Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-07, 22:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Σκέφτηκα να κάνω μια παρουσίαση στο Καλαμάκι του Κορινθιακού γιατί ήταν το μόνο μέρος που έχω συναντήσει ιππόκαμπους.
Προσπαθώντας όμως να ξεδιαλέξω φωτογραφίες, συνειδητοποίησα ότι η παραλία έχει τόσο πλούσια μικροζωή που της αξίζει μια γενικότερη παρουσίαση.
Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε 5-6 βουτιές και δεν είναι όλες ισάξιες - έχω συμπεριλάβει πολλές μέτριες ή κακές γιατί ο κύριος σκοπός ήταν να δείξω ακριβώς αυτή τη βιοποικιλότητα.

Σας προτείνω 2 σημεία για βουτιά:

1. Κολυμπείστε στο αριστερό άκρο της παραλίας μέχρι τα 2/3 περίπου της απόστασης μέχρι τη μύτη και μετά βουτήξτε (-7μ βάθος περίπου) και ακολουθείστε πορεία ελαφρώς δεξιά προς το εσωτερικό του όρμου. Ο βυθός διαγράφει μια καμπύλη και βαθαίνει όλο και πιο απότομα. Την επόμενη φορά που θα κοιτάξετε το βαθύμετρο μπορεί να δείχνει -25 ή -30 χωρίς να το καταλάβετε ! - Μπορείτε να περιοριστείτε σε ένα βάθος 7-27 μέτρα μια και το τοπίο επαναλαμβάνεται χωρίς σημαντικές εκπλήξεις - (έχω φτάσει μέχρι τα -38 χωρίς να μπορώ να διακρίνω κάποιο σημείο που σταματάει να βαθαίνει).
Αφού φτάσετε στο βάθος που θέλετε, μπορείτε να διαγράψετε μια ημικυκλική πορεία προς τα αριστερά ώστε να βρεθείτε έξω από την αριστερή μύτη του όρμου και να γυρίσετε πίσω ακολουθώντας την ακτή σε ένα βάθος 5-6 μέτρων.

2. Βουτήξτε στο δεξί άκρο της παραλίας και παράλληλα με την δεξιά ακτή. Σε απόσταση 50μ από την παραλία το βάθος είναι 10-12 μέτρα με μικρά φύκη και μετά ακολουθεί η γνωστή απότομη καμπύλη που βαθαίνει όλο και πιο απότομα και την έχω ακολουθήσει μέχρι τα -30μ.

Δεν θα δείτε εντυπωσιακά τοπία ούτε μεγάλα ψάρια σε καμμιά από τις δυό βουτιές. Ο βυθός στο Καλαμάκι είναι λασπώδης, μονότονος και αραιοκατοικημένος - εκ πρώτης όψεως.



Το βλέμμα σταματάει σε μοναχικές πίνες, σπειρογράφους και κεραμικά ατάκτως εριμμένα, που μπορεί να απέχουν και 10-15μ το ένα απ' το άλλο, συνοδευμένα πάντα με τον απαραίτητο διάκοσμο από πολύχρωμα κρινοειδή που τεντώνουν τα πόδια να σταθούν λίγο πιο ψηλά, μπας και τους έρθει στο στόμα καμμιά μπουκιά παραπάνω από τα ελαφρά ρεύματα του όρμου



Είδη συνηθισμένα όπως μικρές μέδουσες και είδη πιο περίεργα (περίεργα για μένα που όταν δεν κρατάω φωτ. μηχανή είμαι ολίγον τυφλός) όπως το βρυόζωο (? Schizoporella ?) που φαίνεται να έχει εγκατασταθεί πάνω στο κεραμίδι ή αυτά τα μυστήρια διάφανα πλάσματα που ζευγαρώνουν (?) κατά 50άδες (!).



Γυμνοβράγχια και ανεμώνες:


...μια σουπιά που προσπάθησε να με τρομοκρατήσει πριν εξαφανιστεί ακαριαία...


...μια δράκαινα και μια περίεργη σαλιάρα (?)...


...μια ποικιλία από ασκίδια...


...αγκαθωτοί αστερίες και πλήθος οφίουρων
(που ελπίζω να με συγχωρήσουν για την ελεύθερη πτώση - μπορώ να βεβαιώσω ότι δεν πληγώθηκε κανένας οφίουρος στη διάρκεια της φωτογράφισης )


...ένας αχινός που κουβαλάει μισό ψαλίδι...
(έχω δει άλλον ένα στη Μυλοκοπή να κουβαλάει ένα φυσίγγι καραμπίνας και νοιώθω σαν να το κάνουν επίτηδες, να μου τραβάνε το μανίκι και να λένε: Δες τι αηδίες και βρωμιές ρίχνουν στη θάλασσα οι όμοιοί σου - όχι δες σε παρακαλώ...)


...καβουράκια διαφόρων ειδών, από τον κλασικό ερημίτη ως ένα περίεργο αραχνοκάβουρα (spidercrab?). Το σώμα αυτού του απειλητικού τέρατος του βυθού (3η και 4η φωτ.) έχει το απίστευτο μήκος του 1 εκατοστού


...μια σακοράφα (pipefish ?) που αποτελεί μακρινό ξάδερφο του ιππόκαμπου...


...και βέβαια ο πραγματικός πρωταγωνιστής της σκηνής στο Καλαμάκι που με κάνει να θέλω να πάω και να ξαναπάω να φωτογραφήσω σ' αυτό το βυθό... πλήθος ιππόκαμπων σε διάφορα σχήματα και χρώματα...


Μυθικά πλάσματα... αν τους φωτίσεις λίγο πιο περίεργα αρχίζουν να μοιάζουν με δράκο του παραμυθιού...


Στην πραγματικότητα βέβαια είναι τόσο εύθραυστοι και ευάλωτοι με μόνο όπλο το καμουφλάζ...


Στο βυθό ο κύκλος του θανάτου δίνει άμμεσα ζωή σε κάποιο άλλο πλάσμα, αλλά ακόμη κι αν σου δημιουργεί μια μελαγχολία, τα μικρά ιποκαμπάκια γεννάνε πάντα την ελπίδα ότι...


...όλα αυτά τα πανέμορφα πλάσματα θα μείνουν καιρό μαζί μας, αρκεί
να μετριάσουμε τις εγωκεντρικές, σκουπιδοπαραγωγικές μας συνήθειες και να παραδειγματιστούμε έστω και λίγο από την αρμονία της συνύπαρξής τους



Διάλειμα τέλος...

...ανάδυση κι επιστροφή στον αυτοκαταστροφικό κι αλλοπρόσαλο κόσμο των ανθρώπων.

Ελπίζω να απολαύσατε αυτή τη βόλτα όσο έχω απολαύσει κι εγώ τις βουτιές μ' αυτά τα μικρά, μαγικά πλάσματα


ΥΓ: Οδηγίες για το πως μπορείτε να πάτε στο Καλαμάκι μπορείτε να βρείτε εδώ: Καλαμάκι, Κορινθιακός: Η διαδρομή

ΥΓ2: Είχα κάποιους ενδοιασμούς για το αν θα έπρεπε να κάνω αυτή την παρουσίαση, κι αν αυτό εγκυμονεί κινδύνους για τον πληθυσμό των ιππόκαμπων από κάποιους ανεγκέφαλους που μπορεί να τους κάνουν μπιμπελό, αλλά από τη μια είναι κρίμα να μη μπορούμε να μοιραστούμε με εμπιστοσύνη ένα τέτοιο μέρος κι απ' την άλλη θέλω να είμαι αισιόδοξος πως η γοητεία τους θα αποδειχθεί δυνατότερη από την ευτελή εμπορική τους αξία. Σε κάθε περίπτωση, βοηθείστε όλοι να τους προστατέψουμε όσο μπορούμε...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 07-03-09 στις 14:11.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-07, 10:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί αυτά τα πλάσματα, που δεν είναι παρά (ευφάνταστα, δε λέω) ψάρια, μπορούν και ασκούν τόση γοητεία πάνω μας....
Ίσως βέβαια να το παθαίνουμε μόνο εγώ και ο Φοίβος (και ο sfougarisb και ο grandbleu αν έκρινα σωστά από τις απόλυτα χαζεμένες φάτσες μετά τη βουτιά του Σαββάτου στο Καλαμάκι)... οπότε με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους αν η εικόνα ενός ιππόκαμπου τους προκαλεί κάποιους συνειρμούς και αν ναι ποιούς....

Προσωπικά, ο ιππόκαμπος μου θυμίζει παιδικό παραμύθι... δεν ξέρω γιατί. Είναι από μόνος του πολύ μαγική μορφή για να τον εντάξω στην πραγματικότητα.
Είναι και που το είδος είναι πια μάλλον σπάνιο -αυτή η βουτιά στο Καλαμάκι ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που έβλεπα ζωντανό ιππόκαμπο... Και φαντάζεστε υποθέτω τι μαράζι τον είχα....


Χωρίς καμιά διάθεση να ανταγωνιστώ τις υπέροχες φωτό του Φοίβου (I know where I stand) απλά και μόνο για να φωνάξω ότι "Το έχω δει κι εγώ αυτό το όνειρο!":





ΥΓ. Φοιβε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τον μυστικό σου παράδεισο
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 11-07-07 στις 11:13.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-07, 10:31
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Πολύ ωραίο κείμενο αλλά δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή το πρόβλημα είναι μόνο δικό μου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-07, 10:33
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Unhappy Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Δυστυχώς ούτε και εγώ μπορώ να τις δω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-07, 10:55
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι γενικότερο: Έχει πέσει ο server που φιλοξενώ τις φωτογραφίες.
Αν συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα, θα τις μεταφέρω κάπου αλλού.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 11-07-07 στις 11:13.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Ουτε εγώ μπορώ να τις δώ αλλά της Physalia μπορώ

Δυστηχώς δεν εχω δεί ποτέ μου ζωντανό ιππόκαμπο. Εχω δεί sea dragon που μοιάζει αρκετά με ιππόκαμπο μόνο που είναι πιό μεγάλοι.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δεί sea dragon που μοιάζει αρκετά με ιππόκαμπο μόνο που είναι πιό μεγάλοι.
Περίπτωση κι αυτή......
Sea dragon
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-07, 15:57
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Να ευχαριστήσω και εγώ το Φοίβο που μας πήγε στο εξαιρετικό αυτό μέρος. Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες, για να πάρετε μια ιδέα……




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-07, 15:58
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Νομίζω πως ο server επανήλθε και φαίνονται οι φωτογραφίες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμμεριστω τον ενθουσιασμο σας, γιατι εδω εχουμε τοσα πολλα μεσα στον Αμβρακικο, που αν βαλεις μια αποχη μεσα στη θαλασσα, 3-4 απο αυτα (ζουζουνια ειναι αυτα και οχι μαμουνια) θα φερεις επανω (αν και τωρα τελευταια εχουν καπως μειωθει).
Πολύ καλό αυτό !
Μακάρι να βρίσκονται παντού κι ας μη τους βλέπουμε. Αν η περιοχή δεν έχει πολλούς (για να πετύχεις κανένα ξέμπαρκο την ώρα που κινείται) ή δε σου πει κάποιος που να ψάξεις, είναι δύσκολο να τους δεις.

Αφού μετά τις βουτιές στο Καλαμάκι αρχίσαμε να αναρωτιόμαστε σε πόσες παλιότερες βουτιές μπορεί να περνούσαμε δίπλα τους και δεν τους βλέπαμε.

Παράθεση:
Παρ ολα αυτα ομως ποτε δεν εχω δει ιπποκαμπο βαλσαμωμενο εδω στα μερη μου.
Δεν αποτελει εξαιρετικο θεαμα για τις κυρα Κατινες.
Ισως επειδη και να το εχουμε μπουχτισει.
Οι ντόπιοι φαντάζομαι δεν θα έχουν κανένα μεγάλο καημό να βουτήξουν για να βγάλουν ιππόκαμπους να βαλσαμώσουν - τους αρκούν κι αυτοί που πιάνονται που και που σε κανένα δίχτι ή αυτοί που βγαίνουν στην παραλία κι εδώ είναι -ελπίζω- μικρή η ζημιά

Το κακό θα γίνει αν τού 'ρθει κανενός η φαεινή ιδέα να πουλάει σε τουρίστες ή να κάνει εξαγωγή σε τίποτα κινέζους που τον χρησιμοποιούν στα γιατροσόφια τους...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

πολύ μαρέσουν αυτά τα θεματα, ακόμα και αν το δώ σαν κόντρα φωτογράφων,

μπράβο φοίβε για το θέμα, και την πάρουσίαση - αποκάλυψη και μπράβο σε όλους για τις φωτό...!

εγκω έχω μόνο μία από ενυδρείο... αλλά έχει 4 μέσα... (Θαλασσόκοσμος Κρήτη)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.JPG (78,5 KB, 19 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 12-07-07 στις 00:17.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.