Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 07-07-10, 18:32
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Καλή αρχή και καλές δουλειές!
Και μια ερώτηση: το κοπάδι με τα μπαρακούντα είναι απ' τη Ρόδο;
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 15-07-10, 15:03
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Θα ήθελα να ενημερώσω για την δημιουργία ενός καινούργιου καταδυτικού κέντρου στην Κέρκυρα στην περιοχή Λιαπάδες. Το όνομα του καταδυτικού είναι CORFU DIVE CLUB και ιδιοκτήτης του είναι ο Δημήτρης Μπάρμπας εκπαιδευτής PADI και ANDI. Τηλέφωνο επικοινωνίας είναι το 6977597588.
www.cofrudiveclub.com
H ιστοσελίδα βρίσκεται υπό κατασκευή.

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω ότι τα παρακάτω καταδυτικά κέντρα δεν λειτουργούν πλέον στην Κέρκυρα.

EPTANISIAKO KENTRO
SOTIRAKOS DIMITRIS
PASCHALIDIS MAKIS
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 15-07-10, 17:56
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonna Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη το σαιτ δεν εχει ελληνικα ;;; 'Η εγω δεν βλεπω καλα, ή το εχεις μονο στα αγγλικα; Αν ειναι ετσι νομιζω δεν ειναι σωστο, στην Ελλαδα ειμαστε και απευθυνεσαι και σε Ελληνες, θα πρεπει να εχει και ελληνικα (πρωτιστως!!)

Καλη επιτυχια παντως !
Έχεις δίκιο...
Κρατώ την παρατήρηση και θα επανορθώσω το συντομότερο.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 15-07-10, 18:29
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλώς μας ήρθες στο forum.
Χάζευα λίγο το site του καταδυτικού http://www.h2orhodes.com/ και ενώ συνολικά μου άρεσε, φτάνοντας στο τμήμα Frequently asked questions,
συνάντησα το ακόλουθο που προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο:



Ποιός ο λόγος να φοβίζει κάποιος έναν εκπαιδευμένο δύτη λέγοντας πως είναι επικίνδυνο να βουτάει με ένα φίλο και κυρίως ποιος ο λόγος να λέει κάποιος ψέματα ότι το να βουτάμε χωρίς το καταδυτικό κάντρο είναι παράνομο?
(παράνομο είναι -σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο - το να βουτάς μόνος σου - αλλά εδώ η αρχική ερώτηση είναι "να βουτήξω με ενα φίλο μου" και νομίζω πως η απάντηση είναι σχεδιασμένα ανακριβής).

Νομίζω πως - άσχετα με την πολιτική που έχετε επιλέξει μη να νοικιάζετε εξοπλισμό σε ανεξέρτητους δύτες - το παραπάνω κείμενο πρέπει να το διορθώσετε γιατί είναι παραπλανητικό και ψευδές.

Αγαπητέ μου φίλε.
Στην σταδιοδρομία μου σαν προσωπικό σε καταδυτικά κέντρα στην Ρόδο έχουν δεί τα μάτια μου πολλά. Ούτε η ποιότητα αλλά ούτε και η εντιμότητα των ξένων δυτών που έρχονται εδώ ακολουθούν τα τοπικά πρότυπα.
Οι περισσότεροι ξένοι επισκέπτες στην Ελλάδα νομίζουν οτί έχουν έρθει σε ένα ξέφραγο αμπέλι και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν....ειδικά αυτοί που έρχονται να βουτήξουν χωρίς συνοδεία.
Μιλάω για κάτι Ρώσους οι οποίοι με τον εξοπλισμό που νοίκιαδαν πάνε κάτι βραδινά ψαρέματα μετά απο βοτκοποσία, κάτι Ιταλούς οι οποίοι κόβουν βόλτες ψάχνοντας κανένα σουβενίρ να πάρουν πίσω σπίτι κλπ. Μέχρι και χωρίς πτυχίο μου έχουν έρθει να νοικιάσουν εξοπλισμό. Επιπλέον η νομοθεσία επιτρέπει κάποιος να καταδύεται χωρίς την συνοδεία καταδυτικού κέντρου μόνο όντας κάτοχος των 5 νομίμων ομοσπονδιών που αναγνωρίστηκαν στην Ελλάδα..και το μόνο κοινό πτυχίο που έχω δεί προσωπικά είναι η PADI και πολύ λίγο η SSI.
θέλω να σου πώ Φοίβο το εξής:
Εγώ γενικά δέν νοικιάζω σε όποιον δέν ξέρω, (για πολλούς και διάφορους λόγους) κυρίως για να έχω το κεφάλι μου και την συνείδηση μου ήσυχη.Όσων αφορά την ερώτηση στο FAQ τώρα, το να καταδύεσαι μόνος είναι παράνομο όπως όλοι γνωρίζουμε και πολύ επικίνδυνο. Η δε κατάδυση με ζευγάρι είναι νόμιμη υπό προϋποθέσεις (τόπος, ώρα, πτυχία, αντικείμενο κλπ)
Όπως και να΄χει όμως, στα πλαίσια της ομαλής λειτουργίας ενός καταδυτικού κέντρου (και του να βγάλεις αλλόβητος την σαιζόν)αυτά καλύτρερα να αποφεύγονται. Προτιμώ, και το έχω κάνει πολλάκις, να μην πληρωθώ σε μια συνοδεία παρά να νοικιάσω σε κάποιον "ύποπτο" εξοπλισμό.
Για να ικανοποιήσω ωστόσο το αίτημα σου θα κάνω το εξής:
Θα αντικαταστήσω την απάντηση με: Sorry, we dont rent equipment.
Ετσι δέν θα τροφοδοτώ ούτε ψαρομπούκαλους ούτε αρχαιοκάπηλους, ούτε καταστροφείς του βυθού διότι θα είμαι παρόν και τελικά θα κοιμάμαι και ήσυχος.
Πραγματικά εκτιμώ την παρέμβαση σου και σου υπόσχομαι οτι το συντομότερο δυνατόν θα το διορθώσω.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Γιάννης
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 15-07-10, 18:31
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Apollon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή και καλές δουλειές!
Και μια ερώτηση: το κοπάδι με τα μπαρακούντα είναι απ' τη Ρόδο;
Οχι, τα μπαρακούντα μου τα πρόσθεσε ο administrator γιατί είχα έλλειψη σε φωτογραφίες. Αυτό ναι..είναι ψευδές και παραπλανητικό.
Θα το αλλάξω και αυτό με baracuda από Ρόδο. (Κόλπος Anthony Quinn)
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 15-07-10, 18:38
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλώς μας ήρθες στο forum.
Χάζευα λίγο το site του καταδυτικού http://www.h2orhodes.com/ και ενώ συνολικά μου άρεσε, φτάνοντας στο τμήμα Frequently asked questions,
συνάντησα το ακόλουθο που προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο:



Ποιός ο λόγος να φοβίζει κάποιος έναν εκπαιδευμένο δύτη λέγοντας πως είναι επικίνδυνο να βουτάει με ένα φίλο και κυρίως ποιος ο λόγος να λέει κάποιος ψέματα ότι το να βουτάμε χωρίς το καταδυτικό κάντρο είναι παράνομο?
(παράνομο είναι -σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο - το να βουτάς μόνος σου - αλλά εδώ η αρχική ερώτηση είναι "να βουτήξω με ενα φίλο μου" και νομίζω πως η απάντηση είναι σχεδιασμένα ανακριβής).

Νομίζω πως - άσχετα με την πολιτική που έχετε επιλέξει μη να νοικιάζετε εξοπλισμό σε ανεξέρτητους δύτες - το παραπάνω κείμενο πρέπει να το διορθώσετε γιατί είναι παραπλανητικό και ψευδές.
Συμπλήρωση του προηγούμενου text.
Δέν λέω ψέματα σε κανέναν εκπαιδευόμενο. Τον 3409 τον δίνω μαζί με τα βιβλία με τα σημεία που αφορούν την ερασιτεχνική κατάδυση ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΑ. Επιπλέον, στους μαθητές μου δέν έχω πρόβλημα να δώσω εξοπλισμό για τον απλούστατο λόγο οτι εγώ τους έχω εκπαιδεύσει και ξέρω τί Ρόλο παίζουν. (μέχρι και αυτοί να μου δείξουν σημάδια σήψης. Μετά ας πάρουν εξοπλισμό από κανέναν άλλο συνάδελφο)
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 15-07-10, 18:42
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παιδιά
Θα ήθελα να γράψω τον προβληματισμό μου σχετικά με το θέμα που θίχτηκε σε αυτή την σελίδα και παρακαλώ πολύ να με παρατηρήσετε.
Θα δώ ποιά είναι η αντίστοιχη ενότητα και θα το ανεβάσω εκεί.
Περιμένω σχόλια.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 17-07-10, 09:37
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλώς μας ήρθες στο forum.
Χάζευα λίγο το site του καταδυτικού http://www.h2orhodes.com/ και ενώ συνολικά μου άρεσε, φτάνοντας στο τμήμα Frequently asked questions,
συνάντησα το ακόλουθο που προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο:



Ποιός ο λόγος να φοβίζει κάποιος έναν εκπαιδευμένο δύτη λέγοντας πως είναι επικίνδυνο να βουτάει με ένα φίλο και κυρίως ποιος ο λόγος να λέει κάποιος ψέματα ότι το να βουτάμε χωρίς το καταδυτικό κάντρο είναι παράνομο?
(παράνομο είναι -σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο - το να βουτάς μόνος σου - αλλά εδώ η αρχική ερώτηση είναι "να βουτήξω με ενα φίλο μου" και νομίζω πως η απάντηση είναι σχεδιασμένα ανακριβής).

Νομίζω πως - άσχετα με την πολιτική που έχετε επιλέξει μη να νοικιάζετε εξοπλισμό σε ανεξέρτητους δύτες - το παραπάνω κείμενο πρέπει να το διορθώσετε γιατί είναι παραπλανητικό και ψευδές.
Η ασάφεια στο site διορθώθηκε. Σε ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 17-07-10, 19:30
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ασάφεια στο site διορθώθηκε. Σε ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση.
Παράθεση:
Diving with your friend is ok as long as your diving certification is accepted by the local diving regulations.

Νομίζω πολύ καλύτερο, γιατί ξεκαθαρίζει (ειδικά στους ξένους που δεν γνωρίζουν την ελληνική νομοθεσία) πως το να βουτήξεις μ' ένα φίλο δεν είναι πια παράνομο στην Ελλάδα
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 18-07-10, 11:13
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μεταβολές Στοιχείων και Ανακοινώσεις Νέων Καταδυτικών Κέντρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω πολύ καλύτερο, γιατί ξεκαθαρίζει (ειδικά στους ξένους που δεν γνωρίζουν την ελληνική νομοθεσία) πως το να βουτήξεις μ' ένα φίλο δεν είναι πια παράνομο στην Ελλάδα
Σε ευχαριστώ για την παρέμβαση και πάλι!!!
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.