Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 03-07-07, 02:02
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Γιάννη και Σώτο, δεν ξέρω αν εσείς αισθανθήκατε λίγο τη συζήτηση σαν "κόντρα", αλλά εγώ - ως άσχετος - που σας διαβάζω πιο αποστασιοποιημένα, σας διαβεβαιώνω ότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα και έμαθα πράγματα που δεν θα τα έψαχνα ποτέ αν δεν είχατε αναπτύξει τα επιχειρήματά σας

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-07-07, 08:01
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Τι, δηλαδή να το συνεχίσουμε?!?!!

Καλααααά, θα επανέλθω το βράδυ
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-07-07, 09:21
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Νομίζω πως αυτό που θέλει να δείξει ο Σώτος με την προσθήκη της περίφημης τελευταίας στήλης, δεν είναι τίποτα άλλο από το ότι ο ισχυρισμός του GB δεν στέκει.
Η ανάδυση με ρυθμό 3m/min ή με μέσο όρο 3m/min ή οτιδήποτε τέτοιο δεν εξασφαλίζει το μικρότερο ποσοστό μικροφυσαλίδων.
Είναι περισσότερο θέμα διατύπωσης παρά ουσίας. Από ότι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Θέλω να θέσω όμως κάτι άλλο, μιας και το αρχικό post έχει να κάνει με τα deep stops και αφού έχουμε μπλέξει sport diving με technical diving και εγώ προσωπικά δεν έχω βγάλει συμπέρασμα και θέλω να μάθω τί μπορεί να γίνει στην πράξη

Το dc μου δίνει την δυνατότητα υπολογισμού βαθιών στάσεων. Τις τοποθετεί στο μέσο της μέγιστης πίεσης του profile. Την επόμενη στο μέσο της πίεσης της 1ης στάσης, κοκ.

Αυτός, είναι ένας κανόνας που μπορεί εύκολα να υπολογιστεί από κάθε δύτη με ένα απλό βαθύμετρο, αρκεί να αντικαταστήσουμε την πίεση με βάθος (m).
Πόσο σωστό είναι αυτό? Μπορεί να είναι ενδεικνυόμενη τακτική (αφού συμφωνούμε για την χρησιμότητα των βαθιών στάσεων) για κάποιον που δεν διαθέτει dc ή διαθέτει αλλά χωρίς δυνατότητα υπολογισμού βαθιών στάσεων?

Επίσης, (για του δύτες τεχνικής κατάδυσης) γνωρίζουμε ότι τα gradient factors επηρεάζουν το βάθος όπου θα τοποθετηθεί η πρώτη στάση καθώς και την διάρκειά τους.
Προτείνετε την χρήση των GF?
Κι αν ναι, με ποια κριτήρια τους καθορίζετε? Παίρνετε κάποια πρότυπα (πχ 35/80) ή τα ρυθμίζετε εμπειρικά και/ή βασιζόμενοι στις εκάστοτε συνθήκες?
Κι αν όχι, γιατί όχι?


Y

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yan : 03-07-07 στις 11:05.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-07-07, 09:38
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Σώτο και η NAUI προτείνει τώρα τα deep stops και στις recreational βουτιές...

Νομίζω το έχουμε λίγο μεγαλοποιήσει το θέμα... η διαφορά είναι ότι μερικοί υποστηρίζουμε ότι σε μια βουτιά στα 30 μέτρα, να ανεβαίνεις αργά απο τα 15 μέτρα και πάνω... 30 sec στα 15 μέτρα, αλλά 30 sec μέχρι τα 12, μένεις 30 sec στα 12, άλλα 30 sec μέχρι τα 9 κλπ... ειλικρινά εκπλήσσομαι που το συζητάμε μιας και, ξανατονίζω, αυτό ακολουθούμε όλοι, λίγο ή πολυ..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-07-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Η NAUI ναι χρησιμοποιεί τους αλγορίθμους RGBM και έχει εκδόσει μάλιστα και σειρά από πίνακες που καλύπτουν τόσο τις "ψυχαγωγικές" όσο και τις "τεχνικες" καταδύσεις.

Το θέμα αν υποθέσουμε πως ολόκληρο αποτελείται από 100 μονάδες θεωρώ πως σχεδόν όλοι συμφωνούν στις 98. Αυτές τις 2 μονάδες στις εκατό είναι που κάτσαμε και συζητάμε.

Με επιχειρήματα προσπάθησα να δείξω (υποδείξω) ότι μια πρόταση δεν είναι ορθή. Ακολούθησε αντιεπιχείρημα και πάει λέγοντας. Όπως είπε και ο Φοίβος μέσα από τη συζήτηση βγαίνουν και χρήσιμα πράματα που οφελούν όλους. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τη συζήτηση και γουστάρω να υπάρχουν αυτού του είδους οι συζητήσεις που επιτρέπουν στους συνομιλητές να ψάξουν περισσότερο το θέμα να βρουν επιχειρήματα, να τα παραθέσουν και να προχωρήσουν. Ορισμένες φορές δυστυχώς μπαίνει στη μέση και ο συναισθηματισμός στην κουβέντα και ο αναγνώστης κουράζεται. Η απλή παράθεση επιχειρημάτων αντίθετα και η έντονη διαφωνία δεν κουράζει αλλά είναι συστατικό της προόδου.

Ενδεχωμένως κάποιος να πει παραδέχομαι το λάθος μου (μπορεί αυτός να είμαι και εγώ), ενδεχομένως να συνεχίσει να στηρίζει την πρόταση του με άλλα επιχειρήματα. Οι συνομιλητές οφείλουν επίσης να εξηγήσουν τη θέση τους τόσο εξαντλητικά ώστε να είναι σίγουροι πως οι άλλοι συνομιλητές και αναγνώστες έχουν καταλάβει τη θέση τους πλήρως και όπως την εννοούν. Άρα καλά κάνει ο GB να εξηγεί και να ξαναεξηγεί τι θέλει να πεί και καλά κάνω και γω που συνεχίζω το βιολί μου

Πώς να σταματήσει η κουβέντα όταν ένας συνομιλητής μου, μου λέει πως κάνω λάθος και δεν μου εξηγεί να καταλάβω το λάθος μου. Πίστεψέ με πάντοτε λέω τη λέξη παραδέχομαι όταν πειστώ ότι κάνω λάθος.

Δεν κάνουν όλοι Θάνο στάσεις στα 15, 12, 9, 6, 3 σε όλες τους τις καταδύσεις. Κάποιοι άλλοι πάλι κάνουν στάσεις για 1 ή 2 λεπτά. Κάποιοι επίσης ανεβαίνουν από στάση σε στάση με ταχύτερο και άλλοι με αργότερο ρυθμό. Οι διαφορές ενδεχωμένως να είναι μικρές και στατιστικά μη σημαντικές αλλα...

Η συζήτηση μιας συγκεκριμένης μελέτης είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν κάποιος (εγώ) πιστεύει πως η ερμηνεία που δίνεται (από τον Grandbleu) δεν είναι εκείνη που προκύπτει μέσα από τα συμπεράσματα της ίδιας της μελέτης, και αν κάποιος (εγώ) πιστεύει ότι χρησιμοποιείται μια μελέτη για να στηρίξει κάτι που δεν μπορεί να στηρίξει έ τότε Θάνο μου το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση μέχρι κάποιος να με πείσει ότι έχω λάθος και να πώ παραδέχομαι το λάθος μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 03-07-07 στις 16:43.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-07-07, 16:49
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Σώτο συμφωνώ με αυτά που λές...
Επι της ουσίας τώρα, κάνεις μια βουτιά στα 35μ για 10λ (Bottom time)... πως θα κάνεις την ανάδυσή σου;; Δεν είπα ότι σε κάθε βουτιά σταματάμε στις στάσεις, αλλά ουσιαστικά ανεβαίνουμε αργά, πολλές φορές ακολουθώντας την μορφολογία του βυθού, μέχρι να φτάσουμε στα 6 μέτρα να κάνουμε την στάση μας και πάντα έχοντας υπόψην το μανόμετρο...

Δηλαδή μπορεί να μου πάρει και 20 λεπτά απο τα 18 μέτρα μέχρι την επιφάνεια
Πως θα ήταν το πλάνο σου σε μια τέτοια βουτιά (βάθους και χρόνου), σε μια ξέρα ας πούμε...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-07-07, 16:59
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων


Επι της ουσίας τώρα, κάνεις μια βουτιά στα 35μ για 10λ (Bottom time)... Πως θα ήταν το πλάνο σου σε μια τέτοια βουτιά (βάθους και χρόνου), σε μια ξέρα ας πούμε...

Αυτό:

30 meters 10 minutes.jpg

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ρυθμός ανόδου είναι 10 μέτρα το λεπτό μέχρι τα 6 μέτρα και 3 μέτρα το λεπτό από τα 6 στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-07-07, 17:12
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Να και δύο γραφικά για το πλάνο που ρώτησες έτσι για να βάλουμε λίγο χρώμα στη ζωή μας...

graphs.jpg

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σταγραφικά δεν γίνεται παράταση της στάσης των 6 μέτρων και ο ρυθμός ανάδυσης από τα 6 στην επιφάνεια είναι 10 μέτρα το λεπτό (και πάλι within safe limits)!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 03-07-07 στις 17:15.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-07-07, 17:18
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό:

Συνημμένο Αρχείο 85

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο ρυθμός ανόδου είναι 10 μέτρα το λεπτό μέχρι τα 6 μέτρα και 3 μέτρα το λεπτό από τα 6 στην επιφάνεια.
Εγώ γιατί διαβάζω 3μ/λεπτό απο τα 18μ μέχρι και τα 6μ ???

Φτάνεις στα 12λεπτα στα 18μέτρα και στα 13 λεπτά είσαι στα 15μ στα 14 λεπτά στα 12μ, στα 15λεπτά στα 9μέτρα και στα 16 λεπτά στα 6 μέτρα (κάπου σου έφυγε ένα λεπτό μεταξύ 12μ και 9 μ) .... αυτό δεν μας κάνει 3μ/λεπτό;;

__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-07-07, 17:23
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Προληπτικές Στάσεις

Αυτό είναι ανάδυση με ρυθμό 10 μέτρα το λεπτό και αυθαίρετη (προσωπική επιλογή στάσεων 1νος λεπτού). Ο μέσος χρόνος ανάδυσης δεν με απασχολεί καθόλου γιατί δεν είναι σημαντικό στοιχείο

Το λεπτό που ξέφυγε είναι λόγω της αφαίρεσης των δεκαδικών από τα run times. Η παρουσίαση του πλάνου με δευτερόλπτα είναι άνευ ουσίας. Από στάση σε στάση πάω μέσα σε 18 δευτερόλεπτα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.