Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-11, 11:20
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Κρίση πανικού.

Καταρχάς γειά σε όλους..! Είμαι νέα στο forum και νέα και στην κατάδυση..
Περίμενα ότι θα έβρισκα κάποιο θέμα εδώ σχετικά με τη συχνή -από ότι ακούω- εμπειρία της κρίσης πανικού κατά τη διάρκεια της βουτιάς.. Εάν μου διέφυγε sorry..
Έβγαλα το open water πρίν από έναν χρόνο και από τότε μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να βουτήξω 11 φορές.. Η τελευταία βουτιά έγινε το Νοέμβριο και από τότε κατάφερα να ξαναβουτήξω αυτές τις μέρες (Μαιο).. Εώς τώρα, έστω από το μικρό δειγμα βουτιών φαινόταν να έχω πολύ καλή συμπεριφορά δύτη, ήμουν πάντα πολύ ήρεμη στο νερό, σοβαρή και είχα αντίληψη των καταστάσεων..
Στη τελευταία βουτιά που έγινε ύστερα από 6 μήνες αποχής, πρίν το μέγιστο βάθος και ξαφνικά άρχισε το περιβάλλον να μη μου αρέσει... Ήταν αρκετά θολά και κρύα, ο τοίχος από πάνω μου, κάπως μου φάνηκε.., παρότι στο ίδιο μέρος είχα βουτήξει άλλες 3 φορές... Ξαφνικά με κυρίευσε ένα αίσθημα ανασφάλειας, άρχισα να τα βλέπω όλα προφανώς πιο τρομακτικά από όσο ήταν στη πραγματικότητα και με επιασε ταχυπαλμία. Από την ταχυπαλμία άρχισα να νοιώθω πως η αναπνοή κόβεται με αποτέλεσμα να πίνω τον αέρα αρκετά γρήγορα και πάει λέγοντας.. Τελικά έπειτα από συνενόηση ανεβήκαμε πιο πάνω όπου μετά από κάποια λέπτά ηρέμησα και τελικώς ολοκληρώσαμε τη βουτιά... Βέβαια το περιστατικό δε με άφησε να την απολάυσω...

Και πλέον αναρωτιέμαι... Είναι πραγματικά ένα συχνό φαινόμενο? Έχει συμβεί στο καθέναν? Είναι δείγμα ότι ''δε μου πάει'' το σπορ...??
Την άλλη βδομάδα ξεκινάω το σχολείο για το advanced και θέλω να μου πάει καλά.. Καταλαβαίνετε...
Θα το εκτιμούσα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας επί του θέματος..
Ευχαριστω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vanilly : 08-05-11 στις 11:26.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-11, 14:32
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στο forum και στον χώρο γενικότερα.
Σχετικά με το περιστατικό σου, εχω να σου πω τα παρακάτω:
1) το αν σου πάει το άθλημα ή όχι θα στο πει μονο ο εαυτός σου και μόνο μετά από σωρεία περιστατικών... Θα μπορούσα να σου γράφω κατεβατά για το θέμα αλλά δεν θα το κάνω γιατί μάλλον θα καλυφθείς από τα παρακάτω.
2) Το περιστατικό σου οφείλεται καθαρά στην νάρκωση αζώτου που προκλήθηκε από αρκετούς παράγοντες που προκλήθηκαν.Δηλαδή:
Λέγοντας πως έχεις 11 καταδύσεις και η τελευταία σου ήταν τον Νοέμβριο, πιθανολογώ πως έκανες το open water σου μέσα στο καλοκαίρι. Αν είναι έτσι, όλες σου οι μέχρι τώρα καταδύσεις έχουν γίνει σε θερμοκρασία 20 βαθμών κατ ελάχιστον. Σε σχέση με τους 15 που έχει τώρα η θάλασσα υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πως ανέχεται το σώμα σου όλο το περιβάλλον.
Φαντάζομαι επίσης πως η στολή\ες που φορούσες ήταν πιο χοντρη απο το καλοκαίρι άρα και περισσότερα βάρη = περισσότερο έργο πριν την κατάδυση.
Σίγουρα επίσης η αποχή σου από το νερό για περίπου έξι μήνες, θα έχριζε (αν όχι μια επανάλληψη δεξιοτήτων) ένα ήπιο προφίλ μιας και ένα χειμερινό ακόμη περιβάλλον μάλλον σου ήταν άγνωστο. Μόνη σου άλλωστε ανέφερες πως η ορατότητα δεν ήταν καλή.
Τέλος, δεν ξέρω αν σωματικά και οργανικά ήσουν καλά. (εννοώ αν ήσουν ξεκούραστη, αν κοιμήθηκες καλά, αν είχες καταναλώσει αλκοόλ κλπ).
Όλα όσα προανέφερα είναι παράγοντες για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και τελικά να σου χαλάσουν την διάθεση. Το πόσο βαθιά πήγες δεν παίζει κανέναν ρόλο (στην περίπτωση που σκεφτείς ότι δεν πήγες βαθιά) Νάρκωση παθαίνουμε από την στιγμή που εγγαταλείπουμε την επιφάνεια (ΡΡΝ > από 0,79 Ατα) απλά γιατί ο ργανισμός μας δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο. Απλά, τα αποτελέσματα της νάρκωσης, που ενδεχομένως προκαλέσουν προβλήματα ξεκινάν απο τα -30μ. Αυτό όμως είναι ένας γενικός κανόνας και τίποτα περισσότερο. Μόνο με την εμπειρία σιγά σιγά αρχίζεις τελικά και το ελέγχεις κάπως και φυσικά γνωρίζεις καλύτερα τα όποια όρια σου. Προσωπικά μου έχει τύχει να ναρκωθώ και από τα -15μ, και πίστεψέ με έχω πάρα πολλές καταδύσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο, παρά να σε κούρασα, για το τέλος θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις το advance open water να κάνεις μερικές καταδύσεις αναψυχής τώρα. Θα σε βοηθήσει να θυμηθείς το στήσιμο του εξοπλισμού σου την πλευστότητά σου και άλλα επίσης, ούτως ώστε να είσαι πιο έτοιμη για ένα σχολείο που θα σε κατεβάσει μέχρι και τα 30 μέτρα.
Σου εύχομαι συναρπαστικές καταδύσεις, και ακόμη πιο ασφαλείς αναδύσεις.
Μάριος.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-11, 14:42
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πραγματικά ένα συχνό φαινόμενο? Έχει συμβεί στο καθέναν? Είναι δείγμα ότι ''δε μου πάει'' το σπορ...??
Θα μπορούσες να πεις ότι δεν ου πάει το σπορ, αν αυτές οι κρίσεις σε έπιαναν εντυπωσιακά συχνά, σχεδόν πάντα!
Ειμαι κι εγώ νέος OW με μόλις 16 βουτιές, και είχα μία "μίνι" κρίση πανικού στην τελευταία μου βουτιά πριν ένα μήνα. Αν η κρίση σου δεν προέρχεται από πραγματικά αίτια (πχ αστοχία εξοπλισμού) αλλά από ψυχολογικά (όπως αυτή που μας περιγράφεις, ή αυτή που έπαθα εγώ), το σημαντικό είναι να διατηρήσεις τον έλεγχό σου και να πείσεις τον εαυτό σου ότι... όλα είναι στο κεφάλι σου!
Στην δική μου περίπτωση πριν την βουτιά συζητάγαμε για καταδυτικά ατυχήματα, το νερό ήταν πολύ κρύο, περίμενα για αρκετή ώρα στον βυθό μέχρι να κατέβουν και οι υπόλοιποι και άρχισα να στρεσάρομαι, παρόλο που ήμουν αρκετά ρηχά και σε εντελώς οικία τοποθεσία.
Κάποια φάση άρχισα να αισθάνομαι ένταση, να με πλακώνει το νερό, να μην με φτάνει ο ρυθμιστής (στο μυαλό μου, στην πράξη μια χαρά ανέπνεα), όταν όμως είδα ότι οι αισθήσεις μου και το μυαλό μου αρχισαν να τεντώνουν "ταρακούνησα" λίγο το κεφάλι μου και υπέβαλα στον εαυτό μου (με εντελώς αυταρχικό τρόπο ) ότι όλα αυτά είναι εικονικά και να ξεκολληω Μετά από λίγο στάνιαρα και συνέχισα την βουτιά......

Απ' ότι συζητάω με παλιότερους, μάλλον δεν υπάρχει δύτης που να μην έχει πάθει κρίση πανικού......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-11, 15:21
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στο forum και στον χώρο γενικότερα.
Σχετικά με το περιστατικό σου, εχω να σου πω τα παρακάτω:
1) το αν σου πάει το άθλημα ή όχι θα στο πει μονο ο εαυτός σου και μόνο μετά από σωρεία περιστατικών... Θα μπορούσα να σου γράφω κατεβατά για το θέμα αλλά δεν θα το κάνω γιατί μάλλον θα καλυφθείς από τα παρακάτω.
2) Το περιστατικό σου οφείλεται καθαρά στην νάρκωση αζώτου που προκλήθηκε από αρκετούς παράγοντες που προκλήθηκαν.Δηλαδή:
Λέγοντας πως έχεις 11 καταδύσεις και η τελευταία σου ήταν τον Νοέμβριο, πιθανολογώ πως έκανες το open water σου μέσα στο καλοκαίρι. Αν είναι έτσι, όλες σου οι μέχρι τώρα καταδύσεις έχουν γίνει σε θερμοκρασία 20 βαθμών κατ ελάχιστον. Σε σχέση με τους 15 που έχει τώρα η θάλασσα υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πως ανέχεται το σώμα σου όλο το περιβάλλον.
Φαντάζομαι επίσης πως η στολή\ες που φορούσες ήταν πιο χοντρη απο το καλοκαίρι άρα και περισσότερα βάρη = περισσότερο έργο πριν την κατάδυση.
Σίγουρα επίσης η αποχή σου από το νερό για περίπου έξι μήνες, θα έχριζε (αν όχι μια επανάλληψη δεξιοτήτων) ένα ήπιο προφίλ μιας και ένα χειμερινό ακόμη περιβάλλον μάλλον σου ήταν άγνωστο. Μόνη σου άλλωστε ανέφερες πως η ορατότητα δεν ήταν καλή.
Τέλος, δεν ξέρω αν σωματικά και οργανικά ήσουν καλά. (εννοώ αν ήσουν ξεκούραστη, αν κοιμήθηκες καλά, αν είχες καταναλώσει αλκοόλ κλπ).
Όλα όσα προανέφερα είναι παράγοντες για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και τελικά να σου χαλάσουν την διάθεση. Το πόσο βαθιά πήγες δεν παίζει κανέναν ρόλο (στην περίπτωση που σκεφτείς ότι δεν πήγες βαθιά) Νάρκωση παθαίνουμε από την στιγμή που εγγαταλείπουμε την επιφάνεια (ΡΡΝ > από 0,79 Ατα) απλά γιατί ο ργανισμός μας δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο. Απλά, τα αποτελέσματα της νάρκωσης, που ενδεχομένως προκαλέσουν προβλήματα ξεκινάν απο τα -30μ. Αυτό όμως είναι ένας γενικός κανόνας και τίποτα περισσότερο. Μόνο με την εμπειρία σιγά σιγά αρχίζεις τελικά και το ελέγχεις κάπως και φυσικά γνωρίζεις καλύτερα τα όποια όρια σου. Προσωπικά μου έχει τύχει να ναρκωθώ και από τα -15μ, και πίστεψέ με έχω πάρα πολλές καταδύσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα περισσότερο, παρά να σε κούρασα, για το τέλος θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις το advance open water να κάνεις μερικές καταδύσεις αναψυχής τώρα. Θα σε βοηθήσει να θυμηθείς το στήσιμο του εξοπλισμού σου την πλευστότητά σου και άλλα επίσης, ούτως ώστε να είσαι πιο έτοιμη για ένα σχολείο που θα σε κατεβάσει μέχρι και τα 30 μέτρα.
Σου εύχομαι συναρπαστικές καταδύσεις, και ακόμη πιο ασφαλείς αναδύσεις.
Μάριος.
Mάριε σε ότι αφορά το 1ο από το άθλημα έχω κατενθουσιαστεί εδώ και ένα χρόνο το μυαλό έχει κολλήσει στο βυθό.. !
Τώρα, το σχόλιό σου για τη νάρκωση επιβεβαιώνει και τις δικές μου υποψίες. Όντως δεν είχα συνηθήσει να βουτάω σε τόσο κρύο περιβάλλον (και μάλιστα με 5άρα).. Και επιπλέον τα μέτρα που συνέβη το περιστατικό ήταν ήδη πολλά περισσότερα από όσα θα έπρεπε για μια βουτιά μετά από 6 μήνες και χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία (ήταν 30.7 και το μεγιστο μου στα 40 για κανα δυό λεπτά μία φορά)... Από φυσική κατάσταση και διάθεση ήμουν μια χαρά..! Αλκοόλ ούτε να το ακούω! Ενυδατωμένη σωστά και ξεκούραστη...
Σίγουρα ήταν ένα δίδαγμα να μη ξεθαρεύω!!!! Μάλλον το resumé είναι αυτό. Επίσης πιστεύω ότι ένας παράγοντας ήταν το γεγονός ότι τα μέτρα μου φάνηκε να τα κάνουμε σχετικώς γρήγορα με αποτέλεσμα να μη πρόλαβα ίσως να προσαρμοστώ σωστά..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-11, 15:30
vanilly vanilly is offline
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η κρίση σου δεν προέρχεται από πραγματικά αίτια (πχ αστοχία εξοπλισμού) αλλά από ψυχολογικά (όπως αυτή που μας περιγράφεις, ή αυτή που έπαθα εγώ), το σημαντικό είναι να διατηρήσεις τον έλεγχό σου και να πείσεις τον εαυτό σου ότι... όλα είναι στο κεφάλι σου!
Ναι... Το καλό της υπόθεσης (εκτός φυσικά από το μάθημα στο ότι επιβάλλεται να είσαι συνετός και ταπεινός εάν έχεις καιρό να βουτήξεις και δεν έχεις και την ανάλογη εμπειρία για σχετικώς βαθειές βουτιές,..!!) είναι ότι είδα ότι παρότι βρισκόμουν σε κατάσταση πανικού με δυσπνοια, ταχυπαλμία, φόβο κλπ ταυτόχρονα σκεφτόμουν ότι είναι στο μυαλό μου, ότι σε καμία περίπτωση δε φεύγω τρέχοντας για πάνω, ότι ειδοποιώ κατευθειαν τον εκπαιδευτή μου και του εξηγώ τί μου συμβαίνει και ότι σκέφτομαι πώς έστω με το ζόρι πρέπει να πάρω βαθειές ανάσες και να προσέξω μη μου φύγει καμιά μάσκα από τη πολλή και έντονη εκπνοή.. Άρα από την άλλη χάρηκα που είδα ότι κράτησα τη ψυχραιμία μου... Βέβαια το μάθημα περί σύνεσης, μάθημα..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-11, 20:16
Το avatar του χρήστη -diver-
-diver- -diver- is offline
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Θεωρώ vanilly ότι πριν από κάθε βουτιά καλό είναι να κάνουμε μια άσκηση αυτοσυγκέντρωσης κατά την οποία θα διμιουργείς μέσα στο μυαλό σου λενα εικονικό πλάνο της κατάδυσης την οποία πρόκειται να εκτελέσεις.
Από εκεί και μετά θα πρέπει να καταλάβεις ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και ότι αν δεν πάει κάτι καλά θα ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο το στρες το οποίο νιώθουμε διότι είμαστε σε ένα ξένο προς εμάς περιβάλλον.
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι ΠΡΕΠΕΙ να βασίζεσαι στον εξοπλισμό σου διότι είναι ο μόνος συνδετικός κρίκος με την ζωή κατά την διάρκεια της βουτιάς.
Έχει τύχει να βγάλω την σύζηγό μου κυριολεκτικά μισοπνιγμένη διότι κατά την διαδικασία της ανάδυσης ο καιρός είχε φορτώσει και την σκέπαζαν τα κύμματα και δυστηχώς έκανε το τραγικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι να πετάξει όλο τον εξοπλισμό.

Θεωρώ ότι οι πολλές βουτιές - εξοικίωση θα σε κάνουν να νιώθεις πολύ ευχάριστα μέσα στο νερό.

Στο κάτω-κάτω η κατάδυση είναι χόμπυ για εμάς και όχι εργασία. Μην πιέζεις τον εαυτό σου στα όρια.
__________________
THINK before you ACT!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-11, 08:32
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
... Έβγαλα το open water πρίν από έναν χρόνο και από τότε μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να βουτήξω 11 φορές.. Η τελευταία βουτιά έγινε το Νοέμβριο και από τότε κατάφερα να ξαναβουτήξω αυτές τις μέρες (Μαιο)..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vanilly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επιπλέον τα μέτρα που συνέβη το περιστατικό ήταν ήδη πολλά περισσότερα από όσα θα έπρεπε για μια βουτιά μετά από 6 μήνες και χωρίς να έχω την απαραίτητη εμπειρία (ήταν 30.7 και το μεγιστο μου στα 40 για κανα δυό λεπτά μία φορά)...
Εκτός απο το τη ανάφεραν τα υπόλοιπα παιδια, ο τρόπος που βλέπω εγώ τα πράμγατα:
  • Η πρώτη βουτια μετά από τόσο καιρό έπρεπε να γίνει πού πιο ξέβαθα απο το μαξ. βάθος που σου δίνει το open water.
  • Με open water και 11 βουτιές (που ακόμα δεν έχω εμπειρίες) δεν παρασύρομαι στο να κάνω καταδύση στα 30 και 40μέτρα έστω και για 1-2 λεπτά.
Ξαναδοκίμασε σε μικρότερο βάθος όταν θα νοιώθεις άνετα ψυχολογικά και σωματικά (κρύο), ξαναπέρασε ορισμένες απο τις ασκήσεις που έκανες στο open water για 3-4 λεπτά (μην σπαταλίσεις ολο σου τον αέρα στις ασκήσεις) και κάνε μετά τη βόλτα σου μέσα στα όρια που έχεις εκπαιδευτή και όλα θα παν καλά
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-11, 11:14
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Η πρώτη βουτια μετά από τόσο καιρό έπρεπε να γίνει πού πιο ξέβαθα απο το μαξ. βάθος που σου δίνει το open water.
  • Με open water και 11 βουτιές (που ακόμα δεν έχω εμπειρίες) δεν παρασύρομαι στο να κάνω καταδύση στα 30 και 40μέτρα έστω και για 1-2 λεπτά.
Ξαναδοκίμασε σε μικρότερο βάθος όταν θα νοιώθεις άνετα ψυχολογικά και σωματικά (κρύο), ξαναπέρασε ορισμένες απο τις ασκήσεις που έκανες στο open water για 3-4 λεπτά (μην σπαταλίσεις ολο σου τον αέρα στις ασκήσεις) και κάνε μετά τη βόλτα σου μέσα στα όρια που έχεις εκπαιδευτή και όλα θα παν καλά
Συμφωνοντας απολυτα , παραθετω οτι ακολουθησα στην αρχη της πορειας μου σαν ερασιτεχνης αυτοδυτης , τα ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετα (πρωτη βουτια μετα το πρωτο * με πηγε το καταδυτικο στα -48 και μετα βλακωδως , οπως πολλοι-ες αλλοι-ες εχουν κανει αγωνας βαθους -βλακειας- μαγκιας κλ@νι@ς) με αποτελεσματα κατα καιρους παρα τριχα οριστικα τραγικα (εκρηκτικη αναδυση πανικου απο τα -42 με τα συμπτωματα που παραθεσατε προηγουμενως κλπ κλπ και αλλα πολλα ) . Α , να εξηγουμαι , ποτε δεν ψαρεψα με Scuba , για να μην παρεξηγουμαι .
Καποια στιγμη λογικευτηκα , προχωρωντας στην εκπαιδευση (το δευτερο και τριτο * της CMAS - Ομοσπονδιας και μετα το OWSI της PADI , σε αποσταση 6 ετων απο το πρωτο , αλλα με ολα του κηπου τα καλα σε βουτιες ως τοτε , νυχτερινες , βαθιες , ρευματα , απο βραχια , σε λιμανια κλπ κλπ ) .
Παρολα αυτα , προ τριετιας , λογω προβληματων υγειας στην οικογενεια , ψυχολογικα επεσα τοσο πολυ ωστε προκαλεσα στον εαυτο μου διαφραγματοκηλη και οισφαγιτιδα προχωρημενου βαθμου , με αποτελεσμα να κανω οισοφαγικες παλινδρομησεις . Αυτο ειναι ενα ακομα σοβαρο θεμα .
Οποτε πηγαινα για βουτια , σε δυσκολες συνθηκες (κακη ορατοτητα , δυνατα ρευματα , εντονο κυμματισμο , πληθωρα εξοπλισμου , πολυ κρυο , γενικα "στρεσσογονες" συνθηκες) , υποβρυχιως εκανα παλινδρομισεις απο ηπιες ως εντονες (φετος ειμαι πια καλα !) . Την φορα δε που προκληθηκε οισοφ. παλινδρ. αρκετα κατω απο τα -30 , αποφασισα να διακοψω για λιγο καιρο τις καταδυσεις μεχρι να αισθανθω καλυτερα . Δεν με κυνηγαει τιποτα και κανενας για να βουτηξω , βουταω για ευχαριστηση και οχι για μεροκαματο , οποτε προσεχω πλεον τον εαυτο μου περισσοτερο απο πριν .
Βουτατε λοιπον για ευχαριστηση . Ειπαμε , δεν ειναι αθλημα , ειναι ενασχοληση , μην βαζετε ανταγωνισμο και σε αυτο , μην ακολουθειτε τα ιχνη ολων αυτων () που παραστρατησαν , γιατι ως αναπηροι ή νεκροι δεν θα εχετε να αποδειξετε σε κανεναν τιποτα απολυτως . Προσεξτε πολυ τις λεπτομερειες στην εκπαιδευση σας και ακολουθειστε τις , οσο και να θεωρειτε οτι εισαστε υπερανω . Καποιοι τυχαια ισως ειναι , οι πιο πολλοι οχι .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 10-05-11 στις 00:42.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-11, 13:01
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Νομίζω ότι ο Μάριος κάλυψε το θέμα πλήρως.
Μην ξεχνάς ότι το βάθος, η στενή στολή, ο βαρύς εξοπλισμός, το κρύο περιβάλλον κ.α. μπορούν να αλλάξουν το ρυθμό και την ποιότητα της αναπνοής σου και τα επίπεδα CO2 στο αίμα και να επιδεινώσουν σημαντικά το φαινόμενο της νάρκωσης αζώτου,που ήταν και η βασική αιτία των συμπτωμάτων σου και να σε οδηγήσουν σε ένα φαύλο κύκλο.
Βούτα εκεί που σου επιτρέπει η εκπαίδευσή σου και μέχρι εκεί που αισθάνεσαι άνετα (ως εκεί που "το έχεις")και μην παρασύρεσαι από ανεγκέφαλους που ε πηγαίνουν πέρα από αυτά τα όρια. είναι δικαίωμά σου να μην πας, αν δε θες.
Ό,τι σου συνέβη είναι φυσιολογικό και συχνό στην αρχή. Προχώρα στην κατάδυση χωρίς στρες αλλά με διαρκή θέληση για βελτίωση και πολλά θα έρθουν από μόνα τους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-11, 17:02
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ο Μάριος κάλυψε το θέμα πλήρως.
...
Βούτα εκεί που σου επιτρέπει η εκπαίδευσή σου και μέχρι εκεί που αισθάνεσαι άνετα (ως εκεί που "το έχεις")και μην παρασύρεσαι από ...πιπερι... πηγαίνουν πέρα από αυτά τα όρια. είναι δικαίωμά σου να μην πας, αν δε θες.
Ό,τι σου συνέβη είναι φυσιολογικό και συχνό στην αρχή. Προχώρα στην κατάδυση χωρίς στρες αλλά με διαρκή θέληση για βελτίωση και πολλά θα έρθουν από μόνα τους


Ξεκάθαρα όπως είπες και μόνη σου το λάθος έγινε πριν καταδυθείτε. Ξεκινήσατε για ένα βάθος στο οποίο δεν έχεις την άνεση να κινηθεις. Δεν έχεις καμιά δουλειά εκεί κάτω. Ακόμα και μετά το advanced στα 30+ μέτρα δεν θα πας, τουλάχιστον όχι για τον επόμενο χρόνο (ή κάτι τέτοιο... κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός)

Θέλω λίγο να σταθώ στην σωστή σου (και του ζευγαριού σου) αντίδραση προς την επίλυση του προβλήματος. Δεν ένοιωσες καλά, ένοιωσες να σε κυριεύει το στρες και επέλεξες να πάτε ελεγχόμενα και ήρεμα σε ένα βάθος που αισθάνεσαι πιο ήρεμα. Διορθώσατε δηλαδή το λάθος που είχατε κάνει αρχικά. ΜΠΡΑΒΟ.

Κάθε κατάδυση έχει στρες. Με τον καιρό θα μειώνεται και θα δίνει την θέση του σε ακόμα περισσότερη απόλαυση. Συνέχισε να βουτάς (ακόμα και μετά το advanced) σε μικρό βάθος και κατέκτησε αυτό που φαίνεται να σου αρέσει πολύ. Έχει πολλά πράγματα να δεις στα 15 μέτρα (οι πιο όμορφες βουτιές είναι κάπου εκεί) και αυτά που είναι πιο κάτω δεν θα φύγουν. Όταν θα είσαι έτοιμη να τα επισκεφτείς, θα σε περιμένουν και πίστεψέ με θα το χαρείς πραγματικά γιατί δεν θα είναι μόνο η ομορφιά που θα αντικρίσεις αλλα και η επιβράβευση της καταδυτικής σου προόδου.

Μην ανησυχείς, λάθη κάνουμε όλοι (και όταν λέμε όλοι εννοούμε... όλοι), ζητούμενο είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας (για να μην παθαίνουμε)

Καλές βουτιές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.