοιο αίτημα?
Συμφωνώ και είμαι έτοιμος να προσφέρω €1000 καθώς και την προσωπική μου εργασία/χρόνο στην επιστροφή του.. .
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-08, 16:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παιδιά, δε θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά νομίζω ότι τη χάσαμε αυτή τη μπάλα.
Είτε επιστρέψει είτε όχι, ο τροχός θα διαλυθεί......Η διάβρωση ειναι μεγάλη υπόθεση και γι'αυτό οφείλει να είναι το πρώτο πράγμα που αντιμετωπίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις

Μακάρι να πέφτω έξω αλλά όπως ακούω τις περιγραφές και μετά από τόσο καιρό χωρίς συντήρηση, πιστεύω ότι το υλικό θα κόβεται πλέον με τα χέρια.
Ποσο μάλλον να το σηκώσεις με γερανό και να το ξαναμετακινήσεις ολόκληρο....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-08, 19:04
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Μερικές ακόμη φωτογραφίες (που ανοίγουν σωστά για λεπτομέρειες)





__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-10-08, 08:27
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και είμαι έτοιμος να προσφέρω €1000 καθώς και την προσωπική μου εργασία/χρόνο στην επιστροφή του.. .
Ανδρέα η άμεση αντίδρασή σου και η γενναιόδωρη προσφορά των 1.000€ + εργασία είναι πολύ συγκινητική

Σπεύδω και εγώ να προσθέσω 500 € και την προσωπική μου εργασία/χρόνο εάν απαιτηθεί.

Φοίβο & εκλεκτά μέλη του Δ.Σ.: το παίρνει ο Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ το θέμα "επάνω" του?
Δηλ. να έλθει επίσημα σε επαφή με την ΕΕΑ, το Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου, το Δήμο Κέας, το Υπ. Πολιτισμού κ.ο.κ, καθώς και με ειδικούς "μεταλλουργούς" για θέματα συντήρησης ή ότι άλλο ήθελε προκύψει.

Ευελπιστώντας ότι θα ακολουθήσουν και άλλες προσφορές/δεσμεύσεις που θα παραδειγματίσουν ευρύτερα
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-10-08, 08:50
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Για κρατήστε τα λεφτα σας οι κουβαρντάδες..
Δεν νομιζω να υπάρχει καποια νομιμη διαδικασία κατα την οποία να δίνουμε στο κρατος λεφτα για να κάνει αυτό που θέλουμε!!

Μπορουμε να διαμαρτηρηθούμε με όλους τους γνωστούς τρόπους (επιστολές, πορεια μπροστα απο τη ροδα -χεχε- ή και εγω δε ξερω τι άλλο) αλλά οχι και να δωσουμε λεφτα!!
Που και πως μπορει να γίνει αυτο;
Πώς το σκεφτεστε;
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-10-08, 09:00
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Φοβάμαι ότι μπορεί να είναι ήδη αργά. Αν δεν έχει γίνει κάποια υποτυπώδης συντηρηση (έστω ψεκασμός με αδρανοποιητή για την σκουριά) ό ένας χρόνος έξω από το νερό μετράει στο πολλαπλάσιο από τον χρόνο στην θάλασσα (η ΄σχετική περιεκτικότητα σε οξυγόνο καθορίζει την βασική μονάδα της αναλογίας).

Βέβαια, αν μπορεί να σηκωθεί χωρίς ζημιά ο τροχός, ίσως να έιναι καλύτερα να επιστρέψει στην θάλασσα.

Όμως από την στιγμή που βγήκε και αφού είχε αποφασιστεί να συντηρηθει και να εκτεθεί στην Ερμούπολη, η βασική πίεση νομίζω πρέπει να έιναι σε αυτή την κατεύθυνση.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-10-08, 09:07
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κρατήστε τα λεφτα σας οι κουβαρντάδες..
Εγώ πάλι να σας συγχαρώ για την πρωτοβουλία και την ευγενική πρόθεση...

Ζήνα υπάρχουν πολλές χορηγίες σε πάρα πολλά σημεία της Ελλάδας από ιδιώτες και πολλές φορές σε συνεργασία με τους δήμους και τις κοινότητες.

Έχω επισκεφτεί πάρα πολλά δημοτικά μουσεία, που έχουν συλλογές από οικογενειακά κειμήλια σημαντικής ιστορικής και χρηματικής αξίας αλλά έχω δει και ''πτέρυγες'' σε μουσειακούς χώρους οι οποίες ανεγέρθηκαν από την πρωτοβουλία ιδιωτών...Δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί να χρηματοδοτηθεί μια τέτοια κίνηση που περιγράφουν ο Ανδρέας και ο Βύρωνας.

Το πρόβλημα είναι να πειστούν οι υπεύθυνοι για την ανάγκη και την σκοπιμότητα μιας τέτοιας ενέργειας…

Από κει και πέρα, όταν κάποιος ιδιώτης θέλει να προσφέρει τον οβολό του, θα βρεθεί τρόπος από το κράτος να τον δεχτεί…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.