Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 14:57
xaphs xaphs is offline
 
Εγγραφή: 06-07-2008
Μηνύματα: 5
Exclamation Το παιδι και οι αποριες του!!

Γεια σε ολους,

Ειμαι ο Χαρης ειμαι 27 και μενω Πειραια.Φετος αποφασησα επιτελους να ασχοληθω με την καταδυση.

Αλλα οπως καλα καταλαβατε εχω παρα πολλες αποριες,μερικες μου τις λυσατε,και μερικες πιστευω θα μου τις λυσετε στο μελλον,οποτε ξεκιναω:

1.Ποια η διαφορα PADI και NAUI?
2.Ποιο ειναι το κοστος στις σχολες για Open water?
3.Tο κοστος του εξοπλισμου για εναν αρχαριο?
4.Μπορει καποιος να προτεινει καποια σχολη στο Πειραια(pm)?
5.Υπαρχει καποιο link να διαβασω 2-3 πραγματα παραπανω?

Ευχαρηστω πολυ.Ελπιζω να μπω συντομα στη παρεα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 15:11
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

ooopsss... πολλά όι ερωτήσεις και δεν ξέρω εάν μπορούμε όλες να τις απαντήσουμε εδώ...

1.Ποια η διαφορα PADI και NAUI?
Ουσιαστικά καμία... αυτό που πρέπει να διάλέξεις με προσοχή είναι ο εκπαιδευτής και η σχολή και όχι ο οργανισμός (εκτός βέβαια εάν είναι ψιλοάγνωστος και μη εγκεκριμένος.

2.Ποιο ειναι το κοστος στις σχολες για Open water?
Περίπου €350 πάνω ή κάτω €50

3.Tο κοστος του εξοπλισμου για εναν αρχαριο?
Κοίτα τα therads για το εξοπλισμό στο forum να πάρεις μία ιδέα. Αλλά δεν χρειάζεται να ψωνισεις για να κάνεις το σχολείο...

4. δεν θα ήθελα να προτείνω κάποιον συνάδελφο για να μην επιλέξω... λεπτή η θεση μου

5. Έχει πολύ πράγμα το forum μας, διάβασε τα κατάλληλα therads

MΦX,

A.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-08, 15:38
xaphs xaphs is offline
 
Εγγραφή: 06-07-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

1.Nαι αλλα επειδη δεν ξερω καποιον που να ασχολειτε,δε θα επρεπε να με βοηθησετε λιγακι?

3.Κοστος εξοπλισμου στο περιπου,για να αρχισω.

Ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-08, 16:42
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Λοιπόν, παιδί με τις απορίες σου:
1. ΄Οπως σου είπε και ο Τριαντόπουλος, δεν θα ήταν σωστό κάποιος να σου προτείνει εκπαιδευτή ή σχολή. Αυτό είναι κάτι που καλό είναι να το κάνεις μόνος σου. Δεν υπάρχει ο ιδανικός ή ο άσχετος. Πολλές φορές, μετράει αυτός που σου πάει εσένα καλύτερα. Μπές στο www.theabyss.gr και ρίξε μια ματιά στην λίστα με τα καταδυτικά κέντρα και σχολές (Άφού έχεις σαν κριτήριο να βρίσκονται στον Πειραιά, διάλεξε ανάμεσα απο αυτούς). Κάνε την βόλτα σου σε όλους και ζάλισέ τους όσο πιο πολύ μπορείς και θέλεις. Θα καταλάβεις πολλά (Και για σένα και γι΄ αυτούς). Μετά, θα αποφασίσεις.
2. ΄Οσο κάνεις εκπαίδευση, ο εξοπλισμός είναι του καταδυτικού, και περιλαμβάνεται στην τιμή. Μην αγοράσεις τίποτε. Μάθε, άκου, χρησιμοποίησε και συζήτα. Θα γλυτώσεις απο περιττά έξοδα ή λάθος ή υπερβολικές (Για τις ανάγκες σου) αγορές. Αφού "γράψεις" καμιά 25αριά καταδύσεις, ξεκίνα σιγά-σιγά να αγοράζεις τα βασικά, προχωρόντας στο σύνολο. ΄Ενας πλήρης - μεσαίας σειράς - εξοπλισμός, δεν θα σου στοιχίσει κάτω απο 1.500 €. Απο εκεί και μετά, έχει να κάνει με τις φίρμες που θα επιλέξεις και τα μοντέλα. Ξεκίνα και εδώ είμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-08, 18:10
xaphs xaphs is offline
 
Εγγραφή: 06-07-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Με ολο το θαρρος αλλα νομιζω πως αυτη η τακτικη στα forum πρεπει να αλαλξει καποια στιγμη.Αν δεν πρετεινετε εσεις που ξερετε και εχετε εμπειρια ποιος θα προτεινει?Δηλαδη ειναι καλυτερα να πεσω σε κανα ασχετο παρα να μου πειτε εσεις ενα σωστο δασκαλο?Οπως ειδα και σε καποια post το θεμα ασφαλεια δεν ειναι για ολους τους δασκαλους το ιδιο,για αυτο επιμενω κιολας.

Και παλι σας ευχαρηστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-08, 08:42
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που είναι εκπαιδευτές. Ορισμένοι ίσως να βρίσκονται και στο Πειραιά. Αν ισχύει αυτό, στείλτε ένα Π.Μ. στο Χάρη για να μπορέσει να περάσει να σας γνωρίσει και να μιλήσετε γενικά περι εκπαιδευσης/κατάδυσης. Μπορεί κάποιος να ασχολείται με εκπαίδευση τεχνικής κατάδυσης ή να μην έχει τώρα χρόνο για να ξεκινήση ένα νέο σχολείο αλλά να μπορέσει να τον παραπέμψει σε 1-2 άλλους εκπαιδευτές.
Φυσικά η τελική απόφαση θα πρέπει να είναι του Χαρη.
Νομίζω ότι με αυτο τον τρόπο θα γλιτώσει χρόνο και κόπο απο το δεί και να μιλήσει με τους περισσότερους εκπαιδευτές που βρίσκονται στον Πειραιά.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-08, 12:11
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Εγώ, οτι είχα να πώ, το είπα...

Παρ΄ όλα αυτά, και επειδή προτιμώ τα μικρότερα καταδυτικά κέντρα:

Sacco diving centre / PADI
Περικλής Σάκκος / 210 49 15 225 / 6944 699 717

Ο Περικλής είναι φίλος, πολύ "υπομονετικός" (΄Εχει σημασία) και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομά μου ως σύσταση.
Οτι και αν αποφασίσεις τελικά, φρόντισε να δώσεις μεγάλη σημασία στο "Ποιός είναι αυτός που θα σε εκπαιδεύσει".
Φρόντισε να μιλήσεις με αυτόν που θα σε εκπαιδεύση και όχι μόνο με τον "Ιδιοκτήτη". Είναι δικαίωμά σου. Δεν ζητάς χάρη...
Το πρόγραμμα ενός οργανισμού είναι όμοιο (σαν ύλη) αλλά αυτό που αλλάζει είναι η μεταδοτικότητα και η όρεξη του εκπαιδευτή. Να μην είναι δημοσιουπάλληλος ή "πολύ γρήγορος", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ελπίζω να βοήθησα, παρά την πάγια τακτική μου να μην συστήνω δημόσια κάποιον.
Τέλος, μην ξεχνάς οτι στην κατάδυση και στην εκπαίδευση δεν ισχύουν οι κανόνες του σέξ ! Το "Μεγάλο" δεν είναι πάντα "Το καλύτερο"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-08, 13:27
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xaphs Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ολο το θαρρος αλλα νομιζω πως αυτη η τακτικη στα forum πρεπει να αλαλξει καποια στιγμη.Αν δεν πρετεινετε εσεις που ξερετε και εχετε εμπειρια ποιος θα προτεινει?Δηλαδη ειναι καλυτερα να πεσω σε κανα ασχετο παρα να μου πειτε εσεις ενα σωστο δασκαλο?Οπως ειδα και σε καποια post το θεμα ασφαλεια δεν ειναι για ολους τους δασκαλους το ιδιο,για αυτο επιμενω κιολας.

Και παλι σας ευχαρηστω πολυ.

Όταν έρχεται κάποιος φίλος/γνωστός/γνωστός-γνωστού μου και με ρωτάει που να πάει για εκπαίδευση, τον περνάω από μίνι συνέντευξη:
- Που μένεις;
- Γιατί θες να κάνεις καταδύσεις;
- Πώς είσαι οικονομικά;
- Με τι ασχολείσαι;
- Τι χρόνο έχεις να διαθέσεις για την εκπαίδευση;
- Έχεις δική σου παρέα ή θα είσαι μόνος στα σχολεία;

Όλα αυτά έχουν τεράστια σημασία για μένα για να κάνω την τελική επιλογή μου:
Αλλού θα στείλω εκείνον που δε μασάει από οικονομικής άποψης αλλά τον «γαργαλάει» το φαντεζί της υπόθεσης.
Αλλού αυτόν που θεωρώ ότι ξεκινάει μια –όποια- ασχολία για να γνωρίσει κόσμο.
Αλλού εκείνον που έχει δύσκολο ωράριο εργασίας και θέλει κάτι ευέλικτο.
Αλλού εκείνον που οικονομικά ζορίζεται πολύ και είναι πρόθυμος να συμβιβαστεί με ορισμένους περιορισμούς (δεν εννοώ σε θέματα ποιότητας εκπαίδευσης).
Αλλού εκείνον που γουστάρει πολύ το θαλάσσιο περιβάλλον και η κατάδυση είναι γι’αυτόν το μέσο να το προσεγγίσει.
Αλλού τον στρατόκ***-diver.
Αλλού εκείνον που ξέρει εξαρχής ότι θέλει να συνεχίσει την εκπαίδευσή του και σε ανώτερα/βαθύτερα επίπεδα.
Και ούτω καθεξής....

Αν Χάρη θες να μου απαντήσεις στη ...συνέντευξη σε πμ, θα σου δώσω τη δική μου σύσταση πολύ ευχαρίστως.

Συγγνώμη για το αν σου φανήκαμε αποκρυφιστές, αλλά η επιλογή του που και πως θα ξεκινήσει κανείς τη βασική του εκπαίδευση είναι (για όσους ασχολούνται χρόνια) πολύ λεπτή υπόθεση για να απαντηθεί από άγνωστο προς άγνωστο σε ένα φόρουμ..... Κάποια στιγμή -αν με το καλό μπεις και κολλήσεις στη φάση- νομίζω ότι θα το καταλάβεις και μόνος σου και θα μας συγχωρέσεις το δισταγμό.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-08, 16:39
xaphs xaphs is offline
 
Εγγραφή: 06-07-2008
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Σας ευχαρηστω ολους ΠΑΡΑ πολυ για τις απαντησεις,

Θα σας παρακολουθω και μολις παρω το διπλωμα θα επιστρψω να κανονησουμε βουτιες!!!!

Αληθεια,ταξιδακια στο εξωτερικο πατε?

Και παλι ευχαρηστω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-08, 08:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Το παιδι και οι αποριες του!!

Επειδή πιστεύω ότι τα καλά (όπως άλλωστε και τα άσχημα) πρέπει να λέγονται με τ' όνομά τους, σου προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εκπαιδευτή τον Γιώργο Δελβερούδη στο Diving Store.
Είχα σχεδόν δυο δεκαετίες να έχω εμπειρία εκπαίδευσης και γι' αυτό μέχρι χθες βράδυ δεν είχα άποψη πάνω στο θέμα.
Χθες παρακολούθησα μια κατάδυση γνωριμίας σύμφωνα με το σύστημα της PADI στην οποίαν συμμετείχαν τρεις πολύ δικοί μου άνθρωποι, με εκπαιδευτή τον Γιώργο και ενθουσιάστηκα !!!
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.