Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-04-11, 18:08
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Μία "καθοδηγούμενη κατάδυση" δεν θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλής από την ίδια κατάδυση αν είχε πραγματοποιηθεί χωρίς καθοδήγηση.

Ο πάροχος της καθοδηγούμενης κατάδυσης έχει απλά τον ρόλο να μας συνοδέψει σε ένα ωραίο μέρος, με άνεση, με δευτερεύουσες παροχές (πχ ντους, πλύσιμο εξοπλισμού κτλ), με ενημέρωση για το συγκεκριμένο καταδυτικό προορισμό (μορφολογία, διαδρομή, κίνδυνοι κοκ), με ένα γενικό πλάνο κατάδυσης. Υποβρυχίως θα μας καθοδηγήσει, θα εντοπίσει για εμάς σημεία ενδιαφέροντος, θα είναι ένα επιπλέον ζευγάρι μάτια και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι μάγος (για να βρίσκεται παντού), δεν είναι χταπόδι (για να παρέχει βοήθεια ταυτόχρονα σε όλη την ομάδα), δεν είναι άτρωτος (για να μην τον πιάνει νόσος, μέθη κοκ), δεν είναι μύγα (για να βλέπει ταυτόχρονα παντού), δεν είναι αρκούδα (για να μην κρυώνει ποτέ) δεν είναι ψάρι (για να έχει 0 κατανάλωση). Πρέπει να είμαστε σε θέση να πραγματοποιήσουμε την κατάδυση συμπεριλαμβανομένης και της διαδρομής (που έχει περιγραφεί στην ενημέρωση) χωρίς την βοήθεια συνοδού. Εαν δεν είμαστε τότε δεν πρέπει να κάνουμε την κατάδυση. Δύτες που προσέρχονται για συνοδευόμενη κατάδυση, χωρίς ρολόι, χωρίς πίνακα (DC, slate κοκ), έχουν κάνει το πρώτο λάθος, την πρώτη παράβαση όσων μάθανε στην εκπαίδευση. Δεν έχεις ρολόι; ΖΗΤΑ. Δεν έχεις computer; ΖΗΤΑ (φυσικά ένα που να γνωρίζεις πως λειτουργεί), δεν έχεις πίνακα; ΖΗΤΑ. Δεν έχουν να σου δώσουν; κάνε μπανάκι στα βραχάκια, είναι επίσης πολύ ωραία. Ένα ρολόι που μπαίνει στο νερό κάνει 10 ευρώ. Έστω κάθησε στα 10μ (η ώρα 0 απλά δεν πιάνεται με μια μπουκάλα 12lt και ο ρυθμός ανόδου με λίγη εμπειρία μπορεί να κρατηθεί)

Οτιδήποτε άλλο δεν είναι καθοδηγούμενη κατάδυση. Είναι ή εκπαίδευση ή επιβλεπόμενη (supervised) κατάδυση ή λάθος και επικίνδυνη κατάδυση. Φυσικά μερίδιο ευθύνης έχει και ο συνοδός που θα πάρει δύτη μαζί του λέγοντας του "θα σε προσέχω εγώ". Ποιόν θα πρωτο-προσέξει;

Όσοι ψάχνουμε μεγαλύτερη ασφάλεια στην παροχή καθοδηγούμενης κατάδυσης μάλλον κάτι δεν έχουμε καταλάβει. Μπορώ να πω ότι η καθοδηγούμενη κατάδυση είναι (θα πρεπε να είναι) πιο ανέμελη. Ο πάροχος θα φροντίσει να υπάρχει σχέδιο εκτάκτου ανάγκης, οξυγόνο, φαρμακείο, spare υλικά, κιλά, θα έχει την μπουκάλα μας έτοιμη γεμάτη, θα μας βοηθήσει στο κουβάλημα, θα έχει "φρέσκες" γνώσεις α' βοηθειών. Εκ των πραγμάτων κάποια απο αυτά δεν τα έχουν όλοι οι δύτες (μακάρι να τα είχαμε όλοι). Όσοι όμως δεν τα έχουμε αυτά δεν θα πάρουμε έναν φίλο με το σκάφος να πάμε για κατάδυση γιατί απλά στην μεση της θάλασσας δεν έρχεται το ασθενοφόρο.

Πιστεύω λοιπόνότι η κατάδυση είναι ασφαλής όταν γίνεται σωστά. Όπως ακριβώς την μάθαμε στο σχολείο που κάναμε. Αν γίνεται ως παροχή υπηρεσιών είναι επίσης ασφαλής όταν γίνεται σωστά. Όταν γίνεται λάθος είναι επικίνδυνη μακάρι να υπάρχουν 5 συνοδοι.

Είχα την τιμή να μου παρέχουν υπηρεσίες παιδιά διαμάντια. Από την πρώτη φορά αλλα ιδιαίτερα μετά το rescue κατάλαβα πόσο λάθος έκανα όταν στο πίσω μέρος του μυαλού πίστευα ότι θα με προσέχουν άλλοι. Εγώ και το ζευγάρι μου να είμαστε μαζί να μιλήσουμε πριν την κατάδυση, να συννενοηθούμε τι θα κάνουμε μέσα στο νερό, πάντα μέσα στα όρια εμπειρίας, της εκπαίδευσης, των συνθηκών, αλλα και το δυνατοτήτων μας την συγκεκριμένη μέρα (προετοιμασία, εξοπλισμός, φυσική κατάσταση, διάθεση, κοκ).

Συγγνώμη για την πολυλογία
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-11, 18:53
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Μήπως είναι πολλές οι ευθύνες για το κεφάλι ενός ανθρώπου??

Αν πηγαίναμε με ζευγάρι σε καταδυτικό σίγουρα θα ήταν καλήτερα !!!!

Προσωπικά καλοκαίρι πριν από μερικά χρόνια που πήγα σε καταδυτικό ένιωθα πολλή άβολα, που είδα έναν DM να συνοδεύει 9 - 10 AOW, με τον καθένα να κάνει τα δικά του και να προσπαθεί να τους συνοδεύσει!!!
Έτσι έκανα μια όμορφη "συντηρητική" κατάδυση απλά ακολουθώντας προσεκτικά!
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Πιστεύω ότι ο πιστοποιημένος δύτης θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο τι ακριβώς λένε τα πρότυπα πάνω στα οποία γίνεται η εκπαίδευσή του. Βέβαια σαν μέρος της εκπαίδευσης του ο καθένας μας έχουμε ακούσει τον εκπαιδευτή μας να μας περιγράφει το τι είναι ακριβώς το πτυχίο που παίρνουμε και το τι μπορούμε να κάνουμε με αυτό. Αν θέλει όμως κανείς να μπορεί να συγκρίνει το επίπεδο της εκπαίδευσης που έχει πάρει σε σχέση με το gold standard δεν έχει άλλη επιλογή από το να κάνει το εξής:
Τυπώνει το αρχείο που παραθέτω εδώ...:


14153-2.pdf


... πριν ακόμα ξεκινήσει να κάνει εκπαίδευση. Αν έχει κανείς απορίες ας μπεί στο φόρουμ και ας ανοίξει ένα θέμα και ας ρωτήσει και ας μην είναι ακόμα δύτης. Πιστεύω ότι πολλοί είναι εκείνοι που θα βοηθήσουν με την γνώση τους.


Αφού μελετήσει το πρότυπο και αφού το συζητήσει με την παρέα του που θα έχει μάλλον και δύτες, ας ψάξει μετά για εκπαιδευτή. Γνωρίζωντας κάποια πράγματα για την υπηρεσία που πάει να αγοράσει θα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από το «απλά θέλω να μάθω κατάδυση, πόσο χρεώνεις?»!

Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης ας κάνει αυτο-αξιολόγηση για το κατά πόσο έχει πετύχει αυτό που λέει το πρότυπο. Βεβαίως ο εκπαιδευτής του έχει την απόλυτη ευθύνη να βεβαιωθεί πριν του δώσει το καρτελάκι ότι αυτό ισχύει αλλά έλα που μερικές φορές δεν ισχύει!


Μετά την εκπαίδευση ας κάνει ξανά μία αυτο-αξιολόγηση! Αν διαπιστώσει ότι κάτι έχει μείνει πίσω τότε έχουμε θέμα! Μπορεί να ζητήσει ολοκλήρωση της εκπαίδευσής του. Πληρώνεις για να πάρεις ολόκληρο το προϊόν και όχι μέρος αυτού. Και επειδή οι καταδύσεις δεν είναι ένα θέμα που το μαθαίνουν όλοι με τον ίδιο ρυθμό είναι πολύ πιθανό ένας που μαθαίνει αργά να θέλει περισσότερο χρόνο εκπαίδευσης και περισσότερες καταδύσεις. Αυτό πρέπει να το χονέψουμε και να το αποδεκτούμε. Ας σταματήσουμε να μετράμε τον δύτη με το πόσα πτυχία έχει καταφέρει να συλλέξει. Ας μετράμε τον εαυτό μας βάσει του προτύπου.

Με τον τρόπο που εισηγούμε μειώνεται και το πρόβλημα της ελλειπούς εκπαίδευσης. Ξέρω γιατί υπήρξα θύμα τέτοιας! Ένας σωστά εκπαιδευμένος δύτης έχει σίγουρα μία και μοναδική προοπτική. Να αποκτίσει στη συνέχεια εμπειρίες.


Το λάθος θα γίνει αναπόφευκτα. Ρωτήστε όσους είναι ειλικρινείς και ασχολούνται με τις καταδύσεις χρόνια και έχουν να σας διηγηθούν αρκετές ιστορίες. Η άτυχη στιγμή δεν θα σταματήσει να υπάρχει! Αυτό όμως δεν πρέπει ντε και καλά να ενοχοποιεί την κατάδυση και να την χαρακτηρίζει σαν επικίνδυνη, αφού δεν είναι! Και τα αίτια ενός θανάτου που συμβαίνει μέσα στο νερό να γνωρίζεται ότι δεν οφείλονται πάντοτε στο υγρό στοιχείο και στην κατάδυση! Οφείλονται και σε άλλους λόγους που άμα είναι να έρθει εκείνη η καταραμένη ώρα όπου και να σαι δεν θα σου χαριστεί. Δυστυχώς! Αυτό για το πίσω μέρος του εγκεφάλου...

Όσο για το ποιός έχει ευθύνη για την δική μου ασφάλεια σε κάθε κατάδυση που κάνω, καθοδηγούμενη ή μη, αυτός είναι πρώτος και καλύτερος εγώ ο ίδιος! Αυτό σαν γενική αρχή! βέβαια μπορεί να πέσω και θύμα κακής οργάνωσης παραλείψεων, πλημμελούς εκτέλεσης καθήκοντως αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να ξέρω να εντοπίζω το πρόβλημα με το που φαίνεται μπροστά μου παρά να το μαθαίνω από ένα δημοσιογράφο που γράφει ένα άρθρο κατόπιν εορτής? Επομένως ναι παραλείψεις υπάρχουν αλλά η δικλείδα ασφαλείας είναι πάντα η προσωπική μου βούληση! Κάνω κατάδυση τώρα ή δεν κάνω? Δεν κάνω! Αυτό θα έκανε ένας ενημερωμένος δύτης με το που δεί κάτι που δεν του κάνει για σωστό σε ένα καταδυτικό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 01-04-11 στις 19:18.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-04-11, 16:26
Κατερινα Κατερινα is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2011
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Οι καθοδηγούμενες καταδύσεις που απαιτούν επιπρόσθετες πιστοποιήσεις ή εμπειρία, για τα οποία ο πελάτης δεν μπορεί να παρουσιάσει σχετική τεκμηρίωση θεωρούνται εκπαιδευτικές καταδύσεις και μπορούν να διεξαχθούν μόνο από πιστοποιημένο εκπαιδευτή καταδύσεων. Η παράγραφος 5 εφαρμόζεται για θέματα που σχετίζονται με αυτού του είδους τις καταδύσεις. [/quote]

Δηλαδή κάθε φορά που ο πάροχος περιορίζεται σε προφορική βεβαίωση του αυτοδύτη για την πιστοποίηση ή εμπειρία του ή κάθε φορά που τον κατεβάζει/τον αφήνει να κατέβει πέραν των ορίων της πιστοποίησης, όπως αυτά καθορίζονται από τον οικείο οργανισμό, η κατάδυση σύμφωνα με το πρότυπο θεωρείται εκπαιδευτική και όχι συνοδευόμενη?
Πόσο ενδιαφέρον είναι αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-04-11, 17:05
Κατερινα Κατερινα is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2011
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Να προσθέσω ότιι εννοώ ενδιαφέρον για την ασφάλεια του παρόχου, όχι του αυτοδύτη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-11, 18:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

κατερίνα σε χαιρετώ,

Οι προφορικές βεβαιώσεις δεν θα πρέπει να γίνονται αποδεκτές από το καταδυτικό κέντρο. Σε περίπτωση ατυχήματος όπου ένα καταδυτικό κέντρο μυνηθεί για αστική ευθύνη είναι μεν ασφαλισμένο δια νόμου, αλλά δεν θα ήθελε να έχει αυτό το κενό διότι μπορεί να του επιβληθούν ποινές από το δικαστήριο! Τώρα αν στο ίδιο το καταδυτικό έχεις κάνει την εκπαίδευσή σου τότε έχουν στα αρχεία τους τον φάκελο της εκπαίδευσής σου που μπορεί να θεωρηθεί ως τεκμηρίωση. Επίσης τεκμηρίωση μπορεί να γίνει και μέσω διαδικτύου με το diver check αφού μπορεί να μπεί στην ιστοσελίδα κάποιων οργανισμών (δεν έχουν όλοι αυτά τα εργαλεία) και να ελέγξει αν όντως έχεις την πιστοποίηση που διατείνεσε ότι κατέχεις. Σε όλες τις περιπτώσεις θα πρέπει να πείσουν το δικαστήριο ότι έκαναν τη δουλειά τους βάσει των καταδυτικών προτύπων (ΕΠΚΑ), μέρος των οποίων έκανα μια πρόχειρη μετάφραση πιό κάτω.

Τις περισσότερες φορές και στις περισσότερες περιοχές του κόσμου όπου διεξάγονται οργανωμένες καταδύσεις πιθανόν ο παροχέας να μην μένει μόνο στην τεκμηρίωση εκπαίδευσης και εμπειρίας αλλά να σου ζητήσει να υπογράψεις και μία φόρμα συμμετοχής με αποποίηση ευθύνης και ενημέρωση για τους κινδύνους.

Τελικά όλα μπορεί να γίνονται παράτυπα και για πολλά χρόνια να μην προκύψει θέμα. Εξ ορισμού πάμε για διασκέδαση και το μυαλό μας είναι στη συχνότητα αυτή. Σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσουμε να ασχοληθούμε με αυτά τα θέματα όπως παραλείψεις, παρατυπίες κλπ. Αυτά θα περνάνε απαρατήρητα εκτός και αν συμβεί κάτι οπότε έχουμε θύματα από τη μία και εκτεθειμένους από την άλλη.

Διευκρινίζω πώς τα πιό πάνω σχόλια γίνονται στο πλαίσιο γενικότητες και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρονται σε συγκεκριμένο γεγονός.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-04-11, 19:49
Κατερινα Κατερινα is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2011
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Σώτο χαιρετώ και εγώ

Συμφωνώ απολύτως με την προσέγγιση

Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο ποστ όταν έγραφα

"Όσο δε αφορά τα καταδυτικά, στην Ερυθρά και στη Κύπρο μου έδωσαν να συμπληρώσω ερωτηματολόγιο για εμπειρία, φυσική κατάσταση και πληροφορίες επικοινωνίας σε περίπτωση περιστατικού, και να υπογράψω δήλωση ότι βουτάω με δική μου ευθύνη. Εδώ το πρωτόκολλο είναι συνήθως «Πως σε λένε» «Τάδε (μικρό όνομα)» «Έχεις πτυχίο» «Έχω» «Έλα». Αν πάθω τίποτα θα ψάχνουνε να βρούνε ποια είμαι από τις πινακίδες του αυτοκινήτου."


Σπανίως μου ζητήθηκε να δείξω κάρτα ή logbook (αν και τα έχω πάντα μαζί μου) και μόνο μία φορά μου δώθηκαν έγγραφα προς υπογραφή. Ίσως κάποιοι δύτες να ενοχλούνται όταν τους δίνουν τη χαρτούρα για να υπογράψουν, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι δείγμα σοβαρότητας του καταδυτικού
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-11, 20:03
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Από μια προσωπική εμπειρία όταν ταξίδεψα στο εξωτερικό σε καταδυτικό ταξίδι, και έδειξα την πιστοποίηση μου και υπέγραψα την σχετική χαρτούρα όπως είπες χωρίς να με πειράξει καθόλου αυτό το γεγονός. Αν και δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το θέμα μας, πλέον όταν πας σε καταδυτικό ταξίδι στο εξωτερικό όλα και περισσότερα καταδυτικά κέντρα ζητούν ο δύτης να είναι ασφαλισμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-04-11, 20:08
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κατερινα Εμφάνιση μηνυμάτων
«Πως σε λένε» «Τάδε (μικρό όνομα)» «Έχεις πτυχίο» «Έχω» «Έλα». Αν πάθω τίποτα θα ψάχνουνε να βρούνε ποια είμαι από τις πινακίδες του αυτοκινήτου."
Δεν ξέρω πώς είναι αλλά εν πάσει περιπτώσει καλό είναι να θυμόμαστε πάντα ότι:
  1. Είμαι η τελευταία δικλείδα ασφαλείας για την δική μου σωματική ακεραιότητα. Εγώ και κανένας άλλος!
  2. Οποισδήποτε δύτης έχει δικαίωμα να αρνηθεί οποιαδήποτε στιγμή, συμμετοχή σε οποιαδήποτε κατάδυση, χωρίς να υποχρεούται να δώσει λόγο σε κανένα!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-04-11, 20:19
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία "καθοδηγούμενη κατάδυση" δεν θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλής από την ίδια κατάδυση αν είχε πραγματοποιηθεί χωρίς καθοδήγηση.

Ο πάροχος της καθοδηγούμενης κατάδυσης έχει απλά τον ρόλο να μας συνοδέψει σε ένα ωραίο μέρος, με άνεση, με δευτερεύουσες παροχές (πχ ντους, πλύσιμο εξοπλισμού κτλ), με ενημέρωση για το συγκεκριμένο καταδυτικό προορισμό (μορφολογία, διαδρομή, κίνδυνοι κοκ), με ένα γενικό πλάνο κατάδυσης. Υποβρυχίως θα μας καθοδηγήσει, θα εντοπίσει για εμάς σημεία ενδιαφέροντος, θα είναι ένα επιπλέον ζευγάρι μάτια και τίποτα παραπάνω. Δεν είναι μάγος (για να βρίσκεται παντού), δεν είναι χταπόδι (για να παρέχει βοήθεια ταυτόχρονα σε όλη την ομάδα), δεν είναι άτρωτος (για να μην τον πιάνει νόσος, μέθη κοκ), δεν είναι μύγα (για να βλέπει ταυτόχρονα παντού), δεν είναι αρκούδα (για να μην κρυώνει ποτέ) δεν είναι ψάρι (για να έχει 0 κατανάλωση).
Συμφωνώ ότι ο πάροχος δεν είναι όλα αυτά αλλά διαφωνώ στο ότι ο πάροχος έχει απλά αυτό το ρόλο. Δηλαδή του ξεναγού και του facility provider. Νομίζω όμως πως καταλαβαίνω το νόημα σε αυτά που γράφεις. Ναι μεν πάμε για κατάδυση με καταδυτικό αλλά στο τέλος - τέλος εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να ενεργούμε σωστά και να μην περιμένουμε να μας εγγυηθούν την ασφάλειά μας. Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό!

Από την στιγμή που ένας δύτης επιλέγει να κάνει κατάδυση με καταδυτικό κέντρο τότε το καταδυτικό κέντρο έχει υποχρέωση να ενεργεί όπως ορίζει ο νόμος και τα πρότυπα. Μεταξύ των υποχρεώσεών του είναι να καλύπτει υποχρεωτικά με ασφάλιση την αστική του ευθύνη, και να κάνει όλα τα συγκεκριμένα πράγματα που ορίζει το πρότυπο και μόνο τότε θα θεωρείται ότι έχει λάβει μέτρα πρόληψης ατυχήματος. Προχωρώ όμως και ένα βήμα παραπέρα και λέω το εξής. Από την ηθική και την επαγγελματική σκοπιά αν θέλεις, ο πάροχος δεν είναι απλά ένας ξεναγός! Είναι ηθικά και επαγγελματικά φορτισμένος στο να κάνει όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες για πρόληψη ατυχήματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 02-04-11 στις 20:25.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.