Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-11, 13:38
thodorisrou thodorisrou is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 4
αρχάριος - διάφορες απορίες

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να ξεκινήσω καταδύσεις αλλά ψάχνοντας μπερδεύομαι όλο και περισσότερο. Στο μυαλό μου τα πράγματα ήταν πιο απλά! Πίστευα ότι έβρισκες μία σχολή, ξεκινούσες μαθήματα (θεωρητικά-πρακτικά) και έπαιρνες το πρώτο αστέρι και όποιος θέλει μετά (αν του αρέσει) συνεχίζει και το ψάχνει περισσότερο..

όμως ψάχνοντας βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες πιστοποιήσεις, κάποιοι επισημαίνουν την αξιοπιστία των καταδυτικών κέντρων και έχω μπερδευτεί!

θα ήθελα να ρωτήσω

1)τις επόμενες θα βρεθώ στην Κρήτη και θα κάτσω για 2 μήνες.. στο μέρος που θα μείνω (αρκετά τουριστικό) υπάρχουν διάφορα (4-5) καταδυτικά κέντρα.. ποια είναι τα κριτήρια για την καλύτερη επιλογή;

2)εξαιτίας ότι είναι τουριστικό το μέρος, χάνει σε ποιότητα;

3)θα ήταν προτιμότερο να κάνω υπομονή ώστε να επιλέξω κάποιο καταδυτικό κέντρο στον τόπο κατοικίας μου (Αθήνα) για να γνωρίσω ανθρώπους που θα μπορώ να κανονίσω μαζί τους μελλοντικές καταδύσεις;

4)ποιο πιστοποιητικό χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει?


sorry αν τα ερωτήματα είναι χαζά αλλά δεν έχω απαντήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

υ.γ: ελπίζω να μην είμαι off topic
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-11, 14:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Καλησπέρα και σε σένα

ξεκινάω από το τελευταίο:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry αν τα ερωτήματα είναι χαζά αλλά δεν έχω απαντήσεις.
Καθόλου χαζά δεν είναι τα ερωτήματα και νομίζω πως τα έχει στο μυαλό του αρκετός κόσμος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
θέλω να ξεκινήσω καταδύσεις αλλά ψάχνοντας μπερδεύομαι όλο και περισσότερο. Στο μυαλό μου τα πράγματα ήταν πιο απλά! Πίστευα ότι έβρισκες μία σχολή, ξεκινούσες μαθήματα (θεωρητικά-πρακτικά) και έπαιρνες το πρώτο αστέρι και όποιος θέλει μετά (αν του αρέσει) συνεχίζει και το ψάχνει περισσότερο..
Σε γενικές γραμμές, έτσι είναι. Ξεκινάς με τη βασική εκπαίδευση, και καθώς αποκτάς σταδιακά εμπειρία με βουτιές, αποφασίζεις για το πως θα συνεχίσεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως ψάχνοντας βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες πιστοποιήσεις, κάποιοι επισημαίνουν την αξιοπιστία των καταδυτικών κέντρων και έχω μπερδευτεί!
Η αξιοπιστία ενός καταδυτικού κέντρου -κι ακόμη περισσότερο- μια αξιόπιστη πληροφορία ότι έχει έναν καλό εκπαιδευτή, είναι πολύ σημαντικός παράγοντας επιλογής.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
1)τις επόμενες θα βρεθώ στην Κρήτη και θα κάτσω για 2 μήνες.. στο μέρος που θα μείνω (αρκετά τουριστικό) υπάρχουν διάφορα (4-5) καταδυτικά κέντρα.. ποια είναι τα κριτήρια για την καλύτερη επιλογή;
Ένας δύτης με κάποια εμπειρία που σκέφτεται να κάνει ένα επόμενο πτυχίο, θα μπορούσε να κάνει 1-2 βουτιές με κάποιο καταδυτικό κέντρο και να καταλάβει δυο πράγματα για το πως λειτουργεί κι αν είναι αξιόπιστο.
Εσύ που πας για το πρώτο πτυχίο, δεν έχεις την εμπειρία να κρίνεις - παρά μόνο εκ των υστέρων, που είναι πια αργά.
Άρα θα πρέπει να πάρεις πληροφορίες για την ποιότητα της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτών από κάποιον πιο έμπειρο -φίλο ή γνωστό- που τον εμπιστεύεσαι και τους έχει γνωρίσει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
2)εξαιτίας ότι είναι τουριστικό το μέρος, χάνει σε ποιότητα;
Σε τουριστικό μέρος και πιο γενικά στην περίοδο αιχμής, τα καταδυτικά κέντρα έχουν περισσότερη κίνηση με σχολεία αλλά και με βουτιές, οπότε συμβαίνουν 2 πράγματα:
α) Μπορεί να βρεθείς να κάνεις μάθημα με άλλους 8-9, οπότε η ποιότητα του μαθήματος υποβαθμίζεται. Προσωπικά θεωρώ ότι ένα καλό σχολείο δεν πρέπει να έχει πάνω από 4 το πολύ 5 μαθητές ανά εκπαιδευτή - ειδικά στις βουτιές.
β) Μπορεί ένα "μή ποιοτικό" εκπαιδευτικό κέντρο να συμπτύξει τις εκπαιδευτικές βουτιές είτε σε αριθμό, είτε σε μέρες (χρονικά) που αυτό και πάλι μπορεί να οδηγήσει σε μια ταλαιπωρία ή/και υποβάθμιση του μαθήματος. Ζήτα εκ των προτέρων να μάθεις πόσες βουτιές περιλαμβάνει η πιστοποιηση που θα πάρεις και σε τι χρονικό διάστημα θα γίνουν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
3)θα ήταν προτιμότερο να κάνω υπομονή ώστε να επιλέξω κάποιο καταδυτικό κέντρο στον τόπο κατοικίας μου (Αθήνα) για να γνωρίσω ανθρώπους που θα μπορώ να κανονίσω μαζί τους μελλοντικές καταδύσεις;
και ναι και όχι...
Αν το αφήσεις για μετά, και πιάσει και λίγο κρύο, μπορεί να σου μείνει πάλι για του χρόνου
Αν το πάρεις όμως το πρώτο πτυχίο, θα συνεχίσεις να βουτάς και στην Αθήνα και θα γνωρίσεις κόσμο.
Από την άλλη, αν δεν έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή να σου προτείνει κανένα σοβαρό εκπαιδευτή εκεί που θα πας, άστο καλύτερα για μετά.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
4)ποιο πιστοποιητικό χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει?
Το ακριβές όνομα του πιστοποιητικού ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό αλλά σε γενικές γραμμές όλοι οι οργανισμοί έχουν ένα πρώτο πτυχίο που αντιστοιχεί στο επίπεδο Αυτόνομου Δύτη των Ευρωπαϊκών Προτύπων Κατάδυσης.
Το επίπεδο αυτό σου επιτρέπει να κάνεις καταδύσεις με άλλον δύτη του ίδιου επιπέδου, χωρίς να χρειάζεσαι συνοδεία/επίβλεψη.

Υπάρχουν και κάποια άλλα πτυχία χαμηλότερης βαθμίδας (συνοδευόμενου δύτη) αλλά σπανίως γίνονται τέτοια σχολεία στην Ελλάδα - συνήθως απευθύνονται σε τουρίστες που πάνε π.χ. για λίγες μέρες στα τροπικά και κάνουν επι τόπου ένα τέτοιο σχολείο για να είναι σε θέση να κάνουν συνοδευόμενη (μόνο) κατάδυση με κάποιο πάροχο καταδυτικών υπηρεσιών.

Άντε ψημένο σε βλέπω,
προχώρα και θα το ευχαριστηθείς τρελλά

...κι αν έχεις κι άλλες απορίες,
εδώ είμαστε

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-11, 15:17
thodorisrou thodorisrou is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Από την άλλη, αν δεν έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή να σου προτείνει κανένα σοβαρό εκπαιδευτή εκεί που θα πας, άστο καλύτερα για μετά.
δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον.. θα κάνω μία διερευνητική επαφή να δω αν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη και ο Θεός βοηθός! αν όχι.. θα κάνω υπομονή για Οκτώβρη (ακόμα ζεστή είναι)!

Παράθεση:
Άντε ψημένο σε βλέπω,
προχώρα και θα το ευχαριστηθείς τρελλά
ψημένος είμαι αλλά θέλω να ξεκινήσω κάτι σοβαρά.. για παράδειγμα δίπλωμα αυτοκινήτου έχουν όλοι οι Έλληνες αλλά ξέρουν να οδηγούν??

θέλω να πάρω το πρώτο πτυχίο και να ξέρω ότι κατέχω τις στοιχειώδεις γνώσεις.. δεν θέλω μαθήματα άρπα-κόλλα!


να υποθέσω ότι αν κάνω υπομονή για Οκτώβρη (Αθήνα), θα υπάρχουν αρκετές προτάσεις για έναν καλό εκπαιδευτή από το forum;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-11, 16:04
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thodorisrou Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθέσω ότι αν κάνω υπομονή για Οκτώβρη (Αθήνα), θα υπάρχουν αρκετές προτάσεις για έναν καλό εκπαιδευτή από το forum;
Απ' το forum είναι λίγο δύσκολο να πάρεις τέτοιες συστάσεις.
Σε γενικές γραμμές είμαστε λίγο ευαίσθητοι στην έμμεση διαφήμιση,
και θα ήταν και λίγο άκομψο να σου πω: πήγαινε σ' αυτόν ή σ' εκείνον
γιατί είναι σίγουρο ότι έτσι αποκλείω άλλους εξίσου καλούς εκπαιδευτές.

Εξ' άλλου σε μια ηλεκτρονική επικοινωνία, που ξέρεις π.χ.
αν εγώ που σου μιλάω τώρα δεν είμαι "κολλητός" με τον τάδε εκπαιδευτή
και στον προτείνω χωρίς να είναι πραγματικά αξιόλογος ?

Από την άλλη το forum ανήκει στο σύλλογο Τηθύς κι αν έρθεις
στις συναντήσεις μας που γίνονται κάθε Τρίτη θα μπορέσεις σίγουρα να πάρεις
αρκετές γνώμες μαζεμένες και να κρίνεις πολύ καλύτερα τι θες και τι σου ταιριάζει

Έλα λοιπόν όποτε μπορείς, να σε γνωρίσουμε.
Μερικά πράγματα γίνονται καλύτερα από κοντά

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-11, 16:16
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Νομίζω πως και στην κατάδυση όπως και σε κάθε πράγμα, κάποια πράγματα είναι και προσωπική υπόθεση . Βασιζόμενος στο παράδειγμα σου περί οδήγησης , ο δάσκαλος οδήγησης θα σου μάθει τα στοιχειώδη για να μπορείς να μετακινηθείς με ασφάλεια με ένα όχημα υπό νορμάλ/ιδανικές συνθήκες . Η περισσότερη δουλειά όμως θα γίνει από εσένα , διαβάζοντας , ψάχνοντας , δοκιμάζοντας κλπ . έτσι ώστε αυτά τα στοιχειώδη να τα αναπτύξεις και να τα φέρεις στο επίπεδο που ικανοποιεί εσένα. Και αυτό το επίπεδο για τον καθένα είναι σχετικό και αποδεκτό , αρκεί να κυμαίνεται βαθιά μέσα στα όρια της ασφάλειας .

Προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχει εκπαιδευτής που να μην μπορεί να σου δώσει τα βασικά , τουλάχιστον στο open water . Διαφορετικά δεν θα ήταν πιστοποιημένος από τον οργανισμό που αντιπροσωπεύει (!?) . Παράλληλα με τις γνώσεις που θα σου δώσει ο εκπαιδευτής κατά την διάρκεια του σχολείου, θα σου δοθεί και εκπαιδευτικό υλικό από τον οργανισμό που αντιπροσωπεύει , που τα γραφόμενα εκεί δεν θα είναι προσωπικές γνώμες του εκπαιδευτή, αλλά αποτελέσματα ερευνών από επιστήμονες σχετικούς με την κατάδυση. « Read the f*****g manual» , που λένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι (!?)

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις το πρώτο επίπεδο ( open water ) , να κάνεις βουτίτσες , να αποκτήσεις καταδυτικές παρέες και εμπειρίες , να ψαχτείς από μόνος σου και έπειτα θα μπορείς να αποφασίζεις .

"Take your Time" που … ξαναλένε και οι φίλοι μας οι αμερικάνοι (!?)

Kαλές και ασφαλείς καταδύσεις !



Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-11, 16:58
thodorisrou thodorisrou is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2011
Μηνύματα: 4
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Έλα λοιπόν όποτε μπορείς, να σε γνωρίσουμε.
Μερικά πράγματα γίνονται καλύτερα από κοντά
επιφυλάσσομαι από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη!


Παράθεση:
Νομίζω πως και στην κατάδυση όπως και σε κάθε πράγμα, κάποια πράγματα είναι και προσωπική υπόθεση
συμφωνώ 100%. Απλά, πρέπει να σου μεταδώσουν και τα βασικά και έχω αμφιβολίες κατά πόσο σε περίοδο αιχμής σε ένα τουριστικό μέρος ο δάσκαλος θα ασχοληθεί μαζί σου...


ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-11, 18:06
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Συν τα παραπάνω.
Φρόντισε να μάθεις αν ο εκπαιδευτής σου μπορεί να σε εκπαιδεύσει όλες τις μέρες & ώρες τις εβδομάδας, και όχι μόνο Σάββατο κυριακα.
Δες αν το μέρος που θα κάνεις τα θεωρητικά είναι αίθουσα, και δεν θα σου αποσπά την προσοχή η μουσική του μπαρ και ο πι%$#νος τις διπλανής δύτριας.
Μάθε τι περιλαμβάνει το πακέτο των χρημάτων που θα δώσεις, και φυσικά να πάρεις απόδειξη.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-11, 07:58
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συν τα παραπάνω.
........................ και ο πι%$#νος τις διπλανής δύτριας. ................................ και φυσικά να πάρεις απόδειξη.
Θα παρακαλέσω τη διώρθωση της λέξης "δύτριας" σε "δύτριας ή δύτη"

Ευχαριστώ!!!
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-11, 08:48
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

...θα συμφωνήσω με τον συνονόματο.

…αλλά τα πωπουδάκια δεν είν ‘κακό !! ούτε για τους μεν, ούτε για τις δε.

…ισα ισα ανεβάζουν τους παλμούς με συνέπεια καλύτερο κυκλοφορικό και οξυγόνωση του εγκεφάλου, που καλείται τη δεδομένη στιγμή να δραστηριοποιηθεί για την αφομοίωση των νέων πληροφοριών που παρέχονται … σε ένα σχολείο scuba.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-07-11, 10:09
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: αρχάριος - διάφορες απορίες

Κύριε διαχειριστα,

διαμαρτυρομαι για την φράση του συναδελφου πιο πάνω, οπου αποκαλεί φιλους μας τους αμερικανους, καθως προβαινει σε εμμεση και γκρίζα διαφημηση.

Παρακαλώ την διαγραφη του απο το φορουμ και την κατασχεση όλου του καταδυτικού του εξοπλισμού !

Σας ευχαριστώ !!!

(μου λειπουν κάποια κομμάτια και είπα να αρπάξω την ευκαιρία )




Υ.Γ.

για να γυρισουμε στα σοβαρα. Καταρχην καλό ξεκίνημα στον φίλο μας που το σκέφτεται να ξεκινησει με την καταδυση. Θα ήταν πάρα πολύ ωραίο, σαν σύλλογος, να είμαστε σε θεση να προσφερουμε τις βασικες γνωσεις καταδυσης, κατι που μπορουμε να το κάνουμε σήμερα με το υπάρχον καθεστώς ΜΕΤΑ την απόκτηση του πρωτου πιστοποιητικού καταδυσης. Αναφερθηκαν οι φιλοι πιο πάνω, ας μην επαναλαμβανομαι.

Επίσης, θα ήταν παααρα πολύ ωραίο, να ηταν σε θεση ο συλλογος να ανακοινωνει τακτικά, ας πούμε εβδομαδιαια και μαλιστα σαββατο και κυριακη συναντησεις σε παραλία αφου το επιτρεπει ο καιρός.

Και αφου συναντιόμαστε οι πιστοποιημενοι αυτοδυτες σε παραλία, ας ριξουμε και μια καλή βουτια... Τι καλύτερο για το ξεκίνημα νεων αυτοδυτων ?
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 05-07-11 στις 10:15.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.