Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-13, 20:58
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Pony Bottle

Καλησπέρα.
Για φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να ξεκινήσω μόνος μου καταδύσεις με ένα μικρό φουσκωτό που έχω. Εννοώ με ζευγάρι αλλά χωρίς τη συνοδεία εκπαιδευτή λόγω κόστους. Έχω πτυχίο rescue και αρκετές βουτιές στο ενεργητικό μου...
Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα.
Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα για εφεδρικό σε περίπτωση που πάνε όλα στραβά.
Αρχικά σκέφτηκα το spare air αλλά στην πορεία κατέληξα ότι προτιμώ κάτι πιο ολοκληρωμένο, σταθερό και με διάρκεια.
Έχω ήδη ένα ρυθμιστή Cressi που μου περισσεύει και θα ήθελα να προσαρμόσω ένα μικρό μανόμετρο πάνω στο πρώτο στάδιο για να έχω ένδειξη πίεσης. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι που βρίσκω μανόμετρο χωρίς καλώδιο;
Τι φιάλη πρέπει να επιλέξω; Την κλασσική 3L 232 ή 300 bar.
Έχω βρει και 1L και 0,85L αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για ανάδυση από -35 και στάση ασφαλείας;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή ή ιδέα μπορείτε να μου δώσετε σαν πιο έμπειροι στο θέμα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-13, 22:05
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Pony Bottle

Δεν υπάρχει καλύτερο spare air ( ή καλύτερα εφεδρική πηγή αέρα ) ….από τον buddy !
(…εκτός αν εννοείς extend air όπου πλέον μιλάμε για μία tricky και risky κατάσταση. )

Υπολογίστε σωστά το αέριο επιστροφής ( rock bottom ) , τηρήστε το πλάνο σας και τις διαδικασίες buddy diving , κάντε και καμία προπόνηση σε rescue καταστάσεις και θα είστε μια χαρά και χωρίς spare air.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-13, 22:19
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει καλύτερο spare air ( ή καλύτερα εφεδρική πηγή αέρα ) ….από τον buddy !
(…εκτός αν εννοείς extend air όπου πλέον μιλάμε για μία tricky και risky κατάσταση. )

Υπολογίστε σωστά το αέριο επιστροφής ( rock bottom ) , τηρήστε το πλάνο σας και τις διαδικασίες buddy diving , κάντε και καμία προπόνηση σε rescue καταστάσεις και θα είστε μια χαρά και χωρίς spare air.

Αυτά τηρούνται πάντα ευλαβικά και σε καμιά βουτιά μου μέχρι στιγμής δεν έχω φτάσει σε χρόνο μηδέν.
Απλά θεωρώ ότι καλό θα είναι να υπάρχει και κάτι παραπάνω αν κάτι δεν πάει καλά μια βουτιά... Εκτός από το ανθρώπινο λάθος, υπάρχει πάντοτε ο αστάθμητος παράγοντας και η αστοχία υλικού!
Εξάλλου οι βουτιές γίνονται σε νησί και ο θάλαμος είναι μακριά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-13, 22:34
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Pony Bottle

αφου εχεις και σκαφος παρε μια 10αρα και αφηνε τη να κρεμεται απο την αγκυρα! Δεν ξερω βεβαια εαν ειναι και οτι καλύτερο αλλα δεν θα μεινεις απο αερα ετσι και χρειαστει να κανετε και καποια αποσυμπιεση!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-13, 23:39
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Pony Bottle

όπως τα είπε ο dmanetakis !!

To Spare Air είναι ένα πολύ ωραίο gadget για τους Ναυαγοσώστες.......
Στην Αυτόνομη κατάδυση μπορεί να γίνει έως και επικίνδυνο, λόγο του εσφαλμένου αισθήματος ασφάλειας που προσφέρει.
0.42 χ200bar = 84lit .... σε κατάσταση σχετικού στρές (τότε δλδ που θα το χρειαστείς) το SAC σου στην καλύτερη περίπτωση θα έχει ανέβει στα 40λιτ/min αυτό στα 10μ μας δίνει 1min, ενώ στα 30μ ( ένα μέσο πιθανό βάθος προβλήματος σε κατάδυση αναψυχής) λιγότερο από 30".....
If you don't need it, leave it......... μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει........

Το καλύτερο Spare Air είναι ο Buddy σου, και με ένα σωστό προγραμματισμό σε ελάχιστο απαιτούμενο αέριο (δλδ στην ποσότητα αερίου που μπορεί να χρειαστεί για να ανέβουν δυο άτομα απο το βαθύτερο σημείο με κανονικό ρυθμό ανόδου και κάνοντας όλες τις απαιτούμενες στάσεις) θα απολαμβάνετε τις βουτιές σας χωρίς κανένα άγχος.
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-13, 07:26
Antonelos Antonelos is offline
 
Εγγραφή: 20-10-2009
Περιοχή: Αθήνα Αττικής
Μηνύματα: 43
Απάντηση: Pony Bottle

Καλημερα Παναγιωτη.
Απαντωντας στην ερωτηση σου,θα επελεγα σιγουρα αλουμινιου 10αρα.
Επανω σου.
Παραλληλα,θα καλυψεις ενα μελλοντικο σου ισως πλανο για συγκεκριμενες βουτιες.
Τα μικρομπουκαλια,οπως σωστα προειπαν,ειναι ακρως επικινδυνα
κατα την γνωμη μου.
Καρφιτσα μανομετρο,θα βρεις σε ολα σχεδον τα καταδυτικα.
Καλυτερα,κανονικο μανομετρο.
Αν ψαξεις ή ρωτησεις τον εκπαιδευτη σου,θα σου υποδειξει σωστα με ποιο τροπο "στηνεται" μια αλουμινιου στο πλαι και επανω σου.
Εχει μια διαφορα στην τιμη το σεταρισμα αυτο,αλλα αυτο θα επελεγα προσωπικα,
θα εισαι ανετος και χαλαρος να απολαυσεις την βουτια σου.
Καλες βουτιες.
__________________
SEA SAFE ***
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-13, 09:16
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο panos7424 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να ξεκινήσω μόνος μου καταδύσεις με ένα μικρό φουσκωτό που έχω. Εννοώ με ζευγάρι αλλά χωρίς τη συνοδεία εκπαιδευτή λόγω κόστους.
Καλημέρα Παναγιώτη,
Το πτυχίο που έχεις, το πρώτο-πρώτο που πήρες, είναι για αυτόνομο δύτη + ζευγάρι OW ή για συνοδευόμενους από μπειμπι σιτερ;
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ποιος θα περιμένει στο φουσκωτό.
Σχετικά με την ερώτησή σου, και εγώ θεωρώ την 3L υπέρ-αρκετή. Αν καταδύεσαι με 15L τότε η 3L στα 200bar έχει όσο αέρα έχει και η 15L στα 40bar, το 20%. Ποσότητα αέρα αποδεκτή για τις καταδύσεις που περιγράφεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-13, 10:55
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Pony Bottle

Εγώ θα πρότεινα κάτι παρεμφερές μες τους Darisg και dmanetakis αλλά με μία λίγο διαφορετική γωνία προσέγγισης.

Για να αναζητάς εφεδρική πηγή αέρα που μπορεί να σε φέρει με ασφάλεια από τα 35 μέτρα στην επιφάνεια, πιθανολογώ ότι κάτι σε προβληματίζει και σε αγχώνει.

Έως τώρα, από ότι γράφεις, βουτούσες (πάντα) με την συνοδεία καταδυτικού και μπορεί κανείς να συμπεράνει ότι ήσουν άνετος και χαλαρός γιατί είχες εναποθέσει την ασφάλεια της βουτιάς σου στον συνοδό Dive Master. Ότι και να γινότανε ήξερες ότι κάποιος σε παρακολουθούσε και σε περίπτωση που έμενες από αέρα θα σου «έδινε» όσο αέρα χρειαζόσουνα για να ανέβεις ως την επιφάνεια «ασφαλής». Αυτό δε, σου έδινε τέτοια αυτοπεποίθηση για να κάνεις καταδύσεις έως τα 35 μέτρα, ίσως και βαθύτερα.

Τώρα που θέλεις να πραγματοποιήσεις καταδύσεις χωρίς την «ασφάλεια» που σου εξασφάλιζε ο Dive Master, θέλεις να διατρήσεις τον ίδιο χρόνο και το ίδιο βάθος που βουτούσες και πριν αλλά θέλεις να αντικαταστήσεις τον DM με ένα σύστημα εφεδρικού αέρα.

Αν υποθέσουμε ότι ήθελες να βουτήξεις στα 10 μέτρα και μόνο, θα είχες τον ίδιο προβληματισμό; Θα αναζητούσες πάλι εφεδρική πηγή αέρα για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση βλάβης; Το πιθανότερο είναι πως όχι γιατί ενδεχομένως σε αυτό το βάθος νιώθεις ασφαλής γιατί ούτε μεγάλη κατανάλωση αέρα θα είχες κατά την διάρκεια ας πούμε μιας τριαντάλεπτης βουτιάς, αλλά και ότι και να συμβεί ξέρεις ότι μπορείς να ανέβεις με ασφάλεια αυτά τα «λίγα» 10 μέτρα ως την επιφάνεια.

Το βάθος των 10 μέτρων είναι καθαρά ενδεικτικό και θα μπορούσαν να ισχύουν οι ίδιες συνθήκες είτε για τα 5 μέτρα είτε για τα 15, είτε ακόμα και για τα 30 ή 35.

Υπάρχει δηλαδή για όλους μας ένα βάθος αλλά και μία διάρκεια κατάδυσης που νιώθουμε αλλά και είμαστε ασφαλείς να καταδυόμαστε σαν να ήταν τα 5 ή τα 10 μέτρα. Είμαστε ασφαλείς σημαίνει, πάντα καταδυόμαστε με το ζευγάρι μας, πού είναι και η πρώτη «εφεδρική πηγή αέρα μας, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, και ελέγχουμε εμείς τις συνθήκες της κατάδυσης και όχι οι συνθήκες εμάς. Ξέρουμε την κατανάλωση αέρα και κρατάμε εφεδρικό αέρα στην μπουκάλα μας για να αντιμετωπίσουμε κάθε πρόβλημα που πιθανός προκύψει πάντα σε συνεργασία με το ζευγάρι μας.

Την εφεδρεία την έχεις στα χέρια σου ( ζευγάρι, έλεγχος του χρόνου κατάδυσης, έλεγχος του αέρα ) μένει μόνο να μάθεις την χειρίζεσαι σωστά.
Ξεκίνησε τις καταδύσεις του καλοκαιριού όχι στα 35 μέτρα αλλά σε βάθος και σε χρόνο που μπορείς να ελέγξεις όλα τα παραπάνω και αύξησε τα προοδευτικά.

Προσθέτοντας ένα pony, με επιπλέον ρυθμιστές κ.τ.λ., προσθέτεις έναν ακόμα παράγοντα πολυπλοκότητας στις βουτιές σου δηλαδή έναν ακόμα παράγοντα επικινδυνότητας και πιθανού προβλήματος, για να μην μιλήσω και επιπλέον κόστος.

Καλές και ασφαλείς βουτιές.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-13, 12:53
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Pony Bottle

Παιδιά νομίζω ότι παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενά μου ή ότι εγώ δεν ήμουν σαφής...
Το pony το θέλω για ασφάλεια, όχι για ταλιμπανιές.
Δίνω πάντα έμφαση στη ζωή μου στο θέμα ασφάλεια, είτε μιλάμε για αμάξι, είτε για ποδήλατο, είτε για κατάδυση κτλ.
Στις βουτιές μου δεν είχα σχεδόν ποτέ μαζί μου dive master ή instructor να μου κρατάει το χέρι και να επιτηρεί ότι όλα τα κάνω σωστά, παρά μόνο στα μαθήματα. Αλλά παρόλα αυτά υπήρχε η αίσθηση της ομάδας... Με φίλους μου ή με τη γυναίκα μου βουτούσαμε. Ότι δηλαδή στην περιοχή βουτάνε και άλλα άτομα δίνει την αίσθηση ασφάλειας καθώς και το γεγονός ότι από πάνω σου υπάρχει ένα γρήγορο φουσκωτό με οξυγόνο κτλ. που σε κατάσταση ανάγκης θα σε πάρει από κει γρήγορα.
Αν τώρα βρίσκεσαι στο x σημείο ενδιαφέροντος που είναι στη μέση του πουθενά σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα pony αχρείαστο να είναι...
Μιας λοιπόν που έχω έναν ρυθμιστή ακόμα ήθελα να τον χρησιμοποιήσω σε μια εφεδρική πηγή. Από τα λεγόμενα παραπάνω θα καταλήξω στο αρχικό σχέδιο που είναι 3L.
Εύχομαι καλό καλοκαίρι με όμορφες και ασφαλείς βουτιές για όλους μας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-13, 16:28
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Pony Bottle

Πολλή σωστά τα έγραψες, και πολλή σωστά θα πράξης με την επιλογή σου.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.