Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-01-09, 13:53
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

1. το καταδυτικο δεν υποχρεουται να απολογειται σε κανεναν (και δεν νομιζω οτι ο Αντρεας θελει να κανει τον Ευαγγελατο) , οφειλει ομως ως επιχειρηση να δωσει μια απαντηση η οποια θα υπερασπιζεται τον εαυτο της στο αγοραστικο κοινο της (δλδ το κοινο του Τηθυς). Αυτη την πειστικη απαντηση δεν την εχω δει ακομα. Στην τελικη αναλυση δεν νομιζω οτι κανεις επιθυμει να δυσφημει κανεναν

2. Οι course directors της περιοχης δεν ειναι και πολλοι...ο συγκεκριμενος (κρινοντας μονο απο τη φωτογραφια) παραβιαζει στοιχειωδεις κανονισμους εξοπλισμου και οφειλουν τα μελη της Dsat να ενημερωσουν τον οργανισμο για την κατασταση . Αν ημουν μελος της DSAT (αντρεα, νεκταριε κλπ), και για να αποφυγω τη λοιδωρια απο τους πλασιε της GUE (ενας ειναι ο οργανισμος κλπ κλπ , σαν να λεμε ενα ειναι το κομμα...) θα το ειχα ξεκατινιασει το πραγμα με αυτους που πρεπει και οχι εδω....
Θα ειχα στειλει ηδη μια επιστολη στην DSat παραθετοντας τις φωτο, τις ημερομηνιες κλπ κλπ και ζητωντας πειστικες εξηγησεις απο τον ιδιο τον course director, τον οποιο θα τον εβρισκε η DSAT για μενα αφου το καταδυτικο δεν μιλαει....(πραγματικα μου φαινεται αδιανοητο ενας course director να βουταει με εξοπλισμο που στοιχειωδως δεν ειναι στα μετρα του!!!! γελασα πολυ με το αεροσατο απο πανω του!!!! οταν ομως διαβασα οτι ειναι course director μου κοπηκε το γελιο).

4. Απο την αλλη παλι αν ως IDCS instructor ειχα εναν course director να βουταει με ενα αντιστοιχο χαλι εξοπλισμου σε ενα σχολειο μου, θα του ειχα παρει ο ιδιος το σκαλπ. Η ευθυνη του συγκεκριμενου εκπαιδευτη λοιπον υπαρχει κ ειναι δεδομενη....

3. Ειναι τοσο δυσκολο να γινει κατανοητο οτι την τελικη ποιοτητα εκπαιδευσης την διαμορφωνει ο εκπαιδευτης και οχι ο οργανισμος?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-01-09, 18:05
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Γιώργο και Αντρέα θα συμφωνούσα μαζί σας εάν μιλάγαμε για απλό σχολείο... σίγουρα κανένας οργανισμός δεν μπορεί να ελέγχει τους εκπαιδευτές του.

Εδώ όμως, όπως ειπώθηκε μιλάμε για Course Director...πόσους τέτοιους έχει η DSAT που να μην μπορεί να τους ελέγξει;; Μιλάμε ουσιαστικά τον ίδιο τον οργανισμό ότι εκπροσωπεύει ο Course Director, Regional Manager κλπ

Όσο για τους Ellyat, Cedric κλπ, ήταν εκπαιδευτές άλλων οργανισμών με διαμορφωμένη κουλτούρα την οποία πιστεύω δεν επηρέασε καθόλου η DSAT. O Cedric είναι επίσης της ANDI,IANTD,PSAI κλπ

Το ότι είναι εκπαιδευτές και της DSAT δεν κάνει τον οργανισμό καλύτερο..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-01-09, 08:55
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τους Ellyat, Cedric κλπ, ήταν εκπαιδευτές άλλων οργανισμών με διαμορφωμένη κουλτούρα την οποία πιστεύω δεν επηρέασε καθόλου η DSAT. O Cedric είναι επίσης της ANDI,IANTD,PSAI κλπ

Το ότι είναι εκπαιδευτές και της DSAT δεν κάνει τον οργανισμό καλύτερο..
Πολύ σωστό, και έχω επίσης την εντύπωση ότι δεν διδάσκουν πάντα σχολεία από έναν οργανισμό αλλά αναλόγως των αναγκών και της ζήτησης

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν είναι ο οργανισμός το θέμα, αλλά το γεγονός ότι παρουσιάζεται ένα σχολείο τεχνικής κατάδυσης με λάθος εξοπλισμό, και διαφημίζεται δημόσια. Και νομίζω ότι όλοι έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με πιο προχωρημένες μορφές κατάδυσεις μπορούν να αναγνωρίσουν τα λάθη στις φωτογραφίες ασχέτως του οργανισμού που ανήκουν.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-01-09, 16:05
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο και Αντρέα θα συμφωνούσα μαζί σας εάν μιλάγαμε για απλό σχολείο... σίγουρα κανένας οργανισμός δεν μπορεί να ελέγχει τους εκπαιδευτές του.

Εδώ όμως, όπως ειπώθηκε μιλάμε για Course Director...πόσους τέτοιους έχει η DSAT που να μην μπορεί να τους ελέγξει;; Μιλάμε ουσιαστικά τον ίδιο τον οργανισμό ότι εκπροσωπεύει ο Course Director, Regional Manager κλπ

Όσο για τους Ellyat, Cedric κλπ, ήταν εκπαιδευτές άλλων οργανισμών με διαμορφωμένη κουλτούρα την οποία πιστεύω δεν επηρέασε καθόλου η DSAT. O Cedric είναι επίσης της ANDI,IANTD,PSAI κλπ

Το ότι είναι εκπαιδευτές και της DSAT δεν κάνει τον οργανισμό καλύτερο..
Θάνο, φίλε μου μου, συγνώμη που το λέω και ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά το argument σου μπάζει σαν σουρωτήρι...

Εάν για παράδειγμα έχω να ασφαλίσω το σπίτι μου, τι σκάφος μου και το αυτοκίνητο και επιλέξω 3 διαφορετικές ασφαλιστικές εταιρείες, η επιλογή μου αυτή σημαίνει ότι (έαν είμαι βέβαια λογικός και νοήμων) ότι επέλεξα καλά προίόντα, έχω επιστοσύνη στις εταιρείες αυτές και στις υπηρεσίες που προσφέρουν. Η επιλογή μου είναι ψήφος υπέρ...δεν είναι ούτε άσχετη, ούτε τυχαία...

Εάν είμαι εισαγωγέας προίόντων, θα επιλέξω να εισάγω και να πωλώ προίόντα καλής σχέσης ποιότητας και τιμής. Εαν είμαι και πάλι νοήμων και λογικός και όχι απατεώνας, δεν θα διακινδυνεύσω το όνομα μου ως έμπορος και εισαγωγέας προωθώντας ένα substandard προίόν...

Κατά συνέπεια εάν είμαι ένας παγκοσμίου φήμης εκπαιδευτής καταδύσεων δεν θα επιλέξω να συνεργάζομαι και να πωλώ τα προίόντα ενός οργανισμού, τα οποία θεωρώ substandard, θέτωντας την φήμη μου υπό αίρεση. To αντίθετο μάλιστα... θα επιλέξω τα προίόντα τα οποία θεωρώ ότι είναι τα καλύτερα, προσφέρουν την καλύτερη σχέση τιμής/ποιότητας και αυτά θα προσφέρω, εξασφαλίζοντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τους μαθητές μου και την περαιτέρω φήμη μου.

Γιαυτό φίλε, κάτι προφανώς ξέρει ο κ. Ellyatt (καθώς και πολλοι άλλοι), που διδάσκει ολοένα και περισσότερο DSAT, αν και το κόστος του για τα συγκεκριμένα σχολεία είναι αυξημένο, διότι το κόστος της πιστοποίησης, των βιβλίων, των βοηθημάτων είναι υψηλότερο άλλων οργανισμών καθώς επίσης και το κόστος του ηλίου, οξυγόνου και χρόνου του, αφού ο ελάχιστος αριθμός καταδύσεων της DSAT είναι υψηλότερος πολλών άλλων οργανισμών.
Και επειδή μαθηματικά ξέρουμε, εάν το κόστος είναι υψηλότερο για το εκπαιδευτή αυτό κάτι σημαίνει για την ποιότητα κρατώντας σταθερο το αποτέλεσμα της σχέσης ποιότητας προς κόστος...

και μην μου πείτε ότι ο Ellyatt έγινε DSAΤ γιατί αυτό θέλει ο κόσμος... όταν κάνεις σχολείο με τον Ellyatt δεν σε ενδιαφέρει τι χαρτί θα πάρεις και εάν πάρεις... άσε δε, που εάν σου πεί ο Ellyatt αυτό το σχολείο είναι καλό, έσυ θα αρνηθείς και θα του πείς όχι θέλω να μου κάνεις PIANSGUDRTG? Μην τρελλαθούμε... Εδώ εγώ ο άσημος εάν πώ στους μαθητές μου αύριο, θα κάνουμε trimix με την PIANSGUDRTG διότι θεωρώ το προγραμμα της ανώτερο/καλύτερο κλπ, τι νομίζεις θα γίνει? Θα αρνηθούν?

Με φιλικούς χαιρετισμούς και ελπίζω να τα πούμε (και πιούμε) συντόμως και με τον βuddy σου παρέα,

Α.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 23-01-09 στις 16:34.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-01-09, 16:34
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Και για να μην παρεξηγηθώ, η θέση μου είναι ακριβώς αυτή που εκφράστηκε από τον Δελβερούδη, ότι δηλαδή ο εκπαιδευτής και οχι ο οργανισμός είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Και αυτό θα έπρεπε να είναι το νόημα που οφείλουμε να περάσουμε στο συγκεκριμένο thread και όχι να κατηγορούμε την DSAT, ή οποιοδήποτε άλλο οργανισμό. Δυστυχώς χάσαμε και πάλι την ουσία και λυπάμαι.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 23-01-09, 18:36
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Μπορει ενας μαθητης να ξερει πριν (η και μετα) αν ενας εκπαιδευτης ειναι καλος (προσοχη γραφω καλος -οχι αναγνωρισιμος και δημοφιλης) ; Πως;

Υπαρχουν πολλοι νεοι μαθητες που θα κριτικαρουν αρνητικα τον εκπαιδευτη τους μετα την εκπαιδευση οτι δεν ειναι καλος; Πως θα το ξερουν;

ps Δεν ειναι ερωτηση εξυπναδας (ουτε ρητορικη)
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 23-01-09, 19:59
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Καλησπέρα απο Νορβηγία......

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον τα ποστ για το συγκεκριμένο θέμα, και πραγματικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ουσιώδες.

Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι η εκπαίδευση στην αυτόνομη κατάδυση, είτε ονομάζεται recreational είτε tec, πάσχει από το ίδιο σύνδρομο. Μεγάλωσε ξαφνικά, χωρίς να προλάβει να σφυρηλατηθεί ο χαρακτήρας της.

Από την μια η ανάγκη για το γρήγορο και εύκολο κέρδος αποτελεί την μεγάλη πρόκληση που καλούμαστε όλοι οι εκπαιδευτές να αντιμετωπίσουμε σε μία Ελλάδα που προσπαθεί ακόμα να βρει την καταδυτική της ταυτότητα, και από την άλλη η έλλειψη ΗΘΟΥΣ. Εκπαιδευτές που ανέβηκαν όλες τις βαθμίδες μέσα σε 2-3 χρόνια, δεν σημαίνει κατανάγκη ότι έχουν και το απαιτούμενο ΗΘΟΣ για να εκπαιδεύσουν.

Το ήθος λοιπόν κατά την γνώμη μου είναι το ζητούμενο. Είναι μια ξεχασμένη αξία που την διδάξαμε στους ξένους λαούς, άλλα από ότι φαίνεται εμείς οι ίδιοι έχουμε αρχίσει να την ξεχνάμε.(όπως και άλλες αξίες).

Μέτρο,Συνέπεια, Σεβασμός, Εσωτερική πειθαρχία, Αξιοπρέπεια, Αυτογνωσία, ......όλα αυτά μαζί συνιστούν το ΗΘΟΣ

Φίλε giannis,
δεν χρειάζεται να επιμένεις ότι στις φωτό είναι ο μαθητής και ο CourseDirector, άλλωστε έτσι όπως τα γράφεις μόνο εσύ κατάλαβες ποιος είναι ποιος στις φωτό. Στο ένα forumπιστοποιείς ότι εσύ είσαι ο εκπαιδευτής, και στο άλλο απλά μιλάς για κάποιον .....εκπαιδευτή. Σε πληροφορώ ότι έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης για την εικόνα που παρουσιάζουν οι φωτογραφίες. Ξεχνάς μάλλον ότι ο μαθητής είναι ο καθρέφτης του εκπαιδευτή. Για τον CourseDirector δεν θα σχολιάσω τα αυτονόητα, καθότι δεν εμφανίστηκε σε καμία δημόσια συζήτηση και επομένως δεν έχει ταυτοποιηθεί με το πρόσωπο στις φωτό.
Έχεις υποχρέωση απέναντι στον Οργανισμό του οποίου τα συμφέροντα υπηρετείς αλλά και στην Σχολή που σου δίνει την ευκαιρία να ασκήσεις το επάγγελμα σου, όχι μόνο να διορθώνεις αλλά και να βελτιώνεις συνεχώς την ποιότητα της εκπαίδευσης που παρέχεις.
Δυστυχώς λυπάμαι που θα στο πω, αλλά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις ποιος δυσφημεί την Σχολή. Αυτό έχει ήδη κριθεί από τους αναγνώστες, και θα σε παρακαλούσα να μην υποτιμάς την κρίση τους. Άλλωστε αν κάποιος έχει λόγο να επέμβει για την δυσφήμηση όπως λες της Σχολής, νομίζω ότι αυτός είναι ο Διευθυντής της Σχολής.

Φίλε Αντρέα,
Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να ζητήσεις την ολομέλεια του Διοικ.Συμβ. για να προβείς στις ενέργειες που σου επιβάλλει η επαγγελματική σου ευσυνειδησία. Είμαι σίγουρος ότι θα πράξεις τα δέοντα.

Αγαπητέ dimitrios
Hαγωνία σου για την επιλογή του σωστού εκπαιδευτή, είναι δικαιολογημένη. Όταν όμως θέλουμε μέσα σε μία τριετία να πάρουμε όλα τα πτυχία του recreationalκαι να γίνουμε tecdivers, είναι λογικό να επιλέγουμε την ‘φθηνή’ Σχολή με όλα τα επακόλουθά της. Για το συγκεκριμένο θέμα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον YAN, και θα σου αναφέρω το παράδειγμα μου. Όταν αποφάσισα να ολοκληρώσω τα Nitrox, και να ξεκινήσω το πρώτο στάδιο από τοTecknical, μου πήρε κάμποσο χρόνο για να επιλέξω εκπαιδευτή. Η Σχολή μου ήταν αδιάφορη. Διάβασα στα forum, ρώτησα την γνώμη έμπειρων tecdivers, και η κρίση μου πλέον με οδήγησε στην τελική μου απόφαση......Και να είσαι σίγουρος ότι οι καλοί εκπαιδευτές μαθαίνονται γρήγορα! Οι δεν μέτριοι, ακόμα γρηγορότερα!!!!
Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να εμπιστευτείς την κρίση σου, τότε μάλλον δεν είσαι έτοιμος για να κάνεις το βήμα.


Με φιλική διάθεση......

Δημ. Αδάμης
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-01-09, 19:57
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Γειά χαρά παιδιά και καλή χρονιά σε όλους

Το θέμα αυτού του πολυσέλιδου θρεντ είναι τόσο μικρό όσο μια πρόταση αλλά από την άλλη δεν θα παραλείψω να εκφράσω την τρομερή εντύπωση που μου προκαλεί η διάθεση για εν τω βάθει αναλύσεις και συζητήσεις που η μία φέρνει την άλλη και μετά στο τέλος το θέμα δεν συμμαζεύεται. Διάβασα τα πρώτα ποστ και κατάλαβα περί τείνως πρόκειται το όλο θέμα. Και έλεγα πότε θα πλακώσουν οι ορολόγοι και οι πλασιέδες (γειά σου ρε Δελβερούδη με τις πετυχημένες σου ατάκες) και να που στο τέλος πλακώσανε και όλοι αυτοί.

Το θέμα κυρίες μου και κύριοι είναι ότι έγινε ένα σχολείο όπως πολλά άλλα άλλωστε και δημοσιεύτηκαν κάποιες φωτογραφίες σε ένα webside του οργανωτή καταδυτικού κέντρου. Σύμφωνα με τις φωτογραφίες τίθεται θέμα παραβίασης κανονισμών. Σε τέτοιες περιπτώσεις το θέμα λύνεται τσακ μπαμ με ένα QA στα μουλωχτά και όχι δημόσια διότι στις δημόσιες κατηγορίες τίθεται και θέμα λαικισμού ή άγρας πελατών. Είναι το αρνητικό μάρκετινγκ κυρίες μου και κύριοι αυτό καθώς επίσης και το καιροσκοπικό μάκρετιγνκ όπου διάφοροι άλλοι δεν χάνουν την ευκαιρία να τονίζουν ότι οι δικές τους επιλογές είναι οι σωστές. Τα έχω βαρεθεί ίσως όλα αυτά τα λαικίστικα από τη μία και τα ανεύθυνα από την άλλη μεριά και ίσως γι αυτό να αποφάσισα να ψιλο-απέχω από τις πελατιακές σχέσεις αλλά και από τις δημόσιες αναλύσεις.

Διότι κυρίες μου και κύριοι ο κάθε ένας μαθητής παίρνει και ένα εγχειρίδιο που μέσα εκεί γράφει όλα τα σχετικά και μπορεί και από μόνος του να κρίνει αν ο εκπαιδευτής του τα έχει ακολουθήσει ή αν τα έχει παραβιάσει και δεν χρειάζεται εμάς να του τα αναλύσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-01-09, 12:10
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά χαρά παιδιά και καλή χρονιά σε όλους
Καλη χρονια και σε σενα Σωτο....χαθηκες!

Παράθεση:
Σε τέτοιες περιπτώσεις το θέμα λύνεται τσακ μπαμ με ένα QA στα μουλωχτά και όχι δημόσια διότι στις δημόσιες κατηγορίες τίθεται και θέμα λαικισμού ή άγρας πελατών.
...

Παράθεση:
Είναι το αρνητικό μάρκετινγκ κυρίες μου και κύριοι αυτό καθώς επίσης και το καιροσκοπικό μάκρετιγνκ όπου διάφοροι άλλοι δεν χάνουν την ευκαιρία να τονίζουν ότι οι δικές τους επιλογές είναι οι σωστές.
...

Παράθεση:
Τα έχω βαρεθεί ίσως όλα αυτά τα λαικίστικα από τη μία και τα ανεύθυνα από την άλλη μεριά και ίσως γι αυτό να αποφάσισα να ψιλο-απέχω από τις πελατιακές σχέσεις αλλά και από τις δημόσιες αναλύσεις.
... (για το ψιλο-απεχω...)

Παράθεση:
Διότι κυρίες μου και κύριοι ο κάθε ένας μαθητής παίρνει και ένα εγχειρίδιο που μέσα εκεί γράφει όλα τα σχετικά και μπορεί και από μόνος του να κρίνει αν ο εκπαιδευτής του τα έχει ακολουθήσει ή αν τα έχει παραβιάσει και δεν χρειάζεται εμάς να του τα αναλύσουμε
...

Να συμπληρωσω πως υπαρχουν επισης και εκπαιδευτικα DVDs, Interactive CDs, εκπαιδευτικα Standards στα site (αλλα και ''εν μερει'' στα manual των μαθητων) των οργανισμων προς ενημερωση για το τι απαιτειται τοσο σε επιπεδο εξοπλισμου οσο και σε προυποθεσεων συμμετοχης. Επισης υπαρχουν πληροφοριες για το τι επεται σε καθε εκπαιδευτικη βαθμιδα σε επιδεδο πρακτικων (και οχι μονο)....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Normoxic Diver : 25-01-09 στις 12:37.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.