Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-11-09, 13:23
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: νυχτα

To logbook το είδατε.

Αυτό δεν το είδατε;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EN 14467:2004 (E)
Organised dives which require specific qualifications, e.g. night diving, wreck diving etc. may only be carried out if
each individual client has appropriate qualifications (speciality certification) or equivalent logged experience.
An individual of at least dive leader qualification shall be present at the dive site and in overall control of diving activities.
Ά ρε Νέκο μεγάλε επιχειρηματία της κατάδυσης! Βαθύπλουτε! Πάλι πας να μας φας τα λεφτά!

Μας βλέπω και τους δυο Ιταλία... (μην ρωτάς γιατί)

Μην δίνεις σημασία... "ου γαρ ιδασι τι πιούση"

Αυτό που λέει ο Φοίβος (το νομικό πλαίσιο για τους παρόχους καταδυτικών υπηρεσιών δεν μπορεί αυτονόητα να θεωρείται πως ισχύει και για μεμονωμένους δύτες που ζητάνε άδεια για νυχτερινή κατάδυση) είναι σωστό. Παρόλα αυτά ο νόμος και το λιμεναρχείο θεωρεί τον παροχέα πιο καλά εκπαιδευμένο και οργανωμένο από τον μεμονωμένο ερασιτέχνη. Έτσι ένας λογικός συνειρμός (ίσως λιγό αυθαίρετος) είναι να απαιτήσει τα ίδια ή και περισσότερα από έναν ερασιτέχνη που κάνει το γούστο του.

Καλό είναι να μην "την πέφτουμε" σε ανθρώπους που μας έχουν αποδείξει την αγάπη τους και το ενδιαφέρον τους. Σε λίγο θα φοβόμαστε να μιλάμε εδώ μέσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-09, 13:31
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: νυχτα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Καλό είναι να μην "την πέφτουμε" σε ανθρώπους που μας έχουν αποδείξει την αγάπη τους και το ενδιαφέρον τους. Σε λίγο θα φοβόμαστε να μιλάμε εδώ μέσα!!
Καλά ρε Νεοκλή. Που το είδες το πέσιμο δηλαδή? Ακριβώς όπως το λες. Σε λίγο δεν θα μπορούμε να έχουμε άλλη άποψη. 'Η συμφωνούμε ή την πέφτουμε δηλαδή?

Οσο για τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ. Οντως ο συνειρμός σου είναι αυθαίρετος.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-09, 13:42
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: νυχτα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 GEO με δύο γραμμές τα είπες όλα
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ...
(αλλά για να μην μείνω στα "συμφωνω-διαφωνώ, που κατα τη γνώμη μου δεν προσφέρουν ώθηση ώστε να μπεί σε κάποια τροχιά λυσης το ζήτημα)

απαντώ επειδή"σκόνταψα" πάνω στο εξής :

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πάντως όπου και να πήγα βούτηξα με την άδεια (έγγραφη ή προφορική) του λιμεναρχείου.
Από αυτό συμπεραίνω, ότι δίνονται άδειες σε "ιδιώτες"
*εννοώ δηλαδή όχι καταδυτικό παροχέα = καταδυτικό κέντρο !

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ !!!
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-09, 17:44
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Καλησπερα σε ολους.
Ευχαριστο πολυ για τις απαντησεις σας στο θεμα νυχτερινη & αδεια.
Ομως ακομη δεν μου ειναι ξεκαθαρο το τι πρεπει να κανω. ή ξερω τι πρεπει
να κανω αλλα δεν βρισκω αποδοχεα, (παρεα για βουτια)
Νεοκλη θα ηθελα να σου απαντησω για την καινουρια μου εμπειρια
αλλα νυχτερινη & solo δεν πανε μαζι.
Υ.Γ.1 θα ακολουθησω το λογγο μου. Β.Ο.Σ.Κ.Ο.Σ. ( το διαβαζουν σωστα μονο η ψευδοι).
Υ.Γ.2 τις 3 τελευταιες φορες που πηγα λιμεναρχιο για αδεια ( ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ)
ο χρονος που εφαγα ηταν 14 Δευτερολεπτα.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-09, 21:35
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Καλησπερα σε ολους,

Παράθεση:
-yan -Μπορείς να με διαφωτίσεις σε παρακαλώ γιατί είμαι και λίγο προκατειλημμένος με τους επαγγελματίες και ίσως παρεξηγήσω τα εφαλτήριά σου και δεν το θέλω.
Και να μην με παραξηγησεις δεν αλλαζει κατι αφου θα εξακολουθει να υπαρχει προκαταληψη. Απλα δες οτι δεν ειμαι εγω απεναντι σου αλλα το κρατος.
Εμενα οταν μου ζητησαν να παιρνω τηλ. την ημερα τα εβαλα μαζι τους και διεκδικησα τα κεκτημενα μου, και τα πηρα, κανε και εσυ το ιδιο !

Εγω απλα σας ενημερωσα για το τι υπαρχει ακομα στην νομοθεσια και δεν φαινεται , και οπως προσφατα εμαθα απο μελος σας σε αυτην την οδηγια μαλλον στηριζεται απαγορευση γνωστου λιμεναρχειου.
Για να πολεμησεις κατι πρεπει να ξερεις που στηριζεται.
Επικοινωνηστε με την BVQI και ζητηστε να σας δωσει παραπανω πληροφοριες (μεταφρασεις, διευκρινησεις, κτλ).


Παράθεση:
- fivos - Σε κάθε περίπτωση όμως, το νομικό πλαίσιο για τους παρόχους κατδυτικών υπηρεσιών δεν μπορεί αυτονόητα να θεωρείται πως ισχύει και για μεμονωμένους δύτες που ζητάνε άδεια για νυχτερινή κατάδυση.
Δυστυχως ομως καποιοι αυτο επιβαλλουν με το ετσι γουσταρουν, θα προτεινα λοιπον για να αποφυγουμε..

Παράθεση:
- fivos - να δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις και να δώσουμε την ευκαιρία εμείς οι ίδιοι να μας ζητάνε πιστοποιητικά που δεν ορίζονται πουθενά απ' τον νόμο.
Να αναλαβει το Τηθυς - σαν επισημος φορεας - δραση και να ζητησει εγγραφως διευκρινησεις απο το ΥΕΝ, εγω δεν εκδιδω αδειες ουτε βγαζω απαγορευσεις.

Παράθεση:
- neokles - Ά ρε Νέκο μεγάλε επιχειρηματία της κατάδυσης! Βαθύπλουτε! Πάλι πας να μας φας τα λεφτά!
!!!
__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-09, 01:09
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Νεκτάριε, κατ' αρχήν ειλικρινά σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, για τις οδηγίες και για το ενδιαφέρον γενικά.

Σχετικά με αυτό:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Απλα δες οτι δεν ειμαι εγω απεναντι σου αλλα το κρατος.
...
Δεν είναι προσωπικό βρε Νεκτάριε. Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου.

Αμφισβητώ την ανιδιοτέλεια των διαφόρων συμβουλατόρων στους οποίους απευθύνεται το "κράτος".

Κάνω λάθος ?

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-09, 09:05
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,

Και να μην με παραξηγησεις δεν αλλαζει κατι αφου θα εξακολουθει να υπαρχει προκαταληψη. Απλα δες οτι δεν ειμαι εγω απεναντι σου αλλα το κρατος.
Εμενα οταν μου ζητησαν να παιρνω τηλ. την ημερα τα εβαλα μαζι τους και διεκδικησα τα κεκτημενα μου, και τα πηρα, κανε και εσυ το ιδιο !

Εγω απλα σας ενημερωσα για το τι υπαρχει ακομα στην νομοθεσια και δεν φαινεται , και οπως προσφατα εμαθα απο μελος σας σε αυτην την οδηγια μαλλον στηριζεται απαγορευση γνωστου λιμεναρχειου.
Για να πολεμησεις κατι πρεπει να ξερεις που στηριζεται.
Επικοινωνηστε με την BVQI και ζητηστε να σας δωσει παραπανω πληροφοριες (μεταφρασεις, διευκρινησεις, κτλ).


Δυστυχως ομως καποιοι αυτο επιβαλλουν με το ετσι γουσταρουν, θα προτεινα λοιπον για να αποφυγουμε..

Να αναλαβει το Τηθυς - σαν επισημος φορεας - δραση και να ζητησει εγγραφως διευκρινησεις απο το ΥΕΝ, εγω δεν εκδιδω αδειες ουτε βγαζω απαγορευσεις.

!!!
Καλημέρα σας

Νεκτάριε επικαλείσαι το πρότυπο που μας παρέθεσες, και λες ότι σε αυτό ποντάρουν οι όποιοι για να αρνηθούν την άδεια. Αυτό σημαίνει αν μη τι άλλο πως εσύ, εσείς οι επαγγελματίες το ακολουθείτε. Σωστά?

Guided dives which require specific qualification, e.g. night diving, wreck diving etc. may only be carried out if each individual client has appropriate qualifications (speciality certification) or equivalent logged experience.

Δηλαδή όποιος έρχεται στη σχολή σου για να τον συνοδεύσεις σε νυχτερινή ή σε ναυάγιο ή σε βαθιά ή με στεγανή κ.λπ. του ζητάς καρτελάκι ειδικότητας. Σωστά?
Ή αν δεν έχει, του ζητάς το logbook για να διαπιστώσεις αν έχει την απαιτούμενη εμπειρία για να ακολουθήσει σε αυτές τις απαιτητικές καταδύσεις. Σωστά?

Το πρότυπο Νεκτάριε, περιγράφει ακριβώς αυτό που θέλουμε κι εμείς. Να μπορούμε να βουτήξουμε χωρίς να χρειάζεται να επιδείξουμε καρτελάκι για να αποδείξουμε την ικανότητά μας, αλλά να χρειάζεται να αποδείξουμε (έστω και τυπικά) την ελάχιστη εμπειρία για τέτοιου είδους βουτιές. Κι όποιος θέλει να κάνει την extra εκπαίδευση της ειδικότητας, μαγκιά του.
Επομένως μακάρι να είναι όπως τα λες και να βασίζονται πραγματικά σε αυτό... μας δίνει ένα ακόμα επιχείρημα.

Είναι γεγονός πως οι λιμενικοί αρνούνται γιατί δεν γνωρίζουν. Κι εμείς, για να τους αποδείξουμε επικαλεστήκαμε την ειδικότητα και όχι την εμπειρία. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό, πότε ακριβώς και από ποιους, αλλά μόνοι μας ήρθαμε σε αυτή την φάση. Και δεν φταίνε ούτε οι οργανισμοί, ούτε οι επαγγελματίες, ούτε το λιμενικό περισσότερο από τους ερασιτέχνες.
Από το σημείο αυτό και μετά ο καθένας προσπαθεί για αυτό που τον συμφέρει. Και προφανώς τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα. Ο επαγγελματίας είδε να δημιουργείται ένα νέο πεδίο για να πουλήσει και έσπευσε να το εκμεταλλευτεί, πράγμα θεμιτό και λογικό. Το ίδιο συμβαίνει και με τις στεγανές και ίσως και με διάφορα άλλα.
Αυτό που ενόχλησε στο ποστ σου Νεκτάριε, είναι το ότι επέλεξες να αφήσεις έξω αυτή την μικρή φράση που αναφέρεται στην εμπειρία, την φράση που ενδεχομένως να απεγκλωβίζει τους ερασιτέχνες. Θα μπορούσες να το υπερασπιστείς λέγοντας ότι το θεώρησες λεπτομέρεια ή ότι το ξέχασες ή οτιδήποτε αλλά δεν το έκανες. Όχι ότι ήσουν και υποχρεωμένος να το κάνεις βέβαια... έτσι κι αλλιώς, παιχνίδι εντυπώσεων είναι όλα –μα όλα- αυτά, παρά ουσίας.

Αυτά, συγνώμη για το πρωινό μπλά-μπλά...

__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-09, 10:08
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Καλημερα σε ολους,

Παράθεση:
- yan - Αυτό που ενόχλησε στο ποστ σου Νεκτάριε, είναι το ότι επέλεξες να αφήσεις έξω αυτή την μικρή φράση που αναφέρεται στην εμπειρία, την φράση που ενδεχομένως να απεγκλωβίζει τους ερασιτέχνες. Θα μπορούσες να το υπερασπιστείς λέγοντας ότι το θεώρησες λεπτομέρεια ή ότι το ξέχασες ή οτιδήποτε αλλά δεν το έκανες. Όχι ότι ήσουν και υποχρεωμένος να το κάνεις βέβαια... έτσι κι αλλιώς, παιχνίδι εντυπώσεων είναι όλα –μα όλα- αυτά, παρά ουσίας.
Δεν επελεξα ουτε απεκρυψα τιποτα.
Εστιασα στο σημειο οπου κατα την γνωμη μου εστιαζει το γνωστο λιμεναρχειο, προφανως μετα απο καποια υποδειξη...
Το log book ειναι για τον δυτη και τον παροχεα οχι για τους λιμενικους, ο λιμενικος δεν ειναι σε θεση να ελεγξει την καταδυτικη σου εμπειρια.
Αν δεν ηθελα να μαθετε - αφου ετσι κι αλλιως κανενας δεν γνωριζε την υπαρξη του EN - δεν θα εγραφα τιποτα και θα αφηνα τα πραγματα οπως ειναι.

Η συζητηση ειναι για το αν μπορεις να κανεις νυχτερινη χωρις παροχεα και οχι τι θα κανεις αν ο παροχεας σου ζηταει την ειδικοτητα, εκει βρεστα με το παροχεα. !

Και δεν ειναι καθολου παιχνιδι εντυπωσεων αφου το προβλημα ειναι υπαρκτο !

Καλη σας μερα !
__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-09, 11:24
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συζητηση ειναι για το αν μπορεις να κανεις νυχτερινη χωρις παροχεα ...
what?
Αυτη ειναι η συζήτηση?
Ενοειται οτι μπορούμε να κάνουμε νυχτερινή αρκεί να έχουμε άδεια από το λιμεναρχείο. κανω λάθος.. ?
Η συζήτηση ειναι για το τι απαιτεί το λιμεναρχείο για να δώσει άδεια...
και φυσικά το ερώτημα: Απο που προεκυψε η απάιτηση να έχεις καρτελάκι Night diver για να σου δώσουν την άδεια... (!!??)
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-09, 11:39
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Πήραμε το παρακάτω email από την κα Ελένη Σιάτρα, το οποίο "ανεβάζουμε" αυτούσιο:

Παράθεση:
Καλημέρα,
>
> Διαβάζοντας το forum είδα το πρόβλημα
> που συνεχίσει να υπάρχει όσον αφορά
> στις νυχτερινές καταδύσεις και στον
> τρόπο διεξαγωγής τους.
> Σας επισυνάπτω το Σήμα του (τότε )
> Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας που
> δώθηκε σε όλες τις Λιμενικές Αρχές
> καθώς και στους αναγνωρισμένους
> καταδυτικούς Οργανισμούς στη χώρα με
> θέμα: Νυχτερινές Καταδύσεις Αναψυχής"
> για να δημοσιεύσετε στο forum ώστε να
> μην υπάρχει πλέον πρόβλημα ή
> ερωτηματικά σχετικά με τον τρόπο
> διεξαγωγής της νυχτερινής κατάδυσης
> είτε μέσω παροχέα είτε ως απλός
> αυτοδύτης.
>
> Με εκτίμηση
> Ελένη Σιάτρα
Οπως βέβαια εγώ βλέπω, δεν απαντά στο ερώτημα μας. Ποιές είναι δηλαδή οι προϋποθέσεις για να πάρει κάποιος άδεια για να βουτήξει νύχτα.
Ποια πιστοποιητικά εκπαίδευσης ικανοποιούν τις απαιτήσεις του Λιμεναρχείου και πως αυτά προκύπτουν απο τα ΕΠΚΑ ?

Εχω την εντύπωση, και συμφωνώ σ' αυτό απολύτως με τον Νεκτάριο, ότι θα είναι ένα ενδιαφέρον πεδίο για δουλειά για το επόμενο Δ.Σ. του Συλλόγου.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: pdf night dive.pdf (350,9 KB, 74 εμφανίσεις)
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.